Port voor post uit Indië Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Elk gezin gratis jam 30 cent per brief EEN VARKENTJE ZONDER BON Collecte voor „Nederland helpt Indië" Schaakmat jubileerde maar verloor Kinderfeest Leger des Heils BINNENLAND Woninghuren niet hoger Dr. van Moolc in Nederland Obstakel in het Noord- zeekanaal opgeruimd Waar zijn de Indië-vliegluigen? Na de bevrijding van ons land zijn aller wegen buurtcomité's en -verenigingen gevormd, ter viering van de bevrijdings feesten. Ook onze gemeente is daarbij niet achtergebleven. De Burgemeester wil van deze organi saties gebruik maken enerzijds om ze in te schakelen bij het herstel- en weder- opbouwwerk in deze gemeente, anderzijds om het saamhorigheidsgevoel onder de burgerij aan te wakkeren en levendig te houden. Aanleiding daartoe heeft de Burgemees ter reeds gevonden in de extra-verstrek kingen, welke deze gemeente ontvangt van het Rode Kruis, welke vereniging daartoe in staat is gesteld door haar zus ter-organisaties in het buitenland. Zoals bekend, zijn de van het Deense Rode Kruis ontvangen levensmiddelen pakketten ten behoeve van de leerlingen der scholen voor gewoon en voorberei dend lager onderwijs reeds uitgereikt. Met medewerking van de plaatselijke af deling van de UW zal nog binnenkort een na-uitreiking plaats vinden. Voor verdere uitreikingen van het Rode Kruis zullen thans de buurtcomité's wor den ingeschakeld. Daartoe is gisteravond ten Raadhuize een bespreking met ver tegenwoordigers van deze organisaties ge houden. Het eerste resultaat hiervan is, dat nog deze week de comité's, elk in hun eigen wijk, de gezinnen met de ge gevens omtrent de gezinssterkte zullen gaan opnemen, opdat a.s. Zaterdag aan elk gezin gratis een blik Amerikaanse marmelade van 7 t/t pond kan worden uitgereikt. Deze jam wordt geschonken door „American Relief Committee for Holland". Daar ér nog verschillende straten zijn waarvoor geen buurtcomité's zijn ge vormd, is het raadzaam, dat deze nog zo spoedig mogelijk worden samengesteld en dat hiervan vóór a.s. Donderdag ten Baadhuize mededeling wordt gedaan. Deze verstrekkingen zullen nog door meerdere worden gevolgd. Ook op ander gebied zijn nog verstrekkingen in uit zicht gesteld. De persdienst der P. T. T. deelt ons nriede: De correspondentie uit Ned.-Indië, welke per luchtdienst BataviaAmster dam zonder kosten voor de afzenders ongefrankeerd wordt verzonden, werd tot nu toe zonder heffing van port aan de geadresseerden uitgereikt. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat hiermede niet onbeperkt kan worden voortgegaan. Daarom zullen de frankeer- kosten voor de stukken die na 17 Dec. 1945 per vliegtuig uit Ned.-Indië in de Nederlandse dienst worden aangebracht, van de geadresseerden worden geheven Deze kosten bedragen voor brieven S0 cent per 10 gram en 20 cent voor een briefkaart. KERSTSPEL. De C. J. M. V. hoopt, naar uit een advertentie in dit nummer blijkt op Zaterdag a.s. het Kerstspel „Christus' Komst" uit te voeren. Dit spel werd in 1939 eveneens uitgevoerd en thans na een onderbreking van 5 jaren wordt het op veler verzoek nogmaals gebracht. Voor bijzonderheden verwij zen wij verder naar de advertentie, waarbij wij er van deze plaats nog op wijzen/ dat het spel Zaterdagavond 8.30 uur in de Luth. kerk gegeven wordt. DE STAND VAN DE KINDERZEGELS. De opbrengst van de kinderzegels bedroeg hedenmorgen 9 uur 7300. WILDE ZWIJNEN IN BRABANT. Tijdens een drijfjacht in de Hoyser- bossen, alhier, stieten enige jagers op een wild zwijn, dat vergezeld was van een 6-tal jonge krulstaar- De actie „Nederland helpt Indië" Is ingezet. Wij in Den Helder hebben voor een deel ook reeds een steentje bijge dragen. De meesten zijn nog wel met niet veel meer dan een kiezelsteentje over de brug gekomen, maar er zijn ook anderen, die zich goed gerealiseerd hebben, waarom het hier gaat. Wij vergeten zelf het eenmaal geleden leed zo snel; wij zijn van de oorlogsmisère af, de gehate terreur is van de baan, en de winkels hebben weer heel wat te koop. En soms zijn we zelfs nog ontevreden ook; we willen dan eigenlijk een volkomen normale toestand om ons heen zien. Wij mensen hebben nu een maal een egoïstische natuur, althans de meesten van ons. En we moeten aange pord worden, alvorens we onze aan dacht schenken aan het leed en de zor gen van anderen. De noocLis groot. Zo vertoeven in Indië nog tallozen, die nog dagelijks de gevolgen van het oorlogsgeweld aan den lijve onder vinden. Al is misschien het vuren ge staakt, de economische situatie in ons gebiedsdeel over zee is toch zodanig, dat gesproken moet worden van nood, zelfs verschrikkelijke nood. Dringend is er gebrek aan kleding, aan levens middelen, aan geneeskundige verzor ging. En dat gebrek heerst niet alleen bij onze blanke landgenoten daar, maar ook bij de inheemse bevolking. Even eens onze repatriërende landgenoten moeten worden geholpen. Spoed moet er betracht worden bij het geven van die hulp, en wij kunnen zeg gen, dat het comité „Nederland helpt Indië" spoed betracht. Deze hulpver lening vereist echter zeer veel geld. En dat geld moeten wij, vrije Nederlanders, tezamen opbrengen. Ook Den Helder moet een deel voor zijn rekening nemen. Reeds zijn van verschillende zijden bij dragen gestort op giro nr. 500500 van het comité, of op de bankrekening van het Nederlandse Rode Kruis, ten gun ste van de actie „Nederland helpt Indië". De gehele bevolking van onze stad is evenwel nog niet in de actie betrokken. De inzameling. Daarom heeft de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in overleg met Nederlands Volksherstel besloten, op Zaterdag 22 December a.s. een huis- aan-huis- en straatcollecte te hou den, met lijsten en bussen. Voor het welslagen van deze inzameling zijn natuurlijk een niet gering aantal collectanten nodig. Ieder, die zich Zaterdag kan vrijmaken, aarzele niet, maar geve zich terstond op bij den heer F. N. Winter, Molengracht 10, 's avonds tussen 7 en 9 uur. Weest gul. Het verzamelpunt is het restaurant Formosa in de Koningstraat, vanwaar de collectanten Zaterdagmorgen om 9 uur hun operaties zullen beginnen. Wij hopen van harte, dat geen enkele stad genoot „niet thuis" geeft, en dat zij, die gaan winkelen of een wandeling door de stad gaan maken, ervoor zorgen, zo veel contanten bij zich te hebben, dat ■zij de collectanten niet met een stuiver tje of een charmante glimlach behoeven af te schepen. En ieder geve naar draagkracht, in het besef, dat vele kleine bedragen tesamen een belang rijke geldsom vormen, waarmee een gedeelte van een grote nood kan worden gelenigd. Zaterdagavond vond in het C.J.M.V.- ovens-schaakclub" uit IJmuiden plaats. Deze ontmoeting was georganiseerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van „Schaakmat". Van te voren werd aan de deelnemers een koffiemaaltijd aangeboden, waarbij de voorzitter van de Hoogovens-schaakclub, de heer P. A. Veldheer, een kleine bloemenhulde aan bood. De wedstrijd zelf had een zeer ge animeerd verloop en eindigde in een 18—7-overwinning voor de Hoogovens. Het resultaat van het eerste tiental was 4—6 in het nadeel van „Schaakmat", waaruit wel blijktt, dat „Schaakmat" veel zorg dient te besteden aan de op voering van de gemiddelde speelsterkte van haar leden. Bij het resultaat van deze wedstrijd moet echter in aanmer king worden genomen, dat de Hoog ovens-schaakclub over een zeer sterk team beschikte. Evenals andere jaren zal het Leger des Heils ook dit jaar een Kerstfeest berei den aan de kinderen, die geen enkele Zondagsschool bezoeken. Het ligt in de bedoeling om op le Kerstmorgen feest te vieren met de kinderen in het tehuis aan de Nieuwe Weg; deze kinderen, die hun ouders een tijdlang moeten missen, heb ben ook behoefte aan warmte en licht ln hun leven. Aan ieder kind zal een stukje speelgoed worden uitgereikt. Voor de andere kinderen wordt het Kerstfeest gegeven in de Legerzaal aan de Spoorgracht (nr. 35), op Vrijdag 27 December. De kinderen, mits niet jonger dan 6 en niet ouder dan 14 jaar, kunnen zich opgeven a.s. Vrijdagmiddag 21 Dec., tussen half vijf en half zes, aan de zaal. Ook voor deze kinderen zijn pakjes ge reed, bevattende nieuwe kledingstukken en stukjes speelgoed. POPPENKAST-VERTONING. In het kader van het jeugdplan wordt Vrijdagmiddag 28 Dec. om half 2eenpop- penkastvertoning gegeven voor de Jeugd van Tuindorp, ln het C.J.M.V.-gebouw aan de Spoorstraat. Kinderen van 8—14 jaar kunnen voor deze middag tegen betaling van vijf cent een kaart krijgen bij den heer Grim aan de Brakkeveld- weg. GESLAAGD. Voor de op 14 Dec. j.1. te 's-Graven- hage gehouden examens voor het diplo ma dictaat-stenograaf slaagde mej. H. van Vendeloo, leerlinge van mevr. L. J. van der Woude—Hazebroek. door G. TH. BOTHMAN. (Nadruk verboden). tjes. Ook onder de gemeente Heeze zijn enige exemplaren gesignaleerd. Het is vele jaren geleden, dat wilde zwijnen in deze contrijen werden aangetroffen. Men vermoedt, dat de dieren afkomstig zijn uit de Belgi sche Ardennen en zich zelf hebben geëvacueerd. 5; Tante begroette ze met veel harte lijkheid en vond de cadeaux erg mooi. Ze vertelde van Egypte, waar ze jaren lang gewoond had en van de Nijl, die elk jaar overstroomt en waar je dan zo lekker in het slik kunt rollen. Maar nu, zei ze, wonen er in Egypte geen Nijl paarden meer; ze zijn naar het Zuiden getrokken. 6. Sam en Slokkie luisterden met open mond. Ze waren dolnieuwsgierig naar dat verre land en besloten dadelijk, er samen heen te reizen. Ze gingen naar Stapman, den dromedaris, die de hele weg er heen uit z'n hoofd kende, en vroegen hem, of hij hen er heen kon brengen. De prijzenbureaux voor onroerende zaken nemen verzoeken om huurver hoging op basis van de huur op 9 Mei 1940 alleen in overweging, zo le zen wij in „Het Vrije Volk", indien deze verband houden met wonigver- betering, woningsplitsing, wijziging van bestemming of onderverhuur door den hoofdbewoner. Alle overige ver zoeken om huurverhoging worden ter zijde gelegd. Overtreding van dehuur- prijsbesluiten is zowel voor den huur der als den verhuurder strafbaar. In het bijzonder zal grote aandacht worden gewijd aan het euvel der te hoge kamerhuren. Klachten over verhogingen van huurprijzen brenge men ter kennis van de Opsporingsdienst der Prijs controle, die zich ook met dit onder werp actief bezighoudt. Adres in Am sterdam: De Lairessestraat 109, tel. 97897. Luit.-gouverneur gen. dr. H. J. van Mook is in ons land aangekomen. Met de Skymaster van de NederlandIndië lijn onder commando van den KLM-piloot Both, landde dr. Van Mook gistermiddag om 3.12 uur op Schiphol. Voor de microfoon van „Herrijzend Ne derland" vertelde dr. Van Mook den luis teraars in Nederland dat hij hoopte dat zijn verblijf in het moederland slechts kort zou zijn en dat dit verblijf voor Nederland en het Koninkrijk de gevolgen zou mogen hebben die men er van ver wacht, Naar Den Haag. Onmiddellijk na zijn aankomst op Schiphol is dr. H. J. van Mook in gezel schap van den minister van overzeese gebiedsdelen, diens echtgenote en dr. van Mook's secretaresse naar den Haag doorgereden, alwaar de minister en dr. van Mook een eerste bespreking hielden in het hotel de „Vieux Doelen". Het laatste grote obstakel in de toe gangsweg tot Amsterdams haven, het 9.000 ton metende casco, is gisteren middag naar de Ned. dokmaatschappij versleept. Er liggen nog de wrakstuk ken van een 3.000 tonner, die na in stukken te zijn geschoten, op de wal gezet zullen worden. Met hulp van de Engelse en Neder landse marine zijn de gaten in de wand ep in het 9.000 ton casco voorlopig go- dicht. Dit is het laatste opruimingswerk', waaraan de marine medewerking heeft verleend. De bergingswerkzaamheden worden nu overgenomen door de rijks waterstaat. NL-302 (vlucht 4a, inkomend) - Se' zagvoerder Brugman. 16,12,45: 00.00 GMT uit Cairo vertrokken. 15.20 P. tijd te Schiphol geland. NL-303 (vlucht 5a, inkomend) gezag voerder Both. 15.12,45: 22.28 GMT uit Batavia vertrokken. 15,12,45: 1°-3 GMT ln Colombo. 14.15 GMT uit Co lombo vertrokken. 16,12.45: 1-40 G i in Karachi. NL-300 (vlucht 7, uitgaand) gezag voerder Kooper. 16.12.45 0.432 G aankomst Sheiba. 17.12.45. 0.500 G uit Karachi vertrokken besteromw j Colombo. NEDERLANDSE SCHEPEN WELK® VIA HET KUSTSTATION SCHEVENINGEN-RADIO BEREIKBAAR ZIJN. Opgegeven door R. T. M. radio-Hol land- n Ift- Talisse, Aldebaran, Cottica, Dei dijk, Edam, Leerdam, Maaskerk. Amsterdam, Nigerstroom, H'J r> Oranje, Socrates, Tarakan, - Tjimanoek, van Heutz en Stuyvë83 Druk: Dagblad v. Noord-Holland H' i

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2