HELDERSCHE COURANT Dagorder Adm. Helfrich aan de troepen in het Oosten De Jappen van Java gaan naar 't eiland Galang Turkije zal zo nodig de wapens opnemen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ik eis zelfbeheersing en discipline Represaille kweekt haat DAT HEBBEN WE NODIG I Beter nieuws uit Buitenzorg Wat gebeurt er met de Ned. Mariniers uit de V. S. Kwestie RuslandTurkije ter sprake bij de U.N.O.? Een Russische atoombom DINSDAG 8 JANUARI 1946. Se Jaargang No. 330. Don Held* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen i 3.00 Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich heeft een dagorder uitgegeven voor alle Nederlandse troepen, die onder bevel staan van den opperbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in het Verre Oosten. Daarin wordt o.a. gezegd: „Het is misschien niet aan u allen be kend, dat ik onlangs openlijk heb ver klaard, volledig in te stemmen met de krachtiger maatregelen door den ver antwoordelijken geallieerden opperbevel hebber in Ned. Oost-Indlë aangekondigd en terstond in werking gesteld. De opzet van deze maatregelen was grotere veiligheid te verzekeren in dat gedeelte van Java, dat thans door de geallieerden bezet is. Mede om een goede basis te scheppen voor vruchtbare uit wisseling van opvattingen tussen verte genwoordigers der Nederl. regering en de Indonesiërs. Omdat ik in mijn positie van opper bevelhebber een beter inzicht kan heb ben in hetgeen wij kunnen en moeten doen, gaf ik uitdrukking aan mijn ver langen, dat zij het ten koste van veel geduld en zelfbeheersing recht en wet zo spoedig en zo volledig mogelijk moesten worden hersteld. Daartoe heb ik de medewerking verzocht van burgers zowel als van militairen. Sedert deze nieuwe phase is Ingegaan, schijnt het mij, dat deze uitdrukkelijke wens van mij door het militaire perso neel niet is uitgevoerd. Reeds hebben berichten mij bereikt van agressie, door sommigen uwer gepleegd, hetgeen in volstrekte tegenstelling staat tot de mi litaire waardigheid. Zeker geldt dit in een tijd, waarin zowel burgers als mili tairen niet weten, wie vriend en wie vijand is en waarin recht en orde in de waagschaal liggen. Ik weet maar al tegoed, hoe het u te moede moet zijn, wanneer gij tot non activiteit verplicht bent en soms zelfs passief de gebeurtenissen moet afwach ten, die uw gevoelens van recht en eer schokken. Ik eis niettemin in het volle besef van wat er op het spel staat de uiter ste zelfbeheersing en discipline, zelfs al zouden anderen fouten maken. Repres- saille en vergelding kunnen slechts haat brengen en vervreemding en onze repu tatie schaden. Het gehele militaire personeel, dat on der mijn bevel staat, moet zich in ieder opzicht verre houden van daden, hoe gering ook, die recht en orde zouden kunnen verstoren. Nogmaals beveel ik u met de meeste nadruk mtin wensen en orders uit te voeren. Diegenen, die des ondanks zich zelf schuldig maken aan onwaardig gedrag, zullen zeer streng ge straft worden. Ik reken er op, dat gil met geloof in mijn gezag zult handelen in de geest die ik van u verwacht. get. C. E. L. HELFRICH, Admiraal van de Kon. Nederlandse Marine. HET ONTSLAG VAN LUITENANT GENERAAL VAN OYEN. Het ontslag van luitenant-generaal Van Oyen was niet het resultaat van, noch stond in direct verband met enig persoonlijk meningsverschil t.a-v. de Nederlandse regeringspolitiek op Java, aldus een zegsman van de N.G.I.S. De Nederlandse regering is zich ervan bewust, dat de situatie in Nederlands- Weerbericht KOUDE OCHTEND. Meest nevelig of gedeeltelijk be wolkt, overwegend droog weer. Kou de ochtend, met vooral in het O. des lands lichte vorst, overigens tempera tuur om het vriespunt. Z. wind, aan de kust matig. Zon op: 8.46 uur. Onder: 16.45 uur. Maan op: 11.43 uur. Onder: 22.32 u. Indië buiten de contröle van oudere Nederlandse militairen ligt en de be- stuursautoriteiten hebben een scherp omlijnde politiek vastgesteld volgens welke plaats moet worden gemaakt voor de jongeren, die door nauwer contact beter op de hoogte zijn met de situatie. Luitenant-generaal Van Oyen is van deze gang van zaken reeds enige weken geleden op de hoogte en heeft daarin aanleiding gevonden zijn ontslag te nemen. Hij heeft zich terecht tot de Nederlandse regering gewend om ge- Tengevolge van een in 't vorig jaar gesloten handelsverdrag tussen Ne derland en Tsjecho-Slowakije zal ons land ontvangen: Hout, ijzer- en staalwaren, machi nerieën, werktuigen en gereedschap pen, automobielen, rijwielen, textiel producten, hotelporcelein, glaswerk, mout, hop, klaverzaad. Nederland levert: pootaardappelen, groenten- en bloemenzaden, Philips- producten. pensionneerd te worden. Als gevolg van de regeringspolit'">k, zal zijn aftreden niet een alleenstaand geval blijven. De regering heeft ingezien, dat de persoon lijke overtuiging van oudere ambtena ren er niet op berekend is te leiden tot de meest vlotte en de meest billijke regeling van de moeilijkheden in Ne- derlands-Indië. Er komt beter nieuws uit Buitenzorg, waar de TKR en de politie toegestemd hebben, samen te werken met de Brit ten; zij hebben 77 Indonesiërs gearres teerd. Te Bandoeng zijn meer dan 500 Ja- pannezen ontwapend ter voorbereiding van het transport van een totaal van meer dan 600 Japannezen naar Buiten zorg voor eventuele verscheping naar het eiland Galang in den Riouw Archi pel. Alle Japannezen op Java onge veer 77.000 zullen naar het eiland Galang gezonden worden, terwijl alle Japannezen op Sumatra geconcentreerd zullen worden op het eiland Rempang, dicht daarbij. De Japannezen worden nog belache lijk zacht behandeld. Zij dragen hand schoenen gedurende hun werk, genieten een dagelykse siësta, en mogen eieren en fruit kopen. Er zijn duidelijke tekenen van nieuwe Indonesische activiteit in de omgeving van Soerabaja, waar gedurende de laat ste paar dagen Britse artillerie ver- scheidt.i malen tussenbeide is gekomen om de Indonesische concentraties uit een te drijven. Het radiostation van de extremisten, dat nu gevestigd is te Modjokerto, heeft de Indonesiërs van geheel Soerabaja gevraagd „niet de moed te verliezen, daar de stad spoedig heroverd zal wor den". Van de 400.000 inwoners zijn ongeveer 250.000 naar Soerabaja teruggekeerd. 1500 tot 2000 Europeanen worden in Ma- lang gevangen gehouden, volgens be richten van Chinezen uit deze stad. Het zelfde bericht meldt, dat de Indone siërs een „trainingkamp voor piloten" onder Japanse instructeurs hebben op gericht. Tot 1 Januari bedroegen over geheel Nederlands-Indië de geallieerde verlie zen 1.289 (206 doden, 906 gewonden en 177 vermisten). Naar aanleiding van de verklaring, door een Britse zegsman gegeven en volgens welke slechts 1 bataljon Ne derlandse mariners ongeveer 1.000 man van de „Noordam" aan land gegaan is, terwijl de anderen nu op weg naar Malakka zijn, heeft een Ne derlandse woordvoerder van de ma rine gezegd: „Het heeft nooit in de bedoeling van de Nederlandse marine gelegen Neder landse mariners te Batavia te ontsche pen. Zij waren bestemd om ontscheept te worden in een andere Nederlands- Indische haven. Deze mariners hebben in de Ver. Staten de best mogelijke opleiding genoten. Zij hebben deze training zeker niet doorgemaakt om de taak over te nemen van het herstellen van het evsnwtcht. Wie de Nederland se mariners opdracht gegeven heeft te Batavia aan land te gaaSf is nog een onverklaarbare vraag. De bijzondere correspondent van A. N. P.-Aneta vroeg den zegsman, waar de andere Nederlandse mariners, die nu de Ver. Staten hebben verlaten (in 7 schepen, die de manschappen met hun uitrusting vervoeren), ontscheept zouden worden. De zegsman antwoordde: „Waar schijnlijk zullen deze overige mainers, die nu in volle zee zijn, ook ont scheept worden in havens buiten Ned.- Indië. Het zou te betreuren zyn, indien na de inspanning van de mariners zelf en de onkosten, die voor hun opleiding gemaakt zfln, deze brigade, die be-, schouwd kan worden als de beste ge vechtseenheid van het Koninkrijk der Nederlanden, gesplitst zou worden. Deze brigade niet intact te laten voor haar bijzondere taak en diensten staat gelijk met haar absoluut on bruikbaar maken". Terwijl de Sowjet-radio en -pers de aanvallen op Turkije hervat hebben, zijn de Turkse bladen met een nieuwe cam pagne tegen de eisen van Moskou be gonnen. Men heeft de indruk, dat nu de Gewoonlijk ziet men geen foto uit het verwoeste Arnhem zonder de gehal- veerde toren der St. Eusebiuskerk, als symbool van de desolate toestand, waarin deze eens zo prachtige stad verkeert. Thans zal ook deze toren moeten ontbreken, daar het grootste deel ervan door de laatste storm is afgewaaid. Een steigerwerk van stalen buizen, dat voor de restauratiewerk zaamheden tot op volle hoogte was opgetrokken, is nog als een plukje kromgebogen ijzerdraad blijven hangen. Anefo/Renes. algemene vergadering van de U.N.O. te Londen bijeenkomt, de Turkse leiders {Je aandacht van de wereld willen vestigen niet alleen op dit Sowj etTurkse geschil, doch ook op de politiek van de Sowj et- Unie in het algemeen. Ook de Turkse delegatie te Londen zal hier speciaal voor ijveren. In heel Turkije is gisteren een eind ge komen aan het één-partijstelsel. Onder voorzitterschap van den oud-premier Bayar is officiël de oprichting bekend gemaakt van een „Democratische Partijv, die een ruime sociale politiek en de grootst mogelijke vrijheid aan het par- ticilier initiatief voorstaat. Ten aanzien van de buitenlandse politiek baseert zij zich op de geest van San Francisco en tegen elk imperialisme, vanwaar dit ook kome. Met name zal zij zich, „zoals alle Turken", verzetten tegen de Moskous© eisen, „waartoe Turkije zo nodig de wa pens zal opnemen". Vijf Sowjetgeleerden, werkend onder hoge druk. hebben een atoombom ont wikkeld, waartegenover de Engelse- Amerikaanse atoombom al weer ver ouderd lijkt. De Sowjet-Russische atoombom kan in verschillende grootten in massa ge produceerd worden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1