HELDERSCHE COURANT De wereld op weg naar duurzame vrede ATOOMENERGIE LOUTER VOOR VREDESDOELEINDEN! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Internationale problemen te Moskou behandeld in vele opzichten overeenstemming bereikt Kerstfeest op Java Ook andere wapens voor massavernieliging moeien verdwijnen De Moerdijkbrug bijna gereed Eind '46 vlees zonder bon De besprekingen over Indonesië ie Londen VRIJDAG 28 DECEMBER 1815. Se Jaargang No. 128, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen 1 3.00 6en t Het communiqué van de conferentie te Moskou meldt* dat overeengekomen ia de algemene vergadering van de U. N. O. uit te nodigen over te gaan tot het instellen van een commissie, welke de problemen betreffende de atoomenergie moet besturen. Deze commissie zal een voorstel indienen tot uitschakeling van atomische wapens uit de nationale bewapeningen, benevens de uitschakeling van alle andere zware wapens, welke voor vernietiging op grote schaal kunnen worden gebruikt. grip van de commando verbindingen tus sen de regering der Verenigde Staten en het opperbevel der bezettingsmacht, eer biedigen. De commissie voor het Verre Oosten zal bestaan uit een vertegenwoordiger van ieder der bij deze overeenkomst be- tiokken partijen. De commissie kan handelen ook bij ge brek aan eenstemmigheid, mits er ten minste een meerderheid van stemmen is bij alle afgevaardigden, met inbegrip van de volgende mogendheden: de Ver Staten, Engeland, de Sovjet-Unie en China. De commissie voor het Verre Oosten zal haar hoofdkwartier te Was hington hebben Zij kan wanneer de om standigheden dit vereisen, op andere plaatsen, waaronder Tokio, bijeenkomen. De vredesverdragen. Het vredesverdrag met Italië zal wor den opgesteld door de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de V. S., de Sovjet-Unie en Frankrijk. De vre desverdragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije zullen worden opgesteld door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, de V. S. en Engeland. Het vredesverdrag met Finland zal wor den opgesteld door de ministers van bui tenlandse Zaken van de Sovjet-Unie en Engeland. Zodra de voorbereidingen tot het op stellen van elk dezer vredestractaten zul len zijn getroffen, zal de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken een con ferentie bijeenroepen teneinde de vredes verdragen met Italië, Roemenië, Bulga rije, Hongarije en Finland te bestuderen. Deez conferentie zal bestaan uit 5 leden van de raad van ministers van Buiten landse Zaken tezamen met alle leden van de U.N O., die daadwerkelijk met een behoorlijke militaire kracht tegen de vijandelijke staten in Europa oorlog ge voerd hebben. Hiertoe worden gerekend: de USSR, het Ver. Koninkrijk, de Ver. Staten, China, Frankrijk, Australië, Bel gië Wit-Rusland, Brazilië, Nieuw Zeeland, Canada, Tsjecho-Slowakije, Ethiopië, Griekenland, Indië, Nederland, Noor wegen, Polen, Zuid-Afrika, Joego-Slavië en de Oekraïne. De conferentie zal uiterlijk 1 Mei 1946 worden gehouden. Na de besprekingen op deze conferentie en rekening houdenae met hare adviezen zullen de mogendheden, die de wapen stilstandsvoorwaarden met Italië, Roeme nië, Bulgarije, Hongarije en Finland heb ben ondertekend (hiertoe wordt met be trekking tot Italië ook Frankrijk gere kend), de uiteindelijke tekst opstellen van de vredstractaten. Het Verre Oosten. Met instemming van China is over eenstemming bereikt betreffende het instellen van een adviescommissie voor het Verre Oosten. Omtrent deze com- misie is het volgende bepaald: De commisie voor het Verre Oosten, welke thans is ingesteld, is gevormd uit vertegenwoordigers van de USSR, het Ver. Koninkrijk, de Ver. Staten, China, Frankrijk, Nederland, Canada, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Indië en de Phi- lippijnen. De functie der commissie zal o.a. be staan uit: Het formuleren van de poli tieke beginselen en maatstaven, in over eenstemming waarmede Japan zijn ver plichtingen volgens de wapenstilstands voorwaarden dient na te komen. De commissie zal geen voorstellen doen met betrekking tot het voeren van mili taire operaties of met betrekking tot territoriale correcties. De commissie zal bij haar werk uit gaan van het feit dat er een geallieerde raad voor Japan gevormd is; zij zal de bestaande bestuurmachinerie, met inbe- Weerbericht VRIJ ZACHT WEER. Aanvankelijk matige wind tussen Zuid- en Zuid-West met regen, later ruimende en tijdelijk toenemende wind, opklarend, plaatselijk nog enkele buien vo .ral aan de kust. Permanente veiligheidsorganisatie. De commissie zal haar werzaamheden beëindigen wanneer een beslissing te dien aanzien met meerderheid van stemmen genomen wordt. In dat geval draagt de commissie de functies, die overgedragen kunnen worden, over aan een tijdelijke of permanente veiligheidsorganisatie, waarvan de deelnemende regeringen lid zijn. Geallieerde raad voor Japan. Met instemming van China is tevens overeenstemming bereikt ten aanzien van een geallieerde raad voor Japan. Er zal een geallieerde raad ingesteld worden met zetel te Tokio, onder voor zitterschap van den opperbevelhebber, op tredend voor de geallieerde mogendhe den te raadplegen en van advies te dienen met betrekking tot het nakomen der voorwaarden van overgave, bezet ting en bestuur van Japan en der richt lijnen die daar aan toegevoegd zijn, en met het doel het bestuursgezag, dat daarbij wordt verleend, uit te oefenen. Korea onafhankelijk. 1. Met het oog op het herstel van Korea als onafhankelijke staat, het scheppen van voorwaarden voor de ont wikkeling van het land volgens demo cratische beginselen om een zo spoedig mogelijke liquidatie van de verderfe lijke resultaten van de langdurige Ja panse bezetting van Korea, zal er een voorlopige democratische Koreaanse re gering gevormd worden. Deze zal alle noodzakelijke stappen doen voor het ontwikkelen van indus trie, vervoer en landbouw van Korea en de nationale cultuur van het Koreaanse volk. 2. Met het doel hulp te verlenen bij de vorming van de voorlopige Kore aanse regering zal er een gemengde commissie ingesteld worden, bestaande uit vertegenwoordigers van het Ameri kaanse opperbevel in Zuid-Korea en het Russische opperbevel in Noord- Korea. Een eensgezind democratisch China noodzakelijk. De ministers van buitenlandse zaken waren het eens over de noodzakelijk heid van een eensgezind en democra tisch China onder 'n nationale regering van het deelnemen van democratische elementen aan alle takken van de na tionale regering en van het eindigen van de burgerstrijd. Zij hernieuwden hun verzekering, dat zij een politiek wensten van niet-inmenging in de in terne aangelegenheden van China. Molotof en Byrnes hebben enkele malen besprekingen gehouden over de Sowjet- en Amerikaanse strijdkrachten in China. De twee ministers van bui tenlandse zaken waren het volkomen met elkander eens wat betreft de wen selijkheid der terugtrekking van de Sowjettroepen en der Amerikaanse troepen uit China op een zo spoedig mogelijk practisch bereikbaar ogenblik als overeenkomt met het zich kwijten van hun verplichtingen en verantwoor delijkheden. Roemenië. De drie regeringen zijn bereid aan Koning Michael advies te verstrekken, waarom deze heeft gevraagd in zijn Nederlandse kinderen op Java, die in kampen op repatriëring wachten, hebben Kerstfeest kunnen vieren dank zij extra-voorraden, uitgewor pen door de R.A.F. De kinderen wa ren verrukt, toen er een levensgrote Kerstman naar beneden kwam met een zak vol lekkers. Dakota's heb ben dertig vluchten gemaakt om alle kampen van voorraden een ge schenk van de Britse troepen, over gespaard van hun eigen rantsoenen te voorzien. (Keuter.) De besprekingen te Moskou over het onderwerp der atoomenergie hadden betrekking op het vraagstuk der opvatting van een commissie door de Algemene Vergadering van de Verenigde Volken. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland zijn overeengekomen om aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Volken in overweging te geven over te gaan tot de oprichting van een Commissie door de Verenigde Volken ter be studering van de problemen, welke voortvloeien uit de ontdekking van de atoom energie en de hierbij betrokken aangelegenheden. De commissie zal o.m. haar werkzaamheden met de grootste spoed verrichten en*alle phases der vraagstukken onderzoeken en naar gelang van haar bevin dingen van tijd tot tijd aanbevelingen doen. Meer in het bijzonder zal de com missie voorstellen doen: a. voor een uitbreiding tussen alle landen van. de uit wisseling van wetenschappelijke inlichtingen voor vredelievende doeleinden; b. voor de controle der atoomenergie tot een omvang, nodig voor de verzekering van haar gebruik, uitsluitend voor vredelievende doeleinden; c. voor de verwij dering van de atoomwapens en alle andere belangrijke wapens, welke gebruikt kunnen worden voor massale vernietiging, uit de nationale bewapeningen,^ d. voor een doeltreffende beveiliging door middel van toezicht en andere middelen, ter bescherming van de zich aan de bepalingen onderwerpende staten tegen de gevaren van overtredingen en ontduikingen. De K.N.A.C. meldt, dat naar alla waarschijnlijkheid de verkeersbrug bij de Moerdijk over het Hollands Diep reeds de volgende week voor het verkeer zal kunnen worden open gesteld. Over twee gedeelten zal éénrichting- verkeer moeten worden toegepast in verband met de geringe breedte van enkele overspanningen. schrijven van 21 Augustus 1945 aan gaande de uitbreiding van de Roemeen se regering. Aan den koning zal worden geadviseerd om een lid van de Natio nale Boerenpartij en een lid van de Li berale partij in de regering op te nemen. De gereorganiseerde regering moet verzekering geven wat betreft het toe staan van persvrijheid, vrijheid van godsdienst, van het woord en van ver eniging. Advies aan Bulgarije. Door de drie regeringen is overeen gekomen, dat de Sowjetregering de taak op zich neemt om op vriendschappe lijke wijze advies te verstrekken aan de Bulgaarse regering wat betreft de wenselijkheid in de Bulgaarse regering, welke thans door het vaderlandse front wordt gevormd, nog twee vertegenwoor digers op te nemen van andere demo cratische groeperingen, waarna de re geringen van de Ver. Staten en van En geland de Bulgaarse regering zullen erkennen. Ons land heeft, blijkens de cijfers van de kortgeleden gehouden inventarisatie in totaal 81 pet. van zijn rundveestapel van 1939 overgehouden, zo meldt „Het Vrije Volk". Het gunstigst is Friesland er afgekomen; in deze provincie is nog 95 pet. over. De zwaarstgetroffen provin cie is Zeeland, dat slechts 49 pet. heeft behouden. Noorcf-Holland komt met 82 pet. even boven het gemiddelde. De verplichte veelevering zal voorlopig blijven bestaan, hoewel verwacht kan worden, dat de behoefte aan vlees straks als de varkensstapel weer op peil is ge komen, uit de vrijwillige leveringen kan worden gedekt. Het vleesrantsoen kan worden gehandhaafd op IV* ons per week. Het is zeer waarschijnlijk, dat het vlees tegen het einde van het volgende jaar „van le bon" zal gaan. Bij de veelevering zal rekening wor den gehouden met de veebezetting der bedrijven, zodat bedrijven, welke bene den een bepaald minimum komen, dat voor de klei-bedrijven hoger is gesteld dan voor de bedrijven op de lichtere gronden, van levering worden vrijgesteld. De Engels-.Nederlandse besprekin gen over de Indonesische problemen werden Donderdag in de namiddag en 's avonds voortgezet in Chequers- Court, het buitenverblijf van minis ter-president Attlee, Wanneer de be sprekingen zoals men verwacht Vrij dagochtend beëindigd zullen zijn, zal de Nederlandse delegatie tegen de avond naar Den Haag teruggaan. Naar men gelooft zou de Nederlandse regering een zekere vorm van auto nomie aan de Indonesiërs voorstel.en. welker bestudering het doel zou uit maken van een bijzondere conferen tie. CHRISTISON DOET BEROEP OP INDONESISCHE LEIDERS. In een verklaring, uitgegeven door ge neraal Christison, geallieerd opperbevel hebber op Java, wordt een beroep ge daan op de Indonesische leiders om sa men te werken en eenheden van bet volksleger beschikbaar te stellen, tenein de maatregelen ter verzekering van vei ligheid en orde ten uitvoer te brenge*.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1