HELDERSCHE COURANT Sjahrir en Van Mook te gast bij Sir Archibald West-lndië vliegtuig terug op Schiphol Strijd tussen Socialisten en Katholieken NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nog 200.000 Jappen in Indonesië De a.s. atoombomproeven De strijd te Bombay r Grofe elangsielling in Willemstad en Paramaribo Bloemen voor de Gezagvoerders De Belgische prov. verkiezingen Links 84 zetelsKatholieken 83 REDE VAN SPAAK Weerbericht. Stalin eist een sterk leger MAANDAG 25 FEBRUARI 1946. TOe Jaargang: No. 9672. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur; S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mty. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60 Postabonneroen+er 3.00 Sjahrir en van Mook hebben naast elkaar gezeten op een feestelijke recep tie, welke Sir Archibald Clark Kerr Zondag heeft gegeven. Sjahrir denkt heden naar Djokjakar- ta, het nationalistische hoofdkwartier op Midden-Java, te vertrekken en zal a.s. Zondag naar Batavia terugkeren. Spanning op Celebes. Batavia. (ANP-Aneta). - Volgens be richten uit Nederlandse bron wordt in het gebied van Gorontalo op Celebes sterke sympathie gekoesterd voor het Indonesische extremisme. Dat het hier nog tot geen opstand is gekomen, moet uitsluitand worden toegeschreven aan een gebrek aan durf. De toestand in Gorontalo en te Menado wordt „pre cair" genoemd. De Japanners. Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, bevinden zich in Nederlands-Indië nog steeds meer dan 200.000 man aan Ja panse strijdkrachten. Op Java zijn er nog 70.000, op Sumatra 80.000 en in de andere gebieden ruim 50.000. Behalve het evacueren der duizenden geinterneerden, die nog steeds in de kampen in de binnenlanden van Java verblijven, moeten ook deze Japanse miltairen nog afgevoerd worden, ter wijl de geweldige munitie opslagplaat sen. die over geheel Java en Indië verspreid liggen, nog op hun vernieti ging wachten. Teneinde de physieke en biologische uitwerking van de atoombommen op le vende wezens na te gaan, zullen er aan boord van de schepen, waarop in begin Mei in de buurt van de Marshall-eilanden atoombomen zullen worden geworpen, een klein aantal geiten, schapen en varkens "Worden gebracht. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat was gebleken dat alle be schikbare middelen om deze uitwerking langs mechanische weg te meten, ondoel treffend waren. Ook leger-kleding, amunitie, uitrusting stukken en materialen zullen aan proe ven worden onderworpen. Op de dekken van de schepen zullen bijv. tanks-pant serwagens, trucks, allerlei militaire wa pens, -radio-installaties, brandblusmidde- len, radar, kleren, levensmiddelen enz. worden opgesteld. Van het leger zullen ongeveer 60 offi cieren en 300 manschappen aan de proe ven deelnemen. OVEREENKOMST INZAKE CHINESE LEGERMACHT. LONDEN, (Rauter). Volgens een bericht van radio-New York in een te Tsjoeng- king gedane mededeling is aangekon digd, dat op Maandag 25 Febr. een over eenkomst inzake fusie van de Chinese regerings- en communistische legers wordt ondertekend. Generaal Browning te Batavia gearriveerd. Generaal Browning, chef van de staf van den geallieerden opperbevelhebber van Zuid-Oost-Azië, is vandaag te Ba tavia aangekomen. Berechting van Japanse oorlogs misdadigers. Port Darwin. - Woensdag a.s. zullen in Port Darwin 16 Japannezan, be schuldigd van wreedheden op het eiland Timor begaan, voor een Austra lische militaire rechtbank terechtstaan. Het Franse persbureau A.F.P. deelt mecfe, dat de situatie in Bombay ernsti ger wordt. Er wordt op ieder, die barri caden opricht, geschoten. Versterkingen zijn aangevraagd en het uitgaansverbod is verscherpt. Het spoorwegverkeer werd ernstig ge stoord door aanvallen op drie stations en brandstichting in twee treinen. Een woe dende menigte bestaande uit enige dui zenden personen heeft de spinnerij Ko- jindor in brand gestoken. Volgens offi ciële cijfers zijn er 250 doden en meer dan 1300 gewonden. 53 regeringsgraanpakhuizen gingen in vlammen op sinds het begin der onlus ten! De Britse troepen patrouilleren in de industriewijk in geblindeerde auto's met mitrailleurs, terwijl ook tanks worden gebruikt. Door Mahatma Ghandi wordt dit alles veroordeeld, aangezien hij het in strijd acht met het beginsel der geweldloze actie. Ook de voorzitter van de Moham medaanse liga, Jinnah, heeft een beroep gedaan op de bevolking om de moeilijk heden niet groter te maken. Een drietal inheemsen in Marokko, het centrum van de wereidberoemde tapijtenindustrie, bespreekt de uitvoering van een te vervaardigen product. ABC. P. Oost en West ontmoetten elkaar Zaterdagmiddag boven en op Schip hol. En ze zaten elkaar nog dwars ook. Tegelijk arriveerden n 1. de 307" uit Oost-Indië en de ,,305" uit West-lndië, de eerste onder gezag voerder F. Both en de laatste onder De laatste woorderr van generaal Yamasjita, „de tijger van Malakka", die Vrijdag werd1 opgehangen, luidden: „Ik zal bidden dat de keizer een lang leven en eeuwige voorspoed moge smaken". TIJDELIJK ENIGE VERBETERING. In het Westen van het land in de loop van de dag weer toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of natte sneeuw. Temperatuur om of even boven het vriespunt. 26 Februari: Zon op: 7.34 uur. Onder: 18.13 uur. Maan op: 4.33 uur. Onder: 12.12 uur. Door coöptatie zullen dan worden aan gewezen 11 senatoren van de CVP en 11 van de linkse partijen. De CVP heeft dan in totaal 83 zetels In de Senaat tegen de linkse partijen 84. Op pag. 3 plaatsen wij een gedetailleerde uitslag. Stalin heeft ter gelegenheid van de 28ste jaardag van het rode leger een dagorder uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op de bevolking om het oorlogsproductieniveau te overtreffen en de militaire macht te consolideren. „Wij moeten de militaire en eco nomische macht van de Sovjet-Unie nog steviger maken dan tot nu toe", aldus Stalin. „Onder de nieuwe voorwaarden moet het rode leger, door steeds een wakend oog te hou den, het vreedzame werk van de volken der Sovjet-Unit behoeden en beveiligen en het vaderland onaan tastbaar maken voor elke vijand. Van het corps officieren wordt nu meer dan ooit verlangd, dat zij hun ondergeschikten opvoeden. Het leger moet zich vooral toeleggen op de moderne techniek en deze lief hebben als zijn oogappel." Volgens een officlël communqué heetf de Luxemburgse regering besloten de oor logsschade uit de schatkist te betalen, iüke Volkspartij en 23 aan de linkerzijde. - Na een afwezigheid van zes jaar is indien alle linkse partijen ln alle provin- de beroemde KLM-piloot Sm.rnhoff In ciën een cartei vormen, ons land teruggekeerd. Evenals verleden week hebben de ver kiezingen Zondag in de grootst mogelijke orde plaats gehad. Uit de eerste resultaten bleek, dat de socialisten en SVP meer stemmen zouden behalen dan op 17 Februari, en dat ten nadele van de liberalen, de communisten en de UDB. Meer dan ooit blijkt deze verkiezing een strijd te worden tussen de socialisten en de katholieken. Zondagavond sprak Spaak. In een redevoering, welke minister Spaak Zondagavond in het Volkshuis te Brussel heeft gehouden, herinnerde hij er zijn toehoorders aan, dat van de uitslag der provinciale verkiezing de aanwijzing van de provinciale en van de gecoöp teerde senatoren afhangt, en bijgevolg ook het omverwerpen van de toevallige meer derheid van een stem, die de katholieken verleden Zondag behaald hebben. In dit verband is het vooralsnog onmo gelijk zich aan voorspellingen te wagen. De socialistische partij zal haar propa ganda nog moeten opvoeren met het oog op de aanstaande verkiezingen, die wel licht zeer spoedig zullen moeten gehou den worden, indien het onmogelijk blijkt de ongrondwettelijke crisis, waarin wij ons bevinden, op te lossen. De zeer waarschijnlijke uitslag. Aan de hand van de niet-officiële ver kiezingsresultaten kan worden berekend, dat van de 44 „provinciale" fenaatszetels 21 ten deel zullen vallen aan de Christe- gezagvoerder A. Viruly. Het is het eerste dat uit Curaqao en Suriname na de oorlog in Amsterdam aan- komt. Omstreeks kwart voor vier stond de grote DC 4 op de grond en werd de bemanning verwelkomd door den heer Plesman, die van een historisch moment gewaagde en quasi ernstig de gezagvoerders tot de orde riep, omdat ze het elkaar boven het vliegveld moeilijk hadden gemaakt. Desniettemin kregen de beide gezagvoerders schone bloemen en Viruly vertelde, dat het een vlotte reis was geweest, alleen op de At lantische Oceaan hadden ze een uurtje omgevlogen vanwege een on weer. Er waren 18 passagiers aan boord, o.a. de heer A van Balkom, chef van de vliegdienst van de K.L.M. in West-lndië, waar al een zeer uitgebreid vliegnet bestaat, dat o.a. met vier DC 3's en binnenkort ook met DC 4's wordt bevlogen. Alle passagiers zagen er gezond en bruin uit. De post bedroeg 112 kg. uit Curaqao in tegenstelling met de slechts 30 kg. post, die uit Hol land naar West-lndië was gegaan en de belangstelling in Willemstad en Paramaribo was enorm geweest. De twee dagen, dat de bemanning op Curaqao had doorgebracht, had ze de ene uitnodiging na de andere gekregen alleen voor het ontbijt waren we niet uitgenodigd, grapte de marconist. De accomodatie in Natal en Dakar is uitstekend en luchtziekte was alleen voorgekomen op het kleine traject in Nederland, „het landje van mest en mist, van vuile koude regen", zoals de Ge- nestet in een gemelijke bui dichtte. Vandaag weer een toestel naar de West. Maandagmorgen vertrekt weer een vliegtuig naar de West met als gezagvoerder J. C. Hakkenberg van Gaasbeek. De heer van Balkom, die toevallig ook met het allereerste vliegtuig voor de oorlog naar West- lndië is gevlogen, is in Nederland aangekomen om een regelmatige dienst, die ook door partiuclieren gebruikt zal kunnen worden, voor te bereiden

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1