Pater Henri de Greeve als declamator Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws „HET VIERDE BEEST" een uitverkochte zaal Waar gaan we heen? Kranslegging bij het monument ATOMEN EN ATOOMSPLITSING Het hindert niet, of men kwaad van u spreekt, indien ge zo leeft, dat niemand het kan geloven Herdenkingsbijeenkomst slag op de Javazee Eis niet meer van Uw melkboer! VERMOGENSAANWAS- BELASTING SCHEEPSTIJDINGEN SPORT IN HET KORT Bijna 500 mensen (als Casino er dui zend had kunnen bergen waren het er duizend geweest), zijn Vrijdagavond ruim 3 uur lang, onder gehoor geweest van den bekenden radio-spreker, Pr. Henri de Greeve, die zich die avond ontpopt heeft als een declamator van groot for maat. In Januari 1844 schreef Pr. de Greeve, in gijzeling op de Runenberg, het toneel werk, waarmee hij onder de titel „Het Vierde Beest", in verschillende plaatsen van ons land optreedt en volle zalen trekt. De titel van het werk is ontleend aan het 7e hoofdstuk van het boek Daniël, waar Daniël het visioen heeft van de vier beesten, die als oordelen Gods over de wereld gaan. De tekening van het Vierde Beest is bijna letterlijk van toepassing op het Derde Rijk. In dit toneelstuk heeft Pr. de Gree ve op boeiende en aangrijpende wijze het conflict getekend tussen twee Duitse vrienden, die misleid door de valse propaganda, lid van de Gestapo geworden zijn en als Obersturmführer een belangrijke positie hebben in de partij. Een van hen, Kurt Lodi, een Katho lieke jongen, die zijn Jeugd in Neder land doorbracht en verloofd is met een meisje uit Uitgeest, is gedesillusioneerd, heeft de rotheid van de partij gezien en de misdaad, die het Duitse volk over Europa brengt, in eigen ziel ervaren. Hij verbergt zijn overtuiging niet, die zich uit in deze gedachten: „Wij zijn geen helden, wij hebben geen moed. Wij zijn laf en hebben angst. Moed zou zijn te weigeren aan de misdaden deel te ne men. God schept geen Uebermensen, maar mensen, die alleen naast en met elkaar kunnen leven." Zijn vriend Heinrich daarentegen is een fanaticus, die in verbeten felheid te genover zijn vriend staat en wiens hou ding wellicht het best gekarakteriseerd wordt met zijn woorden uit de begin- dlaloog: „Een Duitser kent geen nood, die bidt niet, die vecht. Onze vijanden bidden voor ons." Naast deze hoofdfiguren vinden we om. twee Amsterdamse jongens, Manke Janus en Jopie, die uit balorigheid heb-' ben getekend bij de Weermacht en nu spijt hebben „als haren op hun hoofd". Op voortreffelijke wijze heeft Pr. de Greeve niet alleen zijn figuren ge tekend, maar ook uitgebeeld. Wij kenden Pr. de Greeve als spreker, doch dat hij een even eminent voor drachtskunstenaar zou zijn, dié meer dan drie uur lang zijn auditorium in spanning hield, die met zijn dikwijls geestige dialogen de lachspieren van zijn auditorium in beweging bracht, maar dan weer in diepe ernst het ge wetensconflict van Kurt uitbeeldde, waarbij het muisstil was, dat wisten wa niet. Aangrijpend van uitbeelding was het slot van het eerste bedrijf, waarbij de fanaticus Heinrich een aanval van sadis me krijgt na een conflict met z'n vriend en aan het slot besluit tot arrestatie van de verloofde van Kurt, Marie Manders uit Uitgeest. Meesterlijk was de vertolking van het derde bedrijf, dat bijna uitsluitend be staat uit een alleenspraak van Kurt, die op een kamer in Berlijn zijn schilderijen- albums doorkijkt en daarbij gegrepen wordt door de hoge kunst van de oude meesters. „Dat waren meesters, dat kunnen wij niet. Wij zijn triërs, Jullie oud Duitsers; echt Duits." Terwijl het adagio cantabile uit de 9e symphonle van Beethoven op de gramofoon weergegeven wordt, fijn en teer als een gebed, is het alsof Kurt ontwaakt en zegt: „Ja, dat is Duits, Duits, toen Duitsland vocht tegen zijn overweldiger in 1813, dat is anders dan de Godslastering van Hitier en terwijl hij staart naar het portret van zijn meisje voor hem, zegt hij: „Marie, ik heb be grepen wat Je bedoelde, toen Je sprak over de oudé Duitsers. Zó spreken, zó bidden, zó lachen, zó lijden, zó lieven en beminnen. Maar Nazi-leer en Nazi- wijsheid dat is van den Satan. En dan rukt Kurt de portretten en hakenkruis- vlag van de wand en rukt het ijzeren kruis van zijn uniform en werpt alles op een hoop en weer kijkt hij naar het portret en zegt: „Marie, je kunt tevre den zijn". Op hetzelfde ogenblik wordt hij door vier Gestapo-agenten gearresteerd, die zijn „vriend" Heinrich in kasten had ver- atopt om hem te schaduwen. Het volgende bedrijf geeft een recht zitting in een schuilkelder te Berlijn, waarbij Kurt ter dood wordt veroordeeld en waarbij hij op scherpe en ongezouten manier zijn rechters de waarheid zegt en wijst op de corruptheid van de partij. Het laatste bedrijf speelt in Amster dam waar Heinrich het doodvonnis zal voltrekken van zijn vriend Kurt en aan een Jood, die smeekt om het behoud van zijn leven, terwille van zijn dochter Ju dith, die, zoals uit een brief blijkt, het onechte kind van Heinrich is. De ontknoping komt dan wat abrupt als Heinrich alle veroordeelden wegstuurt en zegt: „Door die brief is in mij een mens ontwaakt, die ik niet meer kende en waarvan ik het bestaan allang ver geten was." Het toneelstuk van Pater Henri de Greeve is een sterk speelstuk, met een uitnemende karaktertekening, dat een waardige vertolking vond door den emi- nenten schrijver. Wij hopen, dat de R.K. Helderse Stud. Ver. „Pugnavic", onder wier auspiciën deze avond was georganiseerd, nog eens een herhaling zullen geven voor de velen, die deze avond teleurgesteld moeten worden. Dinsdag 26 Februari. Casino-Uitvoe ring van de R.-K. toneelvereniging Ar- raeria, bal na, 8 uur. Donderdag 28 Februari. Casino, to neeluitvoering „De Meid", 8 uur. Vrtfdag 1 Maart. Casino, Soirée van Moed, Volharding en Zelfopoffering, 8 uur. Helderse jeugdver, namens Ned. jeugd. Bij de plechtige herdenking van de slag op de Javazee, zal een grote plaats worden ingenomen door de jeugd. Het is de jeugd, die op deze dag eerbiedige hulde wil betuigen aan allen, die het offer van hun leven brachten voor onze vrijheid. Namens de Nederlandse jeugd zal door de Helderse jeugdraad een krans worden gelegd bij het Monu ment voor hen die vielen. Deputaties van Helderse jeugdverenigingen, be staande uit 5 of 10 man, met vlaggen en vaandels, worden verzocht zich om 2 uur op te stellen bij het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, vanwaar wordt afgemarcheerd naar het Ha venplein. De Helderse jongeren zullen des avonds 8 uur een herdenkingsbijeen komst hebben in de Luth. kerk, Weezenstraat, waar een programma wordt uitgevoerd van declamatie, zang (tenorsoli) en orgelspel van mevr. Aafje GraaffKamp. De heer Schendelaar zal een herdenkings woord spreken. Neen lezer, denk niet dat wij Vrijdag 1.1. in de Vakschool exclusieve opnamen van de atoomproeven in de Mexicaanse prai riën te zien kregen, evenmin van de ver woeste en verschroeide Japanse steden Hyroshima en Nagasaki. De eerste avond van de cursus: Atomen en Atoom -splitsing door dr. Houtgast, in het kader van de Helderse Volksuniversiteit droeg een zui ver wetenschappelijk karakter. Des ondanks vond zij een aandachtig gehoor bij het 40-tal cursisten. De heer Nijkamp wees in zijn openings woord eveneens uitdrukkelijk op het feit dat deze cursus niet bedoeld is ter tege moetkoming aan de bevrediging van de betrekkelijk „ongezonde" belangstelling uit het oogpunt van sensatie tengevolge van de tijdsomstandigheden, doch zich uitsluitend richt naar de wetenschappe- lijkfe behandeling ervan. Uit de inleiding van het betoog van dr. Houtgast bleek dan ook al direct dat men voor het volgen der cursus wel enig begrip moest hebben der atoombouw. Het zal b.v. voor den leek vreemd klin ken, te horen, dat een stuk hout voor het grootste gedeelte hol is, opgebouwd uit stofdeeltjes, doch van elkaar geschei den door minstens duizend maal zoveel luchtdeeltjes! Volgens de atomistische school zijn atomen de onveranderlijke kleinste deel tjes waaruit de materie is opgebouwd, ge scheiden door het ledige, dat echter even werkelijk is, als de atoom zelf. Reeds ongeveer 2000 jaar geleden be stond er onder de Griekse filosophen een strijd over de deling der materie (Atoom, een Grieksch woord, betekent ondeel baar, dus het oer-deeltje). Sindsdien kwam men in theorie in de loop der tijden tot eenzelfdé veronder stelling doch het ontbrak de geleerden aan practische bewijzen. Bij waarneming van verschijnselen bleek echter, -dat men te doen had met materie-deeltjes, b.v. bij de electrolyse van water. Aan de hand van scheikundige voor beelden toonde spreker o.a. aan het be houd van energie en kwam hij langza merhand tot behandeling van de atoom zelf. O.a. werden nog uitvoerig bespro ken: Het periodiek systeem der chemi sche elementen, de molecule-leer, de lichtverschijnselen van Neon gas, de atoom-theorie van Bohr en de proeven van Rutherford. In het bijzonder was de be spreking der spectrum onderzoekingen, verduidelijkt met enkele lichtbeelden, zeer interessant. Een ander belangwekkend punt van bespreking was de radio-activiteit. Ook door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 13. Klets I Op hetzelfde ogenblik kwam het pond zeep, dat Jantje vlak achter de bezem aan naar benden gegooid had, midden in des loodgieters gezicht terecht, vergezeld van wolken roet. Daar het papier onder 't vallen losge raakt was kleefde de vette zeepmassa hem aan z'n gezicht vast, terwijl een groot gedeelte in zijn mond terecht kwam, die hij bij het omhoogkijken wijd open gehouden had. 14. Vuurrood van benauwdheid rende de man naar de keukenkraan, reinigde zo goed en zo kwaad het ging zijn ge zicht en probeerde met water de zeep uit zijn mond te spoelen. Dit lukte nog niet zo gauw, daar het vieze goedje tot achter zijn kiezen toe zat. Met het water vermengd, werd het zeepsop, zodat, telkens als hij uitademde, een hele schare zeepbellen uit zijn mond opsteeg. hierover wijdde spreker uitvoerig uit en gaf bijvoorbeeld een interessante be schouwing der radium stralingen, toege licht met diverse lichtbeelden van foto grafische opnamen van radlo-actieve- stralingen. Wij zijn er van overtuigd, dat de cursis ten met belangstelling het volgende deel der cursus tegemoet zien. Woensdagavond 8 uur zal in de Nw. Kerk aan de Weststraat een herden kingsbijeenkomst plaats hebben van de slag in de Javazee. Voor de nagelaten betrekkingen van de Marine-slachtoffers zullen plaatsen gereserveerd worden, waarvoor Dinsdag toegangskaarten kunnen worden afge haald bij de N.V. Drukkerij de Boer, Koningstraat. Het wordt onze melkslijters niet gemakkelijk gemaakt. Door het ge ringe rantsoen, dat op onze bonnen verstrekt wordt, dringen de cliënten herhaaldelijk op wat extra aan en spelen de ene melkslijter tegen den ander uit, die wat scheutiger is. Men begrijpe echter goed, dat geen en kele melkboer in staat is extra melk te geven of hij moet dit een ander onthouden of hij moet knoeien. De keuringsdienst heeft de laatste ,tijd herhaaldelijk knoeierij vastge steld. In enkele gevallen was er tot 30 procent water bij de melk ge voegd en als gevolg daarvan zullen b.v. in Enkhuizen vier zaken wor den gesloten. Ook in onze stad weD den enige gevallen van knoeierij geconstateerd. Wij vertrouwen, dat ook hier een voorbeeldige straf zal volgen, doch onze huisvrouwen be denken daarbij, dat zij indirect mede schuldig zijn aan deze overtredin gen, door hun eindeloos gezeur over dingen, die niet mogelijk zijn. Naar wij vernemen Is Vlrijdag het ont werp van de Wet op de Vermogens* aanwasbelasting bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Het Wetsontwerp houdt voor alle ver- mogensaanwas, welke op onoirbare wijze, dat wil zeggen door zwarten handel of door leveringen aan of dienstverrichting voor cfen vijand, is verkregen, een tarief in van 90 pet. De overige toenemingen van vermogen zullen worden getroffen door een tarief van 50 pet. Van de vermogens-aanwas van natuur lijke personen ts f 5.000,— vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstelling echter f 1.000,Voorts is voor zien in een reeks van bijzondere vrij stellingen, die evenwel niet in mindering komen op vermogens-aanwas, welke op onoirbare wijze ls verkregen. Behalve natuurlijke personen worden ook naamloze vennootschappen en enige andere categorieën van lichamen i« °e belasting betrokken. Voor zoveel mogelijk wordt voorkomen» dat zich tengevolge hiervan dubbele k©- lastingheffing voordoet. Aalsum (KNSM) 22-2 v. Curacaon. <J- Westkust van Z.-Amerika. Orestes (KNSM) 22-2 van Amst n. Dublin. NU* kerk (VNSM) 22-2 v. Antw. n. Newport. Saparoea (SMN) 22 2 v. Hoek van Hol land naar de Golf van Mexico. J°"a de Wltt (SMN) 23-2 V. Batavia te Am sterdam. Java (SMN) 20-2 v. Rio de neiro naar Bahla. De belangstelling voor Luxemburg Holland begint al steeds groter omvang aan te nemen. De Hollandse ploeg de reis per vliegtuig ondernemen. Des® wedstrijd wordt op 10 Maart aai. 8®" speel d. In de diamantindustrie te Ams'e*" dam zijn reeds 900 arbeiders werkzaam.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2