N.S.B.-ers genieten meer recht dan de geschorste werfdirectie Amerikaans bezoek aan den Helder! Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Rondom de Werfzuivering Slaking en schorsing geen straf? Correspondentie Morgen de vlaggen uit! Een hen die veel kakelt, legt weinig eieren. De verjaardag van Trix Een nieuwe zaak De prijslijsten SCHEEPSTIJDINGEN Is de houding van de directie van de Marinewerf in bezettingstijd juist geweest? Dat is de vraag, die velen zich hebben gesteld, niet alleen in bezettingstijd, maar het is vooral een vraag geweest, die men zich stel<ïe na afloop van de oorlog, toen ieder meende zich een oordeel te mogen aanmatigen over de houding van zijn medemens. Velen waren er van overtuigd, dat zowel directie als personeel, de uit^ zonderingen daargelaten, een goed Nederlandse houding in de vijf moei lijke jaren van de bezetting hadden aangenomen, anderen, en daaronder de door den minister van Marine aan gewezen onderzoekings commissie de Beaufort, heeft een ander oordeel ge had, want haar advies aan den Mi nister was oorzaak van staking, later schorsing van de directie, van enige waarn. bazen en commandeurs en van verschillende leden van het werfpersoneel. Wij willen in enige artikelen onze me ning zeggen over de houding van de di rectie en 't personeel van de Marinewerf en over de maatregelen, door Minister de Booy genomen, op advies van de com missie de Beaufort en later van de ad vies-commissie Klaassen. Wij ontvein zen ons niet, dat we noodzakelijkerwijs tot een zekere eenzijdigheid moeten vervallen, omdat we de motieven niet weten op grond waarvan de Minister is overgegaan tot schorsing. De adviezen van de advies- en zuiveringscommissie immers zijn geheim en het was voor ons dus niet mogelijk daar achter te komen!: Directie de kroon van het hoofd gehaald. ij Toch menen we, op grond van een ob jectief onderzoek in deze aangelegen heid en het onderhoud met verschillen de terzake deskundigen tot een oordeel bevoegd te zijn. En wij menen, dat we verplicht zijn tegenover de werfdirectie, die door het besluit van den Minister de kroon van het hoofd is gehaaid, en tegenover de honderden werfmensen, die een kloeke houding hebben aange nomen tegen den Bezetter, hun voor het grote publiek recht te doen wedervaren Een recht, dat hun helaas tot op heden onthouden is, daar geen behoorlijk ver hoor heeft plaats gehad en ook geen ge tuigen a décharge zijn gehoord. N.S.B.- ers hebben meer recht ervaren dan vele goede Nederlanders, die langs een weg van voetangels en klemmen, door deze Vijf jaren van druk zijn heengegaan. Formeel wordt "staking of schorsing wel niet als een straf beschouwd, doch als een maatregel, die genomen wordt tij dens het onderzoek naar bepaalde ge dragingen. Ieder voelt echter, dat de sta king of schorsing, waarbij bovendien de helft van het salaris wordt ingehouden, door den betrokkene als een gevoelige straf wordt ervaren, terwijl vooral ook in moreel opzicht deze maatregelen zeer pijnlijk voor de betrokkenen zijn. Wij willen, alvorens we dieper op de houding van de directie en 't perso neel van de Marinewerf ingaan, er eerst nog op wijzen, dat men in zijn oordeel over bepaalde handelingen voorzichtig moet zijn, omdat men, om een objectief oordeel te hebben, de omstandigheden en motieven moet kennen, die tot die houding of han deling hebben geleid. Lichtvaardig oordeel. Het is ons b.v. opgevallen, dat verschil lende officieren, die vijf jaren in Enge land zijn geweest een vrij scherp oordeel hebben over de houding van vele Neder landers, die onder bezetting hebben ge leefd en geleden. Maar zij vergeten daar bij, dat ze bij benadering niet kunnen bevroeden wat een bezetting als die van de Duitsers heeft betekend, hoe het al leen mogelijk was lang de weg van tac tisch handelen, van geven en nemen, het beste voor bedrijven en personeel te be reiken en daarin het vaderland te die nen. Wij zouden niet graag de bewering van een illegale krant in bezettingstijd over nemen, dat men in Engeland de oorlog Vierde, want wü weten te goed, dat En geland ook door de slagen van de oorlog ernstig is getroffen, maar toch leefde men daar, in vergelijking met de bezette ge bieden, in vrijheid en men kon er geen begrip van he'-ben hoe zwaar en moeilijk hoe gevaarvol het leven ln bezet gebied was. De duizenden slachtoffers zijn daar van een droeve getuigenis. Een bewijs b.v. van het geringe begrip, dat men had over de toestand in Holland, was o.m. het feit, dat een Engels officier, die kort na de bevrijding bij ^en Helders ingezetene in huis kwam en die hem de plaats liet zien, waar hij Zijn radio-toé- stelverborgen had, ongelovig vroeg, of dat opbergen nu wel nodig was geweest. Men wist nietmaar men oordeelde helaas dikwijls wel. De positie van de leiders. Aan dit euvel zijn ook velen mank ge gaan, die wel de bezetting meemaakten, doch die weinig begrip hadden voor de positie van leidende figuren, een positië, die zo ontzaggelijk veel moeilijker was cfan die van de ondergeschikten in het algemeen. Het waren de leidende figuren, die de verantwoordelijkheid droegen voor de gang van zaken, die de sabotage hadden te camoufleren, die de stom miteiten van ondergeschikten hadden te dekken en die hadden te zorgen, dat de bedrijven werden gespaard voor na de oorlog en dat het perso neel niet werd uitgezonden naar Duitsland. Heeft de directie van de Marinewerf haar taak zó verstaan en heeft het per soneel daaraan meegewerkt? Dat zijn de vragen, die we in een' vol gend artikel hopen te behandelen. B. REPATRIëRENDEN UIT INDIE. Waarom geen plaats in Den Helder? De heer Paul de Man schrijft ons, haar aanleiding van onze laatste oproep om woonruimte beschikbaar te stellen voor repatriërenden uit Indië, dat het voor •hem een teleurstelling was, dat in Den Helder zo weinig ruimte was. Hij heeft zijn hersens afgepijnigd, hoe dat moge lijk was, omdat de Nieuwedieper toch gastvrij genoeg is en hij schrijft dan, dit is de oorzaak: „De Helderse gezinr nen hebben geen ledikanten, geen bed- stellen en dekens over en dan.... hoe veel Helderse gezinnen verwachten niet familie uit Indië?" Daar wil men ruimte voor overhouden", want, zo merkt in zender heel nuchter op: „Van familie zal- men op de duur meer kunnen ver dragen dan Van vreemden". De heer de Man heeft gelijk. Nieuwe- diep is gastvrij, maar er zijn redenen waarom men wacht met zijn ruimte direct beschikbaar te stellen. Wij vertrouwen echter, dat degenen, voor wie bovenstaande motieven niet gelden, het adres van den heer Winter aan de Molengracht zullen weten te vinden. Quo Vadis. Uw ingezonden stukje over „Zoetwater-zeelui", naar aanleiding van ons artikel van Zaterdag over het onderbrengen van een deel van de Ma rine-opleiding in Loosdrecht, heeft onze volkomen instemming. Vergeet U echter nooit, dat ieder ingezonden stuk onder tekend moet zijn of dat althans de naam van den inzender bij de redactie bekend moet zijn. U had dat verzüiind, waar door Uw stuk niét voor plaatsing in aanmerking kwam. Red. Held. Crt. Enige hooggeplaatste vertegenwoor digers van het Amerikaanse Rode Kruis hebben het voornemen te kennen ge geven, morgen aanwezig te zijn bij de uitreiking van zeep en levertraan. Zo als bekend moet worden geacht, wer den deze artikelen gratis beschikbaar gesteld door het „American Red Cross". Wij, ingezetenen van Den Helder, die allen geprofiteerd hebben van het vele landen dóór middel van doelmatige gaven te helpen tot een snel en volledig herstel. Burgers van den Helder! Demonstreert uw dankbaarheid en steekt de vlaggen uit! Geeft onze stad een feestelijk aanzien deze dag. En mocht u zo tussen elf en twee uur in de buurt van de Singel kunnen zijn, komt dan eens kijken. Zij zullen het prettig vinden, de Amerikanen. Prettig, goede dat het Amerikaanse volk voor omdat zij zich er dan persoonlijk van ons land en in het bijzonder voor onze stad heeft gedaan, wij kunnen dit be zoek benutten als een unieke gelegen heid om metterdaad van onze dank baarheid en waardering blijk te geven. Van het raadhuis zal morgen, naast onze driekleur, de Amerikaanse vlag, de Stars and Stripes, waaien. Het rood- wit-blauw, trots en juichend dat zij nu vrijuit mag wapperen naast het dun doek van een natie, waaraan Nederland zoveel te danken heeft. De Stars and Stripes blijven dankbaar voor het feit, dat de States krachtig genoeg uit de oorlog zijn gekomen om de getroffen kunnen overtuigen, dat hun inspan ningen en gaven inderdaad op hoge prijs worden gesteld. Steekt uw hand op ten groet; zulk 'n gebaar zegt meer dan een uitvoerig krantenartikel. Laat deze Amerikanen naar hun land de indruk medenemen van een stad aan de zee, weliswaar geteisterd, maar wier bevolking met beide handen gereed staat om datgene aan te grijpen, wat maar enigszins kan medewerken aan de opbouw van hun geliefde stad. Burgerij, de vlaggen uit, als een blijk van waardering voor een waarlijk prachtige hulp! door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 73. Bom! Daar had Katjemau de rand van de afgrond bereikt en vlak daarop kwam hij met eep slag in het wagentje terecht, dat juist te voren door dr. Dik- poot verlaten was. Het wagentje was namelijk niet geheel omgevallen, doch teruggewipt en weer op z'n beide wie len terecht gekomen. Stapman maakte een halve draai links van de schrik! 74. „Wat hebben we nou?" dacht de neushoorn, die verbaasd omkeek; „wat is de dokter ineens vermagerd!" Sam en Slokkie klommen gauw van Stapman af en bekeken den neger nieuwsgierig van all* kanten. Ze hadden zware regens meegemaakt, maar dat het negers re gende, hadden ze nog nooit beleefd. Maar misschien had dr. Dikpoot den man ge stuurd om de groeten of de één of an dere boodschap over te brengen. Zuid-Slavische zegswijze. De verjaardag van ons Prinsesje is ia onze stad gevierd met rijke vlaggen- tooi. In dat opzicht maakte Nieuwe- diep een prettige uitzondering met vele steden en dorpen in N. en Z.-Holland, die we gisteren doorreden en waar de vaderlandse driekeur maar schaars was uitgestoken. Men moet weer wennen aan deze feestelijke daad. Het Stedelijk, dat gistermorgen bij de vlaggenparade voor het Kon. Insti tuut was, maakte daarna een rondgang door de stad. Deze tocht werd gewaar deerd door jong en oud, maar vooral natuurlijk door de jeugd, die achter de muziek meetrok. Trix had op haar feestdag een echt oranje-zonnetje, het eerste dat weer scheen na weken van guur en koud weer. NED. CHR. VROUWENBOND. Het bestuur van de N.C.V.B. verzoekt ons, onder de aandacht van belangheb benden te brengen, dat vanavond de jaarvergadering geen doorgang kan vin den wegens ziekte van een aantal mede werkers. De vergadering zal nu worden gehou den Vrijdag 15 Februari a.s. in de Reho- bothkerk, aanvang half acht. Mevr. Ludema opent Zaterdag op de Vismarkt, hoek Stakman Bossestraat een zaak in dameshandwerken, wol en baby-artikelen. Dit is in het perceel waar haar man in de oorlog nog de rijwielhandel van Piet Zweed voortzette. Mevr. Lude- ma's man is echter, zoals men zich zal herinneren, bij de geruchtmakende overval op het arbeidsbureau gear resteerd en later in Scheveningen ge fusilleerd. Dat is ruim 2 jaar geleden. Mevr. Ludema hoopt nu door de opening van deze zaak in haar onder houd te kunnen voorzien en wij twij felen er niet aan of in deze buurt zal de zaak aftrek vinden en menigeen zal de w:-g naar de winkel weten te yinden. Momenteel is de bevoorrading nog moeilijk, doch mevr. L. heeft alle medewerking van haar leveranciers en zij zal haar clientele zeker kunnen vol doen. Iedere hulsmoeder beschikt op het ogenblik over een lijst met prijzen, die tegelijk met de bonkaarten door de distributiedienst is uitgereikt. Nu !s het zo, dat in deze lijst een paar onvol komenheden schuilen. Wij willen deze even verbeteren. Als verkoopsprijs van Zeeuwse bruine bonen wordt opgegeven 24 cent per pond. Deze bonen zijn hier echter niet in de handel; wel de z.g. Noordhollandse brui ne bonen, die evenwel een verkoopsprijs hebben van 28 cent per pond. Voorts wordt vermeld, dat havermout 25 cent per por kost. Dit heeft betrek king op onverpakte havermout; verpakte kost 31 ct per pond. Zowel winkelier als klant dienen hirvan goede nota te ne men. „Boskoop" (KNSM) 2-2 van Curacao te Rotterdam verwacht. „Helder" (KNSM) 29-1 van St. Vincent naar Santos. „Ores- tes" (KNSM) 28-1 van Amsterdam te Du blin. „Venus" (KNSM) 28-1 te Alexandrië. „Amstelkerk" (VNSM) 28-1 van Lissabon naar Madeira. „Joh. de Witt' (SMN)30-1 van Colombo, van Batavia naar Amstet- dam. „Singkep" (SMN) 30-1 van Amster dam naar New York. „Tabian" (SMN) 22-1 te Makassar. „Nigerstroom" (HSM) 29-1 te Bordeaux „Alphard" (v. Nievelt) 28-1 van Freetown naar Duala. „Boissevain" (KPM) 24-1 van Colombo naar Suez (verb.). „C0" rilla" (Angl. Sax.) 30-1 van Port Arthur te Rotterdam. „Mijdrecht" (v. Ommeren) 30-1 van Aruba te Rotterdam. „Ariadne" (KNSM) 31-1 van Jaffa te Rotterdam. „Ceronia" (Angl. Sax.) 30-1 van Rotter dam naar Curacao„Volendam" (HAL) 26-1 van Port Said. „Maetsuycker" (KPM) 26-1 van Madras naar Singapore. „Mel- chior Treub" (KPM) 24-1 van Padang naar Calcutta. „Sibajak" (RL) 23-1 van Singa pore naar Colombo. „Tjibesar" (JCJL) 22-i van Singapore naar yancouver.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2