HELDERSCHE COURANT RepatriërendenHartelijk welkom! Franco moet verdwijnen! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Wij zijn trots op U en wij hebben U nodig! Radiorede H.M. de Koningin Weerbericht EINDELIJK VREDE !N HET HEMELSE RIJK Wordt prins Karei koning der Belgen? 5000 baby-uitzetten gevonden Oud-Spanjestrijders herkrijgen hun nationaliteit Massabetoging te Amsterdam Djokjakarta hoofdkwartier van Soekarno MAANDAG 7 JANUARI 1946. Se Jaargang No. 329. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen i 3.00 H.M. de koningin heeft Zondagavond tot gerepatriëerden uit Ned.-Indië en tot de uit gevangenkampen teruggekeerden de volgende radiotoespraak gehouden: Landgenoten, die zijt isii. de hel van concentratiekamp, gevangenis, werk- of gevangenkamp, of een of meer van deze beproevingen hier te lande hebt ondergaan, en gij, die thans uit Indië zijt aangekomen, tot U allen wil ik heden een persoonlijk woord richten: Nu de eerste schepen uit het eens zo vredige en welvarende Insulinde met uitgeputte kinderen, vrouwen en man nen zijn binnengelopen, en deze thuis komst in zo groten getale, na zo verre reis over oceaan en zeeën, wellicht nog duidelijker tot de verbeeldingskracht spreekt van iederen Nederlander en deze nog meer doet beseffen, welk nameloos leed hij geroepen is te lenigen, dan bij de stroom huiswaartsgekeerden uit Duitsland en de door dat land bezette gebieden, heb ik dit ogenblik aangegre pen om tot u allen het woord te richten. Hartelijk welkom! Hartelijk welkom heet ik U, landgeno ten, die de verre reis naar hier hebt volbracht. Gij zijt voor ons in Nederland de verpersoonlijking van hetgeen gele den is drie en een half jaar onder de hiel van den meedogenlozen Aziatischen over weldiger en van de daarop gevolgde gees telijke en lichamelijke martelingen 11a de val van Japan. Met open armen ont vangt U het veilige, gastvrije Nederland, dat U zeker alles zal geven, wat het te geven heeft. Wij allen hier wensen U toe rust en spoedig herstel van krachten. Diepe ontsteltenis heeft zich van elkeen meester gemaakt bij het vernemen van de berichten over het gruwelijke, dat zovelen, die zich trouw verbonden voe len aan ons rijk, is overkomen, waarbij ik niet zou willen vergeten, zij, die neer geveld werden om der wille van hun geloof. Vol eerbied en bewondering zijn wij voor Uwe onoverwinlijke geestkracht, taaiheid en volharding in die tijden van vernedering en smaad. Zij cfeden U de moeilijke omstandigheden waaronder de thuisreis moest worden volbracht, moedig aanvaarden. Dat vervult ons met ver trouwen, dat gij de toekomst met dezelf de geestkracht tegemoet zult gaan. En thans, gij die eerder van elders en langs anderen weg, het vaderland hebt bereikt, soms na lange omzwerving en moeizame reis, gij, vrouwen en mannen, die daarginds de verschrikkingen van concentratiekamp en gevangenis hebt doorstaan of wel gij, die in het vaderland door deze hel zijt heengegaan, ik weet hoe zwaar gij geleden hebt naar ziel en lichaam en hoe langzaam uw geknakte gezondheid, uw uitgeteerd gestel zich weder oprichten en hoe gij meestentijd nog steeds het beeld van al die ver schrikkingen in u omdraagt. Maar ik weet ook, hoe gij bovenal, door de diep te van Uw geestelijk lijden heen, kunt opklimmen tot een punt, waarop gij U keert naar de toekomst om met nieuwe moed een nieuw leven aan te durven. Ik begrijp Uw teleurstelling en ont goocheling waar alles niet zo gelopen is, als gij U de toekomst had voorgesteld. Deze teleurstelling en ontgoocheling lig gen zozeer in de natuur dPer dingen. Toch zie ik ook in het lijden van ons gehele volk, zij het op andere wijze dan gij, de Verklaring voor de traagheid in het U zielkundig begrijpen en tegemoetkomen, zoals gij dit verwacht en gehoopt had. WU zün trots op U! Op dit tijdstip, dat gij onze grens over schreed^, waren de geesten geheel in be slag genomen door de zorg om het dage lijks bestaan en de eigen ontberingen en WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt en nevelig weer, geen neerslag van betekenis, weinig verandering in temperatuur, aan de kust matige, zuidwestelijke wind. met het overwinnen van de eigen moei lijkheden. Toch lijdt het geen twijfel, dat Nederland weet wat gij over gehad hebt voor de zaak der vrijheid en de bevrij ding des vaderlands en dat het trots op U is. Wij mogen en zullen dit niet verge ten. In een tijd, als waarin wij thans leven, kunnen wij Uw bezielend voorbeeld en de kracht die van U uitgaat als strijder en strijdster niet missen, willen wij een nieuw en beter vaderland bouwen. Wij hebben ieder van U nodig, onverschillig of gij weer tot werken in staat zij of nog gekluisterd zijt aan een smartelijk ziek bed. Wil ons ook nu voorgaan met de inspiratie, die U bezield heeft en de geestkracht, die gij aan de dag gelegd hebt tijdens de verschrikkelijke jaren, die achter ons liggen, geef U opnieuw op deze wijze voor ons allen, voor het vaderland. Met hart en hoofd geheel ver vuld met dit levensdoel, zal opnieuw ge luk Uw leven binnenstromen en God geve U daarbij innerlijke rust en vrede. Gij kunt vertrouwen, dat ieder die op dit punt verantwoordelijkheid draagt, zich van die verantwoordelijkheid bewust is en dat de resultaten van hun hande len, naarmate het herstel toeneemt, steeds duidelijker zullen worden. Nu ik tot U spreek, gaan als vanzelf mijn gedachten ook met trotse voldoening uit naar onze dappere strijders te land, in de lucht, ter zeer en bij de koopvaar dij van wie veel geestkracht en moed ge vraagd wordt om de gevolgen die de oorlog voor hen met zich heeft gesleept voor het verdere leven te dragen, die hetzij gewond werden in de strijd of wel als gevangenen de daarmede gepaard gaande ellende hebben moeten verduren. Hier behoef ik slechts Thailand te noe men. WU hebben ook U nodig! Hun allen roep ik toe: wij hebben ook U nodig. Vervult Uwe roeping, bouwt allen mede, geestelijk en ook stoffelijk aan het nieuwe vaderland en aan het Rijk. Ten besluite spreek ik tot alle Neder landers. Wij zijn aan onze driekleur, die ons in deze jaren zo dierbaar is gewor den, verplicht te tonen dat het ons diepe ernst is met onze dankbaarheid tegen over al deze vrouwen en mannen, die het beste gaven voor Nederland, voor ons Rijk en voor ons. Het ls onze ereplicht hen niet teleur te stellen. Zaterdag werd officieel bekend ge maakt, dat de Kwomintang (rege ringspartij) en de communisten tot overeenstemming zijn gekomen over de „procedure tot het beëindigen van vijandelijkheden en het herstel van de verbindingen". De Brusselse correspondent van de „Evening Standard" meldt, dat Prins Karei, de regent van België, thans in openbare en regeringskringen vrijelijk wordt genoemd als toekomstig monarch van België, indien de verbannen koning weigert om zijn zoon, Prins Boudewijn, te laten terugkeren om de troon te bestijgen. De correspondent zegt, dat de Belgen Prins Karei als een „Engelschen gentleman" beschouwen en dat zij hem daarom tot koning zouden willen heb ben. Voorts zegt de correspondent, dat hij in welingelichte kringen vernomen heeft, - dat de lang uitggsponnen twist over de monarchie waarschijnlijk eens en vooral spoedig na de verkiezingen, die in April verwacht worden, opgelost zal worden. Hij voegt er aan toe, dat indien de koning zijn tegenwoordige houding handhaaft, het zeker schijnt, dat de regering besluiten zal haar macht te gebruiken om een verkiezing van Prins Karei tot koning te bereiken. Naar de geallieerde bestuurscom missie in Duitsland meedeelt, zijn door onderzoekers in de omgeving van Hanover in het plaatsje Ossen- beek, textielgoederen ontdekt, die door Duitse troepen uit Nederland geroofd waren, en twee weken vóór de aankomst der geallieerde troepen daar waren opgeslagen. De goederen waren nog voorzien van de prijs kaartjes, die aantoonden, dat de voor werpen te Amsterdam en Rotterdam gemaakt waren. De goederen zullen binnenkort aan Nederland terugge geven worden. De partij bestaat uit 5000 baby-uit zetten, 57 paar babyschoenen, 300 paar bonthandschoenen, 150 paar ge wone handschoenen, 500 tuben tand pasta en 400 houten kammen. Tijdens de massale manifestatie in de markthallen te Amsterdam voor „Vrij Spanje" gehouden, heeft Mr. Benno Stokvis medegedeeld, dat hij de kwestie der oud-Spanjestrijders op openhartige wijze met den minister-president, Prof. Ir. W. Schermerhorn, en den minister van Justitie, Mr. H. Kolfschoten, heeft besproken. Als gevolg daarvan zullen de oud-Spanjestrijders, die hun Nederland se nationaliteit hadden verloren, deze binnen afzienbare tijd terugkrijgen. Daarbij zit het streven voor, dat zij dan ook zullen mogen deelnemen aan de a.s. verkiezingen. Binnen enkele dagen zul len technnische aanwijzingen gepubli ceerd worden voor de betrokkenen. In een met ongeveer 250 gealliëer- de vlaggen versierde grote hal van de Amsterdamse markthallen hebben Za terdagavond tussen de 20.000 en 25.000 mensen een massale betoging bijge woond, die door het initiatief „vrij Spanje" in samenwerking met talloze andere organisaties, waaronder het Ne derlands verbond van vakverenigingen de eenheidsvakcentrale, de S. D. A. P., de communistische partij Nederland, de vereniging van oud-Spanje strijdejs, het comité voor actieve democratie, vrij Nederland, de Perhimpoenan In- donesia, het algemeen Nederlands jeugdverbond en de bond van jonge li- berawak is georganiseerd. Er heerste tijdens de gehele avond 'n eensgezind. De „Repoeblik Indonesia" heeft haar ziet, zijn het zegels, die resp. door de bezetter zijn uitgegeven. De nationalis een opdruk voorzien en geven ze uit eigen postzegels uitgegeven. Zoals men Nederlandse regering en de Japanse ten hebben de zegels eenvoudig van als de zegels der nieuwe republiek. Anefo/Raucamp P. heid, die slechts geëvenaard is door die tijdens de bezettingsjaren. Achter b?t enorme podium, dat geflankeerd was door de nationale driekleur en het rood-geel-paars van de Spaanse repu bliek, was de leuze „Spanje vrij" te lezen. Een honderdtal oud-Spanje strijders woonde de manifestatie bij. Het merendeel van hen wenste er bij de regering op aan te dringen, dat Nederland alle economische en poli tieke betrekkingen met het Spanje van Franco zou verbreken. Franco moet verdwijnen. De bur gerlijke vrijheden zjjn overal her steld, behalve In Spanje, waar dui zenden nog onder de knoet van het fascisme lijden. Major Sam Wild achtte de aanwe zigheid van Duitse nationaal-socialis- ten in Spanje een gevaar voor de vei ligheid van onszelf en van onze kinde ren. Communisten en katholieken zijn nog steeds verenigd in hun strijd tegen Franco. In Frankrijk staan 300.000 Spaanse patriotten gereed de strijd op nieuw aan te binden. (Zie vervolg pag. 3) Sjarifoedin is afgetreden, Sjarifoedin is afgetreden als „mi nister" van voorlichting en zal wor den benoemd tot hoofd van de T.K.R. De republikeinse radio-omroep heeft medegedeeld dat Hohamet Nasir nu mi nister van voorlichting is geworden. Soekarno. Hatta en Sjarifoedin heb ben Djokjakarta als hoofdkwartier gekozen. WARME ONTVANGST VAN EEN W. A.-MAN. Toen een W. A.-man Zaterdagmor gen te 's-Gravenhage onder geleide van een luitenant en twee soldaten der ge- zagstroepen, iets uit zijn woning aan de Hoefkade moest halen, liepen de buurtbewoners te hoop. Met potten en pannen gewapend trachtte men den W. A.-man te bewer ken, waarbij de politie de grootste moeite had om den bedreigde te be schermen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1