HELDERSCHE COURANT De Indonesiërs wensen onderzoek door de Ver. Volkeren De Tweede Kamer Vrijdag 22 februari 1946. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Onderhandelingen van Sjahrir en Van Mook niet vóór 28 Februari Resolutie van het Indon. Werkcomiié Oude schoenenaanvragen vervallen Een billioen eenheden penicilline in Nederland aangekomen over arbeidsbemiddeling, sociale verzekering en wachtgeldregeling Betere ouderdomsverze- kering in het vooruitzicht BEVIN: „Indonesië en Brits-lndië moeten aan hun onafhankelijkheid worden geholpen „Eeuwigdurende vriendschap met de Sovjets" Weerbericht PERSPECTIEVEN VOOR NIEUWEDIEP PRINS BERNHARD OP BUCKINGHAM PALACE 70e Jaargang No. 9670. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen i 3.00 Batavia, 21 Februari (Reuter). - De leden van het Indonesische werkcomité hebben in een Woensdag te Batavia gehouden vergadering de wens te ken nen gegeven, dat door de UNO een on derzoek wordt ingesteld naar de toe stand in Nederlands-Indië. (Dit werk comité is een klein adviserend lichaam, gekozen uit de leden van het centrale nationale comité en de houding van dit lichaam in de huidige politieke ont wikkeling is wellicht een veelzeggende aanwijzing voor de reactie van het veel grotere lichaam, dat min of meer de functie van volksvertegenwoordi ging vervult). In bovengenoemde resolutie wordt een beroep gedaan op de regering om er bij de Verenigde Volken op aan te dringen, een commissie naar Indonesië te zenden om zich er van te vergewis sen, dat alleen de „Indonesische re publiek" de feitelijke souvereiniteit over Indonesië bezit en om een volks stemming te laten, houden teneinde vast te stellen, dat de verantwoorde lijkheid, welke door de Nederlanders ten aanzien van de Indonesiërs wordt gevoeld, zonder basis is, daar de Indo nesiërs de „republikeinse regering" daarmede hebben belast. In de toelichting op het besluit ver klaarde het comité: „De Indonesiërs erkennen de Indonesische regering als de enige instantie, welke bevoegd is namens Indonesië te onderhandelen. De Nederlanders negeren dit standpunt door zichzelf naar voren te brengen als de enige regering. Sjahrir te Batavia terug. Sjahrir is Donderdagmiddag uit Djokjakarta te Batavia teruggekeerd na de besprekingen met Soekarno, waaraan leden van z(jn kabinet hebben deelgenomen. De vertegenwoordiger van het A. N. P. bij Aneta schrijft dat de beslissing over de houding ten aanzien van de Nederlandse voorstellen eerst genomen zal worden op de vergadering van het Centrale Nationale Comité, welke vergadering is bepaald op 28 Februari. Men neemt dan ook aan, dat de onderhandelingen tussen Sjahrir en dr. van Mook niet vóór die datum kunnen beginnen. Naar het Vrije Volk verneemt, zal er nu een methode worden ingevoerd, waarbij maandelijks een bepaald con tingent schoenen wordt beschikbaar ge steld, dat voldoende is om minstens tien procent van de aanvragers aan nieuw schoeisel te helpen. Dit zou dan betekenen, dat de distributiedienst in een jaar tijds aan alle aanvragen kan voldoen. Bij de invoering van het nieuwe sys teem, zullen alle lopende aanvragen en dat zijn er nog drie honderd duizend vervallen verklaard worden. Met het eerste ljjnvliegtuig uit Amerika. Een billioen eenheden penicilline, door het Amerikaanse Rode Kruis ge schonken aan het Nederlandse zijn he den per vliegtuig op Schiphol aangeko men. Het vliegtuig, dat de penicilline vervoerde en aan de „American Over- seas Airlines" toebehoorde, volbracht daarmede tevens zijn eerste vlucht op de lijn New YorkAmsterdam. De penicilline werd een maand ge leder door vertegenwoordigers van het Amerikaanse Rode Kruis in Holland aangevraagd, voor het geval, dat be smettelijke ziekten zouden uitbreken. Toen het toestel „City of Amster dam" op Schiphol was neergestreken, werden de 25 kisten penicilline door Claudius B. Webster vertegenwoordiger van het Amerikaanse Rode Kruis in Nederland aan vertegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis aangebo- J~*\. Hetzelfde vliegtuig bracht nog een zending sinaasappelen mede,, die de „American Overseas Airlines" ter ver deling onder de ziekenhuizen had meegegeven. Amerikaanse journalisten in ons land. 16 Amerikaanse journalisten en film operateurs zijn met het eerste vlieg tuig van de American Overseas Air ways op Schiphol geland. Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid een week in ons land vertoeven. ALLE SLEUTELPOSITIES OP BANKA ONDER CONTROLE. Batavia, 21 Febr. - Uit officiële bron wordt vernomen, dat de Nederlanders alle sleutelposities op het eiland Banka onder controle hebben. Nota over het regeringsbeleid. In de voortgezette vergadering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen de beraadslaging over de nota omtrent een aantal punten-van regeringsbeleid Bij het onder de loupe nemen der bui tenlandse politiek in het Engelse Lager huis sprak Bevin o.a. over Indonesië. Hij zeide, dat Indonesië, Brits-lndië. Malakka, Ceylon en ook het nieuwe China zijn ontwaakt. „Zij moeten aan hun onafhankelijkheid worden gehol pen". Zij moeten behoed worden en geholpen worden om op gang te komen: hun bestuur moet door ervaren hulp geassisteerd worden. „Dat is onze po litiek In het Verre Oosten", aldus Bevin. Tenslotte bracht Bevin de discussies in de Veiligheidsraad over Perzië, Grieken- TOENEMENDE WIND. Matige aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen West en Noord, toenemende bewolking, nu en dan regen, aanvankelijk nog met sneeuw of hagel, tamelijk koud. 23 Februari: Zon op: 7.40 uur. Onder: 18.07 uur. Maan op: 1.16 uur. Onder. 10.37 uur. land en Indonesië ter sprake. Hij ver klaarde, dat hij niet verantwoordelijk was voor het op de agenda plaatsen van de Perzische kwestie, die tot gevolg heeft gehad dat ook de Griekse en Indonesi sche kwestie op de agenda van de Vei ligheidsraad zijn geplaatst. Bevin heeft tot het laatst de Perzische regering ge tracht over te halen de kwestie van een commissie van de drie partijen yoor te leggen, doch dit is mislukt. „Men heeft gezegd, dat wij hierdoor de relaties tus sen de Sovjet-Unie en onszelf in gevaar hebben gebracht. Ik geloof het niet". Bevin biedt USSR langdurige vriendschap aan. Bevin verklaarde, dat hij ongeveer twee maanden geleden had aangeboden om het Anglo-Sovjet vriendschapsverdrag met dertig jaar te verlengen. Hij zeide in December J1. aan de Sovjet-vertegen woordigers te Moskou te hebben gezegd „Wil hebben een vriendschapsverdrag voor twintig jaar. Ik bedoel het in de termen, waarin dit verdrag vervat is. In dien u verandering wenst van de duur door deze van twintig op vijftig jaar te brengen, zal ik zulks aan mijn regering adviseren." Ik kan er niet van beschuldigd worden, dat ik geen altijddurende vriendschap met de Sovjet-Unie wens, aldus ver klaarde Bevin ouder toejuichingen. en voortgegaan met de hoofdstukken wachtgeldregeling, arbeidsbemiddeling, sociale verzekering en sociale hulpver lening aan werkloze arbeiders. De heer Nederhorst (Partij van de Arbeid) juicht het toe, dat de minis ter niet heeft toegeven aan de invoe ring van de Arbeidsdienst. De trek van den landarbeider naar de industrie wordt een ernstig probleem. Stempelplicht voor werkloze arbeiders is naar spr.'s oordeel nóch wenselijk nóch noodzakelijk. De controle kan op andere wijze geschieden. Spr. hoopt, dat de minister niet zal toegeven aan de aandrang om weer tot stempelen over te gaan. De heer S m e e n k (a.-r.) acht het niet juist, dat de scholing en herscholing tot taak der arbeidsbureaux gemaakt worden Deze bureaux dienen slechts bemiddelend op te treden. Ambachtsscholen zullen moeten wor den ingeschakeld. De centrale werk plaatsen zullen moeten worden gere organiseerd, daar haar resultaten gering zijn. Het is onduldbaar, dat er een tekort is aan landarbeiders voor de Noord oostpolder, die van zo groot belang is voor ons land. Er moet ook een eind ge maakt kunnen worden aan het tekort aan bouwvakarbeiders. Er kome meer gezinshulp. Mej. de Vink (r.k.) betoogt dat' de huisvrouw door de oorlog is uitgeput, en door gebrek aan hulp komt zij deze toestand niet te boven. De opvoeding der jeugd lijdt eronder en het gebrek aan huishoudelijke hulp werkt zelfs in de meest gezonde gezinnen de kin derbeperking in de hand. Het gezins- belang eist, dat er iets gedaan wordt op het terrein der gezinshulp. (Zie vervolg pag. 3) Het is niet te ontkennen, dat het ge matigd optimisme, dat vele Nieuwedie- pers altijd gehad hebben ten aanzien van de terugkeer van onze Marine naar de plaats waar haar bakermat is ge weest, een danige duw heeft gehad. Er is een min of meer pessimistische stem ming gekomen en men gelooft maar niet zonder meer, dat onze stad nog weer eens in volle „marine-fleur" zal komen. Is dit pessimisme gegrond? Wij gelo ven van niet. Te ontkennen is niet, dat minister de Booy niet warm loopt voor onze stad. We hebben daarover het nodige gezegd, al is er van de kant van insiders critiek op onze mening ge weest en gelooft men. dat de zakelijke inslag, die onze Minister van Marine heeft, hem zeker Nieuwediep niet links zal laten liggen. Men wijst dan op de opleiding van de adelborsten, die ook naar de wens van den Minister, aan vankelijk niet naar Nieuwediep zou komen. Inderdaad, dit is niet te ontkennen. Er zijn echter andere factoren, die reden geven tot optimistische verwach tingen. We woonden de vorige week een conferentie bij van minister Prees. Deze onderstreepte wat minister de Booy ons indertijd in een interview zei, dat belangrijke beslissingen niet door deze regering zullen worden ge nomen, doch door de regering, die het volk zelf zal kiezen. Dat betekent dus dat de inrichting van een Marinebasis of de verplaatsing van de Marinebasis niet door deze regering zal worden be slist. Alle beslissingen van de laatste tijd zijn dus als tijdelijk te beschouwen. Dat geld! ook voor de opleiding in Loos- drecht. voor de opleiding in Tilburg, Breda, Rotterdam e.a. plaatsen waar een deel van de Marine werd onderge bracht. DeiY decentralisatie immers is volkomen in strijd met het principe van minister de Booy, die een sterke voorstander is van centralisatie. We hebben een vast vertrouwen, dat de leiding van onze Marine tenslotte terug zal vallen op Den Helder. Dit is de mening van hoofdofficieren, die jarenlang in Den Helder waren en die we hierover spraken. Den Helder heeft vele voordelen boven andere plaatsen en die kan men haar niet ontnemen. Deze voordelen zullen het zijn, die het gezonde verstand zuil an doen zegevie ren op de wensen van sommiger hart. Het ziet er voor onze stad waarlijk niet somber uit en wie gemeend heeft de moed te moeten verliezen door ge nomen besluiten of geleverde perscri. tiek, vergist zich. B. Z.K.H. Prins Bernhard zal van daag door koning George van Enge land in audiëntie ontvangen worden in het Buckingham Palace en al daar de lunch gebruiken. De koning zal prins Bernhard dien dag de ver sierselen uitreiken van het Knight Grand Cross of The Order of the British Empire. Airborns ontvangen onder, scheidingen. Gisteren ontvingen ongeveer 75 Britse militairen, die indertijd aan. de operaties der luchtlandingstroe pen in en bij Arnhem hebben deel genomen, in de Nederlandse am bassade in Londen Nederlandse on derscheidingen. Daar H M. de Koningin niet aan wezig kon zijn, werden de onder scheidingen door Prins Bernhard uitgereikt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1