HELOERSCHE COURANT H. M. de Koningin neemt afscheid van twee marine-eenheden NIEUWSBLAD VOOR DEN **DER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De „Everisen" in recordtijd naar de Oost Weerbericht Vlïegdekschip voor de Marine Er zullen onmiddellijk maatregelen worden getroffen „Laat Rusland ons steunen" zegt Brïts-lndië DUITSLAND GEÏSOLEERD? OLYMPISCHE SPELEN 1948 IN LONDEN. Heel belangrijk voor Nederland. 2600 DUITSERS IN 600 HAAGSE HUIZEN Rundveestapel nog 221/4 beneden 1939 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1948. 7#e Jaargang No. 9684. t)«n HoldM* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave! N.V. Uitg. MU. Holl. Noorderkwartier. De „Maurits" voor vlag vertoon naar Z.-Amerika Werden we een dezer dagen verrast óp een fijn zonnetje, dat je verlangen naar de lente nog deed toenemen, gis termorgen was dat anders. Een grijze nevel spande zich over de huizenmas sa's van de hoofdstad. Mensen op weg naar kantoor of zaak liepen diep wegge doken in hun winterjassen. Vlot bracht de auto ons uit het hart van de stad naar de havenkant, naar het IJ. Hier gaven de grijsheid van wa ter en wolken de wereld een nog hui veriger aanzien. Toch kon je merken, dat er meer drukte komt in het haven bedrijf. Het IJ met talrijke grote en kleine schepen bood al een levendig ge zicht. In afwachting. Weldra reden we het terrein van de HollandAmerika-lijn op. Alles was reeds afgezet door politie en militairen. Vlak voor ons aan de kade lagen de twee eenheden van de Kon. Marine, waarvan we officieel afscheid gingen nemen. Vooraan H. M. torpedobootjager Evert- sen; een pracht schuit, een eenheid, waarop onze Hollandse marine trots kan zijn. Het moet voor den rasmarineman een lust zijn op zulk een schip te mogen dienen. Voorop waait fier de Geuzenvlag in de top het rood-wit-blauw. Op het schip werden de laatste maatregelen ge troffen voor de komst van Hare Majes teit. Achter de Evertsen lag het fregat „Joh. Maurits van Nassau" gemeerd Ook hier was alles tip-top en in afwachting van het hoge bezoek. Mariniers betrekken de erewacht. Tijdens dit wachten marcheerde een detachement mariniers van de school van reserve-officieren onder bevel van den kapitein Q Groenewegen en vooraf gegaan door de marinierskapel der Kon Marine het terrein op om aan de wal de erewacht te betrekken. Keurig lopen de ze jonge kerels in hun Amerikaanse uni formen in de troep, de typische ronde helm op het hoofd. Zij behoren tot het contingent, dat zijn opleiding in de V S. ontving. De Koningin. Plotseling schalden commando's over het terrein. Op de scheren stond ieder op zijn plaats in de houding. De kapel, onder leiding van adj. Steinroht, zette het Wilhelmus in. De mariniers presen teerden het geweer. Daar is Hare Majesteit, gekleed in een donkere mantel met een licht bruine vcs. In haar gevolg merkten, we op de Dame du Paleis, L. Th. de Beaufort Ba ronesse van Hardenbroek, als adjudan ten lt. ter zee der le klasse, H. A. W. Goossens en den kapitein der vliegers, R J. E. M, von Zinnicq Bergmann. Ver der Vice-Admiraal G. W. Stoeve De Ko ningin inspecteerde de erewacht der ma riniers en onderhield zich stuk voor stuk met enkele mannen uit de troep. Daarna richtte ze haar schreden naar de „Evertsen". Bij de kop van de valreep werd ze begroet door den commandant lt. ter zee der lste klasse Kuiler. Daarna trad Hare Majesteit de valreep. Bootsmans fluitjes gilden over de dekken. Het rood- NOG MIST. Zwakke of aan de kust matige wind tussen West en Noordwest met op vele plaatsen aanvankelijk nog mist of enige lichte regen. Later verbetert hét weer. Temperaturen oplopend tot 6 8 graden Celsius. 16 Februari: Zon op: 7.55 uur. Onder: 17.55 uur. Maan op: 18.11 uur. Onder. 8.33 uur. wit-blauw ln de grote mast werd ge- streken om plaats te maken voor de Koninklijke Standaard. Intussen werden de officieren aan de Koningin voorgesteld en vervolgens in specteerde zij een erewacht van matro zen. Op het zonnedek onderhield ze zich met een aantal aangetreden onderoffi cieren en zo bracht ze een bezoek aan het gehele schip. Daarna begaf het gezelschap zich naar de longroom van de Evertsen, waar Hare Majesteit nog ruim een half uur met ge volg en officieren vertoefde. Nu de „Joh. Maurits". We begaven ons intussen naar de „Mau rits". Al wachtend op de kade, ontwaarden we plotseling opdoemend uit de nevel het onttakelde karkas van het vroegere ma- trozenopleidingsschip de „Pollux", dat door de Duitsers werd weggeroofd. Het was een triest schouwspel het schip zo van masten en touwen ontdaan te zien. Maar terug is het. Langzaam verdween het weer in de nevels getrokken door een paar kleine slepers (Zie vervolg pag. 3) Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" is triërenden uit Indonesië in Amsterdam Hembrug. Woensdag met ongeveer 2000 repa- gearriveerd. Het schip passeert de Alg. Holl. Fotopersb .P. Na de aankoop van tien Firefly- vliegtuigen krijgt de Kon. Marine, ten behoeve van deze vliegtuigen, nu bin nenkort de beschikking over een vl<eg- aekschip, hetwelk door de Engei.se Ma rine in bruikleen is afgestaan. De Ver. Volkeren over het voedsel vraagstuk De afgevaardigden van de algemene ver gadering van de UNO bespraken gister morgen in een van de laatste algemene zittingen voor de sluiting van de eerste ontmoeting, een van de belangrijkste na oorlogse problemen: de voedsel-behoefte. Bij acclamatie gaven zij te kennen, dat een resolutie van de Grote Vijf werd aan genomen, waarin een beroep wordt ge daan op de leden van de UNO om „on middellijke en ingrijpende" maatregelen te nemen, ten einde de voorraden te be waren en een maximum graanproductie te verzekeren. De Deense minister van Buitenlandse Zaken zeide, dat zijn land er voor dit jaar van had afgezien graan te impor teren, om een ruimere distributie van graan onder de hongerende landen te be vorderen. De Australische gezant te Lon den deelde mede, dat het Australische kabinet, de ernst van de situatie erken nend, besloten had een tweede bijdrage te geven aan de UNRRA van twaalf-en- een-half millioen pond. De afgevaardigde van Brits-Indië deed een beroep ten behoeve van millioenen mensen in Brits-Indië, en vroeg Rusland om datgene te verschaffen wat nodig is om de mensenslevens in stand te houden. N.V.V. EN E.V.C. NAAR OVEREENSTEMMING. Tijdens de fusie-besprekingen tussen vertegenwoordigers van het N.V.V, en de E.V.C. op 12 en 13 Februari werd. zo vernemen wij, op bijna alle punten overeenstemming bereikt, zo schrijft het Parool. Er zal nu een fusie-rapport worden samengesteld, dat zo spoedig mogelijk aan de wederzijdse besturen zal wor den voorgelegd. Mochten deze het aanvaarden, dan zal het ter verdere be handeling aan de betrokken organisa ties van beide vakcentrales worden doorgegeven. Met ingang van vandaag is het tele fonisch verkeer tussen ons land en Duitsland stopgezet. Overbelasting van het telefoonnet wordt als reden opge geven. Hij haalde de recente Russische aan kondiging aan, volgens welke de voedsel rantsoenering spoedig opgeheven zal wor den en wees op de hulp, die Brits-Indië tijdens de oorlog verleend had aan de zaak der gealliëerden, dus ook aan Rus land. „Nu vragen wij om wat graan van de rijke tafels van. hen, die genoeg heb ben. Bewijst, dat de UNO zorg draagt voor fundamentele vrijlieden", riep hij uit, „vrijheid van gebrek is een realiteit." Woensdag is in Londen officieel be kend gemaakt, dat de Olympische Spelen in de zomer van 1948 in Londen zullen worden gehouden. Algemeen neemt men aan, dat de spelen in het Wembley-stadion zullen worden gehouden. De vorige Olympi sche Spelen werden in 1908 in Londen gehouden in het White City-stadion. Dicht bij „huis". „Het is voor Nederland buitengewoon belangrijk", aldus de heer Quarles van Hfford, waarnemend voorzitter van het N. O. C„ in een kort onderhoud met het A. N. P., „dat de Olympische Spelen zo dicht bij „huis" gehouden zullen worden. De situatie zal in Londen in 1948 niet zo kunnen zijn als in 1936 in Berlijn, toen een Olympisch dorp kon worden gebouwd en aangezien concentratie en mental-training zeer belangrijk zijn, is het een groot voordeel!, dat de athleten eventueel slechts twee- dagen voor de wedstrijden Nederland behoeven te ver laten. Weldra zal begonnen worden met de training der athletjn. Een handicap is natuurlijk dat nog niet bekend is, welke sporten in Londen zuJ jen worden be dreven. Ik acht het onvyaarschijnlijk dat in Augustus 1948 in Lo.nden voetbal- en hockey-wedstrijden zul jen worden ge speeld, zoals bijvoorbeeld jn Berlijn het geval was. Ik voorzie, veeleer 'n oplos sing als in 1928 te Amsterdam, toen in Mei wintersporten, zo^is voetbal en hockey, werden gespeeld, dus buiten de normale spelen om". In de kop van N.-Holtand huizen nog vele mensen in kippenboeten. In Arn hem en omgeving zitten onze landge noten in schuren, met drie en vier ge zinnen bij elkaar. In Z.-Vlaanderen „wonen" velen in bunkers, met weinig licht en nog minder lucht. Dit alles ..Danken wir dem Führer". In Den Haag, zo lezen wij in het Hbl. houden nog 2700 Duitsers, ongeveer 600 woningen beroofd, als gevolg van de de zwaarst getroffen gemeenten van ons land. Duizenden zijn daar van hun woning beroofd. Als gevolg van de waanzinnige afbraak, door den bezetter gelast. Duizenden werden uit hun hui zen weggebombardeerd. Het woning vraagstuk in Den Haag is zeer penibel. Per maand komen bij het Centraal Bureau 35004000 aanvragen binnen. In Januari konden 2132 woningtoewij zingen verstrekt worden. Tweeduizend gezinnen moesten dus in één maand teleurgesteld worden. Maar 600 huizen zijn nog door de Duitsers bezet. Kan dat niet anders? Die Duitsers kunnen voorlopig nog niet terug naar Duitsland, maar het is toch wel mogelijk ze ergens anders on der te brengen en die huizen, die zo dringend nodig zijn voor getroffen Hol landse gezinnen, vrij te maken? Er zijn nog wel kippenboeten waar die Duitsers in kunnen of bunkers die ze zelf gebouwd hebben en waar ze hun terugzending naar Duitsland kunnen afwachten. Of moeten onze landgeno ten maar in de schuren en boeten blij ven? De Duitsers mochten zo graag schel den op „Die dumme Hollander". Had den ze dan toch gelijk, zijn we waar lijk zó suf, dat we de onderdrukker rustig zijn evacuatie af laten wachten, terwijl we zo dringend behoefte heb ben aan de woningen, die ze bezet hou den. Wij hebben toch weinig geleerd in die vijf jaar en we hebben toch zo'n „goed" voorbeeld gehad. B. In het Statistisch Bulletin van het C.B.S. treffen wij de uitkomsten aan van de win tertelling van de Neder, landse rundveestapel. Hieruit blijkt, dat einde 1945 het totale aantal runderen 2.18 millioen bedroeg en daarmede nog slechts 22.5 pet. bene den het vooroorlogse cijfer lag. Ver geleken met December 1942 is de rundveestapel met 313.000 stuks toe- ogenomen, schrijft het Vrije Volk. Het aantal melk- en kalfkoeien. beloopt volgens de jongste cijfers 1.17 millioen stuks, tegen 1.57 mil lioen in 1939.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1