HELDERSCHE COURANT De fin. positie Rijkspersoneel en Onderwijzend personeel g.3 De politiek moet steunen op zuiver morele beginselen Indonesië in de Tweede Kamer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Als het niet lukt Het Indon. probleem bij de Ver. Volkeren. Sjahrir beroept zich weer op Ver. Volken 1 Mei vredesconferentie te Parijs Een tablet Eng. chocolade! Twee nieuwe toelagen vastgesteld Critiek op en instemming met regeringsbeleid WOENSDAG 16 JANUARI 1946, 3e Jaargang No. 337. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen 3.00 Min. Schermerhorn voor de U.N.O. Minister-president prof. ir. W. Scher merhorn heeft, als leider van de Neder landse delegatie, in de middagzitting van Dinsdag in de Assemblee der Verenigde Volkeren een rede gehouden. Hy zeide o. a.: „Mijnheer de voorzitter, mede-gedele geerden, De wijze, waarop wij, Nederlanders, deze nieuwe grote onderneming, die het be houd van de vrede ten doel heeft, zien, is reeds uiteengzet op de conferentie te San Francisco: als een van hen, die ge durende de gehele periode van de Duitse bezetting in Nederland zijn geweest, wens ik slechts deze enkele opmerkingen daar aan toe te voegen. Voor ieder, die geen vijandelijke onder drukking in zijn eigen land heeft gekend, is het misschien moeilijk, het enorme be lang te beseffen van de heerschappij van het recht en wellicht in de eerste plaats van de eerbiediging der regelen voor het menselijk fatsoen. De gemoedstoestand van de onderdrukte volken van Europa en Azië, welke die ook zijn, is niet dezelfde als vóór 1940. Ongetwijfeld heeft he lijden hun in zijn gevolgen een algemene verslapping van maatschappelijk en moreel besef ge bracht, maar aan de andere kant heeft het rijke vruchten afgeworpen in den zin van een zuivering van het geestelijk leven van het land, gepaard gaande met een vurig verlangen naar een betere we reld. Deze volken in Europa en Azië, neergetrapt als zij waren, hebben aan lichaam en ziel het vernederende en vre selijke resultaat van geweld, dat door geen wet in toom gehouden werd. Deze volken tellen de onschuldige slachtoffers, die onder hen gevallen zijn bij tiendui zenden. En als gevolg van deze neder- daling ter helle is er in al deze landen een hunkering naar nieuwe politieke vor men, naar hun practische en radicale toe passing van de beginselen van menselijk heid en recht. Dit scheppende proces, dat doelt op het tot stand brengen van nieuwe vormen van politiek en sociaal leven, doet zich gelden met een elementaire kracht, en het is niet te veel beweerd, als men zegt, dat in Nederland deze strijd zal worden gewonnen door de vooruit strevende stromingen in ons volk, die zich thans met ongewone kracht ontplooien. Ik ben er van overtuigd, dat gij allen zult toegrijpen, dat een volk, dat op deze wijze van de diepste diepte van lijden is op gestegen tot een welbewust en intens besef van de enorme waarde en beteke nis van al wat rechtvaardig en mense lijk is, de vurige wens zal koesteren de zelfde beginselen op internationaal ter rein toegepast te zien. Wij hebben het voornemen er actief toe De correspondent van ANP/ANETA, die de vergadering der U. N. O. bij woont, heeft medegedeeld, dat bij het internationaal secretariaat van de U. N. O. verzoeken zyn binnengeko men, waarin aan de algemene verga dering verzocht wordt handelend op te treden ten aanzien van het Indone sische probleem. Weerbericht NOG WEINIG VERANDERING. Wind uit Noord-Oostelijke richting met plaatselijk overdrijvende wol- kenvelden, droog weer met lichte vorst in het Oosten, overigens tem peratuur om het vriespunt. bij te dragen om aan het Handvest, zo als het nu is, elke eerlijke kans te geven, en zoals wel bekend is, wij er niet op elk punt over tevreden zijn, zullen wij stellig toch niet aandringen op haastige of on tijdige amendementen. Aan de andere kant wensen wij duidelijk te laten uit komen, dat wij het Handvest niet be schouwen als een gietijzeren vorm, die de internationale samenleving voor altijd in een vasten en onwrikbaren greep moet houden. Door het Handvest goed te keu ren, hebben de middelgrote en kleine Sta ten uit vrijen wil beloofd zich te onder werpen aan de gemeenschappelijke regel van recht en wet. Wij zien uit naar de tijd waarop de grote mogendhedèn de noodzakelijkheid en het nut voor henzelf zullen inzien om de toepassing van die gemeenschappelijke regel van recht en wet op alle en alle gelijk, te aanvaarden. Dit is de tweede maal in een kwart eeuw, dat een poging gedaan wordt om de internationale samenleving haar ge meenschappelijke zaken te laten regelen op de grondslag van een Handvest, dat de beginselen van souvereine gelijkheid op de voorgrond plaatst. De ervaring al leen zal leren of dit een practische mogelijkheid op de voorgrond plaatst. De ervaring alleen zal leren of dit een prac tische mogelijkheid is. Als het niet lukt Indien dat niet het geval zou zijn, zou den wij ons gesteld zien voor de waarlijk vreselijke conclusie, dat in de gemeen schap der volkeren de afschuwelijke op vatting „recht is, wat nuttig is voor de staat" geldt. Niemand wenst overheersing door één staat of een groep van staten en tezelf- der tyd beseffen wij allen, dat het stel sel van evenwicht van machten onver mijdelijk zou leiden tot oorlog, een ramp, die in het huidige tijdsgewricht gelijk staat met zekere vernietiging. <Zie vervolg pag. 3) Sharir heeft gistermorgen op nieuw een beroep gedaan op de Ver. Volkeren. „Wij willen", aldus zeide hij, „Dr. van Mook beschouwen en ontvangen als den voornaamsten af gevaardigde van een vreemde, doch welbekende mogendheid, om, naar wij hopen, op de vriendschappelijk- ste wijze besprekingen te voeren over de Nederlandse belangen en het Nederlandse standpunt." Verder verklaarde hij„Geen definitieve oplossing van onze huidige proble men kan in de gegeven omstandig heden tot standkomen zonder over eenstemming tussen de Ver. Volke ren en ons, althans tussen de voor naamste mogendheden van deze we reldorganisatie met name de Ver. Staten en Groot-Brittannië en ons en andere belanghebbende par tijen." Naar het blad „France Soir" mede deelt, hebben de Big Three de Franse regering ervan in kennis gesteld, dat de conferentie ter voorbereiding van de vredesverdragen met de voor malige bondgenoten van Duitsland, op 1 Mei te Parjjs zal worden ge opend. De afd. voorlichting van het mi nisterie van landbouw, vissery en voedselvoorziening deelt mede: De volgende week zal voor alle leef tijdsgroepen een tablet Engelse choco lade op een nader aan te wijzen bon bcschil-baar worden gesteld. Een Koninklijk Besluit van 15 Janu ari 1946 bevat de voorlopige maatrege len ter verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijkspersoneel en onderwijzend personeel. Het besluit geeft een samenvatting van de reeds vroeger en thans geno men maatregelen tot verbetering. De verbeteringsmaatregelen bestaan uit: 1. een vaste verhoging van 15 pet. en een tijdelijke verhoging van 5 pet. van de salarissen, zoals die op 10 Mei 1940 luidden; 2. een tijdelijke verhoging voor de lager bezoldigden van 5 pet. van de salarissen, zoals die op 10 Mei 1940 luidden; 3. vermindering van de minimum kin dertoelage van 200 per jaar. per kind, tot 150 per jaar, per kind. Tegenover de onder 1 t m 3 omschre ven maatrege'en, die reeds van 1 Janu ari, resp. 1 Mei 1945 in werking zijn, staat, dat voor hen die daaronder val len, niet meer gelden de tijdens de bezetting genomen maatregelen tot ver betering der financiële positie, te weten: intrekking van de 5 pet. korling 1936, zomede de salarisverhogingen van 6 pet. en 10 pet. voor het lager bezoldigd rijkspersoneel. Als nieuwe maatregelen worden thans met ingang van 1 September 1945 voor meerderjarigen twee toe lagen geïntroduceerd, nl. 4. een tijdelijke overbruggingstoe lage ten bedrage van ƒ240per jaar voor gehuwden en van 120.per jaar voor ongehuwden; 5. een garantietoelage, waardoor be reikt wordt, dat het ambtelijk inko men van gehuwden tenminste 1800. (le kl. standplaats), ƒ1675.— (2e kl. standplaats), of 1550.(overige standplaatsen) per jaar bedraagt en voor ongehuwden ten minste 1400 1325.of 1250.De garantiebe zoldiging van de gehuwden ad 1550.komt neer op een loon van 62 ets per uur, waardoor aansluiting is Verkregen bij de zg. loonvloer, welke op het ogenblik voor particu liere werknemers geldt. Tot nog toe bedroeg de gegarandeerde minimum bezoldiging voor meerderjarigen 120o.per jaar. 6. Ten slotte is bepaald, dat de vroegere kindertoelage van 200.— per jaar, per kind, van 1 Februari 1946 af weer Onbeperkt zal gelden voor de kin deren, waarvoor die kindertoelage voor 1 Mei 1945 werd genoten. Daartegenover staat afschaffing van de door den be zetter geïntroduceerde bepaling, krach tens welke bij eerste huwelijk aan meer derjarig mannelijk personeel een toe lage ineens van 360,werd gegeven. In de lopende debatten over het re geringsbeleid kwam Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het punt Indië ter sprake. Meerdere leden voerden het woord en lieten zich over de handel wijze der regering niet in altijd even vriendelijke bewoordingen uit. Zo stelde de heer Meyerink (a.r.) de vraag aan de regering: tot welke daden van bestuursbeleid zult gij na maanden van overwegen en onderhandelen, be sluiten om rust en orde te herstellen? Ook de nota geeft daaromtrent geen opheldering. De kamer zal zjich nu eens dienen uit te spreken. Zij hield zich al te lang afzijdig. De Kamer toonde vol doende begrip voor de moeilijkheden, waarvoor de regering staat. Er is ech ter een grens en de kamer zal zich moeten beraden of die grens nu niet bereikt is. Regeringsbeleid bedroevend. De heer Bajetto (r.k.) heeft al eens eerder betoogd, dat hij de resultaten van het regeringsbeleid bedroevend acht. Zijn oordeel is sindsdien niet ge wijzigd en er heeft zich zelfs een e'e- ment van wrevel aan toegevoegd. Alles wekt de indruk, dat Neder'and feitelijk niets te vertellen heeft. Waar om schenkt de regering geen klare wijn over de diepe oorzaak van haar beleid? De heer Van Kempen (lib.) acht de nieuwe nota van den minister hiet gun stiger dan de eerste. De berichtgeving is intussen niet meer dan slecht geweest. Kan de regering per radio niet wat meer over Indië geven? De berichtgeving voor het buitenland is zeer slecht. Spr. bespreekt voorts de feitelijke toestand en vraagt o.m. hoe het komt, dat in de Grote Oost de toestand beter is dan elders. Waarom blijven de punten niet bezet, welke eenmaal bezet zijn? De Japanse invloed doet zich bij de nationalisten nog steeds gelden. Dege nen, die thans als nationalisten optreden, ziet spr, als wajang-figuren. Nu schijnt de luitenant-gouverneur-generaal ook naar andere figuren te zoeken. Welke zijn die figuren??? De extremisten dienen niet langer op te spelen. Dit geboefte, deze Jappo- fascisten dienen met wortel en tak te worden uitgeroeid. Van het beleid van den fungerendeii landvoogd heeft spr. een onbevredigen de indruk. Waarom is generaal van Ooyen heengegaan? Houdt dit ontslag verband met de eigenaardige verhoudin gen bjj de machtsmiddelen? Ten slotte maakt de heer v. Kempen nog enige aanmerkingen op de wijze van repatri ëring en hij roept de regering toe: Regering regeer!!! Een andere toon. De heer Palar (s.d.) zegt, dat niet al tijd begrepen wordt, dat de grondoor zaak van de verwijdering tot het Indi sche volk gelegen is in de oude kolo niale verhouding. Zou die niet bestaan hebben, dan zou de Japanse propaganda niet zoveel invloed hebben gehad. Thans hebben wij een gezagscrisis, die veel ernstiger is en dieper gaat dan men wel denkt. De heer Sharir krijgt steeds groter gezag bij de werkelijke nationa listen, terwijl hij krachtig tegen de roversbenden optreedt. Spr. meent, dat de politiek van overleg, welke thans ge voerd wordt, de juiste is en dat de meerderheid van volk en kamer deze ook wenst. De weg, die de regering gekozen heeft, is de enige, welke gevolgd kan worden. Niemand van de critici heeft ebetere weg aangegeven. De debatten zullen worden voort gezet.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1