Pontveer Westeinde Sterke vermogensvermeerderingen worden aangepakt Nota over 't tinantiële beleid Omzetbelasting van 2 op 3 pet De zuivering in de Tweede Kamer Eén centr. verwarming voor heel Rotterdam Geen rokende kachels, alle kamers verwarmd, brandstoffenbesparing WEER 12.00 EVACUé'S NAAR NEDERLAND De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer ingediend een nota be treffende enige aspecten van het gevoer de financiële beleid. Aan deze nota ont lenen wij het volgende: De op uitbuiting van ons volk gerichte politiek van den bezetter heeft geleid tot een grote verarming van de Neder landse volkshuishouding. Daartegenover staat een geweldige stijging hier te lande van de hoeveelheid chartaal en giraal geld en van de Staatsschuld. Nu zijn de meest directe gevaren aan zoda nige toestand verbonden wel voorlopig afgewend door de blokkering van een groot deel van het chartale en girale geld, doch deze maatregelen, die wel de bevoegdheid tot beschikking over het geld beperken, doch niet het totale be drag ervan, dragen slechts een voorlopig karakter. Zij moeten worden gevolgd door andere maatregelen, welke het geld definitief aan het verkeer onttrekken en welke bovendien in staat stellen de enorme staatsschuld zodanig te vermin deren, dat zij kan worden getorst. Extra heffingen. De vorm van belastingheffing, die in aanmerking komt om op betrekkelijk korte tijd te geraken tot een belangrijke Vermindering van de aanspraken van de particuliere huishoudingen, en daarmede van de schuldenlast, is die van een of meer heffingen ineens. De minister is van oordeel, dat in de eerste plaats in aan merking komt een heffing over de tij dens de oorlog ontstane vermeerderingen van vermogens. Voor betaling van die belasting komen in de eerste plaats in aanmerking de personen en lichamen, die door hulp te verlenen aan den vijand of door gebruik te maken van de nood van ons volk, rechtstreeks oorlogswinst hebben gemaakt. Naast deze, uit natio naal oogpunt bezien, ongerechtvaardigde vermogensvermeerdering gedurende de oorlog, staan <ïe normale vermogensver meerderingen. Voor 't onderwerpen ook van die vermogensvermeerderingen aan een zware belasting kan een voldoende rechtsgrond worden aangewezen. De oor log immers heeft zodanige wonden ge slagen, heeft zoveel nood en zorg ge bracht en heeft zoveel sociale posities vernietigd of onherstelbaar ondermijnd, dat degenen die uit deze baaierd zijn ge komen met een groter vermogen dan waarmede zij de oorlog zijn ingegaan, in verhouding tot de anderen e%n zo be voorrechte positie innemen, dat van hen in de eerste plaats een bijzondere bij- wegens ijsgang na 7 uur 's avonds gesloten. JAN MUNTJEWERF, Westeinde, Anna Paulowna. (Ingezonden mededeling) drage tot verlichting van de financiële last die op ons volk rust mag worden gevraagd, en wel voordat aangesproken worden degenen, die zijn achteruitgegaan. Voorlopig houdt de minister rekening met een bate ter zake van de heffing van vermogensaanwasbelasting van rond f 3 A 4 milliard. Hoe belangrijk deze bate ook is, noch tans is de minister van oordeel, dat daar naast een heffing ineens over de waarde van alle vermogens uiteraard berekend1 met aftrek van de reeds te betalen ver mogensaanwasbelasting niet zal kun nen worden ontgaan. In het desbetref fende, op een later tijdstip in te dienen, ontwerp van wet zullen de kleine ver mogens op bijzondere wijze worden ont zien, ten einde de existentie van hun be zitters niet aan te tasten. Nieuwe belastingen. De minister zal de totstandkoming van een niet te hoge belasting bevorderen, welke van alle ondernemingen, onver schillig of zij door natuurlijke personen of rechtspersonen worden gedreven, zal worden geheven naar de z g. overwinst. Voor de berekening van de overwinst zullen belangrijke reserveringen, zomede een vast percentage van het in de on derneming gestoken kapitaal en een ver goeding voor ondernemersloon op de winst in mindering mogen worden ge bracht. In de tweede plaats zal de minister tezamen met zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken het voorstel doen om de ondernemingsbelasting, welke tot dus ver nagenoeg alle landbouwbedrijven vrij laat, om te zetten in een algemene be lasting op alle binnenlandse bedrijven, zulks voorlopig in afwachting van de vraag, welke herzieningen overigens deze belangrijke bron van gemeentelijke in komsten behoeft. Daarnaast heeft de minister in over weging een verhoging van het algemene tarief van de omzetbelasting van 2 pro cent tot 3 procent. Hj) onderschat niet de bezwaren, welke daaraan zijn verbon den, doch van alle kwaden heeft hij deze maatregel gekozen, die over een groot vlak wordt gedragen en in staat Is een belangrijke bate op te brengen. H.M. de Koningin heeft te Rotterdam han een 40-tal officieren van de Neder landse koopvaardijvloot onderscheidin gen uitgereikt. Na afloop der plechtig heid onderhield de vorstin zich nog ge ruime tijd met de gedecoreerde offi cieren. Anefo'Raucamp P. (Vervolg van pag 1) De professoren Schermerhorn en Van der Leeuw. Naar aanleiding van geruchten over de houding destijds van de professoren Schermerhorn en Van der Leeuw wil spreker doen wat hij tot nu toe beneden zijn waardigheid achtte, n.1. dit gerucht tegenspreken. De heer Schermerhom heeft steeds afgeraden te tekenen, be houdens in één speciaal geval. Spreker zelf heeft steeds afgeraden te tekenen. Er is spreker verweten, dat hij de professoren anders behandelde dan de studenten. De posities van beiden zijn echter onvergelijkbaar. Door spreker zijn 35 hoogleraren naar de commissie- Scholten gezonden, 27 zijn er berispt en ontslagen. De minister wijst erop, dat wij een bedachtzaam volk zijn. Het gevaar daar van is, dat er een kentering in de stem ming komt. Men kan niet steeds van koers veranderen zonder de rechts- zekerhei.' illusoir te maken. De minister van Justitie, de heer Kolfschoten, behandelt de zuivering van justitie en politie. Na de politieke zuivering komt er ook een administra tieve, zoals een herwaardering der ran gen. Spreker stelt vast, dat de politie het uitzonderlijk zwaar gehad heeft en dikwijls aan onmenselijke plichtscon flicten was blootgesteld. Dj zuivering der politie zal binnen kort tot het verleden behoren. Wat de „Schalkhaarders" betreft, be hoeft het enkele feit, dat men in Schalk haar opgeleid is, geen aanleiding te zijn om maatregelen te nemen. Lang niet alle deelnemers waren onbetrouwbaar. Een scherp onderzoek is echter gewenst en wie dat heeft doorstaan, kan In de dienst terugkeren. ZIEKEN EN LICHAMELIJK ZWAKKEN WORDEN PER L. C. X. AAN BOORD VAN HET M.S. „ORANJE" GEBRACHT. A.B.C/Marvo/Stevens P. (Van onzen Rotterdamsen correspondent) Met toenemende spanning ziet de be volking van Rotterdam het moment te gemoet, waarop bekendheid zal worden gegeven aan het plan tot de wederop bouw van de stad. Al te lang zijn deze plannen gehuld in een waas van ge heimzinnigheid, nadat er aanvankelijk een vrij grote openhartigheid was ge weest in het begin van de bezetting, toen onder meer een tentoonstelling is gehouden met een maquette van het plan-Witteveen.- Inmiddels is komen vast te staan, dat zeer radicaal zal worden afgeweken van dit plan. Hoe het nieuwe plan zal wor den, zal nu eindelijk bekend worden gemaakt in de Rotterdamse gemeente raad, die Inmiddels al op duidelijke wijze te kennen heeft gegeven, dat de zeer vergaande bemoeienis van de re gering niet bijzonder op prijs wordt ge- De Hoge Raad. De minister verdedigt tenslotte uit voerig het beleid der regering ten aan zien van de Hoge Raad welks leden in dividueel aan zuivering worden onder worpen. Hij hoopt dat de rust rondom ons hoogste rechtscollege spoedig zal terugkeren. De minister van Handel en Nijver heid, de heer Vos, bespreekt de bedrijfs- zuivering. Om te ontkomen aan ver schillende beoordeling is de scheiding naar bedrijfsraad gemaakt. Op verschil lende punten heeft de bedrijfszuivering moeilijkheden gebaard. Zij heeft o.m. de winst gebracht, dat de bedrijfsleider zijn taak niet langer ziet uit hoofde van bedrijfs- of eigenbelang, maar die func tie in de eerste plaats ziet als van pu blieke aard. De minister van Onderwijs deelt nog mede, dat de Delftse studenten, die tweemaal getekend hebben, zullen worden toegelaten tot de beroepscom missie. De heer Burger (S.D.) dienst de vol gende motie in: „De Kamer, gehoord de beraadslagin gen over het rechtsherstel van tijdens de bezetting ontslagen ambtenaren, spreekt als haar gevoelens uit dat voor zover zodanige ontslagen het gevolg zijn van de verzetshouding dier ambte naren, deze ontslagen in hun materiële gevolgen als nimmer verleend behoren te worden beschouwd, gaat over tot ae orde van de dag". Minister Beel zal deze kwestie op nieuw in behandeling brengen bij het kabinet ea wel zo spoedig mogelijk. De heer Burger trekt zijn motie hier na in. De beraadslagingen worden hierop gesloten. De vergadering wordt ver daagd. 1200 Nederlandse evacué's zijn te Ba tavia aan boord gegaan van de „Johan de Witt" en zullen binnenkort van de rede van Tandjong Priok naar Neder land vertrekken. steld, en dat men van de wederopbouw der Maasstad duidelijker een Rotterdam se aangelegenheid wil maken, dan, zoals de gang van zaken nu is, het geval schijnt te zullen worden. Ook het feit, dat voor de wederopbouw van de Rot terdamse havens een combinatie van acht aannemers ls gevormd, waaronder zich geen enkele Rotterdamse aannemer bevindt, heeft hier en daar kwaad bloed gezet. Een nieuw idee. Intussen lekt zo nu en dan reeds iets nit van de plannen voor het toekomstige Rotterdam, Een zeer In teressant onderdeel daarvan wordt wel gevormd door het voornemen om het nieuwe Rotterdam te voor zien van één centrale stadsverwar ming! Er wordt naar gestreefd om één centraal gebouw In te richten, van waaruit de verwarming van de gehele stad zal kunnen geschieden. De voordelen daarvan zijn velerlei. Eén daarvan: een aanzienlijke be sparing op het hrandstoffengehruik, spreekt thans wel zeer sterk tot onze verbeelding! Van groot belang voor de volks gezondheid. Maar dit is niet alleen een economisch, maar vooral ook een hygiënisch pro bleem Want in het bijzonder de volks gezondheid hoopt men met zulk een centrale stadsverwarming te kunnen dienen. Geen rokende schoorstenen meer in de stad. geen rokende kachels meer In de hulskamers, geen vuile kolenbergplaatsen meer en het openen van de mogeMjkheïd om alle vertrekken der huizen te verwarmen. In het bijzonder in door oorlogsgeweld getroffen gemeenten is dit vraagstuk op het ogenblik actueel, vooral daar, waar grote stadskernen zijn verwoest. Immers, om bij Rotterdam te blijven, hier staat men voor de taak een geheel nieuwe binnenstad op te bouwen en wanneer nu een centrale stadsverwar ming wordt ingevoerd, zal daarmede bij de bouw der woningen en bedrijfs panden rekening kunnen worden ge houden, hetgeen de zaak financieel aantrekkelijker maakt. En de factor financiën, sneelt bij dit grote project een belangrijke rol. want het gaat hier bij om ettelijke millioenen! Daar staat dan tegenover, dat de cen trale verwarming.die via een buizen net door de stad zal worden geleid, niet aüeen de e!<wv"ke verwarming z.al kunnen ve-^o-cen, maar ook de warm- watervoor?!<m:ng, hetgeen mede een niet te onderschatten sociaal element met zich brengt. Ongetwijfeld bezit dit plan dan ook veel aantrekkelijks. Het zal stellig ook schaduwzijden hebben, maar waar nu toch een geheel nieuwe stadskern moet worden geschapen, mag worden ge hoopt en verwacht, dat inen een wijde Hik zal hebben en dat men modern» ideeën zal durven verwezenlijken.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3