Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws ER LANDDE EEN VLIEGTUIG VIERDE GEMEENSCHAPSAVOND SINAASAPPELEN ONDERWEG! Hoofd R.K. Meisjesschool Ledenvergadering K.S.K. Burgerlijke Stand. Haar gaan w\% heen? Wanneer er brand uitbreekt Koekjes zonder bon DISTRIBUTIE-NIEUWS. Binnenkort meer textiel punten geldig! Extra bon voor zachte zeep! Eieren voor kinderen SPORT HET NEDERLANDSE ELFTAL! Wees iets. En van Uw zijn gaat opvoeding uit. Gistermorgen om ongeveer half elf cirkelde een klein, vinnig vliegtuigje over de stad. Het deed zwakke pogin gen om de herinnering wakker te roe pen aan de dagen, dat wing na wing, soms met een totaal van meer dan dui zend stuks, de Britse en Amerikaanse bommenwerpers dreigend over de kop von Noord-Holland trokken. Het „kistje" van gisteren was echter maar klein, het had veel weg van de bekende postvliegtuigjes, die kort na de bevrijding in de nabijheid van ver schillende steden op het eerste het beste weiland hun landingsterrein had den. Het „kistje" dan maakte een paar rondjes boven de stad, en ging even later in glijvlucht. En tot verbazing van de weinige toeschouwers streek het rustig neer op het land van boer Tesselaar achter de Stroweg. Twee mannen in grijs vliegerspak stapten er uit, die dra contact hadden met de ijlings toegesnelde belangstellenden. Een noodlanding? Met veel élan poog den de vreemdelingen het waren En gelsen het hoe en waarom van hun landing uit te leggen, maar zelfs de warmste interesse bij de paar omstan ders vermocht de taal der bezoekers niet verstaanbaar te maken. Men be greep, dat de assistentie van een tolk gewenst was, die gelukkig spoedig kwam opdagen. Er passeerde iemand langs de Jan Verfailleweg, die deze taak gaarne op zich nam. Toen werd de situatie duidelijk. Eén der vliegers wist, dat een familielid in de oorlog in de omgeving van Den Helder met zijn vliegtuig was neerge schoten, en dat het stoffelijk overschot op het Helderse erekerkhof was begra ven. Zij kwamen nu om eens naar het graf te zien en er foto's van te maken. Het spreekt vanzelf, dat ze niet lang op een gids behoefden te wachten. De beide vliegers overwogen eerst nog even, of een hunner bij het toestel ach- ter zou blijven, maar ze besloten toch samen naar het kerkhof te gaan. Het was ongeveer één uur, toen ze weer reisvaardig waren. D^motor werd gestart, het kleine vliegtuig taxiede eerst terug naar het verste gedeelte van het weiland, draaide om en begon zijn aanloop, die verbluffend kort was. Nauwelijks honderd meter verder wa ren de wie'en los van de grond, nog éven een vluchtig handgewuif en daar gingen ze. Een enkel rondje boven de stad, en weg, het Westen tegemoet. Met bij zich de foto's van het graf van één der velen, die in de wrede oorlog als offer vielen. Donderdagavond zal de vierde gemeen schapsavond van de Helderse jeugdraad worden gehouden. Ook deze belooft weer goed te worden. De Helderse schoolveren. „De Lyceïst" zal een opvoering geven van Vondel-s treurspel „Jephta", Inge studeerd onder regie van den heer Van Vendeloo. Laatstgenoemde heeft ten gebruike voor deze opvoering een tekstboekje geschre ven, dat tegen betaling van 75 cent ver krijgbaar is bij de secretariaten der aan gesloten verenigingen. Het verdient wel aanbeveling, zo 'n tekstboekje te kopen, want het verduidelijkt het gebodene be langrijk, temeer, wanneer het vooraf even doorgelezen wordt. Wij kunnen het bijwonen van deze ge meenschapsavond bijzonder aanbevelen. In deze tijd van vernieuwing aan alle kanten is het goed, wanneer we ook eens aandacht schenken aan hetgeen grote figu ren uit het verleden ons te zeggen hebben, en vooral wanneer dat gebeurt door een opvoering van een dergelijk stuk, als Vondel's „Jephta". We hopen, dat niet één plaats onbezet blijft. GESLAAGD. Maandag J.l. zijn voor de te Den Haag gehouden examens voor het voorlooplg diploma machinist van de grote handels vaart geslaagd de heren F. v. d. Wal en J. v. Moort, belde leerlingen van de machinisten-avondcursus aan de Gemeen telijke Zeevaartschool alhier. 1 Gisteren zijn de voor onze stad be stemde sinaasappelen per spoor uit Rot terdam vertrokken. We kunnen ze dus elk ogenblik in Den Helder verwachten. Voor ons geestesoog zien we reeds de uit de vaderlandse geschiedenis welbekende pyramide-achtige sinaasappelhopen in de étalages als even zovele bergen zoete sappigheid. Hun komst Is welkom. Wat zullen we smullen! En, nu we het toch over sinaasappelen hebben, verbeteren we meteen even het adres van den kleinhandelaar Kroonstui- ver, dat we in ons sinaasappel-stukje van gisteren vermeldden. De heer Kroonstui- ver woont namelijk niet in de Reiger straat, maar in de Keizerstraat. Als opvolgster van zuster Placida is tot hoofd van de R.K. Meisjesschool alhier benoemd mej. C. Leewens, onderwijzeres aan genoemde school. Het is op het ogenblik een vaststaand feit, dat de mensen graag willen feesten, maar voor het overige weinig belangstel ling bestaat. Dat bleek ook op de leden vergadering van de Koningstraat, Spoor straat, Keizerstraat-vereniging, die Maan dagavond gehouden werd in de beneden zaal van Formosa. De heer Zegel sprak zijn troonrede uit, die weliswaar nog geen plannen inhield voor de toekomst, maar toch verhelde rend werkte. Hij gaf een uiteenzetting van de verrichtingen van het comité ge durende de tijd na de bevrijding. Verder werden nog mededelingen gedaan om trent de verstrekking van diverse textiel- goederen, die op verzoek van den burge meester via de buurtverenigingen ter hand gesteld zullen worden aan die ge zinnen, waar de desbetreffende artikelen nodig zijn. Mede door de toespraak van den heer Graaft, die namens de kortelings opge richte buurtvereniging Spoorstraat het woord voerde, werd de wenselijkheid ge uit om ook in de Koningstraat en de Keizerstraat een buurtvereniging op te richten, uit welker besturen van ieder drie leden zitting zullen hebben in het bestuur van K.S.K. Dit plan vond alge meen bijval en zal nader worden uitge werkt. Bevallen: F. Bommel—Zwaan, 2 d. N. BosDoef, E. PetterFels, z. C. J. Souwer—Bais, z. M. M. Ras— Kost, z. M. C. Kemnerv. d. Burgh, d. A. Tompot—v. d. Plaas, z. Ondertrouwd: C. Riekwel en K. M Louwhoff. J. A. Hoogenbosch en E. W. M. T. Suidman. M. van Doorn en W. M. "Frankfort. J. Barendrecht en G. M. Kaptein. J. W. Schram en A. Ver veer. A. Kreté en E. Tamis. C. W. Frank en M. F. J. Reijnen. L. Nater en N. Leereveld. Getrouwd: P. Springer en J. F. Vogt. A. Hollaar en C. W. Schnat- meier. P. J. de Vries en G. Beijer. K. J. Keljzer en G. J. Mebius. Overleden: H. ter Stege, v. 7f' jaar. T. Sluiter, m. 73 jaar. J. J. Jellema, m. 9 maanden. L. C. van der Klaauw, v 32 jaar. R. Kneut, v. 75 jaar. B. Uittenbogaard, m. 23 jaar. C. S. Moria, m. 6 jaar. C. Kiesewetter, m. 62 jaar. Woensdag 23 Jan. 1948. Nieuwe kerk, 8 mtt, orgelconcert Feika Asma. Woensdag 23, Donderdag 24 en Vrijdag 2S J»o., 8 uur, in Casino: opvoering van Vondel's „Jephta" door „De Lyceïst". Wanneer ergens brand uitbreekt waar schuwen we direct de brandweer (tele foon asoo), die dan met bekwame spoed naar de plaats des onheils komt met net nodige materiaal om de brand te blussen. Het allerbelangrijkste ingrediënt bij dat blussingswerk is natuurlijk het water. Nu hebben wij in Den Helder niet de beschikking over een geweldig groot aan tal kanalen en grachten, dus wanneer we zover van ons Helderse kanaal afwonen, dat de actie-radius van de brandslangen niet toereikend is, dan is de brandweer op de waterleiding e.d. aangewezen. Nu alom de wateren met een ijskorst zÜn bedekt, moeten maatregelen worden genomen, dat eventuëel de brandweer niet eerS( een bijt moet hakken. Vooral de ingezetenen, die in het plattelandsdeel van de gemeente wonen, dienen dit in hun oor te knopen. Zorgt er voor, dat er bi de nabijheid van de woning open water aanwezig is. Wanneer men een- maal een bijt gehakt heeft, is die met «eringe moeite open te houden. Niet uitsteller^ want van uitstel komt afstel, en dat afstel kan ernstige gevolgen heb ben. Gebait> koek, beschuit en biscuits zijn niet meer op de bon. Ongetwijfeld een belangrijke vooruitgang. Deze vooruit gang i« echter nog niet zodanig op te vatten, <jat van de genoemde artikelen nu ooit onbeperkte voorraden verkrijg baar rjjn j;n deze opvatting schijnt hier en daar nog wel eens te worden gehul digd. Het is dus wel gewenst, dat we op het onJmste daarvan eens de aandacht ves tigen. Genoemde zaken zijn nu wel „vrij" te kr.l;gen, maar dat neemt niet weg dat «e voor het publiek beschikbare hoeveelheden niet groter zijn dan in de perloc;, vóór 1 Januari, toen alles nog op de boa was. Dat wil zeggen 75 gram ge bak, ju gram koek, 125 gram biscuits en 70 Br®m beschuit per maand. We zullen ons dus zoveel mogelijk aan deze norm dienen te houden, en we mo- gen cus van onzen leverancier niet het onmogelijke vragen. Gesteld, dat hij aan onze eis zou voldoen, dan onttrekken wij toch een gedeelte aan de hoeveelheid, die voor onze medeburgers bestemd is. w'e meer wil hebben, kan natuurlijk bet gewenste laten bakken, en de beno digde ingrediënten bij den banketbakker inleveren. Zeer binnenkort zullen de nog resterende punten van de textiel- kaart V. 510 geldig worden ver klaard. Het publiek wordt erop ge wezen, dat het kopen en verkopen van textielgoederen op bonnen der textielkaart niet geoorloofd is, zolang deze nog niet door het Centraal Dis tributiekantoor aangewezen zijn. Tegen hen, die zich hieraan niet houden, zullen strenge maatregelen worden genomen. Bij de eerst volgende bonaanwijzing zal behalve die voor het gewone rantsoen huishoudzeep, ook een bon voor 250 gram zachte zeep worden aangewezen. De kopers zullen er goed aan doen, zelf hun verpakkingsmateriaal naar den kleinhan delaar mee te nemen. De afdeling voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede: Nu het nieuwe legseizoen voor de kippen gaat aanbreken, is het mogelijk de nog aan wezige voorraad geconserveerde eieren die tot dusver uitsluitend aan zieken werden verstrekt in uitgebreider dis tributie te brengen. Jeugdige personen tot 21 jaar zullen tweemaal een ei toe gewezen krijgen. In de bonnenlijst voor de komende week zal een bon worden aangewezen, welke recht geeft op het kopen van een el. De bon voor het tweede ei zal later worden bekend ge maakt. De eieren zullen uitsluitend verkrijgbaar zijn bij de detaillisten, die gewoon zijn eieren op rantsoenbonnen voor zieken te verkopen. Zeilen. NEDERLANDSE VERENIGING VAN KUSTZE1LERS. Zondag 20 Januari is te Amsterdam een nieuwe watersportvereniging opge richt: de Nederlandse vereniging van Kustzeiiers". Hiervan kunnen lid zijn zeilers, die reeds bij een bij de K.V.N. W.V. aangesloten vereniging behoren. Er was veel belangstelling voor deze belangengemeenschap: ter vergadering sloten zich 25 zeilers aan. Tot voorzit ter werd gekozen de heer G. W. W. C. Baron van Hövell, als secretaris treedt op de heer W. R. Ferwerda, Lage Duin en Daalscheweg 2a, Bloemendaal. RUBBERHAKKEN VRIJ VAN BON. Door het Rijksbureau voor Huiden en Leder zijn, met ingang van 22 Januari 1946, de beperkingen t.a.v, de handel in rubberhakken opgeheven. Ook de schoen hersteller mag rubberhakken wederom vrij aankopen. In verband hiermede mo gen schoenherstellers voor door hen on der schoenen geplaatste rubberhakken van het publiek geen reparatiebon meer in ontvangst nemen. Een en ander bete kent een aanmerkelijke verbetering daar thans de reparatiebons bijna uitsluitend voor de reparatie van schoenzolen kun nen worden gebruikt. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 58. „Komt maar gauw mee!" riep hij. Sam en Slokkie bij de hand vattend Hij wilde zich naar zijn vriend Rondlobbes begeven, maar onderweg kwamen ze hem al tegen, in een magentje, dat door een neushoorn getrokken werd. Rond lobbes was een grappige dikzak, die over een hele stoeterij van neushoorns beschikte. De NE.C. Is wederom opgericht, aldus lezen wij ln „Sport". Woensdagavonds gaan de candidaten voor het Ned. elftal weer trainen in Den Haag. De volgende spelers zijn uitgenodigd: Doelverdedigers: Kraak (Stormvogels), Van Raalte (Bl.wit) en Saris (BW). Achterspelers: Wilders (Bl.wit), de Jong (ADO), Vander Linden (Ajax) en Potharst (Ajax). Middenspe lers: de Vroet (Feijenoord), Van Buitenen (Hermes), Van der Hoeven (DWS), Pel- likaan (Longa), Schijvenaar (EDO) en Kuppen (Xerxes). Voorspelers: Van den Engel (DHC), Holleman (VTJC), Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes), Ehlen (Sitt. Boys), Abe Lenstra (Heerenveen), Roozen (Haarlem), Smit (Haarlem), Van der Gijp (Emma), Rijvers (NAC), Bouwmeester (NAC), Van Beek (BW), Kilsdonk (Feijn.) en Ooms (DWV). Op 10 Maart a.s. speelt het Ned. elftal in Luxemburg tegen Luxemburg, terwijl op 12 Mei a.s. de grote strijd tegen de Belgen in Amsterdam op het programma staat. De heer Herberts van de Techni sche Commissie dacht persoonlijk dat de keuze van Kraak, Wilders, de Vroet en Van Buitenen wel vast stond. Het spe lersmateriaal is zo gekozen dat men twee kanten op kan, n.1. spelen met en zon der stopperspll. Jan Ligthart

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2