Regeling oorlogsschade aan woningen Groter differentiatie: toenemende rijkdom! Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Nieuwe Bonnen Stadsnieuws Wie 75 en wi» 100 pet. vergoed krijgen EEN AFSCHEID BIJ „SOCIALE ZAKEN" MIJNENVEGERS VOOR DE MARINE INGEZONDEN. Eendracht boven eenheid De „Van Oldenbarneveldt" te Amsterdam Eigenaren van door oorlogshandelin gen beschadigde panden kunnen op grond van bestaande voorschriften een Rijksbijdrage in de herstelkosten ont vangen. Onbekendheid met deze voor schriften leidt vaak tot teleurstellingen en klachten. Daarom willen wij trach ten hieromtrent een eenvoudige duide lijke uiteenzetting te geven. Wij onderscheiden drie gevallen: 1. Noodvoorzieningen. Dit zijn voor zieningen welke nodig zijn om het getroffen pand voor verdere schade te behoeden. Deze worden volledig ver goed. 2. Indien voor definitief herstel van getroffen woningen minder dan 3000 vereist is. betaalt et Rijk of 75 pro eent df 100 procent. 75 procent der kosten ontvangen degenen, die voor definitief herstel maximum ƒ3000 be hoeven. Tot deze categorie behoren ook degenen, die over het jaar 1943 in de vermogensbelasting zijn aan geslagen of aangeslagen hadden moe ten zqn. 100 procent der kosten ontvangen degenen, die minder dan de boven genoemde bedragen aan inkomstenbe lasting, loonbelasting inbegrepen, over 1943 verschuldigd waren of niet in de vermogensbelasting over dat jaar waren aangeslagen of hadden moeten zijn. Dinsdag heeft de heer G. J. Eijlders, informator bij de dienst voor sociale za ken dezer gemeente, afscheid genomen van den directeur en ambtenaren van deze dienst, daar hij, ingaande 21 Januari. J.I., de gemeentedienst met pensioen heeft verlaten. In de directeurskamer van het kantoor gebouw, Kerkgracht 32, werd hiervoor een korte bijeenkomst gehouden, waarbij ook aanwezig was de wethouder mr. J. Mulder, die als eerste, den heer Eijlders toesprak namens het gemeentebestuur. gSj^-^inkte den heer Eijlders voor het w^fïc dat hij in dienst van de gemeente heeft gedaan. Hij wil hem echter niet in de eerste plaats danken voor het ver richten van deze werkzaamheden (het is normaal, dat, wanneer men in dienst van de gemeente is, hiervoor zijn werk zaamheden verricht), doch voor de opge wekte en blijmoedige wijze, waarop de heer Eijlders dit steeds heeft gedaan. Spr. hoopte dat God den heer Eijlders en zijn vrouw nog vele Jaren mag sparen, zodat zij nog lang van de welverdiende rust mogen genieten. De heèr Boon, directeur van de dienst voor sociale zaken memoreert daarna in het kort enige aangelegenheden uit de loopbaan van den heer Eijlders. Spr. prees hem als een eerlijk, trouw en op recht ambtenaar, waarmee hij steeds prettig heeft samengewerkt. Hij dankte hem, mede namens de ambtenaren van de dienst, voor deze samenwerking. Om aan den heer Eijlders een blijvend aan denken te schenken, is besloten, hem een boek aan te bieden. De heer Eijlders, daarna zelf aan het woord komende, dankte in de eerste plaats den wethouder, den heer mr. Mulder, voor diens vriendelijke woorden. Hij gaf daar op een kort overzicht, hoe hij in 1936, na opheffing van de Armenraad, zijn werk zaamheden, aanvankelijk met enige gere serveerdheid, bij de dienst voor sociale zaken heeft aanvaard. De aangename wijze echter, waarop de heer Boon, des tijds nog adjunct-commies bij de dienst, hem echter tegemoet trad, is de oorzaak geweest, dat hij zich spoedig op zijn plaats voelde. Spr. wilde hiervoor de heer Boon nog hartelijk dank zeggen. Ook naderhand, toen de heer Boon tot directeur van de dienst was benoemd, heeft het nimmer aan goede samenwer king ontbroken. Ook de collega's wilde spr. dank brengen voor de goede en aan gename samenwerking. Na afloop van dit min of meer „offi ciële" gedeelte, werden gebakjes en siga retten aangeboden, hetgeen door de aan wezigen, te oordelen naar de snelheid waarmee deze artikelen verdwenen, wel „op prijs werd gesteld". GEEN PAS VISA MEER TUSSEN NEDERLAND EN BELGIë? Uit zeer betrouwbare bron wordt be richt, dat na 1 Maart geen visa meer nodig zullen zijn voor personen van Ne derlandse en van Belgische nationaliteit, die de Belgisch-Nederlandse grens wen sen te overschrijden. Deze bedragen worden uitgekeerd aan de aannemers. Deze dienen daartoe op de bureaux van de wederopbouw be hoorlijk gespecificeerde rekeningen in te dienen, waarop naam en adres van den gedupeerde duidelijk voorkomt. Heeft de eigenaar de herstelkosten reeds aan den aannemer betaald dan kan de opdrachtgever de betaling zelf in ontvangst nemen, mits hij met dege lijke bewijzen (kwitanties) aantoont, dat hij het herstelbedrag aan den aannemer heeft betaald. Natuurlijk moet de uitvoering zoda nig zijn, dat alle luxe is vermeden. Extra-kosten uit dien hoofde komen voor rekening van den eigenaar en „zwarte prijzen" worden evenmin ver goed. Men ontvangt dus in ieder geval voor bovengenoemde herstelbedragen 75 pro cent vergoed. Indien men voor 100 pro cent vergoeding in aanmerking meent te komen dan moet men belastingpa- papieren overleggen. De Koninklijke Nederlandse Mari ne heeft voor de dienst in de Indische wateren van de Engelse vloot vier grote mijnenvegers van het type Bathurst overgenomen. Deze schepen zullen de namen „Batjan", „Boeroe", „Ceram" en „Morotai" dragen. Te Batavia is de tweede groep Mar- va's uit Colombo aangekomen. DE WERFZUIVERING. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling heb ik uw ar tikelen in de Heldersche Courant, aangaande de werfzuivering, ge lezen. Uit wat u schreef over den heer de Klerk en andere leidende perso nen van de werf, is mij geble ken, dat hier inderdaad een grove fout is begaan. Ik ben zelf van 12 September 1940 tot October '45 werkzaam geweest op het Walbedrijf. Nu weet ik wel, dat het Walbedrijf in een kwade reuk staat, maar dat heeft_ niets met de zuivering te maken. Eén ding is zeker, wanneer de leiding op de werf was ondergedoken, dan zou het er voor vele arbeiders slechts hebben uitgezien. Om een voorbeeld te noemen; als wij in reparatie lagen met één of andere sleepboot, dan waren het al tijd de bazen of commandeurs, die alles moesten verantwoorden, wan neer een sleepboot in 3 weken klaar rnoest zijn en het b.v. 3 maanden duurde. Dikwijls gebeurde het, dat één of andere arbeider planken, ijzerwa ren, verf of lijnolie van boord bracht, iets wat de bazen bekend was, maar altijd hebben zij hun ogen daarvoor gesloten en hoeveel andere zaken zijn er niet onder hun ogen geweest, teveel om op te noemen. Ik hoop dan ook, dat al die per sonen weer in ere worden hersteld. Hoogachtend, P. DE WAAL. Onderwijsvernieuwing In zijn laatste lezing voor de Volksuni versiteit over de onderwijsvernieuwing gaf de heer D. L. Daalder allereerst een overzicht van hetgeen hij op de beide vorige cursusavonden had besproken, en waarbij hij tot de conclusie was geko men, dat de taak van de school is, het individu zich vrij te laten ontwikkelen tot gemeenschapsmens. Het is zowel voor het individu als voor de gemeenschap noodzakelijk, dat ieder mens in de sa menleving de plaats krijgt, waarop hij krachtens aanleg en capaciteiten recht heeft. De school moet daartoe het „men senmateriaal" observeren, determineren en selecteren. Dit laatste kan intensief geschieden in de kindergemeenschappen, zoals ir. Kees Boeke die heeft gepropageerd in de geest van zijn eigen ongesubsidieerde! „Werkplaats" te Bilthoven. De oplossing van het Nederlandse onderwijs is voorlo pig niet practisch te volbrengen. De scheidingsvlakken. Wel is het mogelijk, de netstructuur van onze schoolorganisatie (de horizon tale scheidingsvlakken in verband met de leeftijdsperioden en de verticale in verband met levensbeschouwing en be roepskeuze) te verfijnen, en daardoor een grotere differentiatie te bereiken. Een plan is ontworpen voor twee typen van 3-jarige scholen na de 6-jarige lagere school, waar intensieve determi nering mogelijk wordt met behoud van de cultuuroverdracht. Aan het eind van deze 3-jarige scholen is spreiding moge lijk naar vele richtingen in de maat schappij en verder onderwijs. -- Wil dat determineren slagen, dan komen organisch de kenmerken naar voren, die bij alle onderwijsvernieu wing worden genoemd: kleinere klas sen, psychologisch geschoolde en be hoorlijk gehonoreerde leerkrachten, beweeglijkheid en zelfwerkzaamheid, naast individualisering, invoering van handenarbeid, onderzoek naar aesthe- tische aanleg, karakterverkenning, lichaamstraining, grotere vrijheid, e.d. Aan het vak Nederlands demonstreer de spr., dat ook zonder reorganisatie van het onderwijssysteem reeds iets van dit programma op lagere- en middelbare scholen kan worden verwezenlijkt. Ontbindende invloed? Tenslotte beschouwde de heer Daalder de verfijning van de netstructuur in ver band met de verticale scheidingsvlak ken. Immers, de vraag rijst: heeft indivi duele ontplooiing niet een zodanig ato misme ten gevolge, dat het belang van de gemeenschap wordt geschaad? En wordt deze ontbinding niet versterkt door door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). y ff 97. Plotseling stond Sambo vlak voor een steile afgrond Gelukkig was deze slechts enkele meters diep; onderaan groeide struikgewas. Hij nam dus moe dig een sprong naar beneden en schoof met luid gekraak door het struikgewas. Maar o wee, wat was dat? Help! Help! 98. Sammetje was namelijk precies op de rug van een leeuw terechtgekomen, die achter de struiken rustig lag te dut ten. Van zijn kant was het roofdier door dit plotselinge bezoek niet minder ge schrokken dan Sam; met Sam op z*n rug rende het er luid brullend vandoor. „O wee, o wee", dacht Sam. „als hij er achter komt, wat er op z'n rug Zit, is het met me gedaan! Hu! ik voel de tan den al in m'n ribben!" Voor de eerste helft van de 3de pe riode 1946 (17 Februari t/m 2 Maart Bonkaarten KA, KB, KC 603: 040 t/m 046 algemeen 800 gr. brood. 038, 039 algemeen 200 gr. bloem. 037 algemeen 400 gr. suiker. 036 algemeen 250 gr. margarine. 035 algemeen 250 gr. margarine. 034 algemeen 100 gr. kaas. 033 algemeen 100 gr. kaas (extra- rantsoen. B 13 reserve 600 gr. brood. B 14 reserve 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602: 021, 022, 023 vlees 100 gr. vlees. 017 aardappelen 2 kg aardappelen. A 07 melk l'/t liter melk. Bonkaarten KD, KE 603. 540, 541 algemeen 800 gr. brood. 538, 539 algemean 200 gr. bloem. 537 algemeen 500 gr. suiker. 536 algemeen 250 gr. boter. 535 algemeen 125 gr. margarine. 534 algemeen 100 gr. kaas. 533 algemeen 100 gr. kaas (extra rantsoen). D 13, D 14 reserve 400 gr. brood. E 13 reserve 500 gr. rijst of kindermeel. Bonkaarten LD, LE 602: 521, 5&, 523 vlees 100 gr. vlees. 517 aardappelen 1 kg aardappelen. D 07, E 07 melk 5 liter melk. Tabakskaarten enz.: T 13 2 rants. rook- of shagtabak (geen sigaretten o> sigaren). V 13 100 gr. chocolade of suiker- werken. X 13 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Voor de week van 24 Febr. t.m. 2 Maart zullen nog bonnen worden aan gewezen voor melk aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versnaperingen, huishoudzeep en lucifers. Op bon 033 en 034 algemeen zal voor de helft volvette of 40 plus kaas (waaronder eventueel begrepen buiten landse kaas) en voor de helft magere of 20 plus kaas worden gleverd. een verticale indeling van ons onderwijs naar levensbeschouwing en beroepskeu ze? Wij moeten bij de beantwoording van deze vragen niet vergeten, dat grotere differentiatie altijd betekent: fijnere on derscheiding, minder „eenheid", maar ook toenemende rijkdom. De „eenheid", tijdens de collecti- vistische periode gepredikt, verarmt het leven, schakering en nuancering verfijnt het. Beter dan schrale een heid is kleurige eendracht, doelma tiger dan samensmelting is samenwer king. De organisatie van ons onderwijs. Spreker pleit voor een organisatie van het onderwijs, waarbij het bestuur der openbare scholen aan de ouders wordt overgelaten, die zich dan meer persoonlijk op de hoogte kunnen houden op welke wijze de belangen van hun kinderen binnen de schoolmuren worden behartigd. Het Nederlandse onderwijs moet wor den overkoepeld door een „Onderwijs- schap", dat beter ter zake kundig over onderwijszaken kan oordelen dan de volksvertegenwoordiging, waarin uiter aard maar zeer weinig insiders op on derwijsgebied zitting hebben. In een te stichten „onderwijsraad" zullen verte genwoordigers zitting moeten hebben van gemeenschap, leerkrachten en ouders, benoemd of gekozen uit alle richtingen. Nadat verschillende aanwezigen over het behandelde nadere inlichtingen Be vraagd en verkregen hadden, sloot de heer Nijkamp deze avond, en daarmede tevens deze cursus, den heer Daalder dankend voor de wijze, waarop hij be wezen had, als een goed chauffeur biet alleen het gaspedaal te kunnen vinden, maar ook wel degelijk te weten, waar, wanneer en hoe sterk te kunnen rem men! Het m s. „Johan van Oldenbarne- veldt" is Woensdag te IJmuiden aan gekomen en doorgevaren naar Am sterdam. De zieken werden gister gedebar- keerd. De gezonden gaan heden van boord. DRIE NEDERLANDSE MARINIERS GEDOOD. - Bij een aanval van Indonesiërs in 0 wijk Polonia te Mee9ter Cornelis drie Nederlandse mariniers gedood.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2