DE KORTE GOLF Revue-avond voor de Gezagstroepen Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Bonte gemeenschapsavond DISTRIBUTIE-NIEUWS. Binnenkort: „DE VLIEGENVANGER" „DE FRIESE FAKIR" Gewen u, over afwezigen te spreken, a'sof ze tegenwoordig zijn. ONTSPOORD „Onder eigen vlag' Een aantal leden van de Alkmaarse gezagstroepen, versterkt door een groep jongedames, waren Maandagavond naar Den Helder gekomen, om hun eigen re vue „Onder eigen vlag" op te voeren voor ons Helderse „garzizoen". De belangstelling voor deze bonte avond was groot, vooral van de zijde der blauw- en khaki-geüniformeerde gezagstroepen. Met hun dames! Het was er gezellig, Maandagavond in Casino, en de zaal was in een heel „vergevens gezinde" stemming. Een klein gemaakt foutje, of een minder geslaagd num mer, weerhield de aanwezigen niet, hartelijk te applaudisseren, en daardoor blijk te geven van hun waardering. Deze was trouwens geenszins mis plaatst. Voor het voetlicht werden bij zonder genoeglijke dingen verricht, en in het geheel zat een weldadig aan doend tempo, waarvoor zeker een woord van lof op zijn plaats is, temeer daar alle medewerkenden amateurs waren. Daar waren de Sylva's, twee jongens met 'n gitaar, die pittige liedjes zongen. Verder de Vrolijke Trekkers, met cow boy- en andere songs, Jan Pronk, die zich aardig meester in de imiteerkunst toonde, en een declamator, die er zo nu en dan uit was en op grappige wijze door een wonderlijk individu er weer in werd geholpen. Een goochelaar was ook van de partij. Een paar leuke schetsen werden op gevoerd, die zeer op prijs werden ge steld. Annemarie Kühne vergastte de aan wezigen op een bekoorlijke solodans, terwijl 'n groep meisjes in leuke kleder dracht een paar aardige boerendansen uitvoerde, benevens de Hokey-Pokey! Het meer serieuze deel ontbrak ech ter ook niet. Zo was daar Wim Kloos terboer, die met een mooie, ietwat lich te tenorstem, een drietal soli ten ge hore bracht. Met ernstige studie zal hij stellig wat bereiken. Later op de avond voerde hij tezamen met een sopraansoliste op keurige wijze het be kende Panis Angelicus van César Franck uit. Aan de vleugel begeleidde Tohny Willemsen, die zelf een paar pianosoli speelde, namelijk de 2e Hon gaarse Rhapsodie van Liszt en een pa- raphrase op de Orient-Express van Mohr; hij oogstte met zijn inderdaad Morgenavond houdt de Helderse Jeugd raad in Casino, alhier, een Bonte Ge meenschapsavond. Om deze avond tot stand te brengen werden alle bij genoem de Jeugdraad aangesloten verenigingen uitgenodigd een gedeelte van het pro gramma voor hun rekening te nemen, ten einde iets van het speciale karakter van de betreffende vereniging uit te dragen. Verschillende verenigingen gaven aan deze oproep gehoor en het resultaat is een gevarieerd programma bestaande uit voordrachten, volksdansen, schetsen enz. De avond wordt geopend en gesloten met medewerking van tamboers en pij pers van de Oranjegarde. De toegang tot deze avond staat open voor de leden van de Helderse Jeugd raad in het bezit van de gele lidmaat schapskaart. TABAKSBON INLEVEREN VOOR SCHEERZEEP. Wederom zal aan mannelijke perso nen geboren in 1927 of vroeger, een hoe veelheid scheerzeep van 45 gram wor den verstrekt. Deze personen moeten hiertoe uiterlijk op Zaterdag 16 Februari a.s. bon T 18 der Tabakskaart Inleveren bij een detaillist, die gewoon is scheer zeep te verkopen. Mannelijke persoonen. die niet in het bezit zijn van een Tabaks- kaart doch van een Versnaperlngskaart of een gecombineerde Tabaks- en Ver snaperlngskaart moeten zich in de week van 10 t.m 16 Februari tot de plaatse lijke distributiedienst wenden. Deze d'enst zal hun tegen overlegging van de tweede distributiestamkaart een rant soenbon voor scheerzeep verstrekken, welke zij bij een der bovengenoemde zaken moeten inleveren. bijzonder vaardige spel zeer veel suc ces. Piet de Waard verzorgde de confé rence; hij deed het vlot, soms wel eens tè vlot, waardoor hij minder gemakke lijk te volgen was. Het programma werd besloten met een zeer beschaafd en correct nummer, onder de titel: Indië'en Holland. Het was een keurige symbolische voorstel ling in dans. muziek en declamatie van de ontwikkeling in de verhouding tus sen Indië en Nederland. Moge de aan het eind geuite wens voor de toe komst in vervulling gaan! Deze voor stelling maakte diepe indruk op de aan wezigen die Spontaan het door den pianist ingezette Wilhelmus meezongen, gevolgd door een driewerf „Leve de g Koningin". Op 11 December van het vorige jaar werd in de Stadsschouwburg te Am sterdam door het Amsterdams-Rotter- dams toneelgezelschap de première ge- geven van John Steinbeck's toneel stuk „De Vliegenvanger", en deze op- j voering was een groot succes. John Steinbeck schreef het, nadat hij in 1941 een bezoek gebracht had aan Noorwegen, vanwaar hij naar Amerika j terugkeerde. De stof voor zijn toneel- I stuk heeft hij in het Noorse land ver kregen. Het interessante stuk behelst de ge- j schiedenis van een klein Noors dorp, j dat op een kwade dag een Duitse be zetting krijgt. De auteur heeft dit werk met grote objectiviteit geschreven, een objectivi teit, die ons, kennende de weergaloze j terreur van de bezetters gedurende de f laatste jaren, bijna onwezenlijk aandoet. Maar we moeten niet vergeten, dat in 1941 de Duitse overwinnigskansen, al- j thans in Duitse ogen, nog vrij gunstig i stonden, en dat toen de terreur feitelijk nog in het beginstadium verkeerde. Ferd. Sterneberg schreef de Holland- se vertaling, voor een toneelbezetting van niet minder dan twintig personen. I Onder dezen treffen wij beroepsspelers j aan als Ko Arnoldi (tevens de regis- j seur), Paul Huf, Maria Faassen, Jo Sternheim, Robert de Vries, Dudok van j Heel, e.a. Genoemd stuk zal Woensdag 20 Fe- I bruari a.s. in Casino worden opgevoerd. I In dit seizoen zagen wij verscheidene I der medespelenden in „De Vliegenvan ger" reeds eerder op de Casinoplanken, en wij hebben ons kunnen overtuigen van hun uitstekende toneel-capa- j citeiten. Wij geloven stellig, dat deze voor stelling wederom een bijzonder hoog staande avond betekent, die een tot de laatste plaats bezette zaal ten volle waard is. Waarom kijk je zo beducht? vroeg ik aan een goeie kennis. Een dubbele misvatting heeft mij in de knijptang, zuchtte hij bekneld. Ik kom vanmorgen bij den schoenmaker langs, en til beurte lings mijn benen in de hoogte, om hem duidelijk de kapotte snuiten te tonen, die allebei opengesperd staan als een hongerige alligator-bek, maar meen je, dat hij ze wil lappen? Ho maar! Hij zegt. Gooi die rot zooi nou gauw in de duikboothaven, meneer! Denkt U nu heus, dat ik het beetje verstand, dat ik gelukkig nog bezit, aan zulke waanzinnige kar weitjes wil verspelen? En ziet U die vervaarlijke berg daar? Ik zag hem en knikte. Welnu, al die rom mel moet over een maand totaal zijn verdwenen, maar als ik mijn be lofte zal nakomen, mag ik straks wel dag en nacht doorwerken, laat ik U dat in vertrouwen vertellen. Ik waardeerde deze vertrouwelijk heid, maar de smekende blik in mijn ogen blééf. Ze zijn mijn hele hoop en troost, sprak ik eenvoudig en zonder de ge ringste pathos. En bij de loterij, die distributie heet, trek ik geregeld een niet, onverschillig of het schoe nen dan wel fietsbanden betreft. Hij was blijkbaar toch een weinig met mijn miserabel lot begaan, en bromde toegeeflijk: Als ik u soms met een paar afgedankte slof fen kan helpen? Beter wat dan niets, zeg ik maar. Ze zijn van mijn oudste dochter, die kunt U voor een habbekrats krijgen. Nee, dank U, was mijn ant woord, ik geef de voorkeur aan een huwelijk uit liefde, en boven dien ben ik al getrouwd. Het spijt mij wel, maar Hij gooide mij ineens een flinke buil aan het hopfd, en schreeuwde schor van toorn: U bent de grootste schoft, die ik ooit heb ont moet! Het gaat niet om het meisje maar om de pantoffels, idioot! Toen ik thuis kwam, gaf ik mijn vrouw een tekstwoordelijk verslag van mijn avontuur. Doch wat denk je, dat zij deed? Ze sprong op een gegeven moment plotseling beledigd overeind en stoof met een hels ge zicht de kamer uit. Het was ver geefse moeite, of ik haar al achter na riep: Het ging natuurlijk niet over jou, dat ik spijt had, maar over het meisje! Zij bleef volkomen doof voor mijn verklaring. Afschu welijk, wat is me dit een wereld! Hij keek als een fakir in de verte en verliet mij zonder groet. Zou het dan toch waar zijn, dat zonnevlekken de oorzaak zijn van storing op de korte golf? FABULIST. Wederom heeft de heer J. Riemersma, beter bekend als de Friese Fakir, de Hel derse burgerij enige avonden in de gele genheid gesteld, van zijn merkwaardige gaven kennis te nemen. Voor uitverkochte zalen demonstreerde hij enige staaltjes van suggestie, blind- lezen, blindschieten en post-hypnose, welke de nuchtere toeschouwer onbegrij pelijk voorkwamen. Doch de wijze, waar op zijn slachtoffers" willoos de beve len opvolgden, welke de heer Riemersma duidelijk en in een steeds terugkerende vorm uitdeelde, bracht zelfs den meest nuchteren toeschouwer onder de indruk. Na afloop van de voorstelling op Zater dag 9 Februari in Casino hadden wij het genoegen, een kort onderhoud te hebben met den fameuzen Fakir. Wij vertelden hem oprecht, te twijfelen aan zijn won derlijke capaciteiten, waarop hij ons la chend aanbood, enige proeven onder het oog van de „gevreesde pers" te willen doen. Wilden wij deze intieme demon stratie van begin tot eind uitvoerig ver slaan, dan zou het nog steeds kleine for maat van een normaal dagblad schrome lijk te kort schieten. Wij moeten dan ook volstaan met de er kenning, dat de heer Riemersma gaven bezit, waarvan de normale mens nauwe lijks iets kan bevroeden. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 95. Toen kreeg hij als bij toverslag een ingeving. Hij stopte één, twee, drie de steen in de wijd geopende muil van de krokodil. Hij zat er zo stevig in, dat hij er vooreerst niet meer uit zou kun nen. In die tussentijd maakten Slokkie en Stapman, die natuurlijk wakker ge worden waren, dat ze weg kwamen. D't voorbeeld werd door Sam spoe- dig gevolgd. Terwijl de krokodil verwoe de doch vruchteloze pogingen aanwend de om de steen kwijt te raken, rende Sam de woestijn in; waarheen, dat wist hij zelf niet; de hoofdzaak was, zo ver mogelijk van de krokodil vandaan te komen. Ach, hij besefte niet, wat hem nog meer boven z'n hoofd hing De overval te Huisduinen. De opheldering van de overval te Huisduinen, werpt een schril licht op de na-oorlogse mentaliteit van vele jonge mensen, die het vijf jaar lang als een verdienste werd aangerekend, als ze een geslaagde overv 1 deden op distributiekantoor of secretarie, op gevangenis of kamp, waar goede Ne derlanders waren opgesloten. Deze mensen moeten nu weer wennen aan een normale levenshouding. En dat is niet gemakkelijk. Men moet niet ver geten, dat in dit leven een brok avon tuur zat, dat voor jonge mensen een sterke bekoring had. Het was heus niet alles een onbaatzuchtig begeren om anderen, die in nood zaten, te helpen, maar de spanning van het avontuur had velen te pakken. En de jonge mensen moeten nu weer in het gareel lopen. Is het wonder, dat ze wel eens terugver langen naar het dolle leven in bezet tin fstijd? We schreven gisteren, dat de „ongure elementen" uit de gezagstroepen, zich aan deze overval hadden schuldig ge- maak* Wij willen deze daad. die zon der twijfel zwaar gestraft zal worden, in geen enkel opzicht goed praten. Toch willen we er nog eens op wijzen, dat het hier geen gewone misdaad betreft. Hier was niet de drijfveer zichzelf te verrijken, maar het begeren om de armoedige inrichting van de cantine wat fleuriger te maken, door een war mere aankleding met tapijten en meu belen, die men ongebruikt wist in het gebouw op Huisduinen. Onder de overvallers waren K.P--ers, die aan den lijve de verraderlijke hou- ding van de N.S.B.-ers in oorlogstijd hadden ondervonden en die nu hun compagnie met het goed van die N.S.B.- ers wilden helpen, om het leven wa' gezelliger te maken. Men wist op Huis duinen voorraden ongebruikt liggen' waaraan men voor zijn compagnie be" hoefte had. Dit alles verontschuldigt de daad na tuurlijk geenszins, maar werpt er wel een ander licht op. We willen nog waarschuwen tege" het generaliseren waartoe de massa een dergelijk geval zo licht geneigd •s' We bedoelen het scheren van onze i°n" gens van de gezagstroepen over een e dezelfde kam. Er zijn helaas in dez® troepen elementen doorgedrongen, men niet snel genoeg kan verwijdeceIJ' maar er zijn ook uitstekende jongelui wien het ernst is met de opbouw va ons nieuwe leger, die serieus en zich onderwerpen aan de discipbn Men mag tenslotte niet vergeten, ook in de burgermaatschappij elementen zijn, die zich nog niet ben aangepast aan het normale le^e Men oordele dus niet te hard.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2