HELDERSCHE COURANT Huidige voedselsituatie in Europa alarmeerend 5400 M.G, auto's verdwenen Huisraad voor huwenden en gerepatriëerden NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tekort van 5 millioen ton tarwe en 2 millioen ton rijst leder ons voedsel moet goed gebruikt Ned. saldi in Ver. Staten vrijgegeven Repatriëring naar Ned.-Indie bepleit Een ongehoord schandaal Regering sfelt onderzoek in t.role zwendel in boterbonnen Koningin bezoekt oorlogs schepen ACHTHONDERD MAN STAAKT OP SCHIPHOL Geen commissie naar Indië Churchill komt naar Leiden A.s. moeders krijgen baby-artikelen Goederenvervoer per spoor wordt duurder DONDERDAG 14 FEBRUARI 194S. 70e Jaargang No. 9663. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen 1 3.00 Aan het einde van de Woensdag avond gehouden vergadering der Verenigde Volkeren werd besloten, zo meldt „De Volkskrant", aan alle regeringen van Europese landen, die lid zijn van de Verenigde Volken en aan de Turkse regering, telfegram- men te zenden met de uitnodiging om hun ministers van voedselvoor ziening naar een conferentie over de Europese voedselsituatie te zenden. Deze conferentie wordt volgende maand te Londen gehouden. Dit besluit was het resultaat van een zeer ernstige, door Bevin ingeleide be spreking, waarin de Britse minister van Buitenlandse Zaken er on wees. dat de wereld te kampen heeft met een tekort van vijf millioen ton tarwe en twee millioen ton rijst. Bevin hield een plei dooi voor 'n algemene krachtsinspan ning over de gehele wereld om hongers nood op grote schaal te voorkomen. Bevin vroeg de vergadering een plan, dat de steun geniet van Engeland, Rus land, de Ver. Staten, Frankrijk en China en dat het mogelijk maakt de bedreiging haar meest ernstige zijden te ontnemen, goed te keuren. Hij zei o m., dat de voedselpositie in de wereld steeds slechter wordt. ,,De huidige voedselsituatie kan zelfs alar merend genoemd worden", aldus Bevin. „Miljoenen mensen zien zich op dit ogenblik geplaatst tegenover het spook van de honger. We moeten dit probleem met ernst ter hand nemen". De cijfers van Bevin over de tekorten aan tarwe en rijst werden aangehoord in een stilte, die intenser werd, naarmate hij op ern stiger toon sprak. Hij zeide, dat de moes sonregens in Brits-Indië uitgebleven waren en dat dit schiereiland zich voor een ernstige hongersituatie ziet ge plaatst. Bevin drong er op aan, dat iedere ton, „neen" zeide hij, „ieder pond en ieder ons voedsel" goed gebruikt zal worden en dat alle volkeren zullen samenwer ken, om te komen tot een eerlijke en billijke verdeling van elk mogelijk overschot. „Dit is", zeide Bevin, „iets, waarvoor 1S00 millioen dollar. De minister van Financiën der V.S., mr. Fred Vinson, heeft Dins dagochtend het ontdooien van de Ne derlandse geblokkeerde saldi in de V.S. aangekondigd. Het vrijmaken van de Nederlandse saldi zal geschie den volgens een procedure van certi ficaten, zoals reeds voor de Franse, Belgische, Noorse en Finse activa in werking is. Naar Ass. Press meldt betreft het hier een bedrag van 1800 millioen dollar. Het vrijgeven der saldi wil nog geenszins neggen dat wij onmiddel lijk de oeschikking krijgen over het gehele tegoed. Hieraan zijn nog tal van formaliteiten verbonden, waar door het vermoedelijk nog enige we ken zal duren voor Nederland de liquide middelen kan besteden. In afwachting van de ontdooiing der saldi werden reeds grote bestellingen in de VS. geplaatst, die thans kun nen worden uitgevoerd. wjj allemaal kunnen samenwerken, om er voor te zorgen, dut millioenen niet zullen sterven". Hierna sprak de plaatsvervangende leider van de Amerikaanse delegatie bij de U.N.O. Stettinius. Hij wees er op, dat de oogst was mislukt, juist op een ogenblik, dat de wereld zo dringend be hoefte heeft aan voedsel. Maar we zul len ons inspannen, om het probleem van dit ogenblik te boven te komen, zei Stettinius. „We moeten meer doen en we zullen meer doen". De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, zei, dat alle politieke geschillen moeten wegvallen bij dit grote probleem, waar tegenover zich op dit moment rijk en arm ziet gesteld. De bede, welke mil lioenen mensen over de gehele wereld iedere dag uitspreken: „Geef ons heden ons dagelijks brood", moet verhoord worden, aldus Bidault. De rede van Bi dault werd met een stormachtig applaus door de leden van de vergadering be antwoord. De Russische afgevaardigde Gromyko, kon gisteravond niet meer aan het woord komen en zal heden tij dens de middagzitting, welke om 4 uur aanvangt, het woord voeren. Het Tweede Kamerlid Stokvis (Partij van de Arbeid) heeft minister Loge- mann de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid om, indien de betrokkenen hiertoe het verzoek doen, de repatriëring te bevorderen van In donesiërs, eventueel met hun gezinnen, die thans in Nederland en elders ver blijf houden? 2. Indien gebrek aan Nederlandse scheepsruimte hiervoor een belemme ring mocht vormen, zou de minister dan zijn bemiddeling willen verlenen ter verkrijging van reisgelegenheid op niet- Nederlandse schepen? SPANNING IN DE BETUWE. Er heerst in de Betuwe eens niet te miskennen spanning, schrijft „Trouw". Ook daar verkeert men namelijk in af wachting van een mogelijke verdere stijging van het water met alle gevol gen van dien. De dijken hebben door t oorlogsgeweld zeer geleden en men vraagt zich af of zij het zullen houden. De deskundigen zijn gelukkig niet pes simistisch en men is volkomen voorbe reid. In Arnhem en Nijmegen staat het wa ter wel is waar op de kaden, doch overlast heeft men er tot dusver niet van ondervonden. Het verkeer te Nij megen geschiedt op de gebruikelijke wijze met roeibootjes. Enige tijd geleden is, zo meldt „Het Vrije Volk", mede door publicatie in een vakblad, een zaak aanhangig gemaakt, welke, indien de geruchten daaromtrent juist zouden blijken te zijn, een onge hoord schandaal mag heten. Er zouden namelijk niet minder dan 5400 auto's van het Militair Gezag „verdwenen" zijn. Ons land kan en mag een dergelijke corruptie op grote schaal niverdragen. Hierin moet opheldering worden verschaft door een diepgaand onderzoek. Ook de regering is hiervan overtuigd. Zij laat thans nagaan wat er precies ge beurd is en welke omvang deze diefstal platen we het kind maar bij de naam noemen) heeft aangenomen Bij dit on derzoek werken het Ministerie van Ver keer en Energie en generaal Kruis samen Er is reeds komen vast te staan dat in derdaad een aantal auto's verdwenen is. Het juiste getal kon nog niet worden vastgesteld, doch een getal van 5400 schijnt overdreven. Vermoedelijk is de De aanhouding van een kapper te Rotterdam, die 15 kg. clandestien vet vervoerde, heeft ten gevolge gehad, dat de politie de hand heeft kunnen leg gen op den 48-jarigen directeur van de N. V. Unilever Inkoopcentrale, een dochter-onderneming van het Unilever concern, en op negen employés van de zelfde onderneming. De N. V. Inkoopcentrale is speciaal belast met de verkoop van margarine in Nederland. Gebleken is, dat de tien gearresteerden zich schuldig hebben gemaakt aan verduistering van vele honderden boterbonnen, die zij hadden moeten inleveren, doch die zij weer in omloop hebben gebracht. Behalve de leden van het personeel heeft de po litie ook nog vier personen gearres teerd, die voor de verkoop hebben ge zorgd. Op het ogenblik is het onder zoek in deze zaak nog in volle gang. Bij huiszoeking heeft men voorwerpen, gevonden, die de gearresteerden geruild hadden tegen boterbonnen. „afvoer" van de auto's voornamelijk naar België, al begonnen, toen het zuiden des lands bevrijd was. Voorts schijnt het bij de geleidelijke opheffing van het ,M. G." nog al eens voorgekomen te zijn, dat de ene oude wagen gesloopt werd om met de onder delen een andere oude auto op te knap pen. Thans overweegt het Ministerie van Verkeer en Energie gedupeerde burgers schadeloos te stellen, zo mogelijk door de beschikbaarstelling van een auto of in geld. Evertsen en Joh. Maurits van Nassau. H.M. de Koninging zal hedenoch tend 10 uur een bezoek brengen aan de torpedobootjager „Evertsen", die Zondag naar de Oost vertrekt en aan het fregat „Johan Maurits", dat Vrijdagmiddag 2 uur naar de West gaat. Onze speciale verslaggever zal daarvan in het nummer van morgen een reportage geven. Ongeveer 800 arbeiders, werkzaam op het vliegveld Schiphol te Amsterdam, zijn in staking gegaan, ten einde hun eisen bij een tiental aannemers, onder wie zij werken, ingewilligd te krijgen. De staking is voor de directie van Schiphol aanleiding geworden om het vlieg veld te laten afzetten door zestig man Rijkspolitie. De Veiligheidsraad van de UNO nam gisteravond terstond na de ope ning van de vergadering het Oekraïnse voorstel om een commissie van onderzoek naar Indonesië te zen den in stemming. Het voorstel kon echter slechts twee stemmen (Polen en Rusland) op zich verenigen en het werd zodoende verworpen. Naar het Alg. Hbl. verneemt, heeft Winston Churchill in antwoord op het hem door de academische senaat der Leidse Universiteit verleende eredoc toraat in de rechtsgeleerdheid de se naat bericht gezonden, dat hij deze onderscheiding gaarne aanvaardt en binnen eryge maanden naar Leiden hoopt te komen, ten einde de daarbij behorende bul in ontvangst te kunnen nemen. Zij, die op of na 18 Febr. in het huwelijk treden, kunnen wederom aanvragen om textioü, serviesgoed, metalen keukengerei en houten meu belen indienen bij de districtsdienst der gemeente van vestiging. Zij moe ten hiertoe een verklaring van on dertrouw, vermeldende de datum* van afgifte en de vermoedelijke da tum van het huwelijk overleggen- Zij, die na hu"n huwelijk een zelf standige huishouding gaan voeren (als bewijs waarvoor een huurcon tract of dergelijk bewijsstuk moet worden overgelegd) komen in aan merking voor hand- of huishouddoe- ken, alsmede voor dekens en matras sen. Voorts ontvangen zij speciale vergunningen voor meubilair. Zij, die zich na hun huwelijk niet zelfstandig gaan vestigen, ont vangen hand- of huishouddoeken be nevens dekens- Onverschillig of zij zich al dan niet zelfstandig vestigen ontvangen zij een aantal punten voor serviesgoed en metalen keukengerei. Repatriërenden uit Ned.-Indië kunnen, wannee" zij een zelfstandige huishouding gaan voeren, thans ook aanvragen indienen om metalen keu kengerei en serviesgoed. Als bewijs stuk moet een huurcontract of der gelijk stuk worden overgelegd. A.s. moeders kunnen 3 maanden voor de bevalling een aanvraag in dienen om een babybedkruikje, een babyteil en eventueel andere nood zakelijke artikelen. Ten slotte kunnen in gevallen van gezinsuitbreiding vergunningen wor den aangevraagd voor een aantal le dikanten, overeenkomende met het aantal personen, waarmede het gezin wordt uitgebreid. Op 1 Maart worden de tarieven voor het goederenvervoer pér spoor verhoogd, zo schrijft het Parool. De verhoging zal varieren naar ge lang van afstand en van de aard der zending. Van stukgoed of wagen lading. Voorts komt er een belang rijke wijziging in het minimum voor de wagenlading, dat thans wordt be paald op 5000 kilo voor de betrokken goederensoort. Het minimumbedrag per wagen is bepaald op 27.50, het geen ook geldt voor het vervoer van levende dieren.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1