„De Vliegenvanger" opgevoerd Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws Zwarte schaatsen e.d. HERDENKING SLAG JAVAZEE FILMMIDDAG HELDERSE JEUGDRAAD H.M. DE KONINGIN NAAR DEN HELDER. 4 HEBT U SCHOENEN NODIG? De Visbuurt krijgt een speeltuin li/lens en overweldiger Enige weken geleden geraakte de be volking van een wereldstad In paniek stemming tengevolge van een radio hoorspel, waarin gesproken werd over een fatale proefneming met atoom bommen ergens ver weg in de wereld, waarbij een keten van ontploffingen zou zijn ontstaan, die steeds in kracht toenamen en tenslotte de gehele aarde zouden vernietigen. Hieraan dachten wij, toen wij Woens dagavond de opvoering zagen van De Vliegenvanger. Ook daarin werd ons een keten van reacties voor ogen ge steld, voortvloeiende uit de door den Duitser gestelde daad van de bezetting van een vrij land. De reactie van de eenvoudige bevolking van het Noorse dorp, dat een Duitse bezetting krijgt, is aanvankelijk slechts passief, maar zij is er toch. Tot de toenemende ver- zetsgeest zich ontlaadt in een aanslag op een Duits officier, die in de kolen mijn bij het dorp als slavendrijver fun geert. Dan ontstaat de onafwendbare reeks van reacties, waarin John Steinbeck laat zien, hoe het Duitse „Befehl ist Befehl" komt te staan tegenover de onverzettelijkheid van een vrij volk. En hij heeft getracht, daarbij zo ob jectief mogelijk te zijn, door den toe schouwer een blik te gunnen niet al leen in het hart van het overwonnen volk, maar ook in dat van den over weldiger. Bezetting en verzet. Steinbeck toont enerzijds een rijk be grip voor de geestesgesteldheid van een volk in verzet, waarbij hij echter in zoverre niet objectief is, dat hij die geestesgesteldheid als universeel tekent. Wij hebben in ons eigen land wel kun nen constateren, dat het verzet voor zeer velen een leeg begrip was, en dat de grote massa was verstrikt in egoïsme en zelfzucht, eigenschappen waarmede ons herrijzende Nederland nog op af schuwelijke wijze te kampen heeft. Anderzijds tekent Steinbeck den be zetter niet alleen als militair, maar ook als mens, en toont hij hem ons van een Zijde, die wij in de oorlogsjaren maar zeer zelden hebben mogen aanschou wen. Zo gezien worden de beide partijen teveel „naar elkaar toe voorgesteld, zodat het tenslotte mogelijk is, dat de vliegen den vliegenvanger veroveren. Hoe het ook zij, „De Vliegenvanger" is een sterk stuk geworden, waarin Steinbeck met sJiier voorspellende geest het Amerikaanse volk van 1941 heeft getoond, waartoe de in Europa ontbrande oorlog zou leiden. De opvoering zelf. Het AmsterdamsRotterdams toneel- gezélschap heeft onder regie van Ko Amoldi een buitengewoon treffende op voering van dit werk gegeven. De in hevigheid toenemende reacties door het gehele stuk heen werden zeer overtui gend uitgebeeld, zodat de opvoering een ontegenzeggelijke climax vertoonde, met een kleine neergang wellicht in de aan vang van he zesde bedrijf, waarin de toeschouwer zich onwillekeurig af vraagt, waar het heen gaat. Ko Arnoldi creëerde een burgemees tersfiguur, zo mooi en integer als slechts een artist met grote begaafd- heden die kam uitbéélden. Bijzonder j treffend was het laatste bedrijf, waarin burgemeester Orden als gijzelaar zijn leven moet geven voor zijn volk. Zijn tegenspeler was Paul Huf, als Kolonel Lanser, de commandant van de plaatselijke bezetting; deze zeer zware rol, waarin de innerlijke strijd Werd uitgebeeld tussen den militair en den mens, werd eveneens voortreffelijk gespeeld. De figuur van Kapitein Loft, de „Streber", de lintjesjager, met zijn Pruisische soldatenhart, dat echter door angst werd beslopen, werd door Ben Groenier uitstekend voorgesteld. De vierde hoofdpersoon was Luite nant Tonder, met zijn behoefte aanj warmte en vriendschap, die tenslotte geestelijk en lichamelijk ten onder gaat. Han Bentz van den Berg kweet zich in deze rol uitmuntend van zijn taak. Van de andere spelers noemen wij nog Wim Grelinger, als Majoor Hunter, die zijn eigen leven leefde, Bab Wijs man als den landverrader Corell en Marie Faassen als het uiterst passieve burgemeestersvrouwtje. Alvorens te eindige, willen wij onze waardering uitspreken voor de wijze, waarop Ferd. Sterneberg dit Ameri kaanse toneelstuk in onze taal heeft be werkt. Wij zijn begonnen met te spreken over reactie, wij zullen daarmede ook besluiten, en wel in het bijzon der met een opmerking over de reactie van het auditorium. Het moet ons van het hart, dat de re actie van „de zaal" op vele momen ten onjuist was, en een gebrek aan fijngevoeligheid toonde, dat mis schien typerend is voor deze tijd.. VERHOGING MELKPRIJS. De melkprijs is deze week met J cent verhoogd en gebracht op 17 ct. per liter. Een Helderse rijwielhandelaar verkocht schaatsen en rijwielonder, delen van voor-oorlogse kwaliteit tegen zwarte prijzen. Hij had deze spullen in het tijdperk van „lege" zaken en ruilhandel zeker nog over weten te houden Deze heer kreeg een proces-ver baal, terwijl 33 paar schaatsen, 40 zadels en 48 rijwielkettingen in be slag werden genomen. De tuchtrechter voor de prijzen eiste 400 boete met inbeslagne ming van de goederen. Kranslegging bij het Marine monument. Verenigingen, die deel willen nemen aan de kranslegging bij het Marinemonument Voor hen die vie len, op Woensdag a.s., worden ver zocht uiterlijk morgen (Zaterdag) daarvan opgave te doen aan het adres van den heer Moerman, Zuid straat 63 of den heer Seeboldt, Ko ningstraat 30. Verenigingen, aangesloten bij de Helderse Jeugdraad, moeten zich eveneens uiterlijk morgen aanmelden bij den secretaris van de H. Soembastraat 17. Op Zaterdag, 23 Februari a.s., geeft de Helderse Jeugdraad een filmmiddag in de „Witte"-bioscoop. Het programma bevat een keur van uitstekende films, en het belooft dus een mooie middag te worden op zeer hoog cultureel peil. Allereerst is daar op veler ver zoek de Texel-film. Velen hebben deze film, die de Jeugdraad niet zonder moeite naar Den Helder heeft gekregen, reeds een vorig maal gezien, doch willen hem nogmaals zien. Voorts moesten een vorig maal velen teleurgesteld worden. In deze natuurfilm van Herman van der Horst, wordt ons Texel, de parel der Waddeneilanden, op waarlijk fasci nerende wijze getoond. Hoewel Texel het vogeleiland is, werd het toch geen specifieke vogelfilm. In tegendeel, wij zien hier de mens, ook in zijn oorspronkelijke inten sieve samenleving met de natuur, in zijn strijd met de elementen, in zijn romantisch beroep van wadden visser. Jlet beeld ontvangt relief door natuurlijke geluiden en vogel stemmen, waarvan hier voor het eerst op grote schaal werd gebruik gemaakt, soms afgewisseld door de muziek van Hugo de Groot of door wei-afgewogen gesproken tekst. Zo ontstond een film met hoge aesthe- tische kwaliteiten, en niettemin zeer onderhoudend. Voorts is in het programma opge nomen een uiterst boeiende geluids film over een door Zaanse jongens ondernomen oceaantocht met de Yawl „Zeearend" van de firma Bruijnzeel. Deze knapen ontvingen eerst bij de Bermuda-wedstrijd de prijs, bestemd voor de snelste niet- Amerikaanse deelnemer. In het blad „Onze Marine" kwam een arti kel over deze tocht voor. En ten slotte behandelt een derde film een onderwerp, dat wel zeer actueel is: de atoomsplitsing. Deze geluidsfilm werd opgenomen in de laboratoria van de Philips-fabrieken en geeft een duidelijk beeld van hetgeen hier op dit gebied gepres teerd wordt tot heil der mensheid. Ook deze film „Alchemie" zal zeker de aandacht hebben Zie voor toegangsprijs de adver- tfntie in dit nummer. Alleen personen boven de 16 jaar hebben toegang, zulks in verband met de beschikbare ruimte. De- voorstelling vangt om 3 uur an. Naar wij uit goede bron vernemen, zal H.M. de Koningin Woensdag a.s. naar onze stad komen in verband met de herdenking van de slag in de Javazee. Bizonderheden omtrent uur van aankomst en het programma van die dag kunnen we nog niet vermelden, doch hopen we morgen te kunnen mededelen. DE EERSTE TULPEN TE BEVERWIJK Aan de Beverwijkse bloemenveiling zijn dezer dagen de eerste tulpen aangevoerd door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 9. Bleek van schrik maakten Sinter klaas en zijn knecht maar gauw, dat ze de kamer uit kwamen. Ze beseften niet, dat de „verrassing" voor den ar men man nóg groter zou worden. Jantje was namelijk zo dom geweest, het touw tje, waaraan de inktfles hing, om de kurk te binden. Wata déérvan de gevol gen waren, zul je later horen 10. Intussen zaten de Sint en zijn knecht al op het dak. Er was een plat je, waarlangs de keukenschoorsteen liep en waar het niet al te gevaarlijk was. Terwijl Jantje een pond groene zeep, netjes in papier gepakt, gereed hield, liet Pietje de fonkelnieuwe be zemsteel ln de schoorsteen glijden. Een briefje hing er aan: „Complimenten van Sinterklaas".... Voor-oorlogse schoenen tegen lieht-zwarte prijzen De schoenhandelaar v. d. P. al. hier heeft zich tot voor kort kun nen verheugen in het bezit van r ige honaren voor-oorlog se schoenen, die hij inmiddels ette lijke jaren.-.geleden had aangeschaft tegen een gemiddelde inkoopsprijs van 3 per paar. Dit partijtje heeft hij de ganse oorlog door achter de hand weten te houden, terwijl hele volksstammen op hun tandvlees liepen". Dit alleen is al in hoge mate af te keuren, maar het loopt toch wel de spuigaten uit, wanneer een dergelijke volks, weldoener nu zijn kans schoon ziet, en ze zogenaamd tegen de normale prijs ad 16 per paar van de hand doet, natuurlijk tegen inlevering van een bon, of desnoods zonder bon, maar dan voor het bagatel van 40 per paar. Gelukkig zijn de bevoegde instan ties er achter gekomen, waarna prompt het restant, bestaande uit 303 paar schoenen, in beslag werd genomen, en weinige dagen later bij een schoenhandelaar te Heiloo, die blijkbaar aldaar een soort filiaalin richting beheerde, nog 207 paar. De tuchtrechter voor de prijzen heeft den man veroordeeld tot een geldboete van 750 met openbaar making van het vonnis. Verdachte heeft echter het recht op hoger be roep, dus de openbaarmaking zal nog even werden uitgesteld. De kans is echter groot, dat dat hoger beroep een hoger vonnis betekent, want de economische rechter is niet mals. En dat is maar goed ook. We moeten er weer bovenop! Initiatief van de buurtverenigingen. De Visbuurt krijgt een speeltuin. Dat is verheugend nieuws voor de bewoners tussen Fabrieksgracht, Ruyghweg. Pa«- singracht en Spoorgracht, een buurt waar veel jeugd is. Het initiatief voor deze tuin is uitge gaan van de gezamenlijke buurtvereni gingen in dit stadsdeel en dank z'J de medewerking van het gemeentebestuur, van de eigenaren van het terrein waarop de tuin zal komen en het bestuur van de Helderse speeltuinvereniging, zal het werkelijkheid kunnen worden. De buurt vereniging zelf zal voor de inrichting van de tuin zorgen. Deze speeltuin zal worden ingericht op een terrein tussen Visstraat en Vijzelstraat, achter het daar staande Evangelisatiegebouw, waar een vrij ruim terrein ligt, door afbraak van enige huisjes. Enige dagen geleden werd een verga dering gehouden van alle in dit rayon bestaande buurtcomité's, onder voorzit terschap van den heer Th. Malet, waar tot samenwerking werd besloten werkcomité werd gekozen, bestaande ui de heren Jongejans, Minnebo en Loge- man. Maandag a.s. zal een voorlopig hé- stuur worden gekozen uit de straatcoJ mité's. H.K.H. PRINSES JULIANA AAN D® BETERENDE HAND. SOESTDIJK, 21 Febr. De toestand van H.K.H. Prinses Juliana is goed voorUiA gaande. De patiënte heeft reeds enige tij het bed mogen verlaten. Zodra men de arbeid lief krijgt, wordt 't leven gelukkig

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2