HELDERSCHE COURANT Geen.oorlog van volk tegen volk Grote Oost onder contrö.e der Ned. Vloot NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indon. manifestatie ie Amsterdam Resolutie aan de regering Weerbericht Indonesië Timor onder Australisch commando GEVECHTEN OP 00ST-JAVA Staking bij de Hoogovens 25.000 Nederlanders coor honger omgekomen De post rechtstreeks naar de West 14 en 25 Februari MAANDAG 4 FEBRUARI 1948. Se Jaargang No. 653. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S: KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen t 3.00 Vrijwel onbegrensde hulpverlening aan de politiek van de Nederlandse re gering ten opzichte van Indonesië en fanatieke weerstand tegen die van de tegenstanders van de Vereniging NederlandIndonesië vormden Zaterdagavond tijdens de door de Vereniging NederlandIndonesië in de Markthallen te Am sterdam georganiseerde massale manifestatie, wel de grondslag van de door vier sprekers gehouden betogen. „Wij zijn hier tezamen gekomen om onze vastbesloten wil tot uitdrukking te brengen tot samenwerking tussen de beide volken". Aldus in zijn openings rede dr. J. A. van Doorn, lid van het landelijk bestuur der vereniging „Ne- derland-Indonesië". „In de komende weken zullen poli tieke besprekingen tussen Nederland en Indonesië worden gevoerd, die de diep ste belangen van onze beide volkeren tot in de verre toekomst zullen bepalen. Het Indonesische volk is als een vrij volk tegenover het onze komen te staan, vertegenwoordigd door resp. Shahrir en dr. H. J. van Mook. Dit is de politiek, die de regering Schermerhorn thans tegenover Indonesië wenst te voe ren en bij die taak verdient zij de steun van het gehele Nederlandse volk". Tot leus van de bijeenkomst kon zeker gelden: „Geen oorlog van volk tegen volk", waarmee alle vier sprekers, dr. J. A. van Doorn, ds. J. J. Buskes Jr., hervormd predikant te Amsterdam, mej. G. Eveline Poetiraij en mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Parool, hun redevoering inleid den. Het geweldige podium was met de nationale driekleur beschilderd. Op de achtergrond had men het Indonesische rood-wit aangebracht. De ongeveer 20.000 aanwezigen, be tuigden over het algemeen enthou siaste instemming met het gesproke ne. Nu en dan hoorde men echter enig protest uit het publiek omhoog komen. Een door den heer van Heuven Goedhart voorgelezen on'werp voor een resolutie werd aangenomen. De inhoud hiervan luidt: „Ongeveer 20.000 Nederlanders, op 2 Februari 1946 bijeen in de Markt hallen te Amsterdam, besluiten het op deze manifestatie gesprokene te ondersteunen en het manifest van de vereniging „Nederland-Indonesië" te onderstrepen. De vergadering brengt tot uitdrukking, dat het Indonesische conflict opgelost moet worden niet door gewapend geweld, doch door vreedzaam overleg met de regering Shahrir, waarbij door de Nederland se regering als uitgangspunten moe ten worden aanvaard het recht van Indonesië op een eigen bewind en de vrijwillige samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Het is slechts deze politiek, welke een oor log van volk tegen volk kan voor komen, een oorlog, die door vrijwel het gehele Indonesische volk zal BEWOLKT. Tijdelijk nog krachtige Zuidweste lijke wind. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Tempe ratuur tussen 6 en 8 graden. 5 Februari: Zon op: 8.16 uur. Onder: 17.34 uur. Maan op: 10.08 uur. Onder: 21.39 uur. een strijd voor worden gezien als vrijheid en recht. Deze resolutie zal worden gestuurd aan den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn, den minister van over- zeesche gebiedsdelen, prof. dr. Loge- mann, aan den luit.-gouverneur-gene- roal dr. H. J. van Mook en aan de re gering Shahrir". De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse militairen, de heer van Gessel, deelde mede, dat 8U pet. der militairen achter de politiek der regering staat. Zonnevlekken veroorzaken ernstige atmosferische storingen. Naar het Instituut Hayden van het Amerikaanse museum voor natuur lijke historie meldt, zijn Zaterdag ongewoon grote zonnevlekken waar genomen, die ook met het ongewa pend oog gezien konden worden. De telegraafmaatschappijen zijn van overheidswege gewaarschuwd voor mogelijke ernstige storingen, die zich in de loop van de vier volgende dagen in het draadloze telegraafver- keer zullen kunnen voordoen. In het ernstigste geval zouden de draadloze verbindingen zelfs geheel onbruik baar kunnen zijn, zoals in 1940, toen een dergelijke storm een dagenlange storing veroorzaakte. Naar Reuter meldt, worden er nu reeds uit alle delen der aarde klachten ontvangen over slechte radio-ontvangst. Volgens een radiobericht uil Melbourne, dat door Reuter wordt doorgegeven, zou kapitein van Foreest, een Nederlands marine-officier, medegedeeld hebben, dat de Nederlandse vloot spoedig de controle op geheel Nederlands Oost-Indië, ten Oosten van Batavia over zal nemen. Ook de Brits-Indische troepen, die zich op Celebes bevinden, zullen spoedig door Nederlandse strijdkrachten worden vervangen. Een officieel communiqué meldt, dat alle aan de buitenkant gelegen eilanden van Nederlands Oost-Indië, met uitzon dering van Timor, vanaf 2 Februari 1.1. onder het A.F.N.E.I. (Allied Forcek Netherlands East Indies) zullen ressor teren. Gedurende een gesprek met kapitein jhr. Hendrik A. van Foreest, gaf deze te kennen, dat Timor door de Australiërs bezet zal blijven. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL - VAN DE LANDBOUW. Ir. C. Staf, directeur-generaal van grondgebruik en landbouwherstel van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, is met ingang van 1 Februari 1946 belast met de waar neming van het directoraat-generaal van de landbouw. SJAHRIR OVER SIR ARCHIBALD KERR De heer Soetan Sjahrir, minister-presi dent van de Indonesische „republiek" scheen van zijn eerste informele ontmoe ting met sir Archibald Clark Kerr, welke heden heeft plaats gehad, zeer gunstige indrukken te hebben ontvangen. „Hij moet wel een groot diplomaat zijn, juist omdat hij helemaal niet de indruk gaf, een diplomaat te zijn", al dus de heer Sjahrir. „Ik geloof, dat dat de ware diplomatie is." De formele besprekingen over het In donesische probleem zullen niet aanvan gen, voordat de heer Sjahrir Zaterdag van zijn reis naar Midden-Java, welke hij deze week van plan was te maken, is teruggekeerd. Het is mogelijk, dat Sir Archibald Clark Kerr intussen een be zoek brengt aan Soerabaja, Bandoeng en andere punten op Java, welke in handen der Britten zijn. In een voorstad van Batavia zijn gis teravond twee Indonesische ambtenaren tijdens een schietpartij gedood. Twee Ne derlandse mariniers zijn in verband met dit incident gearesteerd. Winston Churchill, de premier, die met vacantie enigde Staten vertoeft, wijdt een groot deel van zijn tijd aan de schilderkunst. Churchill bij zijn kunstzinnige arbeid te Miami Beach. Anefo P. In de omgeving van Kletek, op Oost-Java, wordt hevig ge vochten. Een patrouille, die uit Kl*tek in zuidelijke richting trok, ontmoette zware tegenstand vanuit kampongs aan weerszijden van de weg. Britse artillerie greep in. Door een „boody-trap" vielen een gewonde en een doode te betreuren. Nadat een andere compagnie de patrouille te hulp was ge sneld, trok de gehele colonne zich via Gedangen, ten zuiden van Soerabaja, te rug. Twee transportwagens en een kleine ambulance auto zijn door mijnen vernie tigd. Vijf gegradueerde militairen wér den gedood en elf gewond. De Indonesiërs maakten gebruik van een Bofors en een 75 mm kanon. Ten Oosten van Kletek is op een artillerie jeep geschoten, waar door twee man werden gewond. De totale verliezen bij deze gevechtshandeling en die bij Tebel bestonden uit zes doden en vijftien gewonden. Een Shdrmantank, drie transportwagens en twee Jeeps zijn door mijnen beschadigd. Omdat 12 stakende ovenmannen geen gevolg hadden gegeven aan de sommatie om het werk te hervatten, om welke reden zy werden ontslagen, moest Vrijdagmiddag de gehele walsertf van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. worden stopgezet. Vooraf was komen vast te staan, dat niet voldoende arbeiders bereid bleken te zijn om alle hen ogedragen werk zaamheden te verrichten. Was dit het geval geweest, dan had de walserij althans in beperkte mate kunnen doorwerken. Thans zijn ongeveer 550 ar beiders zonder werk. Het productieverlies bedraagt 3500 ton pjaatyzer. Naar het Hbl. verneemt, waren de oor logsverliezen van de Nederlandse bevol king 19401945 van rond 200.000 personen als volgt verdeeld: Hongersterfte ca. 25.000, in Duitsland overleden Joden ca. 105.000, verliezen door executies en kampsterfte in Nederland, door in Duitsland overleden politieke ge vangenen, tewerkgestefden en vermisten: ca. 47.000 burgers, gedood door oorlogs handelingen ca. 17.000, gesneuvelde mili tairen ca. 3000 en verliezen ter zee even eens ca. 3000. 13545 huizen gebouwd in 3 maanden De prijs van honderdduizend roe bel voor de bouw van het grootste aantal huizen in het laatste kwar taal van 1945 is gewonnen door de provincie Smolensk, waar in die periode dertienduizend vijfhonderd vijfenveertig huizen werden neer gezet ter vervanging van de lemen hutten. 14 en 25 FebruarL Speciale vluchten AmsterdamPara mariboCuracao en terug zullen op 14 en 23 Fetruari as. en vervolgens om de elf dagen worden uitgevoerd, ter voorbereiding van een regelmatige luchtverbinding tussen Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen in Amerika. Met deze vluchten kan voorlopig lucht postcorrespondentie, bestemd voor Suri name en de Ned. Antillen, worden ver zonden. De stukken moeten voorzien zijn van het opschrift „per speciale vlucht Amster dam—Curagao" en moeten uiterlijk de dag voor het vertrek van het vliegtuig in Amsterdam zijn. Boven de gewone porten en rechten is een luchtrecht ver schuldigd van 55 ct. per 5 gram. In verband met de beperkte laadruimte kan niet de eerste vlucht alleen corres pondentie niet zwaarder dan 20 gram worden meegegeven. De overtocht zal ongeveer 3 dagen du ren. De eerste terugvlucht uit Curagao is bepaald op 20 Februari a.s. De juiste ver trekdata na de eerste heen- en terug vluchten zullen nader bekend worden gemaakt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1