HELDERSCHE COURANT Zonder uitstel zal toestand van veiligheid worden geschapen Moskou bindt Iran met vaste banden NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indonesië Communiqué over de besprekingen te Londen Sjarir is het eens met Christison Interview mei Van Mook Nederland bouwt bruggen!. 3800 repatriërenden op weg naar Holland Voor 3 millioen aan werktuig machines naar Nederland LAATSTE NIEUWS. Naar een Partijstelsel ZATERDAG 89 DECEMBER 1945. Je Jaargang No. S2S. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen i 3.00 Vrijdagmiddag is het volgende commu niqué door Downingstreet uitgegeven. De Britse eerste minister, vergezeld door den minister van Staat, den chef van de Imperiale Generale Staf en den Britsen ambassadeur te 's-Gravenhage hielden een bespreking te Chequers met den Nederlandsen minister-president, den minister van overzese gebiedsdelen en den waarnemend minister van buiten landse zaken, tezamen met den luitenant gouverneur-generaal van Nederlands In- dië en den Nederlandsen ambassadeur te Londen. De bespreking betrof de toestand op Java, die in de laatste tijd is achteruit gegaan en de meest cïoelmatige wijze om rust en orde te hers'^llen. In de loop van deze besprekingen, die een bevre digend resultaat hadden, werd de Britse regering volledig op de hoogte gesteld van de consequente en vooruitstrevende politieke gedragslijn, welke de Nederland se regering gevolgd heeft en voornemens is te volgen met betrekking tot het In donesische vraagstuk. De Britse regering bevestigde haar verplichting jegens haar Nederlandse ge allieerden om zonder uitstel een toestand van veiligheid te scheppen waarin het voor de regering van Nederlands-Indië mogelijk zal zijn .besprekingen met re presentatieve Indonesiërs voort te zetten.1 De respectieve regeringen waren het er over eens, dat een oplossing van het politieke conflict beschouwd moet wor den als een essentiële bijdrage tot de sucesvolle vervulling van de taak door het oppercommando van de geallieerde mogendheden toevertrouwd aan Groot- Brittannië om de Japanse bezetting van deze gebieden te liquideren en dat voor wat dit betreft, dit een gemeenschappe lijke zaak is van de Britse en Nederland se regeringen en van het Indonesische volk. De Britse en Nederlandse regeringen zijn het daarom eens over de gedrags lijn om te bevorderen, dat de leiders van de nationalistische beweging tot over eenstemming komen met de Nederlandse autoriteiten. Middelerwijl zullen onmiddellijk ver dere stappen worden genomen om zoveel als mogelijk is, de veiligheid te verzeke ren van de krijgsgevangenen en geïnter neerden in Indonesië, die bedreigd wor den door geweld der extremisten. Sjarir zelde dat hij in principe toe- Stemde in de voorstellen, gedaan door Christison om actieve maatregelen te nemen ter verzekering van wet en orde op West-Java. „Een van onze voorwaarden voor sa menwerking zal zijn, dat niet meer Ne derlandse troepen hier zullen landen", zeide Sjarir. De republikeinen vinden het zeer be langrijk, dat Christison's verklaring „geen enkele 'zinspeling maakte op herstel van de Nederlandse souvereinitelt". De vriendschappelijke persoonlijke be trekkingen, die 'ussen Christison en de Indonesische leiders bestaan, werden ge illustreerd, toen de gealliëerde bevelheb ber naar een Indonesische militaire pa rade ging, gezamenlijk bewaakt door Brits-Indische en Britse militaire poli tie en mannen van het Indonesische volks leger. Christison werd hartelijk door lr. Soekarno en leden van het Indonesische kabinet ontvangen en poseerde met hen voor de fotografen. Deze groep van Sjahrir vertegen woordigt de grote meerderheid der in- tellectuëlen en het gevoel van millioe- nen. die een eind willen zien komen aan de chaos en het bloedvergieten en die verlangen naar terugkeer van een behoorlijke regeering. Met deze groep ■werden besprekingen gevoerd, waar in de rede van de Koningin op libe rale en op opbouwende wijze werd uitgewerkt. Maar, zo waarschuwde dr. van Mook, wij moeten de realiteit niet uit het hoofd verliezen. Indonesië heeft materiële steun hard nodig en die kan alleen gegeven word2n doojr samenwerking. De nationalistische aspiraties moe ten met zin voor de werkelijkheid worden tevreden gesteld. Duizenden, die juist een leven als in een hel ach ter de rug hebben, wordan nog steeds met levensgevaar en hongersnood be dreigd. Zij moeten worden beschermd. Dr. van Mook verklaarde, dat hij uit het Oosten was overgekomen, om het contact weer op te nemen, en dat hij niet anders kon zeggen, dan dat zijn Weerbericht BUIïG. Wisselende bewolking met regen of hagelbuien en meest matige wind tussen Zuid en West. Niet koud voor de tijd van het jaar. De K. N. A. C. deelt mede, dat wordt verwacht, dat de in aanbouw zijnde verkeersbruggen bij Zuthphen en Kampen, zomede de nieuwe nood brug bij Roermond, reeds in de loop van de volgende maand in gebruik genomen zullen kunnen worden. bezoek zeer vruchtbaar was geweest, hij was van mening dat hij zou kun nen teruggaan naar Indië met de ver zekering, dat de politiek, die gevoerd zal worden, in overeanstemming zou, zijn met de redevoering van de Ko ningin in 1942. In antwoord op verschillende vra gen zeide dr. van Mook, dat hij de ontvangst die de Indonesiërs deze voorstellen zouden bereiden, met op timisme tegemoet zag. Op Borneo, Celebes, en de Moluk- ken waren de goede betrekkingen met de Nederlanders hersteld, op basis van gelijkheid. Tenslotte zeide dr. van Mook, dat de nieuwe grondwet die zal worden voorgesteld, betrekking zal hebben op geheel Nederlands- Oost-ïndië, dat een soort van gemeene- best zal worden met plaatselijke be sturen, aangepast aan de aard en de bijzondere omstandigheden van het betreffend gebied. Een voorbereidende conferentie zou de uiteindelijke conferentie, waarop de nieuwe regeringsvorm uitgewerkt zal worden, kunnen voorafgaan. Dr. v. Mook is van plan, op 5 Januari naar Nederlands-Indië terug te keren. Sommige waarnemers te Teheran voorspellen de volgende resultaten van de conferentie van Moskou waarbij het Iraanse probleem wel ter sprake kwam doch niet geregeld werd, voor Iran: een zwenking naar links van de rege ring, erkenning van de noordelijke pro vincie Azerbeidzjan, olieconcessies aan Rusland, mutaties onder de hogere mi litairen en personeel van de veilig heidsdienst gevolgd door directe onder handelingen met de Sowjet-Unie, sa menwerking met de Tudeh(arbeiders) partij en een verdrag met Rusland in de plaats van het Engels-Russisch-Iraanse verdrag. Amerikaanse troepen uit Iran. De resterende Amerikaanse troepen in Iran zullen deze week naar Basra ver voerd worden, waar de Irakse rege ring een transitkamp heeft doen inrich- Met de Nieuw Amsterdam. De afdeling pers en publiciteit van de dienst der repatriëring deelt mede: Volgens een via radio-Scheveningen ontvangen telegram verloopt de reis van de „Nieuw Amsterdam", met zijn 3800 repatriërenden uit Indië aan boord, voor spoedig. De weersomstandigheden waren zowel in de Ind. Oceaan als in de Middel landse Zee goed. Hoewel de accomodatie aan boord door de overbevolking niet te vergelijken is met vooroorlogse toestan den, is de stemming uitstekend. Er is een prima verzorging en vrij veel ge legenheid voor ontspanning. Ook het Kerstfeest is op geslaagde wijze gevierd. De algemene gezondheidstoestand der repatriërenden is ondanks tamelijk veel lichte zieken, bevredigend. Ongeveer 1/4 gedeelte der passagiers werkt goed mede aan allerlei werkzaamheden aan boord. Over de ontvangst te Suez en de uit reiking van warme kleding en schoeisel aldaar is iedereen enthousiast. De „Nieuw Amsterdam" zal vermoedelijk 1 Januari te southampton aankomen. ten in overeenstemming met de beslis sing der regering van de Verenigde Staten haar troepen tegen 1 Januari uit Iran terug te trekken. Vrijdag hield de vakgroep Groothan del in metaal- en houtbewerkingsmachi nes in de Industriële Club te Amsterdam een spoedvergadering, waarin werd medegedeeld dat de Nederlandse machinehandelaren in de gelegenheid worden gesteld om voor Nederlandse rekening in Engeland bestelde werk tuigmachines over te nemen van de officiële instanties. Van deze machines zijn II stuks reeds in Nederland gearriveerd terwijl bet geheel zijnde in totaal 400 stuks, waaronder revolverbanken, schaafban ken en boor- en fraisnfachines in totaal voor een waarde van 3 millioen gulden in 1947 moet zijn uitgeleverd. DE ONTWAPENING VAN DE INDONESISCHE POLITIE. De gehele Indonesische burgerlijke politie te Batavia is door generaal Christison ontbonden. Alle leden van de politie, officieren en manschappen beide, zijn ontwapend en in hun hoofd kwartieren opgesloten. Het dragen van uniformen is verboden. Een groot scheepse overval door de Britse mili taire politie op de Indonesische politie- boofdkwartieren had geen volledig succes, daar vele Indonesische politie manschappen niet aanwezig waren. De aanwijzingen zijn, dat zij een „tip hadden gekregen omtrent de Britse voornemens. ii* Ik heb de publicaties en redevoerin gen van de N.V.B., voor zover mij dit mogelijk was, met belangstelling ge volgd. De Nederlandse volksbeweging wenst een nieuwe zich bezinnende mensheid en zij ziet haar taak meer moreel en cultureel dan politiek-prac- tisch. Oppervlakkig bezien is dit ook juist, doch op de keper beschouwd en rekening houdend met de Volkspsyche, is dit toch niet de weg. Het volk wil actie zien, practische werkzaamheid, niet alleen met woorden, maar vooral daden. Dat de beweging geen politieke partij wenst te zijn is juist. Daarmede zou een averechtse richting worden in geslagen. Maar wat ze wel kan doen is, daadwerkelijk stappen ondernemen ter bereiking van het in mijn vorige artikelen nader omschreven 4-oartiien- stelsel. Zij moet zich daartoe niet tot de Partijbesturen wenden, want dan ligt de afwijzing al gereed. De hokjesgeest in Nederland is paraat en op haar post. Zij moet echter zien te bereiken dat in iedere plaats in Nederland bij de afde lingsbesturen der partijen een voorstel aanhangig wordt gemaakt tot samen gaan met geestverwante groepen. Voor de Soc. Dem. zal dit betekenen de vraag, zijn we nu echte socialisten of alleen maar sociaal democraten. In het eerste geval moet een gemeenschappe lijke basis met de communisten gevon den kunnen worden. In het 2ë geval met de sociaal voe'ende vrijzinnigen. Voor de minder radicale vrijzinnigen zou de oprichting van een „nieuwe de- mocratiscne unie" de aangewezen weg zijn. De Protestans Christelijke groepen zullen toch in moeten zien dat zelfs al zou het schier ondenkbare geval zich voordoen dat een specifiek Protestants Christelijk Kabinet optreden kon, het toch uitgesloten is dat ooit elke gods dienstige nuancering in het regeerge- bied tot uitdrukking zou kunnen komen. Waarom zich dan niet verenigd op do grote lijnen nu het Vaderland het zo nodig heeft? Zie, dat moet de Nederlandse Volks beweging, wier individuele leden toch merendeels tevens leden of ex-leden der oude partijen zijn of waren, bij monde van die leden of ex-leden, in de ver schillende afdelingen te berde laten brengen en die afdelingen moeten in groten getale de fusievoorstellen bij de Hoofdbesturen indienen. Dan kunnen de Hoofdbesturen er niet onderuit, dan moet er over gepraat worden. Van onderen af beginnen en er met recht „beweging" in brengen, dat moet de weg zijn, en welke groe pering is hiervoor beter geschikt dan de Nederlandse Volksbeweging? De drang naar eenheid is bij het volk aanwezig, dat is een groot ding. Laat dit niet verloren gaan. Het zal nog moeite geven en strijd, zeer zeker. Zoals gezegd, de hek» jesgeest is onvervaard op haar post. Maar toch, aanpakken, hier valt iets groots te doen. De tijd die ons van de verkiezingen scheidt is kort, veel te kort om een bezonken oordeel van het totaal onvoorbereide kiezerskorps te verwachten. Als de verkiezingen gehou den zijn is het te laat, dan is de teer ling geworpen. Bezint U op Uwe ver antwoordelijkheid. B. H. Het eerste artikel is opgenomen in ons nr. van 18 December. Naqekomen Predikbeurten Ned. Herv. Gem., Nieuwe Kerk. 10 u. ds. Elink Schuurman. Palmstraat, 10 uur ds. Borghardt. Oudejaaravond: Nieuwe Kerk, n.m. 7 uur ds. Enklaar. Palmstr., n.m. 7 uur ds. Borghardt. Nieuwjaarsdag: Nieuwe Kerk, geen dienst Palmstraati 10.31 uur ds.,.Borghardt.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5