Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Bekendmaking Semi-klassiek concert in Casino Een Helderse „jongen" als clarineitist Helderse schakers Hastings in Waar gaan wij heen? Hervatting Speeltuinwerk School voor res.-Officieren der Mariniers DISTRIBUTIE-NIEUWS. Voor de vrouw Waf brengt de Radio Door overheidsmaatregelen is de bon F 03 voor sinaasappelen ongeldig ver klaard. Stelt u zich daarom terstond in verbinding met uw kleinhandelaar, waar u de bon F 03 hebt ingeleverd, teneinde de juiste bon te laten innemen. Spoed is hierbij dringend gewenst, omdat de kleinhandelaren deze nieuwe bon uiter lijk Zaterdag a.s. bij de Distributiedienst moeten inleveren ter verkrijging van sinaasappelen. Het bestuur van de kleinhandel. Heeds tijdens de oorlog hebben een aantal jonge begaafde musici een sextet gevormd onder de beproefde leiding van den bekenden Avro-pianist Egbert Veen, welk sextet na de bevrijding onder de naam van Nederlands Sextet in het openbaar ging optreden en een tournée door ons land begon. Het oogstte al da delijk veel suces, wat niet te verwonde ren ls, daar de instrumentale samen stelling nu eens iets anders is dan de gebruikelijke strijk-ensembles, en bo vendien doordat de medespelenden hun instrument ten volle meester zijn. Hun Initiatief verdient stellig waar dering, omdat er tal van composities voor een dergelijk sextet zijn geschre ven, die anders wellicht in het vergeet boek zouden kunnen geraken. Dit Nederlands Sextet zal Maandag avond 14 Januari a.s., aanvang 8.15 uur, een semi-klassiek concert geven in Ca sino. Leo Borgart. Het is een interessante bijzonderheid, dat de clarinettist van het gezelschap een Helderse jongen is, namelijk Leo Borgart, die juist 12>/t jaar geleden on ze stad verliet om zijn muzikale capa citeiten, die hij voor dien hier ter plaatse reeds meermalen had getoond, verder te kunnen ontplooien. Op het ogenblik treedt hij, als mede werker van een der radio-orkesten, re gelmatig voor de microfoon van Her rijzend Nederland op. Ook de andere leden van het sextet, Egbert Veen, Jan de Vente, Arnold Swillens, Piet Schulze en Arnold Vente, werken de laatste tijd regelmatig voor de microfoon. Achtereenvolgens bespe len zij de vleugel, fluit, fagot, hoorn en hobo. Een dergelijke instrumentatie is inderdaad nieuw voor Den Helder. Het programma. Het programma is zodanig samenge steld, dat dit voor „elck wat wils" be vat". Er komen geen „zware" numers op voor, maar wel zijn van verschillen de grootmeesters der muziek composities gekozen, die iederen luisteraar „In het ge hoor liggen". Zo zullen o.a. ten gehore gebracht worden het Quintet op. 16 van Ludwig van Beethoven, „Gefrorne Tra nen" van Franz Schubert en een karak teristieke boerenliedjessuite voor het ge hele sextet van Julius Röntgen. Zang-intermezzi. Men heeft zich verzekerd van de so listische medewerking van den tenor Simon Kuiper, evenals Leo Borgart van Helderse orgine, en de alt-zangeres Riek van Veen, eveneens bekend van de radio, Zij zingen liederen van Beethoven, Cor- nelis Dopper, Ernest Chausson, Franz Schubert en Peter Iljitsch Tschaikowsky. De entréprijzen voor het concert zijn laag gesteld, om het voor ieder toegan kelijk te maken. MEDEDELINGEN CENTRAAL JEUGDCOMITE. Meisjes van 10 tot 18 jaar kunnen zich opgeven voor handwerkclubjes bij mej. A. Dekker, Krugerstraat 55 en den heer B. Ouwerling, Ruyghweg 36 ('s middags na 4 uur). Voor de volkszang kunnen meisjes en jongens van 12 tot 16 jaar zich even eens opgeven aan bovengenoemde adres sen. DEN HELDER HELPT INDIE. Door het bestuur van Helders Man nenkoor is een bedrag van 551,37 af gedragen aan het plaatselijk comité „Nederland helpt Indië", als zijnde de baten van het op 11 December j.1. in de Nieuwe kerk gegeven Weldadigheids- concert met medewerking van het Toon kunstkoor, mevr. Annle Woud en Feike Asma. (Eigen berichtgeving). 4e ronde. De Nieuwjaarsdag was voor de Hollan ders zeer ongelukkig. Dr. Euwe had al spoedig tegen Slr Thomas een winststel ling. Hij offerde twee pionnen om zijn tegenstander mat te zetten. Sir Thomas wist echter deze aanval te pareren en Euwe, <ïie ten slotte in tijdnood ge raakte, moest opgeven. Prins behield tegen Denker lange tijd een goede stelling met iets betere kan sen. De Amerikaanse kampioen speelde echter bijzonder stabiel en won door een zeer fraaie combinatie een pion, welke tenslotte de beslissing bracht. In de Premier Reserves speelde Wijker tegen J. J. O'Hanlon, kampioen van Ier land. Lange tijd had hij een gewonnen stelling, doch wikkelde verkeerd af, waarna hij snel verloor; v. d. Kuyl moest tegen S. G. Howell—Smith met remise genoegen nemen. 5e ronde. De toestand wordt hier steeds span nender. Dr. Euwe won ln een vlotte partij van den Belg Devos. Daar Prins en Stei- ner remise maakten (wat een fraaie prestatie van Prins was) hebben deze drie thans de leiding met 3>/i punt, gevolgd door dr. Tartakower met 3 punten. Deze heeft echter nog een afgebroken partij uit te spelen. Een verrassing was dat Ekström van Tartakower verloor. Denker kon het tegen Slr Thomas niet verder dan remise brengen. Wijker verloor met Wit van W. J. Mühring (Rotterdam), v. d. Kuyl had een vrije dag. Hieronder volgt de partij dr. Euwe— Devos: 1. d4, d5; 2. c4, dc4:; 3. Pf3, Pf6; 4. e3, e6; 5. Lc4:, c5; 6. 0—6, a6; 7.— De2, b5; f. Ld3, cd4: (beter is Le7); 9. ed4:, Lb7; 10 a4, b4; 11. Pd2, Pc6; 12. Pb3, Pa5; 13. Pa5:, Da5:; 14. Pe5 Dd5; 15. f4, Le7; 16. Le3, 0—0; 17. f5, Dd6; 18. Pc4, Dd8; 19. a5, ef5:; 20. Pb6, Ta7; 21. Tf5:, Le4; 22. Le4:, Pe4:; 23. Tel, Ld6; 24. Df3. Thans moet Zwart een stuk verliezen. Dei'; 25. Tc8f, De7; 26. Tf8:t, Kf8:; 27. Pc8, Dc7; 28. Pa7:, Lh2:f. Wanhoop. 29. Khl, PgSf; 30. Kh2:, Pf5:f; 31. Df4, Dd7; 32. Db8f, Ke7; 83. Pc8t, Kg6; 35. Pb6. Zwart geeft op. 6e ronde; Deze ronde bracht Tartakower aan de leiding, daar hij ook zijn hangpartij tegen Sergeant wist te winnen. Dr. Euwe speel de met Zwart tegen Ekström. De Zweed koos een ouderwetse opening, n.1. het Schots Vierpaardenspel, waarin men in Zweden blijkbaar enige versterkingen ge vonden heeft. Dr. Euwe moest zich nauw keurig verdedigen en kwam zelfs twee pionnen achter te staan. Een pion won hij terug doch zijn positie is zo benauwd dat hij volgens aller mening gaat verlie zen. Alleen Denker beweert dat het re mise te houden is. Prins kwam met Wit spelende tegen Aitkin ln een minder goede stelling terecht. Hij verdedigde zich echter uitstekend en kon toch nog remise houden. Een verrassing bracht de 82 jaar oude meester Jac. Mieses, die op keurige wijze van den Zwitser Christoffel won. De partij DenkerSteiner werd door Denker gewonnen. Het was een moeilijke positiepartij, waarin Wit langzaam enig overwicht kreeg, hetgeen in het eind spel beslissend was. Wijker scoorde zijn 4e nederlaag, na een gewonnen stelling te hebben verkre gen; v. d. Kuyl had een zeer ingewikkel de partij tegen H. G. Spence waarin hij Donderdag 10 Jan. 8 nar: Casino, Opera-concert. Vrijdag 11 Januari, in Casino, TA- VENU, opvoering van „Clair- voyance", aanvang 8 uur. de kwal. en een pion verloor. Door goed aanvalsspel won hij de kwaliteit terug en kan het eindspel nu waarschijnlijk wel remise houden. De Speeltuin Tuindorp hervat weer de clubs voor handwerken, breien, dammen, tekenen, gymnastiek en vertellen. Bo vendien zal om de veertien dagen een filmvertoning worden gegeven voor de kleuters en voor oudere kinderen. Ver toond zullen o.a. worden films over Doornroosje, Tarzan, e.d. De verschil lende tijden zullen per advertentie wor den bekend gemaakt. Het spreekt van zelf, dat nog verschillende materiaal moeilijkheden overwonnen moeten worden. Wanneer in de toekomst het clubhuis weer vrij komt, kan ook een aanvang worden gemaakt met de kindertoneel club, de knutsel-, zaag- en timmer- club. Het is daarom gewenst, dat de jongens die zich hiervoor opgaven, a.s. Maandag om half acht in het clubhuis bijeen komen. Wie stelt zich beschik baar als leider of leidster? De marine voorlichtingsdienst meldt: Als onderdeel van de afde ling mariniers te Amsterdam is thans ingesteld de school voor re serve-officieren der mariniers. De eerste cursus, welke 7 maand duurt, is op 2 Januari j.1. aangevan gen en staat onder bevel van den commandant der afdeling mariniers te Amsterdam, den majoor der ma riniers H. A. G. v. d. Hardt Aber- son. Als hoofd S.R.O.M. fungeert de kapitein der mariniers Q. Groene- wegen. Aan deze cursus nemen deel on geveer 200 adspirant-reserve-officie- ren, afkomstig van de opleiding der brigade mariniers in de Ver. Staten en ongeveer 50, die oorspronkelijk aangewezen waren om daarheen uit gezonden te worden. De opleiding in de Ver. Staten is met het ver trek der brigade mariniers naar Ne- derlands-Indië beëindigd. Openstelling voor nieuwe aanmel dingen is niet mogelijk. De thans in opleiding zijnde adspirant-reserve- officieren zijn gerecruteerd uit de oorlogsvrijwilligers. De recrutering van oorlogsvrijwilligers voor de Ko ninklijke Marine is sinds geruime tijd gesloten. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 33. Naarmate zuilen en muren hoger werden, ontstond dus van lieverlede een heuvel, waar al het gebouwde geheel in begraven zat. Duizenden slaven sleepten de nieuwe steenblokken langs de hellin gen van die heuvel omhoog en plaatsten ze op de vorige. Was het bouwwerk ge reed, dan groef men de heuvel allengs weer weg, terwijl men tegelijk de ver sieringen op de zuilen aanbracht. 34 Na hun deze wetenswaardigheden verteld te hebben, nodigde de neger hen uit, zijn gast te zijn; hij bood hun een avondmaal aan, waarop ze zich aan de voet der zware zullen te ruste legden. Verfrist zetten ze de andere morgen vroeg hun reis zuidwaarts langs de Nijl voort. Laat in de namiddag zagen ze tot hun verrassing de eerste nijlpaarden in de rivier. BON F 04 VOOR SINAASAPPELEN. Het centraal distributie kantoor deelt mede, dat het publiek op 9. 10 en 11 Januari bon F 04 der fruitkaart bij een hande.aar in groen ten en/of fruit moet inleveren. Op de ze bon zal t.z.t. 500 gram sinaasap pelen beschikbaar worden gesteld. Bon F 04 mag uitsluitend worden ingeleverd in de distribufiekring, welks nummer op de bon vermeld is. De aflevering der sinaasappelen zal In de verschillende provincies op ver schillende tijdstippen plaats vinden, naar mate de sinaasappelen worden aangevoerd LEVERING VAN TURF OP DE PONNEN 47 EN 48. In aansluiting op het persbericht inzake de aanwijzing van de brandstoffenbon- nen 47 en 46' wordt er op gewezen, dat zij, die hierop turf wensen te betrekken er rekening mede dienen te houden, dat deze turf voorlopig niet zal kunnen wor den afgeleverd. Vermoedelijk zal pas in de maand Maart met de verlading van de eventueel op de bonnen 47 en 48 door de turfhandel geplaatste bestellingen kunnen worden begonnen. ROOMBROODJES EN CHOCOLADE BROODJES. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad deelt mede: Ze zijn er weer, de roombroodjes, zelfs op de perrons zijn deze te koop voor de hongerige reizigers. Men koopt wel graag roombroodjes, maar maakt deze vrijwel nooit zelf. Waarom niet? De bereiding is eenvoudig en het zelf gemaakte product is een stuk goedkoper. Kinderen zullen deze zoetigheid zeker op prijs stellen. Naast de gezonde brood beleggingen zoals geraspte rauwe wor tel, radijs en rammenas, die in dit jaar getijde op tafel niet ontbreken mogen, is voor een keer een roombroodje niet te versmaden. En wat denkt U van de chocoladebroodjes op een verjaarstafel of als tractatie op een avondje als de koek en koekjes op zijn? Deze gaan er zeker in als koek. Roombroodjes. 8 kleine broodjes (voor een a-bon) 1/4 liter melk, 12 g (2 eetlepels) bloem, 2 lepels eipoeder of in plaats van bloem en eipoeder ruim 3 lepels custardpoeder, 25 g (2 eetlepels) suiker. In een steelpannetje de bloem, het eipoeder of het custardpoeder met de suiker vermengen en met alle melk aanmengen. De vla al roerende aan de kook brengen en even later doorkoken. De broodjes halveren, een helft met een d'kke lepel vla bedekken en de andere helft erop drukken, de vla mag wat naar buiten puilen. Cchocola de broodjes. Hetzelfde recept als voor roombrood jes volgen. Voor de vla een lepel cacao en naar smaak nog iets suiker toevoegen. Men kan deze dikke roomvla ook in een schaaltje overdoen en als broodbe legging, die dik gesmeerd moet worden, presenteren. VOOR WOENSDAG 9 JANUARI. 15.Voor de vrouw. 15.15 Gr.pl. 18.— Bijbelvertelling. 16.45 Na schooltijd. 17.— Meisjeszangklas 17.35 Gr.pl. 18.30 Het rijk over zee. 18.45 Gr.pl. 19.Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Kamermuziek. 20.15 Brief van onzen Londensen correspon dent. 20.30 Gr.pl. 21.— Hoorspel. „Als de oorlog voorbij is" door A. A. Mllne, ver taald door Peggy van Kerckhoven. 22.15 Mens en maatschappij. 22.30 De componist van de week. 23.Nieuws. 23.15 Avond wijding. HILVERSUM 2: 18.— Nieuws. 18.30 Ge deelten uit „La Bohème" (gr.) 20.— Gr. pl. 21.Patriot spreekt. 21.15 Dolf van der Linden en zijn Métropole orkest. 21.45 Avondwijding. 22.— Nieuws. 22.15 Om het haardvuur (gr.) VOOR DONDERDAG 10 JANUARI. HILVERSUM l: 8.— Nieuws. 12.— Gr.pl. 12.30 Hoe Nederland de vrede wint. 12.35 Musette-orkesten (gr.) 13.— Nieuws. 13.20 Ensemble Jetty Cantor. 14.— Wereldprogr.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2