Piet van Twisk wordt ten grave gedragen Hoe Som en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Vele Hartelijke woorden van afscheid namens gemeente en marine vrienden volgen de baar Waar gaan wij heen? DeOud-Kath. Kerk krijgt een noodgebouw Geschenk uit Zwitserland Vergadering Alg. Begrafenisvereniging Wat brengt de Radio Gistermiddag hebben vele vrienden van Piet van Twisk zijn stoffelijk over schot begeleid naar zijn laatste rust plaats, op de algemene begraafplaats te Huisduinen. Het was een grauwe dag. Een scherpe wind woei over de oude begraafplaats en ritselde in de altijd groene sparren, die het nieuwe gedeelte van de Huisdui- ner begraafplaats omzomen. Een vijf honderd-tal belangstellenden had zich om de groeve verzameld en in een twin tig-tal volgwagens kwamen familie en vrienden mee. Ook burgemeester Rit meester en wethouder v. Loo volgden in de stoet, alsmede de luit. ter zee der le kl. E. Dankmeijer, commandant van het Kon. Instituut, die den commandant der Marine vertegenwoordigde, terwijl er ook afgevaardigden waren van 't min der marinepersoneel, waaruit de nauwe relatie bleek tussen v. Twisk en de Ma rine. Vertegenwoordigers van de Ned. Bioscoopbond waren eveneens aanwezig. Onder de belangstellenden op de alg. begraafplaats zagen we den gemeente secretaris, Mm. Dr. E. v. Bolhuys, wet houder P. S. v. d. Vaart, den directeur van Sociale Zaken, den heer Boon, no taris Engelman en den directeur van de Tw. Bank, den heer M. H. Klerk, als mede zijn vrienden de heren M. Polak en Wasstok. De kist met het stoffelijk overschot was bedekt onder een schat van bloe men. Er was een krans van het gemeen tebestuur, van de Ned. Bioscoopbond, van het Rode Kruis, van de officieren van de Marine en de directie van het Casino, van de Koningstraat- en Spoor straat-bewoners, van het personeel en van de exploitanten van de Alkmaarse bioscooptheaters, van de Heinekens Bierbrouwerijen en The Masterkeys. En tal van bloemstukken van vrienden en familie. Het was een lange stoet, die zich ach ter de baar schaarde en die volgde naar de groeve, die zich vooraan in het nieu we gedeelte van de begraafplaats be vindt. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten en familie en vrienden, als laat ste groet, bloemen gestrooid hadden, kreeg de burgemeester als eerste spre ker het woord. Burgemeester Ritmeester. Vriend v. Twisk, zo zei de heer Rit meester, de bloemen, die uw groeve be dekken, zijn de vertolking van het diep gevoel, dat velen voor u gehad hebben. Enkele weken geleden hebben we feest gevierd te uwer ere en toen zijn er «frele woorden van vriendelijkheid ge sproken. Thans staan we aan uw groe ve voor een laatste afscheid. Wij had den u nog vele jaren gegund, na alles wat u de laatste jaren hebt doorgemaakt. Uw zaak gesloten, omdat u niet wilde buigen voor den bezetter, gij zelf ge vangen in Amersfoort, waar ge een har de tijd hebt doorgebracht. Toch zijt.ge optimistisch teruggekomen, hopende dat gij nog veel zoudt kunnen doen. Gij hebt veel goed gedaan. Gij waart steeds bereid anderen te helpen en ook In stilte hebt gij velen geholpen. Wij zullen u gedenken als een goed mens en danken u voor wat gij gedaan hebt. Namens het gemeentebestuur brengt burgemeester Ritmeester een woord van dank voor wat de heer v. Twisk, als lid van de raad, in het belang van de gemeente deed. Uw figuur zal nog lang In onze her innering blijven leven. Mevr. v. Twisk wenst spr. kracht om de lijn te volgen, die haar man had uit gestippeld. Afscheidswoord namens de Marine. De commandant van het Kon. Insti tuut, de luit. ter zee der le kl., E. Dankmeijer, bracht als vertegenwoordi ger van den Marine-commandant, de dank van de Marine. Beste Piet, zo zei de heer Dankmeijer, namens den Marine-commandant en al- 1« marine-klanten, breng ik je een laat ste groet. Het zal vreemd zijn, als straks de ma rine terugkomt en jij er niet meer bent. Wij zullen je missen. Als een marine man berooid was, dan vond hij in jouw theater toch altijd nog wel een plaats. Jij hebt de Marine een warm hart toe gedragen. Voor velen van ons had je een hartelijk woord. De Marine en marine mannen zullen je missen. Vertegenwoordigers Ned. Bios coopbond. De heer W. K. G. v. Rooyen sprak na mens de Ned. Bioscoopbond, waarvan Piet v. Twisk een der oudste leden en oprichters was, een woord van afscheid waarin hij wees op de energie van v. Twisk, die vele jongeren tot voorbeeld was. 'Niettegenstaande vele tegenslagen bleef hij vol lust en goede moed. Spr. richtte zich met een woord van troost tot mevr. v. Twisk en familie. Vrienden spreken. De heer E. Prager, uit Haarlem, spreekt namens de afd. Centrum van ie Ned. Bioscoopbond, waarbij hij ook wijst op de werklust van den overledene in de afd. De richting, die jij ons wees, aldus de heer Prager, zullen wij blijven volgen. De heer Jos v. Bommel uit Delft, voor zitter van de afd. Westen, wijst op de liefdadige inslag van Piet v. Twisk en stelt die aan de collega's ten voorbeeld. De heer A. Kramer, voorziter van de plaatselijke afd. van de V. D. bond en voorzitter van de ambt.ver. onderwijs Den Helder, wijst er op, dat de heer v. Twisk een goed V. D.'er is geweest en in zijn jeugd reeds leider was van de Vrijz. groepen, terwijl hij de bond later daadwerkelijk steunde bij de ver kiezingscampagnes. In 1939 werd de heer v. Twisk geko zen tot raadslid. Zijn werkzaamheid als zodanig is tekort geweest om er een oordeel over te hebben, maar ook ach ter de schermen der partij heeft de heer v. Twisk grote diensten aan haar bewe zen. Daarvoor brengt hij den overledene hartelijk dank. In de Schrift staat, dat een mens ze ventig en zo hij zeer sterk is tachtig jaren wordt. Die leeftijd heeft v. Twisk niet bereikt. God geve hem een geze gende rust. De heer F. Winter wijst op de grote steun, die het Ned. Rode Kruis ontvalt, waaraan de heer v. Twisk 20 jaar nauw verwant was en waarvan hij korte tijd bestuurslid was. Nooit werd tevergeefs Dinsdag 8 Jan., 8 uur: Casino, Toneel groep „Comedia" (Cor Hermus). Donderdag 10 Jan. 8 uur: Casino. Opera-concert. Vrijdag 11 Januari, in Casino, TA- VENU, opvoering van „Clair- voyance", aanvang 8 uur. een beroep op hem gedaan. Jan v. Dok brengt namens Moed Vol harding en Zelfopoffering een dankwoord en in het bijzonder namens Janus Kui per De heer v. Benthem van Wassenaar, van de afd. Westen zegt, er is met Piet v. Twisk een mens gestorven en dat moet voor mevr. v. Twisk een troost zijn. Charles Hart van Beverwijk legt na mens de echtgenote van v. Twisk en namens de directe medewerkers de be lofte af, dat ze hun uiterste best zul len doen zijn zaken op dezelfde voet voort te zetten. Een broer van Piet dankt namens de familie voor de gesproken woorden en voor de belangstelling. De heer v. Loo voert als vriend, mede namens Meijer Polak, het woord en haalt enige jeugdherinneringen op, terwijl hij wijst op het ongebroken optimisme van v. Twisk. Namens vele vrienden, zo zegt de heer v. Loo, neem ik afscheid. Tenslotte bracht de heer de Lange, bioscoop-exploitant te Alkmaar, als vriend een laatste groet, waarmee deze plechtigheid werd beëindigd. Ruim drie jaar lang heeft de Oud- Katholieke Kerk in Den Helder dank baar gebruik gemaakt van de gastvrij heid, die zij genoot in het bedehuis van de Hersteld Evangelisch-Lutherse gemeente in de Weezenstraat. Thans echter zal binnen afzienbare tijd weer beschikt kunnen worden over een eigen kerkgebouw, zij het ook, dat dit van tijdelijke aard zal zijn. Het was voor Pastoor Verheij wel een bijzondere vreugde, van dit feit aan zijn gemeente mededeling te kun nen doen in de Nieuwjaarsmorgen dienst. Voorwaar een goed begin van het nieuwe jaar. Nauwelijks 'n maand geleden was hij naar Den Haag gereisd om bespre kingen te voeren met de heren van de restauratie-commissie van de Neder lands-Hervormde Kerk, die voor het Interkerkelijk Overleg (I. K. O.) de be langen behartigt van die kerken in ons land, van alle gezindten, wier kerk gebouw door het oorlogsgeweld is ver woest. Zoals bekend, is het gebouw door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 31. Nieuwsgierig gingen ze naar den ouden man toe, die hen voorging naar het inwendige der ruïne. Vol majesteit verhieven zich naast hen de geweldige zuilen. Al waren- ze in de loop der eeuwen beschadigd, duidelijk waren nog de wonderlijke lettertekens en fraaie voorstellingen uit het leven der oude Egyptenaren, die vaardige ambachtslie den van vóór 3000 jaar er in gegrift hadden, te onderscheiden. 32. Sam begreep niet, hoe ze dat alles hadden kunnen bouwen, waarop de oude neger hen naar een muur bracht, waarop hij een tekening gemaakt had. „Kijk," legde hij uit, „zodra de Egyp tenaren de onderste stenen van zuilen en muren hadden neergelegd, hoogden ze de grond er om heen op. Zo konden ze gemakkelijk een tweede laag stenen op de eerste leggen. Nu werd opnieuw de gropd opgehoogd en zo vervolgens... van de Oud-Kath. Kerk in de Oude Helder, Langestraat, indertijd op last van de bezetters gesloopt. Geschenk uit Zwitserland. Op Oudejaarsdag ontvingt Pastoor Verheij van de restauratie-commissie een schrijven, waarin medegedeeld werd, dat de pogingen die waren aan gewend om voor Den Helder een noodkerk ter beschikking te krijgen, waren geslaagd, dank zij de medewer king van de Zwitserse autoriteiten, die inmiddels reeds een vijftal van derge lijke noodkerkgebouwen aan Nederland ten geschenke hebben gegeven. Het zijn houten barakkerken, die in onderdelen worden vervoerd en binnen vijf dagen kunnen worden opgebouwd, mits vooraf gezorgd is voor een ge schikte fundering. Het gebouw, dat voor Den Helder bestemd is, en dat inmiddels reeds on derweg is, zal waarschijnlijk plaats bieden aan ongeveer 200 kerkgangers, en zal daardoor aan de behoefte juist kunnen voldoen. I Het terrein. In overleg met het gemeentebestuur was reeds eerder vastgesteld, dat een nieuw te bouwen Oud-Katholieke kerk zou komen te staan op het terrein aan de Middenweg, hoek Hector Treub- straat. Op deze plaats zal nu voorlo pig de noodkerk verrijzen. Het is nog volkomen een verrassing, hoe de kerk er precies uit zal zien. Wel weten wij, dat in Zwitserland ver scheidene van dergelijke gebouwen in gebruik zijn en uitstekend voldoen. Ook is nog niet bekend met welk ver voermiddel de onderdelen naar Den Helder zullen komen. Zij zijn tweede Kerstdag uit Zwitserland verzonden ?n kunnen binnen enkele dagen in Neder land worden verwacht. Wij feliciteren de Oud-Katholieke kerk van harte, dat zij nu spoedig weer in eigen huis zal kunnen verga deren, temeer daar het nog wel enige jaren zal duren, alvorens de defini tieve kerk zal kunnen worden inge wijd. De algemene begrafenisverenigini Den Helder hield onlangs haar eerstè ledenvergadering na de bevrijding. In zijn openingswoord schetste voor zitter Van der Poll het wel en wee der vereniging in de afgelopen periode. Spreker stond stil bij de leden die aan de vereniging waren ontvallen en ver zocht de aanwezigen hen door tweè minuten stilte te herdenken. Tot zijn leedwezen moesten voor zitter en secretaris aftreden wegens hun werk buiten de gemeente. Bij monde van de vergadering werd voorzitter A. van der Poll en secreta ris C. van Poelje, dank gebracht voor het werk dat zij voor de vereniging verricht hebben. Op de eerst volgende bestuursverga dering werd het bestuur aangevuld. De functies zijn thans als volgt: le voorzitter de heer Hayer; le secr. Tronchet; le penningm. Kramer en 2e voorz. Serano; 2e secr. Bakker; 2e pennigm. Steenhoek en Taal commis saris. Het nieuwe bestuur hoopt binnen kort de propaganda weer krachtig ter hand te nemen om meer leden te wer ven. De contributie bedraagt momen teel f 0.50 per gezin per jaar. 15.— Voor de vrouw. 15.30 Gr.pl. 16.— Bijbellezing. 16.30 Solistenconcert. 16 45 Ons kort verhaal. 17.— en 17.45 Gr.pl. 18. Orkest Carlo Carcassola. 18.30 Engelse les voor beginners. 19.Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Ensemble Jetty Cantor. 20.— Departementen spreken. 20.15 Bra vour en Charme". 21— Hoorspel „Het borstbeeld van den leider". 21.30 "t BBC- Symphonie-orkest (gr.) 22.15 Mens en maatschappij. 22.30 De componist van de week. 23.— Nieuws. 23.15 Avondwijding. VOOR WOENSDAG 9 JANUARI. HILVERSUM 1: 8.— Nieuws. 12.Gr.pl. 12.30 Hoe Nederland de vrede wint. 12.35 Orgelspel. 13.— Nieuws. 13.20 Ted Powder en zijn Sweet orkest. 14.— Wereldprogr.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2