Hoe Som eri Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Nogmaals de opvoering van „Comedia" Opera-concert in Casino T.A.V.E.N.U. Activiteit in Muziekschool „Ons Genoegen" Nieuwe Operettes in studie De ambachtsschool in 1944 Duiven Wat brengt de Radio? Voor de opvoering van „Ik zie, lk zie, wat jij niet ziet" op morgenavond, is aan Casino nog een beperkt aantal plaatskaarten verkrijgbaar. Wellicht is het niet ondienstig om op te merken, dat het stuk niet zo „kinderachtig" is, als de titel zou kunnen doen vermoeden. Het behandelt namelijk niet het overbe kende kinderspelletje; hoogstens is de titel erop geïnspireerd. „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" is een nieuw stuk, dat nog slechts en kele weken geleden zijn première beleefde, en wel te Alkmaar, voor een bijzonder dankbaar auditorium. In de hoofdrollen spelen eerste klas krachten als Joan Remmelts (die tevens de regie heeft), Rie Gil- huys, Mimi Boesnach en Rika Hop per, resp. als de schrijver, diens over leden eerstet vrouw, diens tweede vrouw en het medium. Wij zullen over de inhoud niet uit weiden, alleen kunnen wij zeggen, dat de toeschouwer zal kunnen kennismaken met de onvervalste Angelsaksische hu mor, en tenslotte, dat het toneelstuk ge rekend kan worden te behoren tot de „kunst met de grote K". Donderdagavond komt het Noordhol lands Operagezelschap uit Haarlem naar onze stad. Dit is de eerste maal na de bevrijding, dat wij een dergelijke avond kunnen bijwonen. De naam van het Noordhollands Ope ragezelschap is in Den Helder nog on bekend. Wij weten echter, dat de uit voeringen, die het elders reeds heeft ge geven, een succes zijn geweest. Zo bij voorbeeld te Zaandam en in Heiloo, waar het optreden zodanig in de smaak van het auditorium viel, dat een tweede avond moest worden gegeven. In Den Haag trad het gezelschap op voor het geheel uitverkochte Asta-theater, dat niet minder dan 1100 bezoekers kan her bergen; en het is toch genoegzaam be kend, dat de residentie op muzikaal ge bied zeer veeleisend is. Het gezelschap bestaat uit de sopraan Truus Moriën, de alt Dia Wit, de tenor Jaap Kemper en de bas Johan te Slaa, met Frans Pielage aan de vleugel. Op het programma staan gedeelten uit beroemde opera's, als Butterfly van Puccini, Carmen van George Bizet, Ri- goletto van Giuseppe Verdi, Martha van Von Flotow en Tosca van denzelfden componist als Butterfly. Ongetwijfeld zullen dus vele bekende en vertrouwde melodieën ten gehore worden gebracht, terwijl toch ook aandacht zal worden besteed aan minder bekende fragmenten, die niettemin het beluisteren ten volle waard zijn. Wij spreken de verwachting uit, dat Casino tot de laatste plaats bezet zal zijn, daar geen enkele liefhebber van semi-klassieke muziek deze uitvoering zal willen missen. Voor het eerst sinds ons land werd bevrijd, zal TAVENU een toneelavond geven, en wel op Vrijdag 11 Januari a.s. Dan zal in Casino worden opgevoerd het bekende stuk „Clairvoyance". Wij zijn zeer belangstellend, in hoe verre de oorlogsjaren ons Helderse ama teur-toneelgezelschap hebben beïnvloed. Wij weten echter, dat de laatstet maan den hard is gewerkt, en geen moeite is gespaard, om het eerste optreden in vredestijd tot een succes te maken Het aantal kunstlievende leden is thans zo groot, dat voor deze uitvoering geen nieuwe kunstlievende leden meer kun nen worden aangenomen daar men ze Vrijdagavond anders niet zal kunnen „bergen". Het spreekt echter vanzelf, dat zij van harte welkom zullen zijn voor de eerstvolgende opvoering. Het ls nog niet bekend, wanneer die zal plaats vinden, doch dat zij komen zal, staat vast. A. R. KIESVERENIGING. Naar wij vernemen is de heer A. Le ver, in de Zaterdag te Alkmaar gehou den vergadering van de A. R. Kamer kiesver. Centrale, benoemd tot lid van het Centrale comité van de A. R. Kies vereniging. Tot plaatsvervangend lid werd benoemd de heer G. H. Hoytink, te Alkmaar. Wij hebben dezer dagen eens een kijkje genomen in de muziekschool „Ons Ge noegen" van den heer Krijgsman, die op 18 Augustus van het vorige jaar in per ceel Koningstraat 31 werd geopend. Toen was echter het pand, waarin de school was ondergebracht, nog maar zeer pro visorisch ingericht. Het was nog steeds een -café, dat met kunst en vliegwerk tot muziekschool was getransformeerd. Thans kan daarentegen gesproken wor den van een heel gezellige inrichting, dank zij de heren Keijzer en Neijts, die in recordtijd resp. het timmer- en met selwerk en het schilderwerk hebben uit gevoerd. Laatstgenoemde voorzag de wanden van passende décors. Nieuwe operette. De heer Krijgsman heeft ons de ver schillende appartementen laten zien en wij moeten zeggen, dat zij thans zeer zeker aan hun doel beantwoorden. Ook de accoustiek is uitstekend. Om ons van dit laatste te overtuigen, speelde de heer Krijgsman op de piano het ope ningskoor en één der melodieën van zijn nieuwe operette voor de rijpere jeugd, „De Noordzee bruist....", die op het ogenblik „op stapel" staat. Dit werk belooft stellig iets goeds te worden. De zangvereniging „Ons Genoe gen", die momenteel ruim 200 leden telt, heeft meerdere leden tussen de 14 en de 20 jaar, die voor het uitvoeren van ge noemde operette in aanmerking komen. In Februari op de planken. Het ligt in het voornemen, om in de eerste helft van Februari een concert te geven, voor het eerst na de bevrijding. Daarna zal door de leden van 814 jaar de kinderoperette „Eén dag Kalief" wor den opgevoerd. Wanneer beide uitvoeringen achter de rug zijn, zal met het instuderen van „De Noordzee bruist...." worden begonnen. Verdere plannen. De heer Krijgsman is van mening, dat wie A gezegd heeft, ook B moet zeggen. En wie een muziekschool opent, moet de zekerheid hebben, dat van die school ook wat uitgaat. Daarom zal zeer binnenkort In het zaaltje aan de Koningstraat een kunst avond worden gehouden, met medewer king van een „beroeps"-pianist en een zangeres met het diploma conservato rium. Ook staat voor dezelfde avond declamatie op het programma. En in de toekomst komen avonden voor kleinkunst, cabaret in het beschaafde genre, kortom, het knusse zaaltje in de Koningstraat zal in 1946 proberen, een klein doch knus centrum te worden voor een deel van kunstminnend Den Helder. PEILSTATION VOOR DE SCHEEPVAART. Naar wij vernemen is op Terschel ling een peilstation voor de scheep vaart gevestigd. Dit station voorziet in een grote behoefte, daar het het eerste station voor het noorden van ons land is. Overwogen wordt om ook op Ame land een dergelijk peiilstation te vesti gen. De ambachtsschool is zeker een van de mee.st getroffen scholen van onze stad. Zij verloor evenals de R. H. B. S. haar gebouw en al is dat voor een la gere school een groot gemis, voor een nijverheidsschool als de ambachtsschool als de ambachtsschool met haar werk lokalen, haar machines en instrumen tarium is het bijna onoverlcmenlijke handicap. De cijfers van 1944 geven van die moeilijkheden een duidelijk beeld. De begrote uitgaven over 1944 voor de dagschool bedroegen 68.115,19, de wer kelijke uitgaven 61.504,87, de inkom sten 6.894,71, zodat het saldo bedroeg ƒ54.610,16. Voor de avondcursussen wa ren deze cijfers resp. 4.909,18, 556,37, ƒ90,63 en ƒ465,74. De uitgaven waren iets minder dan was begroot, doordat verschillende materialen moeilijk of niet te krijgen waren geweest. Op de begroting voor 1946 worden de uitgaven voor de dagschool geraamd op 87.301.65 en voor de avondcursussen op 4.869.40. Het jaarverslag. Ook uit het jaarverslag over 1944, blijkt duidelijk, welke grote moeilijk heden in dat jaar door de school moes ten worden overwonnen, vooral toen het gebouw moest worden ont ruimd en in een zeer kort tijds bestek (binnen 18 dagen) de gevoi»- den lokaliteiten in Breezand voor de lessen geschikt moesten worden ge maakt. Met dankbaarheid wordt ge waagd van de medewerking, die daar werd ondervonden, vooral van de zijde der N.V. Bloembollenveilingsvereniging. In Juli '45 is de school weer verplaatst naar Den Helder en zij is thans onder gebracht in een gebouw achter de R.K. jongensschool, de B.L.O.-school, de Tuindorpschool en de Hertzogstraat- school. Veel medewerking is in deze ondervonden van het R.K. schoolbestuur en van het gemeentebestuur. De gebou wen of lokalen, die thans in gebruik zijn, moesten geheel tot werkplaatsen worden ingericht, waarmee grote kos ten gemoeid waren. Met ingang van 1 October jJ. konden de lessen volledig worden hervat. Het leerlingenaantal be draagt thans 254. Van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd be richt ontvangen, dat een tweede leer kracht voor electrotechniek mocht wor den benoemd. Door het vertrek van den heer Verkerk naar Hilversum ontstond een vacature voor leraar in machine- bankwerken. De heer De Draaijer is met een half jaar ziekteverlof. Thans zijn als tijdelijke leraren in dienst de heren Weidema, Neehus en Wittebol. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N V Er staat een man ln de straat.... Dat is niks bijzonders! Toch is er iets aan hem, dat hem doet afwijken van anderen en als ik nog eens goed kijk, zit dat in de houding, die hij aanneemt. Hij staat met zijn hoofd in de nek en kijkt uitdagend rond, maar op het mo ment, dat ik verwacht, dat hij een speech zal afsteken en ik voornemens ben ijlings de beenen te nemen, want ik heb als vele mensen op deze planeet een op feiten gebaseerde antipathie tegen straat- redenaars, verlaat een lieflijk lokkend gefluit, dat den rattenvanger van Ha- melen zou doen stampvoeten van afgunst, zijn lippen en pal daarop valt een kop peltje vogels als het ware uit de lucht op het dicht bijzijnde dak neer. Als ik zie, dat dit postduiven zijn, be sluit ik een praatje met den man te maken en hem wat te „voeren", want ik heb duivenmelkers onder mijn ken nissen en ik ken hun zwakke punten. „Aardige vogeltjes," begin ik, „een voorraadje uit Engeland gehad?" De melker bekijkt mij minachtend. „Zal jij niet weten, vader," komt-ie, „uit Engeland!!, nee man, raszuivere Nieuwediepers, merk vliering." Ik moet er beslist wat beteuterd heb ben uitgezien, want hij vervolgt iets mil der: „Geloof je t niet, nee zeker! Kora maar mee, dan zal ik 't je laten zien." Achter hem aan ga ik een steeg door, een erf over en een leegstaande woning binnen, waarin op de zolder een pracht van een gelegenheid voor het houden van duiven is ingericht, en meteen be- gint-ie door te slaan over ouwe doffers en jonge duivinnen, over Bordeaux en Daxduiven, over rampvluchten en weet ik veel en tenslotte over blauwbanden en krassen, bonten en beffers en ooievaars. Bij die laatste vermelding kruipt een lichte argwaan kriebelend in mij op. „Begin me nou niet over ooievaars te smoezen, zeg ik, „want dit komt in de krant en ik heb geen zin om straks op mijn vingers te worden getikt op grond van „onfatsoenlijkheid", want het Nederlandse volk is op dit punt heel fijn besnaard." Ditmaal heeft mijn gastheer echter in de gaten, dat ik hem tracht te nemen. Hij grijnst en zegt: „Als die namen niet goed zijn, zal je niet naar de fokkers van sierduiven moeten gaan, want die kweken nast eksters, roeken, meeuwen e.a. nog raadsheren, nonnetjes, holle kroppers en meer van die snuiters; licht geraakte mensen denken misschien al gauw, dat er op hun een toespeling wordt gemaakt en dat moet toch ieder zelf weten". Dan wijst de man, mij nog op enige bijzonder moroie exemplaren, die hij op de tentoonstelling te Den Helder tus sen de Kerstdagen en Nieuwjaar hoopt in te zenden en ik begin aanstalten te maken om op te stappen, als mij nog een laatste vraag te binnen schiet. „Jullie moesten van de moffen toch al <fie duiven afmaken, niet, en heb ik niet gehoord, dat jullie de pootjes met de ringen moesten kunnen tonen bij eventuele controle?" Dan komt de duivenmelker nog even goed op dreef. diotoestel en je koper ook gauw ge- „Ja" lacht-ie, „jij hebt zeker je ra- bracht, niet? Nou man, we moesten de pootjes met de ringen bewaren, maar elke duif heeft toch twee poten. Eén poot met ring en één zonder. Van elke twee <fuiven werd er één geslacht en de ring van de andere om het tweede pootje ge- prakkizeerd. Een heel karwei, maar t' ging. En je ziet Ik ben opgewekt vertrokken. Die dumme Hollander toch! GALLUS. VOOR MAANDAG 7 JANUARI 1946. 15.15 Gr.pl. 16.— Godsd. halfuurtje. 16.30 De pianist Louis Kent- ner (gr.) 16.45 Na schooltijd. 17.35 Gr.pl. 18.Tony Schifferstein speelt Hollandsë liedjes 18.15 Voor de rijpere Jeugd. 19.— Nieuws. 19.15 „Patriotten en N.S.B.- ers" door prof. P. Geijl. 19.30 Het Om roepkoor. Herman Kruijt en Jean Anto- niettl, piano. 20.De Fox spreekt. 20.15 Herinneringen aan George Gershwln (gr.) 21.Radiodebat onder redactie van F. A. Hof. 21.20 Sem Nijveen's Swing kwartet. 21.45 Orgelconcert door Joop Walvis. 22.15 Mens en Maatschappij. 22.30 Balletmuziek van Strawinsky (gr.) 23.— Nieuws. 23.15 Avond\v"d!ng. VOOR DINSDAG 8 JANUARI 1946. HILVERSUM 1: 6.45 Ochtendgymnastiek. 7— en 8.Nieuws. 12.Luchtig mid dagprogramma (gr.) 12.30 Hoe Nederland de vrede wint. 12.35 Continental kwintet, o.l.v. Jaap Brill. 13.— Nieuws. 13.20 Or kest Piet Coomans. 14.Wereldprogram ma. 14.30 Gr.pL door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 29. Het was een kolossale reis, ook al •liep Stapinan nog zo hard. Ze hadden echter veel te zien onderweg, totdat ze te Karnak besloten, de nacht lh de tempelruïnes aldaar door te brengen. Nog steeds stonden, na zoveel duizend jaar, de zuilen stoer en krachtig over eind; van zware rotsblokken waren ze gebouwd en het was een raadsel, hoe men, met de gebrekkige hulpmiddelen van die tijd, dat alles vervoerd en op eengestapeld hadl 30. Maar plotseling werden ze in hun mijmeringen gestoord door de verschij ning van een ouden neger, met eerbied wekkende baard, de hand geklemd om een stok. Met de vrije hand wenkte hij hen naderbij te komen.,..

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2