HELDERSCHE COURANT GRIEKSE KWESTIE BEVREDIGEND OPGELOST Koos Vorrink opent 46ste congres van de S.D.A.P. Goering ais rover van kunstschatten NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het eerste na 6 jaar en 10 maanden Partij van de arbeid, kernvraagstuk Weerbericht, Seys Inquart een van de voor naamste medeschuldigen Schoenen, doch geen schoenen Wacht repatriërenden thuis af! DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946. We Jaargang No. 9657. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60 Postabonnementen 3.00 Het 46e congres van de Sociaal- Democratische Arbeiders Partij (het eerste na de bevrijding), dat op 6, 7 en 8 Februari in gebouw „Bellevue" te Amsterdam wordt gehouden, is gistermorgen om 10 uur geopend. Ruim 600 gedelegeerden waren uit het gehele land samengekomen. Mede aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de ministers W. Drees, ir. H. Vos en staatsraad ir. J. W. Al- barda. Openingsrede Koos Vorrink. „Het is 6 jaar en 10 maanden geleden, dat wij" aldus Koos Vorrink zijn openingsrede beginnend in de Haagsche Dierentuin ons laatste con gres hielden". Na herinnerd te hebben aan de ernstige besprekingen van de naderende gevaren, stelde spr. voor de historie vast, dat de arbeidersbeweging voor de oorlog alles gedaan heeft om de dreigende gebeurtenissen het hoofd te bieden. Alle pogingen in Volkenbond en elders konden niet slagen. In het na jaar van 1939 heeft het beest uit de af grond de beschaving besprongen. Herdenking gevallenen. Wij hebben dit niet lijdelijk aange zien. Het binnenlands verzet heeft zich samengebald en den bezetter succesvol gedwarsboomd. Onze partij heeft daaraan actief deelgenomen en onze mensen hebben hun tol betaald.. Staande hoorden allen de' herdenking aan van allen, die vielen op de binnen landse fronten, op de zeeën en in de lucht, en ook allen, die hun leven of ferden in het binnenlands verzet, over tuigd van de uiteindelijke zegepraal. Politieke delinquenten en zuivering. Met betrekking tot de vraagstukken der politieke delinquenten en de zuive ring ziet spr. twee groepen in ons volk, de strengen en de zachten, die naar zijn oordeel elkaar zouden kunnen vinden op de formule „snel, streng en recht vaardig". Moge de regering de weg daarheen vinden. Indonesië. Ten opzichte van Indonesië zei Koos Vorrink, dat „wij traditioneel sympa thiek staan t.o. elke vrijheidsstrijd". Methoden van Weiter c.s. wijst spr. af. In wijs beleid kan volledige emancipatie van het Indonesische volk en samen werking op grond van gelijkberechtigd heid bereikt worden. Internationale portie. Internationaal zijn evident de grote spanningen. In Amerika snelle over schakeling naar winsteconomie, in Rus land een consequent zich voortzettend communisme. Tussen deze machten ligt West-Europa, de drager van de be schaving in de kernwaarde van Chris tendom en humanisme. De vraag rijst of West-Europa nog een eigen taak en roeping heeft of wel zal worden opge slokt door één der andere wereld- VRIJ ZACHT. Meest matige wind tussen N.W. en Z.W. Half tot zwaar bewolkt. Geen regen van betekenis. Temperatuur tussen 5 en 8 graden. machten. Hier heeft het democratisch- socialisme een woord te spreken. Partij van de Arbeid. Het voorstel tot fusie met andere par tijen in een „Partij van de Arbeid" noemde Vorrink het kernvraagstuk van dit congres. „Paraat" orgaan van Partij van de Arbeid. Terloops werd in de middagzitting medegedeeld, dat „Paraat" moet wor den aangezien als het orgaan van de „Partij van de Arbeid", dat „Socialisme en Democratie" weer zal verschijnen en dat binnenkort eveneens weer zullen uitkomen een c lportage-orgaan „Met volle zeilen" en het weekblad voor raads- en statenleden „De Gemeente". Het gevoerde beleid. Aan de orde kwam vervolgens het derde agendapunt: de verslagen en het gevoerd beleid van het Partijbestuur. De heer Koppens, Rotterdam, becri- tiseerde de gevoerde zuivering in de partij en hoop*-? dat de voorstellen om een beroepsinstantie boven de ereraad te bereiken, zullen worden aangeno men. Ondemocratisch noemde de heer Gar denier, Den Haag. het bestuursbesluit om Kerstvergaderingen te verbieden. De heer Jartsen, Den Haag, verklaar de zich tegenstander van beroepsinstan tie op ereraad, d.w.z. voortgezette zui vering. De heer B. de Vries, Amsterdam, uitte critiek op de, naar zijn mening, van politieke leidin» gespeende hoofdredac tie van „Het Vrije Volk". De heer Roorda, Ter Apel, had graag concrete leiding van het partijbestuur gezien zij de behandeling van de Indo nesische kwestie. De heer Meertens, Rotterdam, be treurde het gebrek aan leiding en richt lijnen direct na de bevrijding. Het congres werd hierna geschorst tot Donderdagmorgen half tien. DE KAPPER TE BATAVIA BEDJE NT ZIJN KLANTEN IN DE OPEN LUCHT. Vooral de geallieerde soldat en laten zich in het voorbijgaan graag even opknappen. Met het geweer in de hand onder het mes. Anefo P. Een speciale verslaggever van het ANP seint: Göring liet de kunstschatten in het Louvre indelen in vier categorieën. In het bevel, waarin deze indeling was _vastgelgd, van 5 Nov. 1940, zei Göring, dat onmiddellijk de inventa ris moest worden opgemaakt en dat dg Luftwaffe bij het vervoer moest worden ingeschakeld. De Franse aan klager, Gerthoffer, deelde dit mede, toen hij gistermorgen de gele genheid kreeg het reeds vroeger we gens tijdnood van de agenda afge voerde hoofdstuk „de roof der kunst schatten" nog in het kort te behan delen- Hij noemde Göring de voor naamste schuldige aan deze collec tieve georganiseerde roof op weten schappelijke basis, waarvan de his torie geen ander voorbeeld kent. Göring werd ervan beschuldigd gro te hoeveelheden van het geroofde bezit ten eigen bate te hebben aan gewend. De aanklager behandelde in dit hoofdstuk ook de roof uit Ne- Na de benoeming van de rechters in het internationale hof van justitie stel de de voorzitter van de Veiligheidsraad voor dat de Griekse kwestie afgedaan zou kunnen worden met een verklaring van den voorzitter, die als volgt zou luiden: „De meerderheid van de leden van de raad heeft uitdrukking gegeven van haar mening ten aanzien van de aan wezigheid van Britse troepen in Grie kenland. Naar het oordeel van de voor zitter is de raad van oordeel dat de aanwezigheid van Britae troepen in Griekenland geen gevaar voor den we reldvrede oplevert, en dat de aangele genheid als afgedaan beschouwd moet De fabrikanten bezitten thans grote voorraden schoenen, terwijl daarentegen de winkeliers een tekort aan bonnen hebben, zodat de voorraden niet gedis tribueerd kunnen worden. Aldus werd gisteren te Amsterdam op de contactbeurs voor de industrie en handel in schoenen medegedeeld. Minis ter Vos werd een telegram gezonden, waarin in dit verband werd aangedron gen op onmiddellijke verhoogde en re gelmatige uitgifte van schoenenbonnen. worden. De raad gaat over tot de orde van de dag". Wysjinski verklaarde, dat de Sowjet- delegatie de verklaring van de voor zitter niet kan aanvaarden. De Sowjet- delegatiq. is bereid niet verder aan te dringen op een formele resolutie over de Griekse kwestie. Bevin zeide dat hij met genoegen constateerde, dat de Sowjet-Unie niet langer bij haar oorspronkelijke eisen persisteerde. Aangezien de afgevaardig den van de Verenigde Staten, Australië, Frankrijk. China. Polen, Egypte, Brazi lië en Nederland verklaard hebben dat de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland geen bedreiging voor de vrede oplevert, ben ook ik bereid tot concessies, en zal ik niet langer op een formele uitspraak van de raad aan dringen. Het is het verlangen van mijn land dat het ongelukkige incident in de relaties tussen onszelf en de USRR ge sloten wordt en dat de eenheid van handelen tussen onze beide grote sta ten en tussen de leden van de Veilig heidsraad als geheel gehandhaafd blijft en versterkt wordt". Wysjinski sloot zich bij deze woor den aan, waarna de Griekse gedele geerde zijn instemming betuigde met deze oplossing. del-land en stelde Seyss Inquart in hoofdzaak aansprakelijk voor het geen uit ons land naar Duitsland is getransporteerd. Het gaat niet over hetgeen door soldaten individueel als „krijgsbuit" is meegesleept, zeide Gerthoffer, doch om een georganiseerde en ge- diciplineerde rooftocht. Er waren „Dienststellen" die er zich mee bezig hielden schatten te ont dekken voor Görings woningen, Hit- defs kanselarij en alle nazipaleizen, niet beperkt tot Rosenbergs staf. Onder de voornaamste schul digen aan roof werd in Gert- hoffers conclusie Seyss Inquart speciaal genoemd- Tot staving dezer beschuldiging werden ve le documenten gebruikt. De voor naamste daarvan zijn de brieven van Seyss inzake de nuttige werkzaamheid van dr- Mühl- mann die Nederlandse bibliothe ken en verzamelingen doorpluis de, welke brieven wij reeds eer- j der vermeld hebben. Dezelfde dr. Mülhmann had ook dë hand in de roof der kerkklokken. Hoe intensief de Duitse „kunstlief hebbers" ons land bewerkt hebben, blijkt uit vele gegevens vervat in een rapport van den directeur der stich ting Nederlands Kunstbezit over de ex port van kunstschatten naar Duitsland. Goering hadreeds voor de inval in Nederland zijn - verlanglijstje opgesteld en zond onmiddellijk zijn opkopers uit, zo heet het in dit rapport. Hiervan waren de voornaamsten Cranach, Hofer, Gritzbach, Lohse en Miedl. De laatste was reeds lang als bankier in Neder land gevestigd en nam de bezittingen van Goudstikker over. zodat Goering daaruit de eerste.keuze had. Ook leger- instanties en de organisatie Todt tra den vaak als kopers op door middel van de „Dienststelle Mühlmann". Voorts had de SS in Nederland twee eigen opkopers en stroopten ook directeuren van Duitse musea het land af. De afdeling Pers en Publiciteit van de Dienst der Repatriërenden deelt het volgende metie: Nogmaals wordt ter kennis van fami lieleden van repatriërenden gebracht, dat het om organisatorische redenen niet mogelijk is aanwezig te zijn bij de aankomst van repatriëringsschepen. Het is dan ook verstandig geen reis naar Amsterdam te ondernemen, doch de gerepatriërenden rustig thuis al te wachten. De dienst der repatriëring zorgt voor het vervoer „tot op de drem- pel van de woning".

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1