HELDERSCHE COURANT De de samenwerking tussen „Grote Drie" hersteld WIJZIGING KIESWET INGEDIEND Mgr. de Jong tot kardinaal verheven NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De conferentie ie Moskou Ook „wij" zullen de vredesverdragen tekenen 3000 Ned. evacué's in Bangkok aangekomen Kerstrede van Z. H. de Paus Tweede Kamer In Juni candidaatsfelling gemeenteraden 32 kardinalen benoemd De UNO in Oostelijk Amerika DONDERDAG 27 DECEMBER 194». 3e Jaargang Ne. 321. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Radio-Moskou meldt, dat de conferen tie der drie ministers van Buitenland se Zaken een verklaring heeft gepubli ceerd, zeggende: „De regeringen der Unie van Sovjet-Socialistische Repu blieken, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten verklaren, dat zij over eenstemming hebben bereikt en de re geringen van Frankrijk en China uit nodigen met haar tot overeenstemming te geraken inzake een te volgen proce dure betreffer.de de voorbereiding van vredesverdragen. Gezaghebbende diplomatieke kringen te Washington melden heden, op grond van de laatste berichten uit Moskou, dat „zeer consentieuse onderhandelin gen" hieraan voorafgingen. Hieraan wordt nog toegevoegd dat de drie minis ters een groot aantal problemen tot in détails hebben behandeld, teneinde tot een publieke verklaring te geraken, welke de algemene vergadering van de UNO de volgende maand een basis van optimisme zou verschaffen. Een der te Moskou genomen besluiten Is, naar A.F.P. meldt, door de Moskou- Êche radio bekend gemaakt: De drie mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat slechts zij, die de wapen stilstandverdragen hebben ondertekend, hun handtekening zullen plaatsen onder de vredesverdragen. Tot de onderteke naars behoren in elk geval Groot-Brit tannië, de Ver, Staten de Sovjet- Unie, België, Nederland, Tsjecho- Slowakije en Joego-Slavië. Welke verdragen het betreft, vermeldt het bericht niet. Nog enige bijzonderheden over de conferentie. In aansluiting op het bericht aangaan de de wijze, waarop volgens het be sluit van de drie ministers van Buiten landse Zaken te Moskou de vredesver dragen tot stand zullen komen, melden wij, dat alle grote mogendheden met uitzondering van China aan het opstel len van het verdrag met Italië zullen meewerken, terwijl Finland bij de on derhandelingen slechts tegenover Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie zal staan. Men neemt te Londen aan, dat hiermee een overkoepeling tussen de standpun ten van Byrnes en Molotof is bereikt. Politieke waarnemers in Londen ver moeden, dat het herstel van de samen werking tussen de drie grote mogend heden ook zal leiden tot overeenstem ming inzake het probleem en de con- tröle over de atoom-energie. Blijde stemmen. „Het succes, dat de ministers der Big Three door het komen tot een overeen komst inzake de voorbereiding van vre desverdragen met Italië, Roemenië, Bul garije, Hongarije en Finland hebben be haald, is een duidelijk bewijs van de mogelijkheid om moeilijkheden door middel van Anglo-Sovjetrussisch-Ameri- kaanse samenwerking te boven te ko men," heeft de radiocommentator van radio Moskou heden verklaard. Hij zei- Weer bericht SOMBER WEER. Meest nevelig of zwaar bewolkt weer, later in het Zuidwesten van ons land plaatselijk enige regen, iets toenemende Zuidelijke wind, weinig verandering in temperatuur. de voorts: ,De samenwerking tussen de Grote Drie is niet alleen noodzakelijk, maar men mag wel zeggen, dat een voortdurend pogen van hun kant de enige hoop vormt een duurzame vrede voor de mensheid te verzekeren. Het is gemakkelijk te begrijpen waarom de verklaring van Molotof, Byrnes en Be- vin de blijde stemming, welke bij het einde van dit glorierijke jaar heerst, nog belangrijk versterkt heeft." Moskou en Indonesië. Amerikaanse perstelegrammen maken er melding van dat de ontwikkeling der conferentie van de „Big Three" te Mos kou invloed zouden kunnen oefenen op de toestand in Indië. De Londense correspondent van de „Chicago Sun" berichtte aan zijn blad dat Attlee al besloten is aan de Neder landse delegatie te zeggen dat Groot- Brittannië van plan is haar troepen van Java terug te trekken zodra hun taak volbracht zal zijn en tevens de domi- nionstatus voor Indië te vragen, maar, .Molotov schijnt zware druk op Groot- Brittannië uit te oefenen om Indonesië spoedig te verlaten." BESPREKINGEN OVER INDONESIS TE LONDEN. Naar „Agence France Presse" meldt zullen de besprekingen tussen de Neder landse autoriteiten en de leden van bet Britse kabinet heden beginnen. Alfsea meldt, dat ongeveer drie duizend Nederlandse évacué's uit Indië met Britse troepentransport schepen te Bangkok zijn aangekomen. Meer dan de helft der évacué's waren jonge kinderen. In het offi ciële bericht werd gezegd, dat zeer vele families hierdoor weer ver enigd zijn. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de Paus Dinsdagochtend de kardinalen ontvangen, die hem hun kerstwensen kwamen aanbieden. Vervolgens hield de Paus een radio rede, waarin hij begon met te spreken over de treurige toestand, zowel moreel als materieel, waarin het mensdom zich na afloop van deze oorlog bevindt. De Paus deed een beroep op alle mensen van goede wil de handen ineen te slaan om de wereld weer op te bouwen. Voortgaande zeide de Paus, dat de we reld dank verschuldigd is aan God, nu voor het eerst in 6 jaren tijd het Kerst feest, zonder vrees en zonder gevaren uit de zee, van land en vooral uit de lucht, kan gevierd worden. Sprekende over de tegenwoordige taak van de christenheid zeide de Paus, dat de volken de handen ineen moeten slaan, met elkaar moeten samenwerken en on derling de rivaliteit en vijandschap moe ten uitbannen, die de vrede kunnen ver storen. De bestraffing van de schuldigen en het opleggen van herstelbetalingen moet geschieden op morele grondslag met eerbied voor de onschendbare rechten der natuur. Moge ook dezelfde geest van ge rechtigheid overheersen in de betrekkin gen tussen de overwinnaars en overwon nenen. De Paus besloot zijn Kerstboodschap als volgt: „De kracht van de totalitaire staat heeft haar tyrannie getoond. Een pennestreek en grenzen werden veran derd. Een haastig besluit en mlllioenen mensen hadden te lijden. Dit was een systeem, dat in strijd was met het men selijk welzijn. Slechts één oplossing blijft er over: terug te keren naar God en naar het ware Christendom. Onze gedachten moeten uitgaan naar de eindeloze reeksen krijgsgevangenen en wij moeten denken aan het leed, dat zij verduurd hebben. Met ontroering geden ken wij de onmenselijke behandeling van burgers en missionarissen in het Verre Oosten. Tenslotte gaf de Paus zijn apostolische zegen. MIJNEN VAN HET SAARGEBIED ONDER FRANSE CONTRöLE. Door het Militaire Gezag van de Franse bezettingszone in Duitsland is medegedeeld, dat de steenkolen mijnen van het Saargebied onder Frans toezicht zijn geplaatst. SCHEEPSRUIMTE VOOR VERVOER NEDERLANDSE TROEPEN. De Britse minister voor Oorlogstrans port heeft op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat voor zoveel scheepsruimte voor verplaatsing van Nederlandse troepen was gezorgd, als hem gevraagd was, ter beschikking te stellen. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het door de regering toegezegde wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. De voorgestelde wijziging van artikel 1 heeft ten doel, de leeftijd voor het ac tief kiesrecht tot 23 jaar te verlagen. De omstandigheid, dat gedurende de be zetting is gebleken, dat velen van de hierbedoelde groep de eisen van het staatsburgerschap verstaan, versterkt de regering in de opvatting, dat er geen aanleiding bestaat de 23- tot 25-jarigen uitsluitend op grond van hun leeftijd, voor wat het actief kiesrecht betreft, bij de ouderen achter te stellen. In Vaticaanstad is Zondag een consisto rie gehouden, waarin de Paus de benoe ming van 32 nieuwe kardinalen heeft aan gekondigd, onder wie zich vele niet- Italianen bevinden. Onder de benoemde nieuwe kardinalen bevindt zich ook een Nederlander, Mgr. de Jong r -heven. tot kardinaal De door «Jen Paus benoemde Neder landse kardinaal is mgr. Johannes de Jong, aartsbisschop van Utrecht. De levensloop van den nieuwen kardinaal. De nieuw benoemde Nederlandse kar dinaal, mgr. dr. Johannes de Jong, werd de 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. Na aan de seminaries te Culem- borg en Rijsenburg te zijn opgeleid, ont ving hij de 15de Augustus 1908 de pries terwijding, daarna zette hij te Rome de theologische- en philosophische studies voort en promoveerde in 1911 in de eeuwige stad. In Nederland teruggekeerd, werd hij benoemd tot assistent te Amers foort aan de St. Franciscus Xaverius- parochie en 16 April 1912 volgde zijn be noeming tot conrector aan het Moeder huis van O. L. Vrouw in diezelfde plaats. In 1914 volgde zijn benoeming tot pro fessor in de kerkgeschiedenis aan het Groot-Seminarie Rijsenburg, als opvol ger van prof. Knuif. Zijn aanstelling tot president van genoemd seminarie volgde in 1931, en wel als opvolger van mgr. dr. Schaepman. Twee jaar later benoemde Z.H. de Paus hem tot kanunnik poeniten- tiaris van het Metropoiitiaansch Ka pittel. Bij bulle van 3 Augustus 1935 werd hij titulalr-aartsbisschop van Rusio en Coad jutor met recht van opvolging van mr. J. H. G. Jansen, toenmalig aartsbisschop van Utrecht. Den 12en September 1935 werd mgr. de Jong door den bisschop van Breda, mgr. P. Hopmans, tot bisschop gewijd in de kathedraal te Utrecht. In 1936 nam hij bezit van den bisschoppelijken troon en werd den Hen Februari van dat jaar plechtig geïntroniseerd. De Nederlandse regering benoemde Mgr. de Jong tot officier in de Orde van Oranje Nassau en tot Ridder in de Orde van den Nederlandsen Leeuw. Mgr. de Jong heeft een bijzondere be langstelling voor de kerkgeschiedenis en hij publiceerde daarover een werk in vier delen. Ook verschenen van zijn hand talrijke artikelen. De 6e Augustus 1941 beboetten de Duitsers den aartsbisschop wegens een overtreding met f 580,-4 De stemplicht. De verdere wijzigingen beogen de stemplicht te doen vervallen, hetgeen voor de gemeentebesturen een verlich ting van de administratieve bemoeiingen betekent en overigens naar de mening van het kabinet zonder bezwaar kan geschieden, aangezien enerzijds de ge stelde sanctie niet het daarvan ver wachte effect heeft gehad, anderzijds omdat met grond vertrouwd mag worden, dat onder de huidige omstandigheden het politieke verantwoordelijkheidsbesef van het Nederlandse volk van die aard is, dat ook zonder dwang aan de ver kiezingen zal worden deelgenomen. De data. Ten einde de verkiezing voor de ge meenteraden zoveel mogelijk tot haar recht te doen komen, verdient het aan beveling haar niet tegelijk met die voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten te houden. In verband hiermede wordt voorge steld als dag ter candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de ge meenteraden aan te wijzen de tweede Dinsdag van Juni 1946. De regering wil bevorderen, dat de stemming voor de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, indien enigszins mogelijk, op één dag plaats vindt. Ten einde inmiddels te voorkomen, dat over vier jaar opnieuw de verschil lende verkiezingen in hetzelfde jaar zullen plaats vinden, wordt voorgesteld voor de thans te verkiezen gemeente raden de zittingsduur tot drie jaar te verkorten. Een overeenkomstige voorziening zal getroffen moeten worden voor de thans te verkiezen Provinciale Staten, zod a bij de in uitzicht gestelde grondwetsher ziening het beletsel, dat artikel 130 der grondwet thans tegen het treffen van zulk een voorziening vormt, zal zijn weggenomen. Het besluit is gevallen, dat de zetel van de UNO gekozen zal worden in het Oosten van Amerika. Tegenover het Westen be haalde het Oosten een meerderheid vaa twee-derden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1