HELDERSCHE COURANT „Vrijwel geen Indonesiër voldaan over Nederlandse voorstellen" Walcheren over een maand geheel droog NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Soetan Sjahrir H. M. de Koningin zal de Wieringermeer bezoeken HERDENKING SLAG OP DE JAVAZEE .Weerbericht Reorganisatie marineopleiding in Indië PRINSES ELISABETH VERLOOFD? De strijd tegen het water is gestreden Thans kan men feest vieren Gewezen hoofdofficier ter dood veroordeeld Belgisch hoofdredacteur gefusilleerd Kijkjes uit 's Levens venster ONDER SLOPERSHANDEN 5.000.000 kiezers EATERDAG 23 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang No. 967L ton Holdof VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. I Uitgave: N.V. Ultg. MIJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen 3.00 Vrijwel geen Indonesiër is voldaan over de Nederlandse voorstellen in de huidige vorm betreffende de toekomstige status van Indonesië, zo heeft de Indonesische „minister-president" Soetan Sjahrir, aan den correspondent van Reuter verklaard. Sjahrir zal a.s. Donderdag te Soe- rakarta tot het nationale comité spreken. Het comité zal dan beslis sen of de voorstellen als basis voor onderhandelingen aanvaardbaar zijn. Ofschoon de door het Indonesische ■werkcomité aangenomen resolutie, welke aandringt op een bezoek van een delegatie van de U.N.O. aan In donesië, slechts een aanbeveling is, is het waarschijnlijk, dat men daar op terugkomt, indien de onderhan delingen mislukken. Sjahrir ver wacht, dat hij, voordat bij de volgen de week naar Midden-Java vertrekt, nog verdere besprekingen zal heb ben met den bijzonderen Britsen gezant op Java, Sir Archibald Clark Kerr. Indonesische Partij van de Arbeid. Vroegere leden van de Neder lands-Indische Sociaal Democrati sche partij, welke na de capitulatie in 1942 ophield te bestaan, hebben besloten een „Indonesische Arbeids partij" op te richten. Deze partij komt overeen met de Nederlandse „Partij van de Arbeid" en is op de zelfde basis gevormd. Het werkpro gram wordt voorbereid. In verband met het bezoek, dat H.M. de Koningin Woensdag a.s. aan Den Helder zal brengen, ter gelegen heid van de herdenking van de slag in de Javazee, zal de Koningin 's morgens een bezoek brengen aan de Wieringermeerpolder. Op 27 Febr. zullen in de verschil lende garnizoenen van leger en vloot herdenkingen plaats hebben. Ook op de scholen zal op die dag aan dit feit aandacht werden besteed. In de Nieuwe Kerk te A'dam zal een ge denkplaat worden onthuld; prof. Schermerhorn en luit.-admiraal Helfrich zullen spreken. In Vlissingen spreekt min. Meynen In Rotterdam min. Logemann. Overal zullen verder door de Ned. Jeugdgemeenschap het comité „Onze Vloot" en het comité „Onze Marine" herdenkingsavonden worden geor ganiseerd. In de eerste drie maanden van dit jaar zullen er 1 Vt millioen paar schoenen in Nederland worden gedistribueerd. Meest zwgtr bewolkt met nu en dan sneeuwrof regen. Krimpende en toenemende wind. Weinig verande ring in temperatuur. 24 Februari: Zon op: 7.38 uur. Onder: 18.09 uur. Maan op: 2.24 uur. Onder: 11.01 uur. Sir Archibald Clark Ken- uit Soerabaja teruggekeerd Sir Archibald Clark Kerr is uit Soerabaja teruggekeerd. Gedurende een verblijf van twee dagen in deze stad heeft hij contact gezocht met versdhillende leidende (burgerlijke zowel als militaire) personen. Batavia. - Naar de Voorlichtings dienst van de marine mededeelt, is de reorganisatie van de marineopleiding in een vèrgevorderd stadium. Op ver scheidene „daartoe geschikte plaatsen zullen opleidingscentra worden inge richt en wel voornamelijk op Ambon en in Makassar". DE MILIT. DIENSTPLICHT. In antwoord op aan den minister van oorlog gestelde vragen betreffende de militaire dienstplicht, wordt o.a. medegedeeld, dat aan leerlingen van de H. B. S. en daarmee gelijk te stel len inrichtingen in het algemeen gele genheid zal worden gegeven voor hun indiensttreding de school af te lopen. In Engelse kringen doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat de 19-jarige kroon prinses Elizabeth zich over enige weken zal verloven, zo schrijft „De Volkskrant". Men meent te weten, dat een Deense prins de uitverkorene is. Op Buckingham Pa lace bewaart men nog „een waardig stil zwijgen". Opvallend is echter het grote aantal foto's van de prinses in de En gelse bladen. De jongste foto van Prinses Elisabeth, de Engelse troonopvolgster. Amsterdam P. Tengevolge van onregelmatigheden bij de Unielever Verkoopcentrale zijn 24 arrestaties verricht, w.o. van den di recteur en drie adj .-directeuren. Een dezer dagen is in Amsterdam de „Ned. Mij. voor de Walvisvaart" opge richt. De directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, Ir. W. J. H. Harmsen, heeft ver klaard, dat het herstel van de dijken thans zover is gevorderd, dat het eiland Walcheren thans menselijkerwijs gespro ken weer veilig binnen zijn waterkering ligt. Op 16 Februari kon door de Rijkswa terstaat te Midedlburg worden medege deeld, dat de dichting van het laatste gat in de waterkering van Walcheren, het gat bu Rammekens, naar wens ver liep. Aan de versterking van de dijk is sedertdien met kracht doorgewerkt. Hij heeft al een zware storm doorstaan en het gehouden. Thans is de eerste phase van de we deropbouw van Walcheren afgesloten. De strijd tegen het water ,is afgestreden. Hetgeen nog niet wii zeggen, dat er niet behoeft te worden gevochten. De dijken zullen het nu houden, maar zullen nog voortdurend moeten worden ver sterkt. Walcheren zal nu binnen een maand geheel droog zijn. Bij de 13.500 ha. van het westelijke deel, dat omstreeks de jaarwisseling droog viel,komt nu wel dra het oostelijke stuk, groot 2.000 ha. Grote gedeelten komen hier reeds boven water, want sedert 1 Februari maalt een vijftal Amerikaanse pompen het water weg. Er is op Walcheren in het afgelopen jaar hard gewerkt, vaak onder moeilijke omstandigheden. Tegenslagen waren geen zeldzaamheid, maar werden steeds over wonnen. Onder de leiding van de dienst „Droogmaking Walcheren" van de Rijks- -Waterstaat hebben verschillende aan nemers-maatschappijen, waarbij de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken in de eerste plaats genoemd kan worden, met hulp van meer dan 3.000 arbeiders, een groots werk tot een goed einde gebracht. Feest. Thans kan de bevolking haar feest vieren. Op Dinsdag 26 Februari om 13.30 uur arriveren op de Loskade te Middelburg ca. 600 Westkappeise dijkwerkers in kleder dracht en gaan van daar in optocht (met muziek) door de vlaggenstad naar een schouwburgzaal, alwaar te 17.30 uur een revue-voorstelling wordt gegeven. Deze revue is afgestemd op de „Droogmaking". Vooraf worden zij kort toegesproken door den commissaris der Koningin in Zeeland, den burgemeester van Middelburg, door A. den Doolaard en door den voorzitter van het comité „Walcheren moet Droog". Het bijzonder gerechtshof te Arnhem heeft de 57-jarige gewezen hoofdoffi cier van het Ned. leger J. E. Feenstra, die na ontslagname uit het leger de Duitsers talrijke belangrijke diensten bewees door het commando te voeren over het gewest Arnhem van de Ma rechaussee, ter dood veroordeeld. BRVSSEL, 21 Febr. (Belga). José Streel is hedenochtend op de binnenplaats van een kazerne te Elsene gefusilleerd. Streel, die res.-officier was, is vóór cïe te rechtstelling gedegradeerd. Hij was de leider der politieke diensten van Rex, tevens hoofdredacteur van de „Pays Reel" en medewerker aan de geroofde „Soir" en aan Radio Brussel. 29 October was hij door het Krijgshöf ter dood veroordeeld. Hebt u ook al eens een wandeling gemaakt langs Hoofdgracht, Kanaalweg en door de in-puin-gelegde straten van de v.m. oude Helder? Dan hebt ge met een traan in uw ogen en een brok in uw keel gezien, hoe „Jan met de Koe voet" hier heeft huisgehouden. Wij schamen ons te moeten zeggen, dat dit misdadig sloperswerk door z.g. Hollan ders is uitgevoerd. Diep verontwaardigd voelden wij ons, als wij die slopers elke morgen met de trein zagen komen en des namiddags weer vertrekken. Het is verschrikkelijk, dat er mensen ge vonden werden, die dit werk, dat zo schandelijk duur betaald werd, wilden verrichten. En tochDeze slopers brigade heeft een uitgebreide familie, groter dan menigeen denkt. Allereerst zijn er de Staat-slopers, korteiijk kan ik ze noemen: de S.S.ers. De monarchie moet weg, ons Oranje- Huis met groot verlof weggezonden. Ze noemen zich democratisch, ja, maar 't is de democratie van de „Regent-Ka pitalisten" van 1650 en de „Bourgeois- patriotten" van 1795. Die heren hadden ook een hekel aan Oranje omdat de Oranjes vorsten waren van „Recht voor allen". Zij willen „recht voor eigen groep". Ze gingen slopen en in enkele jaren hadden de Regenten niets meer om te regeren en konden ze „opzitten en pootjes geven" voor buitenlandse vorsten. Het einde was, dat ze geen vaderland meer hadden en in de Rus sische sneeuw hun laatsten adem uit snikten. Ten tweede zijn er de G.S.ers, de Gezin-slopers. Huwelijkstrouw is vol gens hen onzin. Als je vrouw 40 wordt, zendt je ha,ar het bos in en neemt er één van 20 jaar. Ouderlijke macht? Dwaasheid. Gauw de takel aan de nok en de koevoet tussen de binten. Laat de kinderen vrij, ook in hun uitspat tingen! Die ouderwetse opvattingen van schaamte en kuischheid zijn con servatief! Weg er mee! Eén ding ver geten ze: dat het grote Romeinse Rijk is bezweken aan zedeloosheid en dat nog nooit een volk is ondergegaan aan huwelijkstrouw. Ten derde zijn er de K.S.-ers, de Kerk-slopers. Die wijzende torenspitsen, die het kind der aarde naar boven wij zen, moeten wég. De metalen stem, die de sterfelijkheid des levens in onze oren luidt, moet verstommen. De ker ken moeten gesloopt. Wat zal 't een feest zijn als „Jan met de Koevoet" het laatste kerkgebouw zal gesloopt heb ben! Tot die laatste categorie mensen zou ik willen zeggen: „Studeer, mensen! Studeer in kerk- en wereldgeschiede nis!" Daarin kunt ge lezen van kerk- slopers als Sanherib, Sanballet, Hero des, Nero, Julianus de Afvallige en an deren. Hun kerksloperij is hun slecht bekomen. Ze hebben zich zelf gesloopt en liggen eeuwig onder de bouwvallen. Kerk-sloperij loopt altijd op een fiasco uit. Waarom? Omdat de Koning der Kerk, Jezus, gezegd heeft: „De poorten der hel zullen Mijn gemeente niet over weldigen!" Onze tijd heeft bouwers nodig, op Staatkundig, Maatschappelijk, Sociaal en op Kerkelijk gebied. Zijt gij een bouwer of een sloper? Het totaal aantal personen, dat in Mei aan de verkiezingen zal deelnemen, wordt gesehat op ongeveer 5 millioen, schrijft „Het Vrije Volk". Een groot aantal ge- interneerden en vrijgelatenen, die uit huri kiesrecht ontzet zijn, zullen niet mogen stemmen. Ook de buitenslands vertoe vende militairen vallen af.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1