Hoe Som en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Repatriëring uit Indië Lijsten bevrijde krijgsgevangenen Predikbeurten. Bericht aan zeevarenden De Marinierskapel Kon. Marine INGEZONDEN. Aan onze radiobezitters Voor de vrouw Schagen. Marktoverzicht Het Reisbureau Velthuys, Loods- gracht 6, alhier, passage-agent der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" bericht ons, dat volgens ontvangen inlichtin gen de eerste twee 6chepen, die voor het vervoer van repatrieer enden uit Indië bestemd zijn, t.w. de „Nieuw- Amsterdam" en de „Oranje" te South- ampton zullen arriveren. Beide sche pen komen niet door naar Amsterdam De „Nieuw Amsterdam", die tussen 29 Dec. en 2 Jan. a.s. te Southampton ver wacht wordt, heeft ongeveer 3800 pas sagiers aan boord, die in Engeland overgescheept zullen worden op het 15000 ton metende s.s. „Almanzora" (een schip van de Royal Mail Line). Zoals het er nu voorstaat, zal dit schip 2 reizen maken van Engeland naar Rotterdam en op iedere reis ongeveer 1900 passagiers vervoeren. De „Oran je" wordt enkele dagen na de „Nieuw Amsterdam" te Southampton ver wacht, voorzover thans beoordeeld kan worden tussen 3 en 5 Januari a.s Het aantal passagiers is waarschijn lijk circa 1200, waarvan een vrij groot aantal bed-patiënten zijn (400500). Van dit schip is nog niet bekend op Welke wijze de doorvoer zal geschie den. Men tracht de beschikking te krijgen over een hospitaalschip, dat dan waarschijnlijk naar Amsterdam zal worden gedirigeerd. Helaas kan op dit moment noch door de Mij. „Nederland", nóch door enige andere instantie de vraag be antwoord worden of zich bepaalde passagiers aan boord bevinden, doch zo mogelijk zal er vanuit Batavia per luchtpost een passagierslijst opgezon den worden. Zodra deze in het bezit van bovengenoemd bureau is, zal dit zo spoedige mogelijk gepubliceerd worden, opdat belanghebbenden zich aldaar kunnen vervoeg en om te ver nemen of zich mogelijk familieleden aan boord van een der schepen be vinden. DE KINDERZEGELVERKOOP. De „weldadigheids-thermometer" stijgt nog steeds. En als de voortekenen ons niet bedriegen, dan zullen we dit jaar zelfs boven de tienduizend gulden uit komen. Er resteert nog het tiende gedeelte van de stad. dat door het P.T.T.-per- soneel moet worden bewerkt, en we zijn overtuigd, dat daar voor minsten; 500 zal worden verkocht. Vanmorgen wees de thermometer reeds van somma van 9450.— aan, zodat we met een kleine eindspurt best de vier nullen kunnen passeren. We zullen nog even ons beste beentje voor zetten! Wij vestigen de aandacht van onze le zers op de lijsten met namen van uit Japanse krijgsgevangenschap bevrijde personen, die gedurende enige dagen ter inzage zijn opgehangen voor een der ramen van ons bureau in de Koningstraat. De namen staan in alfabetische volgorde zodat het raadplegen ervan zeer gemak kelijk is. Overigens zijn de lijsten geens zins compleet, zodat het niet-voorkomen van een bepaalde naam nog geen reden tot ongerustheid behoeft te geven. Herst. Evang. Luth. Gem., Weezenstr. Zondag 30 Dec., 10.30 uur ds. W. F. ten Rouwelaar van Amsterdam, bediening H Doop viering van het H. Avondmaal. Maandag 31 Dec., 7.30 uur 's av. dhr. J. K. Schendelaar, zang van het Luth Kerk koor. Evangelisatie Vijzelstraat. Zondag v.m. 10 uur en n.m. 7 uur Samenkomst; n.m. 2.30 uur Zondagsschool. Maandag n.m 7 uur Samenkomst; Dinsdag v.m. 10 uur Samenkomst. Woensdag n.m. 7.45 uur Bijbelkring. Donderdag n.m. 7.30 uur Vrouwenkrans. Zaterdag n.m. 7.30 uur Bidstond. Chr. Geref. Kerk a. d. Steengracht, v.m. 10 uur en n.m. 5 uur ds. J. Rebel. Oude jaarsavond 7.30 uur ds. Rebel. Nieuwjaars dag v.m. 10 uur ds. J. Rebel. Oud Geref. Kerk, Zondag 30 Dec., v.m. 10 uur en n.m. 5 uur leesdienst. Maan dag 31 Dec., n.m. 7 uur leesdienst. Dins dag 1 Jan., v.m. 10 uur leesdienst. N.V. ALGEMENE NOORDHOLLANDSE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVER. ZEKERINGEN, GEVESTIGD TE HAARLEM, Bovenstaande Maatschappij hield 20 De cember haar jaarlijkse vergadering van a andeelhouders. Aan het door Directeuren uitgebrachte verslag ontlenen wij het volgende; De stand van het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steeg per 31 December 1944 tot J 31.169.697; de premie-ontvangst over 1944 bedroeg I 1.443.514,56. De sterfte onder de verzekerden had een gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 79,4 pet. van die, welke berekend was. De uitkeringen, eigen ri sico, beliepen dit jaar 1 370.301,79. De vergadering hechtte, na piae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesrekening, de directie déchargerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeling werden aangenomen. DE STICHTING „DE NEDERLANDSE SOLDAAT" HERREZEN. De Stichting, die in 1937 opgericht was als dochterorganisatie van de Bond van Mobilisatie-Invaliden te Drachten, en die zich o.m. ten doel stelt gewezen dienstplichtigen met raad en daad ter zijde te staan en die op 18 April 1942 door den bezetter opge heven en geliquideerd was, is bij be schikking van 30 November 1945, van de Directie van het Nederlandse Be heersinstituut, in al zijn rechten her steld met terugwerkende kracht tot 18 April 1942. Belanghebbenden kunnen zich met hun noden weer richten tot den Direc teur-Bestuurder van voornoemde Stich ting, Torenstraat 30, Drachten. De afdeling Hydrografie van 't Mi nisterie van Marine zal binnenkort wederom het „Bericht aan Zeevaren den" doen verschijnen. De uitgave ge schiedt door de firma Mouton en Co., Herderstraat 5 te 's-Gravenhage, bij wie aanvragen tot toezending kunnen worden ingediend. Tot ultimo December zullen deze B. a. Z. gratis aan vroegere abonné's worden toegezonden. Met ingang van 1 Januari 1948 is een abonnements prijs van 4 per jaar verschuldigd. Indien geen opgave geschiedt door vroegere abonné's, wordt aangenomen, dat zij op hernieuwing van het abon nement na 1 Januari geen prijs stel len. Verzocht wordt bij de aanvrage te vens te willen vermelden of men prijs stelt op toezending van „Notice to Ma rmers" no. 1 1948, uitgave van Hy- drograhicp Office, Admirality London, inhoudende al!e nog van kracht zijnde tijdelijke en voorlopige N. t. M„ ge publiceerd door dit bureau. De Marine Voorlichtingsdienst meldt: Het stafmuziekkorps van de Konink lijke Marine, dat kort voor het uitbre ken van de oorlog zijn 75-jarig bestaan vierde heeft deze oorlog niet overleefd. Reeds spoedig na de capitulatie kreeg een der prominente musici van het korps, de huidige onder-kapelmeester, adjudant der mariniers, D. B. Steinroth, opdracht, het oorspronkelijke stafmu ziekkorps te reconstruëren. Hij slaagde er in 17 oud-leden bijeen te brengen, de overigen waren niet meer beschikbaar of kwamen niet meer in aanmerking. Inmiddels kreeg de voorgenomen reorganisatie haar beslag. Er werd be sloten tot de oprichting van een nieuwe kapel, ressorterende onder het korps mariniers. De naam van deze kapel waarin ook de musici van de vroegere stafmuziek werden opgenomen luidt officieel: „Mariniers-kapel van de Ko ninklijke Marine". De directe comman dant is de generaal-majoor der mari niers H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe. Na een zorgvuldig toegepaste selectie werd met de rang van le luitenant der mariniers de heer Gijsb. Nieuwland benoemd tot directeur. Behalve een harmoniekorps, dat uit de aard der zaak het meest prominent zal zijn, omvat de kapel tevens een symphonie-orkest en een amusements orkest, welke beide laatsten zowel bij burgerlijke als militaire gelegen heden zullen optreden. De vorming van de nieuwe mariniers kapel heeft op 1 Aug. haar beslag ge kregen. Zij verkeert uiteraard nog in een stadium van wording, doch het laat zich aanzien, dat de voltalligheid van de kapel binnenkort bereikt zal zijn. De kapel heeft reeds haar medewerking verleend bij een bij uitstek Nederlandse gebeurtenis: de opening van de Staten- Generaal op 20 Nov. J.1. De officiële primeur evenwel moet nog plaats vin den. Een en ander staat mede in verband met het blauwe tenue van de kapel, het welk eerstdaags de groene battle- dresses zal vervangen. Een optreden van de marinierskapel der Koninklijke Marine voor de Hilver- sumse radio in het kader van de uitzen dingen voor de Nederlandse Strijd krachten is in voorbereiding. Dit op treden zal vermoedelijk reeds a.s. Woensdag van 7.30 tot 8 uur over Hil versum 2 zijn beslag krijgen, als om lijsting van een met den generaal-majoor der mariniers H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe te houden intervieuw. POSTZEGELVERZAMELAARS Met ingang van vandaag zal het speciale loket voor postzegelverzame laars in het Postkantoor aan de Ko ningstraat wederom elke Dinsdag ge opend zijn van 1617 uur. Voorlopig zullen alleen Nederlandse uitgaven verkrijgbaar zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Wist U, dat ook de postduiven hun aandeel hebben bijgedragen tot het winnen van de tweede wereldoorlog? En dat voor liefdadige doeleinden belangrijke bedragen konden worden afgedragen, door het organiseren van postduivenwedstrijden bijvoorbeeld ten bate van de t. b. c.-bestrijding? Zouden wij U nu mogen verzoeken, uit erkentelijkheid hiervoor, om onze postduiven te willen denken bij het aanbrengen van Uw radio-antenne? Wanneer U deze met enige tussen ruimte voorziet van kurken of klosjes, dan wordt de draad beter zichtbaar, waardoor stellig het leven van vele postduiven wordt gered. En dat is nu dubbel noodzakelijk, vooral omdat de bezetters de gelederen der postduiven aanmerkelijk hebben gedund, zodat de overgebleven dieren zeer kostbaar zijn. Uw medewerking zal door vele post- duivenbezitters op hoge prijs worden gesteld. T. J. KOS, Steengracht 10, Den Helder. HOE WEINIG WE WERKEN. Mijnheer de redacteur. In Uw blad van Donderdag 20 Dec. j.1. las ik een artikeltje „Hoe weinig we werken en hoeveel vrij we hebben. Die mijnheer heeft nog iets vergeten. Wij hebben oog nog 'n Prins en Prin ses en drie kleine Prinsesjes. Dat is ook tezamen 2'/« dag. Dan de nationale feestdag (5 Mei). En als men katholiek is komen er nog enkele dagen bij, zodat die rekening Inderdaad niet klopt. Hoogachtend, SNUFFELGRAAG. (Snuffelgraag heeft nog gelijk ook. Red. Held. Crt.) door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 17. Een hunner had Slokkie zelfs zo stevig om zijn nek te pakken, dat hij bijna stikte. Maar nu bracht Stapman redding. Hij nam de staart van de aap tussen rijn tanden en trok, zo hard hij kon. De aap viel nu Stapman aan; kort om het was een gevecht van je welste, en ze begrepen al gauw, tegen zo'n overmacht niet opgewassen te zijn. 18. Plotseling echter gaf een der apen een geweldige schreeuw en binnen drie tellen was de hele massa apen spoor loos In het oerwoud verdwenen Wat was er aan de hand? Dat bleek onze drie vrienden gauw genoeg: toen ze de oorzaak van de vlucht der apen ontdek ten, stolde het bloed hun in de aderen van angst! Oliebollen 250 gr. bloem, ruim 2 dl. melk, 10 gr. gist (100 gr. rozijnen of l appel), zout en olie. Van bloem, melk, gist (rozijnen en/of appel) en zout een- stevig, gelijkmatig beslag maken en dit tenminste één uur laten rijzen, op een warme plaats. Een gietijzeren pan met olie vullen. De pan mag niet hoger dan vóór 3/4 gevuld zijn. De olie vrij heet laten worden (deze moet nog niet dampen). Van het beslag met twee lepels ballen vormen en deze bruin en gaar bakken. Te langzaam gebakken oliebollen worden vet en krijgen een harde korst. Appelbeignets 250 gr. bloem, 3Vt dl. bier of spuit water, zout, 6 appelen (liefst zure) en olie om in te bakken. De olie zo heet laten worden, dat er blauwe damp afkomt. De appelen schil len, met een appelboor het klokhuis er- uit boren en de appelen in vrij dunne plakken snijden. De bloem met het bier of spuitwater en het zout vermengen. De plakjes appel door het beslag wentelen en in de hete olie bruin en gaar bakken. Deze met een schuimspaan, breinaald of lardeernaald uit het vet nemen, laten uit druipen, op een warme schaal leggen en met suiker bestrooien. Voor de centrale niets anders overge nomen dan 22 nuchtere kalveren. Er wes anders deze week geen levering. Gebruiks- vee was ook bijna niet aangevoerd. Dit gebeurt wel ieder Jaar vóór en na de Kerstdagen. De handel in gebruiksvee was dan ook zeer matig. De vaarzen werden niet zo duur verkocht als vorige weken en de handel was stug. Op °e paardenmarke was weer eens flinke be langstelling. De handel hierin was vrij goed. Rijtuigpaarden van f 1000 tot f 1600. 2'/j-jarige paarden f 700 tot f 900. 1 Ir- jarige f 400 tot f 700. Veulens f 250 to» f 400. Hitten f 300 tot f 1000. Op de wol veemarkt ook niet veel drukte. De han- del gaat van koopman op koopman. He wordt aanstonds wel weer beter als he geld vrij komt. Fokschapen f 60 tot f Ooien f 40 tot f 50. Rammen f 25 tot f Bokken en geiten stugge handel. Blgg slecht te verkopen. Konijnen handel v Voor de slacht de bekende vastgestei prijzen. Voor de fok tot f M. JWJ" voor de slacht ook de vastgestelde P zen. Hennen tot f 20. Haantjes van tot f I.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6