15 2 5te H.M. de Koningin decoreert de Koopvaardij Is opinie-onderzoek betrouwbaar? VOOR TEGEN GEEN MEENING De sinaasappelbonnen Hoe Himmler over Mussert VOORWAARDELIJKE IN VRIJHEIDSSTELLING .LICHTE GEVALLEN" Gij hiefd de roem van onze driekleur hoog Scheepsiijdinqen dacht Binnenlandse plannen en buitenlandse be wijzen Maandagmiddag heeft H. M. de Ko ningin in de gehoorzaal van het Insti tuut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam onderscheidingen uitgereikt aan 37 leden van de Nederlandse koop vaardijvloot, die zich in de oorlogsjaren door moed en dapperheid onderscheiden hebben. Nadat de adjudant van H. M., luit. ter zee eerste klasse, H. A. W. Goossens, voorlezing had gedaan van de verschil lende koninklijke besluiten, richtte de Koningin zich met een toespraak tot de mannen van de zee, waarin zij o.a. zei: „Het is mij een genoegen om mij ver enigd te zien een aantal leden der Ne derlandse koopvaardijvloot, die zodanige moedige en uitnemende daden hebben verricht, dat ik hiervoor een onderschei ding heb kunnen toekennen. In de jaren, die thans achter ons lig gen, vol van strijd, onrust en gevaren, hebt gij de roem van onze driekleur hooggehouden. Onversaagd hebt gij, ondanks alle ge varen en tegenslagen, die gij mocht on dervinden, uw taak volbracht en uw hulp gegeven, opdat de zo nodige grondstof fen voor het voeren van de oorlog, de levensmiddelen, de troepen, hun doel be reikten. De mannen der koopvaardij hebben zware offers gebracht, opdat schepen en mensenlevens konden worden behouden, offers, die velen betaald hebben met hun leven. Het vaderland is hun en u dankbaar, het zal de gebrachte offers niet vergeten. Ik kan uw familie, met wie gij geluk kig nu herenigd zijt, na deze lange jaren van eenzaamheid, die u toch niet kon den neerdrukken, verzekeren, dat zij met recht trots op u kan zijn. Een nieuwe taak. Dit houdt echter niet in, dat gij uw werk als afgelopen moogt beschouwen. Op u rust thans de taak uit alle we relddelen de grondstoffen aan te voeren, benodigd voor kleding en voeding en voor het herstel en de opbouw der ver- Woeste gebieden en onzer Industrie. Eerst nadat aan deze primaire behoef ten zal zijn voldaan, kunnen wij gaan denken aan de opbouw van een koop vaardijvloot, die voor geen andere be hoeft onder te doen. Gij, die buiten Nederland, schouder aan schouder gearbeid en gestreden hebt, met onze strijdmacht te land en in de lucht, wetend, dat het heldhaftige, onbuigza me verzet binnen Nederland in geest en daad met u medestreed, gij allen tesa- men, hebt het bewijs geleverd van het grote, waartoe Nederland in staat is, wanneer het uiterste gevraagd wordt. Na de uitreiking werd in een der bene denzalen van het Instituut de thee aan geboden. Na bijna anderhalf uur te midden van de gedecoreerden en hun naaste familie leden te hebben vertoefd, verliet de Ko ningin, luide toegejuicht door alle aan wezigen, het Instituut, ten einde zich weer naar de residentie te begeven. De „Prinz Eugen'% die destijds onder het vuur der geallieerde bommenwerpers de haven Brest ontvluchtte, bevindt zich thans weer in de wateren van Het Kanaal, waar het o ~logsschip bij Spithead, Portsmouth, voor anker ligt. De „Prinz Eugen" zal waarschijnlijk als oorlogsbuit naar Boston worden vervoerd, om als studieobject en voor experimenten ge bruikt te worden. Aan boord van de oorlogsbodem, die de Stars en Stripes voert, bevindt zich de 500-koppige Duitse bemanning en 80 man Amerikaans per soneel. Amsterdam P. Helder (KNSM) 18-1 v. Londen naar Brazilië; Hercules (KNSM) 15-1 te Haita; Iris (KNSM) 17-1 Amst. te Liverpool; Amstelkerk (Holl.-Afr. L.) 20-1 V. Antw. te Amst.; Nijkerk (VNSM) 17-1 V. Norfolk n. Amst.; Tiradentes (VNSM) 15-1 van Mombassa n. Pt. Said; Trevalyan (VNSM) 19-1 te Durban, vertr. 21-1 n. Port Ellsa- betta; Samnid (VNSM) 20-1 te East Lon- don, vertr. 21-1 n. Port Elisabeth: Joh. v. Oldebarnevelt (SMN) 19-1 v. Colombo v Batavia n. Southampt.; Sumatra (SMN) 17-1 v. Coehin te Antwerpen; Orestes (KNSM) 19-1 v. Dublin te Amst.; Titus (KNSM) 19-1 v. Amst. n. Lond.; Kijkduin (KNSM) 20-1 V, IJ muiden n. Kopenhagen* Repatriërenden, die in het bezit ge steld zijn van een fruitkaart, waarop de bonnen F-04 voorkomen, kunnen de voor hun kring geldende bon inleveren bij den door den rayonleider aangewezen kleinhandelaar. Dit dient te geschieden onder overlegging van de identiteits kaart. Evacué's moeten in hun nieuwe woonplaats direct de oude fruitkaart om wisselen voor een nieuwe en kunnen de hierop voorkomende en voor hun kring geldende sinaasappelbon inleveren bij den aangewezen kleinhandelaar, waarbij door middel van het persoonsbewijs en de distributiebescheiden moet kunnen wor den aangetoond, dat zij werkelijk évacué zijn. Personen, werkzaam bij de binnen vaart, kunnen onder bewijzen van hun beroep de voor hun kring geldende bon bij den aangewezen kleinhandelaar inle veren. Patiënten, die uit ziekenhuizen of daarmee gelijkgestelde inrichtingen zijn ontslagen en binnen het kader van de verstrekking van sinaasappelen voor in stellingen dit product nog niet ontvin gen, kunnen, in verband met het feit, dat de sinaasappelbon op de in hun be zit zijnde fruitkaart ongeldig is gemaakt, tegen overlegging van een attest, afgege ven door het betreffende ziekenhuis, waarin vermeld staat, dat zij nog geen sinaasappelen ontvingen, terwijl de voor hen geldende sinaasappelbon ongeldig werd verklaard, een rantsoen van 2ty* kg sinaasappelen ontvangen. Consumenten, die tengevolge van on voorziene omstandigheden niet in staat waren, de voor hun kring geldende si naasappelbon tijdig bij hun kleinhande laar in te leveren, kunnen aan onder staand adres hun bon alsnog inleveren. Door den rayonleider is voor dit rayon aangewezen de kleinhandelaar Kroon- stuiver, Reigerstraat, Den Helder. Mussert verzocht een bezoek te mogen brengen aan het Nederlands legioen bij Leningrad. Dit was vol gens Seyss niet mogelijk wegens de militaire situatie. Toen wilde hij naar Graz in Oostenrijk, waar een Oplei dingskamp van de S.S. was geves tigd. Dit werd door Himmler gewei gerd. Na aanleiding van de vraag, schreef hij aan Seyss: „Hoe zal Mus sert zich bij het Legioen gedragen? Zal hij daar weer zijn dwaze Duitse gedachten vertolken, of kan ik enige garantie krijgen, dat de heer Mus sert als leider der N.S.B. geestelijk zover is als zijn laatste recruut? NIEUWE POSTZEGELWAARDEN. Hoe langer hoe meer raakt het z.g. opinie-onderzoek In de mode. Belang rijke vraagstukken, een gehele bevol king rakende, dikwijls fel levend onder het publiek, tot uiting komend in ge sprekken en geschriften, worden onder zocht, gerangschikt, vergeleken en uit eindelijk in cijfers vastgelegd. Op deze wijze kan men zich een vrij zuiver beeld vormen van de openbare mening, betreffende een zeker onder werp. Zo werd onlangs door het Ame rikaans Instituut voor de openbare me ning (Dr. George Gallup) een onderzoek ingesteld naar een kwestie, betreffende een intern Amerikaans belang, waar aan door een groot deel der bevolking werd deelgenomen. Ook in ons land vindt deze wijze van onderzoek meer en meer ingang. Op deze pagina ziet ge b.v. in beeld ge bracht het resultaat van een onlangs door het Centraal Bureau voor Do cumentatie Ingesteld onderzoek naar de bestaande publieke opinie inzake vrij lating van de z.g. lichte gevallen der politieke gevangenen. Schriftelijk wer den de In het beeld opgenomen vragen gesteld aan 11000 Nederlanders uit alle lagen der bevolking. Bovendien werden dezelfde vragen mondeling gedaan aan nog ongeveer 15000 personen. Het re sultaat der schriftelijke enquête werd weergegeven; dat van het mondelinge onderzoek kwam er evenwel grotendeels mee overeen. Enquête naar textielbehoeften. In dezelfde geest zal gedurende twee weken door de „Bijenkorf" en de „Hema" een onderzoek worden inge steld naar de vraag aan welke textiel producten op het ogenblik de grootste behoefte bestaat. Met imitatie-punten- kaarten kan het publiek zijn mening kenbaar maken en tonen, welke artike len het zou kopen, indien het daartoe in c'e gelegenheid zou worden gesteld. Deze formulieren gaan dan naar het Advies bureau van de toegepaste statistiek, welke op haar beurt het Bureau „Dis- tex" op de hoogte zal stellen. Ongetwijfeld kan een dergelijk onder zoek in het algemeen voor het publiek zijn voordeel hebben, daar men op deze wijze de textielfabrikanten een scherp beeld geeft, van wat er tenslotte het dringendst nodig is. Een „proefverkiezing". Wanneer verkiezingen op komst zijn of men de openbare mening aangaande een leidende persoonlijkheid wil peilen, neemt men ook meer en meer het opinie onderzoek ter hand. Dat men hierbij dikwijls een juist beeld van de toekom stige beslissingen verkrijgt, bewijst on derstaand schema, hetwelk ons werd verstrekt door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. In Sept. 1944 enquêteerde het Zweedse Instituut voor de Publieke Opinie (Svenska Gallup Institüt) over de ko mende verkiezingen. Hieronder de uit slagen van deze „proefverkiezing" en die van de daarna gehouden echte ver kiezing: Opinie-peiling Verkiezingen Svenska Gallup Sept. 1944. Institut: Conserv. 10,3 15,4 Liberalen 12,7 12,9 Agrariërs 13,4 13,8 Soc.Democr. 46,7 46,8 Communisten 9,8 10,4 Anderen 1,1 0,7 WELKE REGERING WENST DE FRANSMAN? Het Bureau voor Opinie-Onderzoek heeft in Frankrijk een „proefstemming" gehou den over de regeringsvorm. Twee-en-dertig procent van de Franse bevolking wenst een drie-partijenrege ring. De gestelde vragen waren: „Wenst U een regering van Nationale Eenheid? of een Socialistisch-Communistisch meer derheidskabinet? of een regering geba seerd op meerderheid van Socialisme of M.R.P.?" Dertig procent was voor een socialis- tisch-communistische samenstelling en ne gentien procent voor een combinatie van M.R.P. en socialisten. De overige negen tien procent had geen mening. Deze en quête kwam een week voor de huidige Franse regeringscrisis gereed. Of de werkelijkheid daarmee in over eenstemming zal zijn, zullen de komende dagen bewijzen. K* Van de postzegels, die de beeltenis van de koningin dragen (type Konijnen burg), zijn twee nieuwe waarden aan gemaakt, n.1. die van 50 cent oranje geel en van 60 cent paars-zwart. Tegen het einde van deze maand zul len de zegels bij de postkantoren ver krijgbaar zijn. MAURICE THOREZ COMMUNISTISCH CANDIDAAT VOOR REGERINGS PRESIDENT. Maurice Thorea is Maandag door de communistische partij candidaat gesteld voor het presidentschap der Franse regering.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3