HELDERSCHE COURANT Sovjetnota over atoomspionnage in Canada Kussert voor de laatste maal voor het gerecht NIEUWSBLAD UOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hij wist niets van de komende Duitse inval in ons tand Weerbericht Dadels weldra zonder bon! MALLABY NIET VERMOORD Utrechtse ElftalZwaluwen Agenien teruggeroepen, protest tegen anti-Sovjetpropaganda SOEKARNO OP REIS BROOD EN SPELEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1948. Me Jaargang No. 986». VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Uitgave: Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. N.V. Uitg, Mij. Hoil. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen l 3.00 Woensdagmorgen is een aanvang ge maakt met de laatste fase van de be rechting van ir. Anton Adriaan Mussert, leider der Nat.-Soc. Beweging in de Ne derlanden. De Bijzondere Raad van Cassatie, het hoogste rechtscollege der bijzondere rechtspleging, was in het gebouw van den Hogen Raad der Nederlanden aan het Plein te 's-Gravenhage bijeen geko men om een oordee.l te vellen over de gedragingen van Mussert tijdens de be zetting. Zoals men zich zal herinneren werd Mussert na een proces, dat twee dagen duurde, door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage op 12 Dec. '45 overeenkomstig de eis van den proc.- flscaal, mr. J. Zaayer, ter dood veroor deeld. Mr. Zaayer had in zijn dagvaarding Mussert drie punten ten laste gelegd, t.w. het trachten Nederland onder vreemde (Duitse) heerschappij te brengen, het po gen de grondwettelijke regeringsvorm van het koninkrijk der Nederlanden om ver te werpen en hulpverlening aan de vijand. Om kwart over tien nam de Bijzon dere Raad van Cassatie achter de tafel plaats. Dan wordt Mussert binnengeleid, keu rig gekleed en geschoren. Hij maakt een gezonde indruk en kijkt op de hem zo bekende wijze de volkomen be zette zaal in. Onder de belangstellen den merken wij .om. op mr. Van Ber- ckel, president van het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage en mr. A. baron van Tuyll van Serooskerken, Ne derlands aanklager bij het tribunaal te Neurenberg, alsmede kolonel mr. P. ter Veer, directeur-generaal voor de bij zondere rechtspleging. Hij wist het weer niet Nadat prof. Kranenburg als rap porteur de sententie van het Bijzonder Gerechtshof heeft voorgelezen en ook aan de andere gebruikelijke formali teiten is voldaan, stelt mr. Haga Mussert de vraag of hij wist, dat de Duitsers Nederland in Mei 1940 zou den binnenvallen. „Weten deed ik het niet", aldus Mussert, „maar na de in val in Noorwegen moest het iedereen duidelijk zijn geweest, dat de Duitsers ook bij ons zouden binnenvallen. Ik had geen enele relatie met Duitsland" zegt Mussert dan, doch de president leest hem een verslag voor van een onderhoud met een afgezant van Gocbbels, waaruit duidelijk de plan nen der Duitsers bleek. Mussert zegt dan, dat hij de Nederlandse regering niet had gewaarschuwd omdat deze zeker was ingelicht. Het cadeautje van de N.S.B. voor Goering De ondervraging richt zich dan op een aanbieding van de NS.B.-klok aan Goering. Mussert motiveerde dit door te zegjen, dat hij de hoop had Goering uit te kunnen spelen tegen Himmler, welke opzet overigens een volkomen mislukking werd. „De enige steun, welke ik vond was bij Reichscommissa- VRIJ KOUD. Krachtige, Noordelijke wind. Wis selende bewolking. Nog regen, hagel of sneeuwbuien. Vrij koud. Zon op: 7.23 uur. Onder: 18.05 uur. Maan op: 0.08 uur. Onder: 10.17 uur. ris Schmidt", aldus Mussert. „Maar achter ons stond Hitier, die ons niets wilde ontnemen. In hem had ik ver trouwen. Hitier wilde in het Oosten zijn uitbreiding hebben. Niet in het Westen". De arbeidsdienst- „De arbeidsdienst", aldus Mussert, „was mij steeds een doorn in het oog. Hij strookte niet met mijn idealen maar ik kon het niet verhinderen". Op een desbetreffende vraag van den president verklaarde Mussert, dat hij nooit geld van de Duitsers heeft aangenomen. „Ik was zelf gefortuneerd". Men heeft overigens zelfs nooit getracht mij om te kopen", aldus Mussert. Hitier was gevangen in zijn eigen hoofdkwartier. „Ik kon de boel er niet bij neergooien, omdat ik overtuigd was, dat ondanks alles wat Seyss Inquart c.s. deden, Hitier on een gegeven moment zou ingrijpen en alles zich ten goede zou keren, vervolgde Mussert op een desbetreffende vraag van den president. „Ik mocht het duelisme tussen Hitier en Himmler niet openbaren Dat zou een ramp betekend hebben. Hit- Ier was gevangen in zijn eigen hoofd kwartier, maar uiteindelijk moest Himm ler verliezen." „U heeft dit alles geslikt. U heeft nooit gezegd: Met deze mannen is niet samen te werken. Daardoor heeft u talrijke men sen meegesleept", aldus mr. Haga. „U was een spion in het spel der Duitse heren.'' (Vervolg op pag. 3.) Binnenkort zullen dadels zonder bon in de handel verkrijgbaar zijn. De regering heeft een partij van 3000 ton aangekocht. De beste kwali teiten zullen ter beschikking van den consument worden gesteld. Het overige wordt afgeleverd aan de ver werkende industrieën. Tom Dri berg, afgevaardigde van de Labour in 't parlement, die kort geleden een bezoek aan het Oosten heeft gebracht, heeft in het Lager huis verklaard, dat hij aldaar van officieren bijzonderheden vernomen heeft, die volkomen duidelijk heb ben gemaakt, dat brigade-generaal Mallaby, Britsch bevelhebber te Soerabaja, niet vermoord is gewor den, maar op eervolle wijze tijdens een actie is gedood. NOG STEEDS ONTVOERINGEN TE BATAVIA. Hoewel daarover niet steeds berichten verstrekt worden, vinden in Batavia nog dagelijks ontvoeringen plaats. Volgens een bericht van 16 Februari zijn onlangs 3 kinderen van resp. 10, 11 en 13 jaar vermist en men vermoedt, dat zij ont voerd zijn. De wedstrijd Utrechts ElftalZwa luwen werd onder zeer slechte weers omstandigheden gespeeld. Een talrijk publiek was aanwezig. Het Utrechts elftal liet zich van zijn beste zijde zien. Uitslag 33. Woensdagavond Radio-Moskou heeft een verklaring van de Sowjetregering uitgezonden, waarin gezegd wordt, dat Sowjetagenten in Canada technische in lichtingen hebben verkregen, waaruit echter bleek, dat de Sowjettechniek op dit gebied verder is gevorderd. Deze agenten waren niet gemachtigd tot deze actie en zijn teruggeroepen. Na verwezen te hebben naar de ont hulling van Mackenzie King op 15 Fe bruari Jl. zegt de verklaring, dat de Sowjetregering het, na een voorafgaand onderzoek, noodzakelijk acht het vol gende mede te delen: „De Sowjetrege ring is op de hoogte gesteld van het feit, dat tijdens het laatste gedeelte van de oorlog individuele medewerkers van de militaire Sowjetattaché in Canada van Canadese burgerkennissen enige inlichtingen van vertrouwelijke aard hebben verkregen, welke voor Sowjet- instellingen geen belang hadden. Deze inlichtingen betroffen bepaalde techni sche gegevens, welke niet door de Sow jetregering met het oog op hogere tech nische prestaties in de Sowjet-Unie werden verlangd en welke in publica ties betreffende plaatsbepaling door middel van radio enz. en ook in het bekende Amerikaanse pamflet over de atoomenergie kan worden gevonden. „De mededeling zegt verder, dat de Eowjetambassadeur en andere mede werkers van de ambassade in Canada in het geheel niet bij deze zaak zijn be trokken. De Sowjetregering acht het tevens noodzakelijk de aandacht te ves tigen op de ongebreidelde anti-Sowjet- campagne, welke in de Canadese pers en over de radio tegelijk met de publi catie van de Canadese regering werd geopend. Deze campagne wordt door vele Canadese organen gesteund, aldus de verklaring, en de houding van de Canadese regering, direct er op bere kend deze anti-Sowjetactie aan te moe digen, is onverenigbaar met de normale betrekkingen 'ussen de beide landen. Er wordt nog gemeld, dat de Konink lijke Canadese bereden politie den" leider van het spionnage-systeem heeft gevat, aldus „OUawa Journal". Het blad voegt er aan toe, dat hij had gewerkt onder de valse naam „Arthur Adams". Volgens een bericht van de Indone sische radiozender te Djokjakarta, werd Soekarno op 18 Febr. te Modjo- kerto (Oost-Java) verwacht en zou hij daagsdaarop naar Djokja doorreizen. Binnenkort zal in deze laatste plaats een bijeenkomst worden gehouden van het nationale comité. In een telegram, dat het hoofdkwar tier van de P-K. I. (Indonesische com munistische partij) aan Sjahrir heeft gezonden, zou onder andere gezegd zijn, dat de Indonesische communisten gereed staan de opstand voor de alge hele onafhankelijkheid voort te zetten. Dit telegram is echter niet bevestigd.' Het spijt ons wel, dat we de laat ste tijd nog al eens genoodzaakt zijn, een woord van critiek te moeten doen horen. Er moet toch wel eens in een andere toonaard gezongen worden ook, zult ge zeggen. We zouden de laatste zijn, die dit wilden tegenspreken. Als we echter de volgende woorden niet neerschre ven, zou het gezegde: „Wie zwijgt, stemt toe" op ons van toepassing zijn en dat is niet gewenst. Onlangs werd bekend gemaakt, dat de a.s. nationale feestdag ter herdenking van de bevrijding van ons volk van het Duitse juk, waar van de datum officiëel werd vastge steld op 5 Mei, voor dit jaar was gewijzigd in 4 Mei. Reden hiervoor is het feit, dat de eerstgenoemde datum op Zondag valt. Dat voor het vieren van de nationale feestdag niet de Zondag wordt gebezigd, kunnen wij niet anders dan toe juichen. De feestdag moet natio naal zijn, d.w.z. niemand moet, hoe dan ook, verhinderd zijn aan dit nationale feest van vreugde en ge denken deel te nemen. Dat kan op een „door-de-weekse-dag". Opvallend was echter, dat de da tum niet opschoof, dus naar 6 Mei een Maandag, maar werd gebracht op 4 Mei. We begrepen echter, dat in deze periode van opbouw en her stel een gehele vrije dag in zeker opzicht schadelijk kan zijn. Zaterdagmiddag heeft zo goed als elke werker reeds vrij, dus alleen liet vrijgeven tvan de morgenuren zou geen overwegende bezwaren ontmoeten. Wie schetst echter onze verba zing, thans te vernemen, dat „met het oog op de noodzakelijkheid het tempo van de nationale krachtsinspanning zo weinig mo gelijk te onderbreken, het de wens der regering is, dat de feest viering op de nationale feestdag tot de Zaterdagmiddag wordt be perkt, «ori de rijksdiensten op 4 Mei des ochtends op de normale wijze zullen functionneren". Natuurlijk komt op deze maat regel commentaar van den werker. We hoorden al zeggen: „Nu, dan vie ren we helemaal maar geen feest". Inderdaad, wij menen ook, dat deze luttele uren „geofferd" moes ten worden. De regering zal toch ook wel weten, dat voor den arbei der een groot deel van zo'n feest dag ligt in die vrije uren? Ge zamenlijk kan hij dan met zijn gezin in Zondagse kledij de straat op gaan om „mee te doen" met het feest, al was het alleen maar door zijn aanwezigheid. Dan is er echt feest. Vader vrij, moeder vroeg klaar en dan er op uit! Van echte festiviteiten zal nu op 4 Mei niet veel komen, misschien gaat er 's avonds nog een muziek corps door de straten En boven dien zou het werkelijk wel zo heel erg nadelig zijn voor productie en wederopbouw, die paar vrije uren? Wij menen, dat het woord „brood en spelen" reeds stamt uit de tijd der Romeinen Ontspanning en inspanning moeten elkaar afwisse len. Zo zal zeker nationale entspannin g* bevorderlijk zijn voor de nationale inspan ning. Door de nu geuite „wens" der regering, zou er wel eens èn van de werkdag vier Mei èn van de feest dag vier Mei niet veel terecht kun nen komen Men wiizi"e alsnog dit standpunt. Het kan nog! W. K.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1