HELDERSCHE COURANT Waarom worden eerst nu de dienstplichtige onderofficieren opgeroepen? 60.000 mensen op 't Waterlooplein bijeen NIEUWSBLAD ¥30R HEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De sterkte van ons leger thans 90.000 man Persconferentie van den Minister van Oorlog Weerbericht „Wij moeten vechten Grote toekomst voor Rotterdam en Amsterdam? Verzilver uw geldkaart! STALIN, volkscommissaris van gewapende machten De Februari-staking herdacht „Heldhaftig, vastberaden, barmhartig", het nieuwe devies van de stad Amsterdam DINSDAG 26 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang No. 9673. Verschijnt dagelijks Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MJj. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen 1 3.00 Voor vertegenwoordigers van de Ne derlandse Pers heeft de minister van Oorlog. Mr. J. Meynen, dezer dagen een uitvoerige en openhartige uiteen zetting gegeven, naar aanleiding van de vragen, die de laatste tijd zijn gere zen, zowel wat betreft de vorming van het nieuwe leger, als ook wat de vraag stukken aangaat verband houdende met het oude leger. Momenteel zijn 90.000 man onder de wapenen geroepen, verdeeld als volgt: Bataljons in Indië 15.000 man, in op leiding in Engeland, officieren, onder officieren of specialisten 11.000 man, ge- zagstroepen ter bewaking van politieke gevangenkampen 25.000 man, zeven ba taljons in opleiding 5.600 man, aan- en afvoertroepen, intendancetroepen, auto- herstelwerkplaatsen, e z. 10.000 man, zes afgerichte bataljons ter handhaving van orde en rust 5.000 man. Pioniers- groepen, geniecomp., kaderscholen, spe- cialistenscholen, school voor res. off., onderdelen in opleiding tot het vormen van twee lichte divisies 18.400 man. In totaal zijn hierbij 6209 oficieren ingedeeld. Dit is ruf berekend één of ficier op 15 man. In het vroegere Ne derlandse leger was de verhouding één officier op tien man. Na deze mededelingen beantwoordde de minister de volgende vragen die wa ren gesteld. Vragen. Vraag: Waarom is het nodig in be langrijke mate reserve-officieren en dienstplichtige onderofficieren op te roepen? Antwoord: Op het ogenblik zijn in wording vier divisies en wel twee lich te divisies en twee volledige divisies. Dit behalve de onderdelen, welke in Nederland ter beschikking dienen te blijven, gezagstroepen enz. Na besprekingen, welke de chef van mijn kabinet in Indië gevoerd heeft met den legercommandant werd beslo ten uit da in Indië aanwezige bataljons door invoeging van zware wapenen, ar tillerie, tanks, mortieren enz. twee lich te divisies te vormen plus legertroe- pen, iedere divisie bestaande uit 15.000 man. Bij zijn terugkeer met Kerstmis 1945 is dit plan terstond in werking getre den. De oproepingen zijn bestemd ter uitvoering hiervan. Verder is er altijd reeds het plan geweest het kader voor de 2e volledige divisie, die in October as. onder de wapenen komt in Maart ir Engeland te zenden voor een vol- ge herscholing en heropleiding. Vraag: Waarom is het nodig geweest in belangrijke omvang rangsverhogin gen toe te kennen bij beroepsofficieren en reserve-officieren? Antwoord: Voor wat de beroepsoffi cieren betreft, heb ik reeds betoogd, dat de zgn. doorstromingspolitiek dit noodzakelijk maakte. Voor de reserve- officieren en onderofficieren gold pre cies hetzelfde beginsel, aangezien de zelfde verhoudingen aanwezig waren. Vraag: Waarom heeft men de tijde lijke rang van officier toe moeten ken nen aan hen, die vroeger geen officier waren? Antwood: Dit is nodig geweest om een vacuum op te -llen, doch tevens is het zeer bewust gedaan om hen, die door karakter en hun persoonlijkheid getoond hadden een leidende functie waard te zijn, een kans te geven deze waarde te bewijzen. Vanzelfsprekend zijn hierbij vergissingen gemaakt en zijn er teleurstellingen bij geweest. Doch ik kan tot mijn grote vreugde verklaren, dat deze proef als geheel gezien, bij de 1.314 officieren, wie deze eer waardig is gekeurd, goed is ge slaagd. De houding van vele tijdelijke officieren, welke momenteel in Ma- lakka dienst doen, mag ons met recht trots doen zijn op de prestaties dezer mannen. Dit is niet mijn oordeel, maar het oordeel, van vele objectieve getui gen, die in Malakka deze troepen heb ben bezocht. (Vervolg op pag. 3.) g De toestand in Indië. Uit officiële bron wordt vernomen, dat het in Gorontalo op Noord-Celebes rustig is. Er is geen nieuws uit Mena- do, elders is alles rustig. Van een patrouille in het gebied van Grissee zijn twee soldaten gedood en drie gewond. De gemoederen op Bali zijn gespannen, maar men gelooft niet, dat de gespannenheid tegen de geai- liëerden gericht is. De activiteit van de Indonesiërs beperkt zich in hoofd zaak tot 't heuvelgebied. In Denpa sar is extremistische invloed merkbaar. De „Merdeka" over de onge regeldheden in Britsch-Indië. Het Indon. blad „Merdeka" schrijft in een hoofdartikel: „Het Britsch-Indische volk begint te begrijpen, dat een politiek, waarbij niet met geweld wordt opgetreden, niet kan brengen, wat het verlangt. Het gehele Indonesische volk sym pathiseert met de Britsch-Indiërs. On ze revolutie, die spoedig gevolgd is door deze ongeregeldheden, zal zich spoedig verspreiden over Egypte. Bir ma, Malakka en andere landen. Niet met besprekingen kunnen wij de last van de blanke van ons afwerpen, maar alleen met vechten, zoals wij. Indone siërs. reeds bewezen hebben". VAN ACKER BIJ DEN REGENT. Brussel. - De prins-regent heeft gis teren den heer van Acker, eerste mi nister, in audiëntie ontvangen. WISSELEND WEER. In het Noord-Oosten van het land tijdelijk opklaringen. In het overige gedeelte meest zwaar bewolkt met hier en daar enige neerslag. Tempe ratuur op het midden van de dag tussen 3 en 6 graden. Zwakke ver anderlijke wind. 27 Februari: Zon op: 7.32 uur. Onder: 18.15 uur. Maan op: 5.29 uur. Onder: 13.03 uur. DE TOESTAND IN VÖUR-INDIë. In Bombay zijn nog twee Britse oorlogsschepen aangekomen. Alle fabrieken op één na draaien weer. De meeste andere belangrijke be drijven zijn eveneens weer op gang. Het personeel van de Kon. Brits-In dische luchtmacht blijft echter in staking. In New Delhi is alles vrij wel normaal. Naar verluidt hebben de geallieerde autoriteiten besloten, het grootste ge deelte van het voorheen naar Hamburg en Bremen geleide scheepvaartverkeer over te brengen naar Rotterdam en Amsterdam. Van officiëele zijde deelde men aan het A. N. P. mede. dat dit bericht niet bevestigd kon worden. Houders van geldkaarten, bij de P.T.T. zowel als bij de banken en spaarbanken, wordt aangeraden zo spoedig mogelijk tot verzilvering van hun geldkaarten over te gaan. Op de P.T.T.-kantoren zal nog slechts gedurende korte tijd ge legenheid daartoe zijn. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat Stalin is benoemd tot volkscom missaris van de gewapende machten van de Sovjet-Unie en tot opperbe velhebber van de Sovjet-Unie. Aldus voert Stalin thans het bevel over al le gewapende machten van de Sov jet-Unie, te land, ter zee en in de lucht, voegde de radio er aan toe. BONDSEL FT AL—ZWALUWEN. In verband met de herdenking van de slag in de Javazee, zal de wedstrijd tussen het Bondselftal en de Zwaluwen, welke Woensdag as. op het Sparta- terrein te Rotterdam wordt gespeeld om 15.30 voor één minuut stilte wor den onderbroken. Amsterdam, 25 Febr. - Een reusach tige menigte vulde vanmiddag het Wa terlooplein, samengekomen met vlag gen, vaandels en muziek, uit alle delen van de stad en uit het Gooi, Haarlem, de Zaanstreek, Velsen en andere plaat sen. Tot boven op de daken der huizen en in aile straten en op de pleinen in de omgeving stonden degenen, die hier de Februaristaking van 1941 herdachten. H.M. de Koningin, met het Wilhelmus en gejuich begroet, volgde in haar auto de herdenking, welke door talrijke autoriteiten, Nederlandse en Canadese militairen en de Joodse brigade werd bijgewoond. Naar schatting waren zeker 60.000 mensen bijeengekomen. Zij allen werden verwelkomd door den heer Meijers, namens het werkcomité. De burgemeester spreekt. De waarnemend burgemeester, de heer F. de Boer, zeide, dat de Duitse pogrom de Amsterdamse bevolking in het hart getroffen had. De Amsterdam mers namen het niet en gingen vol komen spontaan in staking. Voor de Koningin was dit verzet het symbool van de werkelijke geest, die leefde in de Amsterdamse bevolking. De burgemeester dankte de Koningin voor haar komst en, onder het dave rend applaus der aanwezigen, deelde hij, daartoe door de Koningin ge machtigd, mede, dat Hare Majesteit besloten heeft aan het wapen van de stad Amsterdam een devies toe te voegen,luidende: „Heldhaftig, vastberaden, barm hartig". Dit advies, zo vervolgde de burgemeester, zal in een koninklijk besluit worden vastgelegd. De Ko ningin is voornemens aan de stad een vlag ten geschenke te geven, waarin het wapen met het nieuwe devies zullen z\jn opgenomen. De heer H. Oosterhuis vertolkte na mens het N. V. V. gevoelens van wee moed en trots van weemoed om de gevallenen en van trots om de soli dariteit in de bedrijven, ook in Velsen, Haarlem, Hilversum, Zaandam enz. en om de standvastigheid van de 3500 per sonen, die wegens de staking zijn ge arresteerd. De tramharmonie speelde vervolgens een koraal en het tramkoor zong „De Gravers" van Olman, terwijl aan de Koningin bloemen namens de Ameri kaanse journalisten, die onlangs met het eerste vliegtuig van de lijn New- York—Amsterdam waren aangekomen, werden aangeboden. De heer W. Steinmetz wees, namens de kath. vakbeweging, op het principieel verzet, mede in kerkelijke kringen, van voor de oorlog tegen het nationaal- socialisme. De heer B. Blokzijl zette namens de E V. C. uiteen, dat de staking een daad van georganiseerd verzet is geweest. Wij hebben toen geleerd alle groepsbe langen opzij te zetten. Spr. drong aan op verbroking van de diplomatieke be trekkingen met Franco, dien hij de laat ste rest van het fascisme noemde, en spoorde ook aan de handlangers van het fascisme snel te berechten. Na de toespraak van den heer Blokzijl zong de heer Raskolnikoff he t Joods partisanenlied en werd een korte pauze gehouden, waarin H.M. de Koningin weer per auto vertrok omdat zij, naar de burgemeester had medegedeeld, nog dringende staatszaken in Den Haag had af te handelen. Namens de Joden sprak vervolgens de heer Sam de Wolff. Het schoonste moment, dat de Joodse bevolking van onze stad in die dagen heeft gekend, was dat, waarop zij merk ten, dat zij niet alleen in de strijd ston den. Nooit hebben Joden tijdens hun martelgang van 2000 jaren een dergelijk moment gekend. Telegram uit Palestina. Spr. las tenslotte het volgend telegram voor van de Joden uit Palestina: „Wij drukken onze onsterkelijke be wondering uit voor de arbeidersklasse te Amsterdam voor de gehouden sta king. Ondanks de geweldige overmacht hebben zij de strijd gevoerd voor ge rechtigheid en vrijheid". De voorzitter der Communistische Partij Nederland, de heer G. Wagenaar, memoreerde de maatregelen tegen de Joden en sprak over de staking als „een eeuwige eer voor het overheidsperso neel" „Voor hen, die hier vielen, moe ten wij de belofte afleggen, dat wij, trouw aan onze beginselen, op de bres zullen blijven staan voor wat ook zij hebben trachten te verwezenlijken: de vrijheden van ons volk", aldus besloot de heer Wagenaar. De laatste spreker yan deze middag was de heer F. Goedhart, beter bekend als Pieter 't Hoen. „Jong en oud, rijk en arm, gelovig en ongelovig, hebben aan deze staking meegewerkt", zo zeide hij. ,En de arbeiders gingen voorop. De redevoeringen werden met applaus onderstreept door de geweldige menigte, die ook in de sneeuwbui rustig bleef toeluisteren. Hier en daar werd de In ternationale gezongen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1