Tussen wind en golven en ver van huis Lezingen over Onderwijsvernieuwing Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Kap. Rozemond gaat heen Gestolen goed Commandowisseling Waar gaan wij heen? OOK VERBINDING MET DE ZON Van belang voor elke paedagoog DISTRIBUTIE-NIEUWS. Het tweede ei PINDAKAAS ZUIDVRUCHTEN Petroleum voor kookdoeleinden, etc. Texel. Trawler gestrand Zijn tonge wel te kunnen dwingen Is beter dan heel mooi te zinaen. Vijf en twintig jaar op hei lichtschip Kapitein Rozemond, de eerste gezag- voeder van het lichtschip „Haaks", gaat 1 Februari de dienst verlaten. Hij loopt tegen de zestig, maar er zijn in de haargolf die nog zwierig en vol is, slechts enkele grijze haren. Hij ziet er nog vitaal uit, deze zeeman, en hij heeft de rust van zijn collega's in oog en gebaar. De zee heeft het hart van gezagvoer der Rozemond. Hoe kan het ook anders. Hij is er bij groot gebracht. Als scheep makersjongen heeft hij bij de „Schelde" meegeholpen de eerste onderzeeboot te bouwen. Op 17-jarige leeftijd werd de wal hem te benauwd en tekende hij bij de Marine als lichtmatroos. Een drie jarige trip naar de tropen, een paar jaar in Holland, toen monsterde hij af. Er zat te weinig perspectief in de dienst. Lage gages en geen promotie kansen. De jonge Rozemond zag meer voor uitzichten bij de binnenvaart. Hij wilde schipper worden bij de Rijnvaart en ging daar naar over. Dat was een zwaar leven. Soms drie dagen en drie nachten niet uit de kleren. Laden en lossen en varen. Maar ook hier was Rozemond geen lange diensttijd be schoren. De oorlog brak uit, hij kon niet meer naar het buitenland en moest aan wal blijven. Dat beviel hem niet en hij solliciteerde naar een baan op het lichtschip. Als lichtwachter kwam hij bij Vlissingen op het lichtschip. In 1921 slaagde hij voor stuurman en in die functie diende hij 9 jaar op het lichtschip „Maes". Toen ging hij weer naar Vlissingen, als tweede gezagvoer der en vandaar naar Nieuwediep als eerste gezagvoerder op de Haeks". Dat was in 1936. Tot het uitbreken van de oorlog bleef hij de „Faeks" trouw, maar toen was ook daar de dienst afge lopen en volgde een walplaatsing bij IJmuiden, bij de kustwacht. En nu zit de diensttijd er op. 't Is een leven van veel eenzaamheid ge weest. Vier weken op en vier weken af. En vooral toen er nog geen radio was, was het leven aan boord eentonig. Er gingen weken voorbij, dat je niets anders zag dan de zee en de lucht en niets anders hoorde dan het schuren van het schip langs de ankerketting of het Dat teruggekocht kan worden. De Directeur van Casino kreeg kort geleden bericht, dat een viertal toneel- stoelen, die bij hem door Duitsers of anderen waTen gestolen, ontdekt waren. Inderdaad bleken het stoelen van den heer Waszink te zijn en deze kreeg ze, via het M.G., terug. Het was wel niet veel bijzonders meer, maar als toneel- stoelen konden ze toch nog wel dienst doen. Maar nu komt er kort geleden van het M. G. een rekening bij den Casino directeur, waarbij hem verzocht wordt aan het bureau Beheer Oorlogsbuit, een bedrag van 6.12 te willen overmaken, voor de levering vanvier stoelen. De heer Wassink mag dus zijn gestolen stoelen nog betalen ook Hij heeft het nog niet gedaan en is daar voorlopig nog niet aan toe ook, want van dat zaakje wil hij nu toch wel haring of kuit hebben. Geeft U hem ongelijk? Je kan tegen woordig toch dwaze dingen beleven BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de heer D. Taeke- ma, is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot opzichter bij de Gemeente lijke Reinigingsdienst te Goes. VERJAARDAG PRINSES BEATRIX. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix, zal het Sted. Muziekkorps morgenochtend de vlaggenparade voor het Kon. Instituut der Marine met muziek opluisteren des morgens te half tien, waarna, behou dens politiegoedkeuring, te 10.30 uur een rondgang door de stad wordt ge maakt. Afmars vanaf Werfpoort (West- straat). monotoon huilen van de misthoorn. „Maar je went aan alles", zegt kap. Rozemond. Het leven is er nu anders. Je hebt contact met de kust en je voelt geen isolement meer. En nu gaat de heer Rozemond van zijn rust genieten. „Ik zal het brood niet uit de mond van anderen weg halen", zegt hij. „Ik heb mijn tijd ge had, nu moeten anderen hun kans maar waarnemen." Die rust zij den gezagvoerder gegund. Met ingang van 1 Februari is de commandant van de Marine in Nieuwe diep, kap. luit. ter zee F. H. M. van Straelen, benoemd tot Marinecomman dant te Rotterdam. Tot opvolger van overste v. Straelen is benoemd tot commandant van de Marine, alhier, de kap. luit. ter zee J. C. d'Engelbronner. Vrjjdag 1 Februari. Café Prins Hen drik, toneeluitvoering D. V. S., 8 uur. Australische natuurkundigen heb ben een radarverbinding met de zon tot stand gebracht. Zij hebben een speciale soort uitstralingen terug ontvangen, geheel anders dan bij de jongste radarverbinding met de maan, waarvan een normale uit straling terugkwam. Ditmaal kregen de geleerden geluidsgolven terug, die ofwel aan de oppervlakte of in het inwendige van de zon werden*voort gebracht. Eén der deelnemers aan deze onderzoekingen verklaarde, dat het leven van elk individu op aarde door het resultaat van deze unieke proefnemingen waarschijnlijk mate rieel beïnvloed zal worden. DE POST OP 31 JANUARI. In verband met de verjaardag van H.K.H. prinses Beatrix zullen de P T.T.-kantoren, wat de postdienst be treft, Donderdag 31 Januari na 12 uur gesloten zijn. Allerwege is in ons land het streven merkbaar naar vernieuwing van het onderwijs, en wel een zodanige ver nieuwing, die niet klakkeloos al het oude overboord wil gooien, maar die wel het onderwijs, met beljoud van het vele goede dat het „oude systeem" kenmerkt, wil aanpassen aan de eisen van de nieuwe tijd. Er is een periode geweest, waarin het bezit van een bepaalde dosis kennis aan den mens practisch de enige mogelijk heid gaf om „vooruit" te komen in de wereld. Diploma's en brevetten moesten hem de weg banen naar welstand en een geziene positie. Het onderwijs heeft zich daaraan aangepast. De jonge mens moest volgeladen worden met parate kennis, die hij in ieder geval op het eenmaal te houden examen diende te kunnen opspuiten. In onze moderne tijd echter, met zijn naar efficiëntie, doel matigheid en „planning" strevende maatschappij, komt het in de eerste plaats niet zozeer meer op kennis aan. Er wordt nu gevraagd naar mensen, die beschikken over een sterke wil, een fijne intuïtie, besluitvaardigheid, ver antwoordelijkheidsgevoel, enz. enz. Aan de ontwikkeling van deze eigen schappen werd en wordt bij ons onder wijs over het algemeen niet voldoende aandacht besteed. Het is teveel, zoals men dat noemt, op intellectualistische leest geschoeid, wat wil zeggen, dat de verstandelijke vorming de meeste aan dacht opeist. Bij het streven naar onderwijsvernieu wing ligt de bedoeling voor, de genoem de „leest" te vervangen door een nieu we, en het onderwijs meer dienstbaar te maken aan de geestelijke, zedelijke en morele vorming van de opgroeiende mens. De vernieuwing zal het meest doeltreffend zijn, wanneer allen die er bij betrokken zijn, gezamenlijk dit vraagstuk onder de ogen zien. Geen vernieuwing van boven af, maar van onderop. Serie lezingen. Met dat doel is voor al het onder wijzend personeel uit Den Helder een aantal lezingen georganiseerd, waartoe alle leerkrachten, van „bewaarscholen" tot die van de middelbare scholen, en wel van alle richtingen, zullen worden uitgenodigd, en voorts vertegenwoor digers van alle scholen in de kop van Noord-Holland. Het ligt in de bedoeling, de lezingen te houden in de trouwzaal van het raadhuis, drie Zaterdagen achtereen. Na enige weken onderbreking volgt een nieuwe serie. De eerste lezing zal Zaterdag 2 Fe bruari a.s. worden gehouden, door den heer P. Bakkum, inspecteur van het on derwijs in de 3e inspectie te Amster dam, die een algemene beschouwing zal geven over de onderwijsvernieuwing en tevens het vernieuwingsplan zal be spreken dat in Amsterdam wordt uit gewerkt, en waarin veel aandacht be steed wordt aan de zelfwerkzaamheid der leerlingen. De lezing zal vóór de lunch worden gehouden, terwijl daarna van gedachten kan worden gewisseld. Juist dit laatste maakt het gewenst, dat ieder, die bij de onderwijsvernieuwing betrokken is, hoe hij er zelf ook over moge denken, door ROTMAN. (Nadruk verboden) 69. Als een bal rolde de dokter de hel ling af, hele struiken in z'n vaart mee sleurend Geen bosje, geen steen was in staat hem in zijn vaart te stuiten en bin nen tien tellen bereikte hij de rand van de afgrond.... Op de komende nieuwe bonnenlijst komt wederom een bon voor een ei voor. Ook ditmaal uitsluitend voor jeug dige personen tot en met 20 jaar. Het is mogelijk, binnenkort voor jeugdige personen van 14—21 jaar een potje van 370 gr. pindakaas beschikbaar te stellen. Op 10 Februari zal een voor- inleveringsbon bekend gemaakt worden, welke tevens als koopbon zal gelden, De volgende week zal nogmaals een bon voor 100 gram zuidvruchten voor alle leeftijdsgroepen worden aange wezen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor kookdoeleinden of verlich ting op de bonnen 21 t/m 24 van de kaarten UA 510; 21 en 23 van de kaar ten UB 510; 66 van de kaarten UC 510 gedurende de maand Februari 1946, 4 liter petroleum kunnen kopen en op de bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510, 3 liter. ALLEEN SUIKERWERK OP DE SNOEPBON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op bon V. 11 der versnape- ringenkaart uitsluitend 100 gram suiker werk kan worden gekocht. Chocolade is op deze bon niet verkrijgbaar. DE KOOG Tijdens de storm van Maandag op Dinsdag strandde op de tweede bank bij de Koog een stoomtrawler uit IJ muiden. Daar nog altijd de indertijd door de Du'tsers aangebrachte versper ringen voor het strand liggen, was hef onmogelijk voor de reddingboot om uit te varen. Ook de „Dorus Rijkers" voer nog uit, doch kon niet dicht genoeg naderen, ook in verband met de vlak voor de kust lig gende mijnen. Door middel van een vuurpijl werd verbinding met het schip gemaakt. Men mocht daarna het genoegen smaken met behulp van het Wippertoestel de elf opvarenden te redden. Het schip, de IJmuiden 97 („Bruinvis") was geladen met vis. Het ligt ongeveer 150 m. van de duinrand aanwezig is. Des te vruchtbaarder zal de bespreking zijn. Op 9 Februari zal spreken de heer S. J. Nijdam, schoolhoofd te Nek, die een stem uit de practijk zal laten horen. Bij velen zal de „koe van Nijdam" bekend zijn! De heer Nijdam meent een synthese gevonden te hebben tussen het klassi kaal en het individueel onderwijs. Als demonstratiemateriaal zal hij het door zijn leerlingen gemaakte werk mee nemen. Als „centre d' intérêt" heeft hij op zijn school de brandstof gekozen. On geveer één derde van de schooltijd wordt gebruikt om de leerlingen de minimale kennis bij te brengen, de rest van de tijd wordt benut voor het geven van be- levingsonderwijs. De derde lezing, Zaterdag 16 Februari, zal worden gegeven door den heer M. P. Tervoort, hoofd ener R.K. school voor voortgezet lager onderwijs, over het onderwerp: De gemeenschapsge dachte in onderwijs en opvoeding. De beide laatstgenoemde sprekers zijn voor hen, die de Zandhoeve bezocht hebben, geen onbekenden. De lezingencyclus zal op Zaterdag 9 Maart worden voortgezet. Wij zullen daarop later terugkomen. 70. Tzrwijl dit daarboven allemaal ge beurde, zat beneden bij de rivier Katje- mau te hengelen. Hij zat op 'n liggen de boomstam, die zijn kameraden tot een soort aanlegsteiger omgetoverd hadden. Niets vermoedde hij van al wat hem bedreigdel Colt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2