HELDERSCHE COURANT brengen de vrede niet in gevaar Terugkeer van Nederlandse vissers vaartuigen uit Engeland Een nationale plicht der dankbaarheid Pijler onzer samenleving NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Griekse kwestie Vergadering van de Veiligheidsraad onbeslist verdaagd Postverzending naar Indië ernstig vertraagd door censuur Ontstemming in Indië De eerste suiker uit Cuba STERKER DAN DE BLIKSEM Roermond uil zijn isolement Personenverkeersbrug geopend Zij deden dienst bij Nederlandse en Engelse marine Nederlands oorlogs-graven-comité opgericht .Weerbericht Neder'ond erken» Oos'enrijkse recering DINSDAG 5 FEBRUARI 1946. 76e laargans No. 9655, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. M(j. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen t 3.00 De Veiligheidsraad der Verenigde Naties is gisteravond verdaagd zonder een beslissing bereikt te hebben in het geschil tussen Rusland en Engeland met betrekking tot de vraag, of de aan wezigheid van Britse troepen in Grie kenland een bedreiging vormt voor de internationale vrede en veiligheid. Dit gebeurde op voorstel van Makin (Australië) voorzitter van de Raad, na een scherp debat van 61/: uur, groten deels tussen Wisjinsky en Bevin. Van te voren hadden de gedelegeerden in de Veiligheidsraad op de vraag van Be- vin of de aanwezigheid van de Britse troepen in Griekenland een gevaar voor de vrede betekende, ontkennend ge antwoord. t De voorzitter van de UNO-vergade- ring heeft gisteren het voorstel gedaan, de volgende zitting van de UNO niet in April a.s. maar in September te houden in verband met de vredescon ferenties in Parijs in Mei. Op het radiobericht over de zender P.C.J. betreffende de censuur in Neder land hebben de Nederlanders in Bata via vrij veel commentaar geleverd. Er is bijna niemand, buiten militair ver band, wiens post niet is gecensureerd. Zelfs brieven van Nederlandse depar tementen, zowel aan particulieren als aan Nederlands-In 'ïsche departemen ten gericht, worden gecensureerd. Dit heeft veel verbazing, zo niet veront waardiging gewekt. Men weet zeer goed, dat in Nederland de periode van het militair gezag voorbij is, terwijl het S.A.C.S.E.A, (Supreme Allier Com- mand of South Eeast Asia) alle censuur reeds in September heeft afgeschaft. Behalve de principiële bezwaren tegen censuur is er de laatste tijd in het be zorgen van brieven zeer veel vertra ging ontstaan. Toen de skymasters de dienst AmsterdamBatavia gingen ver zorgen, kwamen brieven vier vijf dagen, nadat zij in Nederland waren ge post, te Batavia aan. Zelfs brieven uit Zwitserland waren niet langer dan zes dagen onderweg. Op het ogenblik doet een brief er gemiddeld 12 dagen over. Daar men bovendien even lang voor vertraging in Nederland kan rekenen, is men er zeer ontevreden over, dat antwoorden op brieven, welke in tien dagen ontvangen zouden kunnen wor den, er nu meer dan drie weken over doen. Volkomen betrouwbare mensen heb ben verteld, dat aan berichten in ant woord op hun brieven uit het buiten land ontvangen, duidelijk te zien was, dat daar in enige gevallen verscheidene zinnen uit waren verwijderd. De hele censuur heeft nog steeds een „slechte pers" bij de Nederlanders hier. EERVOL ONTSLAG AAN OFFICIEREN VAN HET K.N.I.L. De heren Bakker, J. van Rees en J. J. Pesman, allen generaal-majoor bij het K.N.I.L., is bij Koninklijk Besluit eervol ontslag verleend, met dank voor de langdurige en belangrijke diensten den lande bewezen. Zondag is het Nederlandse stoomschip „Nijkerk" als eerste schip met een la ding suiker uit Cuba in de haven van Amsterdam aangekomen, zo meldt het Hbld. Het Energie-Instituut van de Aca demie van Wetenschappen in de USSR te Moskou heeft een kort sluitstroomgenerator geconstrueerd, die een «kortsluitstroom opwekt, welke tweemaal zo sterk is als die van de grootste totnutoe waarge nomen bliksemflits, zo deelt de se cretaris der Academie mee. De generator brengt 500.000 Am pères voort, terwijl de sterkste stroom, die tot nu toe bij bliksem ge registreerd werd, 230.000 Ampères bedraagt. Nadat er dag en nacht gewerkt was. dikwijls ook 's Zondags, is Zaterdag 2 Februari, eerder dan verwacht werd, de personenverkeersbrug over de Maas bij Roermond geopend. Door het wassen van de Maas kwam de schipbrug in gevaar. Hij vormde een obstakel voor de scheepvaart en daar om heeft men met man en macht ge werkt om de brug klaar te krijgen. Roermond is thans geheel uit zijn iso lement bevrijd. De opening geschiedde zonder ceremonieel. Toen in Mei 1940 ons land over vallen werd door de Dutisers, bevond zich een aantal vissersvaartuigen op zee. De vaartuigen welke uitgerust waren met radio-zend- en ontvang- Met als hoofdzetel Amsterdam is on der auspiciën van het nationale insti tuut opgericht „het Nederlands oor logsgraven comité", dat zich ten doel stelt de graven van alle in Nederland se bodem rustende eigen en geallieerde soldaten te doen verzorgen door het Nederlandse volk, als uiting van een nationale plicht der dankbaarheid. Ons volk dient zich blijvend te reali seren, dat het heden gefundeerd is op het massale offer in het verleden, waarvan de oorlogsgraven het duur zaam aandenken zijn. Een goed geleide verzorging dezer graven kan een be langrijke bijdrage leveren tot de vriend schap tussen de gealliëerde volkeren. Het genoemd comité, goedgekeurd door den minister van oorlog en ten nauwste samenwerkend met de afdeling ..oorlogsgravan" van diens departement wil zijn taak o.m. als volgt uitvoeren: Alle graven van gealliëerde soldaten worden geadopteerd door Nederlanders, die beloven het door hen geadopteerde graf te zullen verzorgen, alsof het de laatste rustplaats van een der hunnen ware. De adopterende Nederlanders treden in briefwisseling met de familieleden der gevallenen, in welke correspon dentie de Nederlandse vrouw een be langrijk aandeel dient te hebben. Goe de foto's van graven, begraafplaatsen en omgeving kunnen de nabestaanden een beeld van de lokale situatie geven. Er zal vanwege het comité streng de hand aan wordan gehouden, om door scherpe controle te voorkomen, dat de gekweekte persoonlijke relaties van Nederlandse zijde commercieel zouden worden uitgebuit. ZACHT WEER. Meest matige Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaatselijk enige regen, temj eratuur overdag tussen 7 en 1( graden. 6 Febr.: Zoo op 8.14, onder 17.36. Maan op: 10.26, onder 23.00. Ons land zal niet herrijzen zonder een sterk gezinsleven. WAT is er met ons ge zinsleven aan de hand?, zo vraagt F. M. Kooyman in het Hbl. Het is voor velen niet overbodig, die vraag eens rechtuit te stellen; het aantal kapotte huwelijken, de losgesla genheid van vele jonge ren, de tuchteloosheid1 op allerlei terrein plaatsen ons er onafwendbaar voor. Al zijn er gezinnen, die hecht en goed zijn, haar den van eensgezind verzet tegen het nat. socialisme, dat het gezinsleven syste matisch ondermijnde, de ontbindende invloeden vreten cfoor. En met schrik beseffen wij ineens: wat is er met ons gezinsleven aan de hand? 't Is zo stijlloos, zo ordeloos, er mist iets en wij weten niet precies, wat Neem de voorbereiding tot het gezin. Jonge men sen houden van elkaar, smeden hun plannen in jeugdig enthousiasme, willeu zo snel mogelijk trouwen. In de meeste gevallen gaat 't hun niet om de vorming van een gezin, maar om» zichzelf en ten hoogste om elkaar. De rusteloosheid van onze samenleving jaagt hen voort van het ene fil'mpje naar de volgencïe dance, van het gezellig etentje buitenshuis vandaag naar de bridgedrive van mor gen. Aan een zich wezen lijk verdiepen in eikaars belangstellingssfeer en ge- dachtengang komen zij weinig toe. Het komt niet in hun brein op om eens afzonderlijk te praten met eenzelfden dokter en zich door hem te laten onder zoeken; en toch zijn tem perament en sexualiteit van niet te onderschatten belang in elk huwelijk, alle Nederlandse overgees- telijkheid ten spijt. Wij zijn tegenover God, onze toekomstige vrouw of man en onze kinderen gehou den, ons op het huwelijk geestelijk en lichamelijk voor te bereiden. De voorbereiding tot de vorming van het gezin zal moeten bestaan in het groeien van het besef, dat God met ons en onze kin deren Zijn plan heeft; zij zijn Gods gave èn opgave. NEEM het gezinsleven zelf. In veel gezinnen ont breekt alle stijl en rust; de enige lijn, die er te ontdekken valt, is deze dat men 't systematisch te gronde richt. Vader, moeder en al gauw de kinderen, zoeken niet alleen hun ontspanning, maar ook de verrijking van hun cultureel en godsdienstig leven buitens huis. De kunst van het samenleven wordt niet meer beoefend. HET Nederlandse volk heeft- steeds een sterk ge zinsleven gekend; de hechte verbondenheid der gezinnen is een der pijlers van onze samenleving ge weest. Ook zij, die bij het nadenken over hun gezin niet weer terstond herin nerd worden aan het pa radijs, beseffen, dat het gezin de kern van de sa menleving vormt. Ons land zal niet herrijzen, tenzij de aanval op ont binding en demoralisatie wordt ingezet op het be slissende punt: „Ons ge- zinl" installatie, konden gehoor geven aan het* bevel van de Nederlandse rege ring om koers te zetten naar Enge land. Zij hebben gedurende de oorlog^ hetzij vissende, hetzij in dienst bij de Nederlandse- of Britse marine deelgenomen aan de strijd tegen de overweldiger van ons land. Kort na de bevrijding van het Zuiden waren het deze stoomtrawlers, die te Hans- weert hun vangsten losten en bij droegen tot de voedselvoorziening van ons uitgeplunderd' volk. Na de algehele capitulatie van het Duitse leger kwamen zij al spoedig hun vis ifi IJmuiden lossen- Gedurende de oorlog voeren deze vissende vaartuigen onder auspiciën van de bewindvoering koopvaardij vloot van het te Londen gevestigde Nederlandse ministerie van Scheep vaart en Visserij. Ultimo October '45 werden zij aan de oorspronkelijke eigenaren teruggegeven. De schepen (15 in getal), welke bij de Nedrelandse- of Britse marine in gebruik waren, konden niet zo spoedig naar Nederland terugkeren. Deze schepen werden indertijd voor marinedoeleinden omgebouwd. Zij dienen derhalve weer als vis sersvaartuigen uitgerust te worden» De kosten van dit terugbrengen tot vissersvaartuigen komen voor reke ning van de Nederlandse- en/of Brit se marine. Het lag in de bedoeling deze ombouw (reconversion) op En gelse werven te laten geschieden. Het feit evenwel, dat de Britse ma rine een groot aantal Engelse stoom trawlers voor de visserij heeft vrij gegeven, welke alle op dok- en werf- gelegenheid wachten, maakt het oractisch onmogelijk om de Neder landse schepen op korte termijn op Engelse werven te doen ombouwen. Dit zal derhalve in Nederland moe ten geschieden. Twee schepen, bij de Nederlandse marine in gebruik ge weest, werden reeds naar Vlissingen overgebracht, waar zij op de werf De Schelde" omgebouwd worden» Eén vaartuig is inmiddels gereed ge komen. 's-Gravenhage, 4 Februari. - Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat de Nederlandse regering er toe is overgegaan de tegenwoordige Oostenrijkse administratie te erkennen als voorlopige Oostenrijkse regering.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1