HELDERSCHE COURANT Oekraïne wil Ind. probleem voor de Veiligheidsraad De plundering van Nederland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Rusland wenst situatie in Griekenland aan de orde Communistisch-Socialistisch Kabinet in Frankrijk? Weerbericht Cadillac voor Kardinaal De Jong Flitsen uit Neurenberg Productiekracht en volksgezondheid kregen zware slagen Een millioen fietsen verdween BESCHAMEND De gezonr adsloesiand van Van Mook DINSDAG 22 JANUARI 1946. 3e Jaargang No. 64Ï. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent pex millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen i 3.00 De brief van den Oekraïnsen afge vaardigde, dr. Manuilski, luidt als volgt: „Geachte heer Makin. De de legatie van de Oekraïnse Sovjet Socialistische Republiek bij de eer ste zitting van de algemene verga dering der Verenigde Volken vestigt in opdracht van haar regering de aandacht van de veiligheidsraad, ge zien artikel 35 (1) van het handvest van de organisatie, op de situatie, die in Indonesië gerezen is. Zoals bekend is, worden in dat land reeds gedurende enige maanden militaire acties ondernomen, welke gericht zijn tegen de plaatselijke bevolking, waaraan zowel Engelse strijdkrach ten als Japanse gewapende strijd krachten deelnemen. Naar het oor deel van de Oekraïnse regering schept deze situatie een staat van bedreiging tegen de handhaving van de internationale vrede en vei ligheid, welke wordt omschreven in artikel 34 van het handvest. De Oekraïnse delegatie vraagt de veiligheidsraad om de noodzakelijke onderzoekingen te doen en de maat regelen te nemen, waarin het hand vest voorziet om aldus een einde te maken aan de tegenwoordige situa tie. Hoogachtend, (w.g.) D. Manuilski. GRIEKSE KWESTIE EN VEILIGHEIDSRAAD. De brief, die de Griekse kwestie on der aandacht van de veiligheidsraad brengt, werd ondertekend door Gromkyo, hoofd van de Sóvj et-delegatie. Gromkyo verklaart in opdracht van zijn regering te handelen door er bij de vei ligheidsraad op aan te dringen de Griek se kwestie krachtens art. 35 van het handvest te bezien. Hij acht geen ex cuus voor het verblijf van Britse troe pen in Griekenland om militaire redenen mogelijk en acht deze aanwezigheid bo vendien nadelig voor de binnenlandse situatie van het land. Het verblijf der troepen in Griekenland wordt „met behulp van gewapende macht in de Griekse binnenlandse situatie in terveniëren" genoemd, „die zowel ern stige consequenties voor Griekenland met De communistische partij heeft of ficieel aan de socialistische partij de vorming van een uit beide partijen be staande regering voorgesteld onder lei ding van een communistischen premier. DE GAULLE TE MARLY LE ROI. Generaal De Gaulle heeft zich naar Marly Ie Roi, bij Parijs begeven, waar hij voorlopig in het jachthuis van het kasteel aldaar verblijf zal houden. Wysjinski is gisteren bij Berlijn ge land en hoopt vandaag naar Londen te vertrekken. HET BLIJFT NOG WINTER. Meest matige wind tussen Oost en Zuidoost. Licht tot half bewolkt. Lichte 'vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: 8.35 uur. Onder: 17.8 uur. Maan op: 22.59 uur. Onder: 11.09 uur. zich sleept, als voor het handhaven van vrede en veiligheid." DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Het Griekse Kabinet wordt vandaag bijeen geroepen om een uitzonderings wet te ratificeren. De communisten heb ben een oproep tot het volk gericht zich gereed te houden voor een algemene sta king en zo nodig om de wapens op te nemen tegen een verdere uitbreiding van de „X"-beweging over andere delen van Griekenland. Zoals bekend is het met het Neder landse wagenpark, in het bijzonder wat de personenauto's betreft, nog niet al te best gesteld. Er komen ook nog slechts weinig personenauto's aan en dat zijn over het algemeen betrekkelijk kleine en eenvoudige types. Er zal evenwel één fraaie en grote luxe Cadillac naar Nederland komen en naar wij vernemen zal deze ter beschikking worden gesteld van Zijne Eminentie Kardinaal De Jong. i NEURENBERG, 21 Jan. - Nederlands economische plundering door de Duit se bezetters vroeg Maandag het groot ste deel van ee aandacht van het ge recht. In het documentenboek „Hol- lande", dat met de daarin vervatte documenten een omvangrijk boekwerk is, heeft de economische specialiteit van de Franse prosecutie het vele ma- triaal samengevat, dat door den Ne derlandsen vertegenwoordiger van Tuyll met betrekking tot dit punt ver zameld is. „Toen de Duitsers met schending van alle beginselen van recht, Nederland binnenvielen, nestel den zij zich in een land, dat overvloe dig voorzien was van rijkdommen, in een land, waarvan de bewoners de best gevoede mensen van Europa waren en dat in verhouding tot zijn bevolking een van dè rijkste van de wereld was. Het goudbezit van Nederland overtrof het aantal in omloop zijnde bankbil jetten. Toen vier jaren later de geal lieerden dit land bevrijdden, vonden zij er een bevolking en een land, dat vrij wel geheel geruïneerd was door de plundering van den bezetter." Dit waren de woorden waarmede het gerecht de aandacht vestigde op de toestand, waarin de Duitsers het land hebben achtergelaten. Hij liet deze in leiding volgen door passages uit 't eerste rapport van Seyss Inquart over zijn werkzaamheden tot 19 Juni 1940, dat door het Amerikaanse leger gevonden is. Deze uitvoerige brief legt wel zeer duidelijk bloot met welke bedoe lingen Seyss naar Nederland is geko men. Wat Seyss wilde. Seyss ving zijn rapport aan met te zeggen, dat de bedoeling van de eerste economische maatregelen moest zijn, het verbruik door de Neder'anders ten sterkste te verminderen teneinde meer overschot beschikbaar te kunnen stel len voor het Reich. Ook hij „blokkeerde". Aanzienlijke voorraden grondstoffen konden zodoende beschikbaar worden gesteld voor het Reich, zoals bijvoor beeld zeventig duizend ton industriële vetten of ongeveer de helft van het te kort dat in het Reich bestaat. Verder zegt Seyss, dat hij alvast grote bedra gen in guldens heef geblokkeerd. Vijf tig millioen voor de aankoop van grond stoffen voor transport naar het Reich, Kolonel Baron Mr. J. A. M. van Tuyll van Serooskerken, welke optreedt als „aanklager" van het Nederlandse Volk bij het proces te Neurenberg. „opdat deze niet karakter van oorlogs buit zouden hebben." Geen goud meer Een brief van Rost van 18 Decem ber 1943 aan Seyss werd geciteerd, waarin hij zegt, dat Nederland sedert Maart geen goud meer bezat. Zoals elders hielden de Duitsers zich ook in Nederland druk bezig met zwar te handel. In 5 maanden wisten zij voor bijna 70 millioen mark in te slaan. Hier volgt de lijst: nonferro metaal 6 millioen mark; textiel 55 millioen mark; leder en vellen 5 mi'lioen en verder houtwaren, meube'en, voedsel, motorolie, diamanten en vele andere a.nkelen. Onze industrie. Onder het hoofdstuk „Schijnbaar regelmatige vorderingen" behandelde spreker de inschakeling der Neder landse industrie ten bate van Duits land. Hij zeide, dat voorraden ter waarde van minstens 800 millioen door dze inschakeling naar Duitsland zijn gegaan. Er zijn de vorige week twee berich ten in de pers geweest, die een be schamend beeld werpen op de toestan den, die we na de oorlog niet meer ge dacht en zeker niet meer gewild zouden hebben. Het eerste was een bericht in „Trouw" over het geval „Grootegast", waar de weduwe van een door den be zetter in een concentratiekamp ver moorden marechaussee nog steeds op haar pensioen wacht, dat haar om zui ver bureaucratische redenen nog niet toegekend was, terwijl we toch al 8 maanden vrede hebben. Deze ereschuld was nog niet inge lost. Het tweede bericht, dat ons trof, was dat over het weduwenpensioen, dat de vrouwen van Nederlandse soldaten ge nieten, wier man in de oorlog tegen Duitsland gesneuveld is. Het maximum van dit pensioen bedraagt 800 gulden en daarvan moet een weduwe met drie kinderen zien rond te komen Men realisere zich dit geval goed. Dit zijn de gezinnen, waarvan de mannen het leven lieten in de strijd om onze vrijheid en die nu, als dank daarvoor, armoe en gebrek mogen lijden. We hebben aan deze gezinnen een ereschuld te vervullen en die moeten we vóór alles inlossen. Voordat ons land gelden uittrekt voor de opbouw, voordat we onze huizen en parken gaan herstellen, hebben we er eerst voor Ie zorgen, dat de gezinnen van de oorlogs slachtoffers geen financiële zorg hebben bij het leed, dat ze toch reeds hebben te dragen. Een ondersteuning van hoogstens 800 gulden, dat betekent een hulp, die te weinig is om te leven en teveel om te sterven. Dat kan anders en dat moet anders! Hier hebben we gezamenlijk te hel pen. Financieel zullen deze gezinnen zich moeten kunnen redden, alsof de kostwpinaar nog in leven was. Daar voor heeft de regering vór alles te zorgen. Het Nederlandse volk mag geen genoegen nemen met een oplossing in deze zaak, die onbevredigend is. We mogen geen herhaling krijgen van de toestand na de vorige oorlog, waar zij, die de zwaarste offers hadden ge bracht, in kommer en zorg moesten leven en tevergeefs om recht riepen. En het geval Grootegast is een geval van ergerlijke bureaucratie, die de we reld uit moet, willen we kunnen spre ken over een maatschappij waarin recht gedaan kan worden aan hen, die daarop recht hebben, recht om het zware offer, dat ze moesten brengen, en dat nooit vergoed zal kunnen wor den. Onze dank aan beide groepen zal moeten zijn een onbekrompen finaciële hulp. Daarmee hebben we nog maar de geringste schuld ingelost, die we aan dezfe gezinnen hebben. B. Wel het meest opvallend bewijs van het drastisch karakter van de rooftocht leverden de cijfers over de weggehaalde transportmiddelen, waaruit bleek, dat de Ned. Spoorwegen zo goed ais niets heb ben overgehouden. Het aantal geroofde fietsen werd op een millioen geschat en dat de rradiotoestellen op zes honderd duizend. Speciale aandacht werd voorts gevraagd voor de plundering der ko ninklijke paleizen en de weergaijzen systematisch georganiseerde roofd van Arnhem. Tijdens de lezing van de aanklacht had van Tuyll de hoofdzetel ingeno men aan de tafel der prosecution. Officiéél wordt medegedeeld, dat de toestand van dr. Van Mook aanmerkelijk is verbeterd. Zo mogelijk zal hij Woena» dag de reis naar Batavia voortzetten.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1