HELDERSCHE COURANT Omwenteling op het gebied van de kleurenfilms De wens der Joden in het Oosten Syrië en Libanon in de Veiligheidsraad NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kleurenfilms in camera en in projector maakt van zwart-wit-films een kleurenfilm Australië beducht voor nieuwe Japanse agressie Weerbericht Een nieuwe omroepvereniging Ministers naar Amerika? Naar Palestina! 4'A millioen Europese Joden vermoord De verdedigers van Mussert 40.000 Repatriërenden uit Ned.-Indië verwacht Regerings mededelingen over Ind ië! JVa Griekenland: Tegen verblijf Britse en Franse troepen HEVIGE PANIEK. Binrtenkamerpoliliek WOENSDAG 6 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang No. 9656. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mi). HoU. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen i 3.00 Sameul Bennett, Reuters correspondent, seint uit New York, dat er een ont dekking gedaan is, die een grote omwenteling zal teweeg brengen op het gebied van de kleurenfilm. Daardoor wordt het mogelijk zwart-wit-films te vervaardigen, die op 't doek als kleurenfilms kunnen w orden geprojecteerd. Dit procédé, bekend als „Thomaskleur", zal een grote vooruitgang betekenen op alle terreinen der totografie en zal ook onmiddellijk kleurentelevisie verschaffen. De uitvinder, Richard Thomas uit New York, deelt mede, dat het nieuwe kleu- renprocédé zich bepaalt tot de camera en de projectie-lens. Ingenieurs, die het opnemen van Thomaskleur-films demon streerden, verklaarden, dat er geen kleur of verf, van welke soort ook, gebruikt wordt. In de plaats daarvan hebben de Tho- maskleur-laboratoria een lens vervaar digd, waarin drie kleurfilters zijn aan gebracht, die de drie primaire kleuren vertegenwoordigen. Het gefotografeerde beeld komt langs de drie filters, waar door drie beelden worden vastgelegd op elk 35 mm raam van de filmstrook. Het negatief wordt dan ontwikkeld in zwart wit erf het resultaat is een filmstrook waarop drie beelden in elk raam ver schijnen. De film wordt dan geplaatst in een standaard projectie-apparaat, waarin een Thomaskleur projectie-lens is aange bracht, welke ook drie kleurfilters heeft. Als het beeld deze filters passeert, wor den de kleuren, die „uitgefilterd" wer den, opgenomen; de drie beelden worden overelkaar op het doek geprojecteerd en zoo ontstaat één beeld in natuurlijke kleuren. Volgens den uitvinder vereist dit nieu we procédé geen extra werkzaamheden bij het vervaardigen van kleurenfilms. Over enkele joren De aandacht van alle Indonesiërs op Java is thans gevestigd op de twee daagse conferentie, die onder voorzit terschap van Sjahrir zal worden ge houden. De diverse republikeinse stro mingen zullen op 7 en 8 Februari in Soerakarta bijeen zijn, en ook zal het nieuwe Volksfront er zijn Urgentie program ter sprake brengen. ANP- ANETA is van mening, dat de radicale groepen onder aanvoering van Soedir- man een belangrijke rol zullen spelen. Twee Australische parlementsleden hebben na een bezoek aan de Archipel verklaard, dat de blokkade der Neder landse schepen het gevolg van een wanbegrip is. Zij toonden zich ontsteld over de door de Japnners aangerichte schade. Het merkwaardige is, dat deze volksvertegenwoordigers Labour-afge- vaardigden zijn, en ook de opvatting verkondigden, dat „de onafhankelijk heid der Indonesiërs niet alleen onmo gelijk maar bovendien zeer gevaarlijk voor Australië is." Zij toonden zich zeer beducht voor een nieuwe Japanse agres sie over enkele jaren. Sjahrirs indrukken van het onder houd met Kerr waren zeer gunstig. RUSTIG WEER. Meest matige wind tussen Z.W. en N.W. Gedeeltelijk bewolkt. Plaatse lijk nog een enkele regenbui. Iets minder zacht. Later toenemende be- Het comité „Nationale Omroep" heeft een telegram gezonden aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. dr. G. van der Leeuw, waarin zij protesteert tegen een Zaterdagavond j.1. gehouden radiorede van den heer G. Lebon, secretaris van de VARA. Het comité geeft in dit telegram te kennen, dat óf maatregelen getroffen moeten worden teneinde de radiostrijd buiten de omroeppractijk te houden, óf ook aan voorstanders van een nationale omroep de gelegenheid moet worden ge geven hun denkbeelden voor de microfoon to propageren. De „Oranjefontein" arriveerde in de Rotterdamse haven met een aantal re- [>atriërenden uit Indië. Anefo/Hof P. Wat betreft een eventuële reis van de ministers Vos en Lieftinck naar Amerika delen, zowel het departement van Finan ciën als dat van Hancïel en Nijver heid mede, dat de situatie op dit ogen blik van die aard is, dat de mogelijk heid van deze reis noch bevestigd noch ontkend kan worden. Vijfennegentig procent der Joden, die thans als vluchtelingen uit het Oosten in kampen in Beieren ver keren hebben de wens uitgesproken naar Palestina te gaan Door be middeling van de UNRRA werden hun door de Anglo-Amerikaanse commissie voor Palestina vragen lijsten gestuurd. Een der vragen was waarheen zij zich wilden be geven en hierop werd vrijwel una niem „Palestina" geantwoord. Een aantal Joden gaf het verlangen te kennen naar de USA of andere lan den buiten Europa te gaan en er waren er ook, die beantwoordden met: naar het crematorium. Het te München verschijnende Ame rikaanse blad „Die Neue Zeitung" pu bliceert heden een statistiek van het aantal Joden dat nog in Europa leeft, in vergelijking tot vroeger. Deze door het „Joint Distribution Committee" uit gegeven statistiek toont, dat van de zes millioen Joden in Europa slechts anderhalf millioen Hitier hebben over leefd. Het ergst was de vervolging in Polen, waar er van drieeneenkwart mil lioen slechts 80 duizend overbleven en Tsjecho-Slowakije, waar van 360 dui zend Joden slechts een tiende deel over is. De grootste contingenten Joden leven thans nog in Roemenië, 325 dui zend (vroeger 850) en Hongarije 280 dui zend (vroeger 403). Van de 300 duizend Joden, die Frankrijk eens telde, zijn er 175 duizend gespaard. In Nederland, Bel gië en Joegoslavië slonk het aantal tot een vijfde en bedraagt thans respec tievelijk 30 duizend, 22 duizend en 14 duizend. In Griekenland is de vervolging zeer sterk geweest en daar bleven van '75 duizend 9 duizend in leven. Opmerke lijk is, dat in Duitsland thans nog 85 duizend Joden zijn (vroeger 240 dui zend) en Oostenrijk 20 duizend (vroeger 60 duizend), maar deze getallen bestaan voor het overgrote deel uit van huis verdreven Poolse Joden. Van de oor spronkelijke Joodse bevolking van Duitsland is nog slechts 10 duizend over en van Oostenrijk 5 duizend. Naar wij vernemen heeft de president van de Bijzondere Raad van Cassatie aan Mussert als verdedigers toegevoegd mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom te 's-Gra- venhage en mr. J. H. de Pont te Am sterdam. De afdeling Pers en Publiciteit van de Dienst der Repatriëring deelt mede: In de eerstkomende maanden wor den de volgende schepen, met in to taal ongeveer 40.000 repatriërenden, uit Nederlands-Indië verwacht. Bloemfontein, Indrapoera, Alcan- tara, Tegelbefg, Japara, Tabinta, Agoeng, Sloterdijk, Tjisadane, Klip fontein, Ruys, Sommelsdijk, Bosch fontein, Baroe, Weltevreden, Olden- barneveldt, de Witt, Boissevain, Nieuw-Holland, Inten, Oranje, Siba- jak. In beide Kamers der Staten- Generaal Donderdag a.s. Beide Kamers der Staten-Generaal zullen a.s. Donderdag 7 Februari in comité-generaal bijeenkomen, de Tweede Kamer om 1 uur, de Eerste om 4 uur. De byeenroeping is geschied op ver zoek van den minister-president. In deze vergaderingen zullen van rege ringswege mededelingen worden ge daan betreffende Nederlands-Indië. Een hevige paniek ontstond Maandag avond in Parijs, zo lezen we in „Het Parool", toen voor de radio werd ver teld, dat men in het gebied van de Stille Oceaan de contröle had verloren over experimenten met een atoombom waardoor een keten van ontploffingen was teweeggebracht, die de aarde aan stukken reten. De omroeper verzocht den volkeren over de gehete wereld om kalm te blijven! Honderden mensen bet den politie, redacties en radiostations op om inlichtingen, waaruit bleek, dat men te doen had met een voor de radio opge voerd toneelstuk in de stijl van een nieuwscommentaar! Terwijl de leden van de Veilig heidsraad gisteren hun uiterste best deden om tijdens besloten bespre kingen een einde te maken aan de impasse over het stemmen in de Griekse kwestie, verrees een nieuw vraagstuk, toen de delegaties van Syrië en Libanon den secretaris generaal Trygve Lie gezamenlijk een klacht tegen het voortgezette verblijf van Britse en Franse troe pen in Syrië en de Libanon" over handigden. De Syrische en Libanese delegaties doen een beroep op de Veiligheidsraad om een beslissing te nemen, die de onmiddellijke ontruiming door deze troepen aanbeveelt en verklaren daar- ,.de souvereiniteit van de twee staten leden van de Verenigde Volken ernstig bedreigt en tot ernstige geschillen zou kunnen leiden". De klacht gaat verder: „Sommige van deze troepen zijn een voortdurends bedreiging van vrede en veiligheid in dat gebied geweest". Na een verdaging van uren, geduren de welke Bevin en Wisjinski een parti- cjliere bespreking hadden om te trach ten overeenstemming te bereiken inza ke de Griekse kwestie, werd de Veilig- t dsraad zonder beslissing verdaagd. Men verwacht niet, dat de Oekrainse t solutie betreffende Indonesië vandaag bij. dat da aanwezigheid dezer troepen 1 door de raad zal worden bejproken.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1