HELDERSCHE COURANT Het scheppen van een nieuw leger is geen sinecure Frans-Spaanse grens per 1 Maart gesloten Eerste Kamer keurt wijziging kieswet goed NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De gezagsiroepen hebben een moeilijke iaak Waardering van Generaal Dempsey voor de troepen in Malakka Weerbericht. Pas op voor het fascisme! Prins Bernhard moet rust houden Volledige stopzetting van alle verkeer Nieuwe executies Liberalen en Anti-Revolutio nairen tegen verlaging „kiesleeltijd" Van Kieffens permanent in de veiligheidsraad Van Royen voor Buitenl. Zaken Toestand op Noord-Celebes ernstig WOENSDAG 27 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang N». 9674. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent pei millimeter Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: .1 BIJLSMA. Uitgave: N-V. Uitg. Mi). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen 3.00 De Gezagstroepen. De beoordelaars van het huidige Ne derlandse leger moeten niet vergeten, dat van de in Nederland aanwezige 64000 man troepen 25000 man zijn aangewezen voor de bewaking der politieke gevan genen (Gezagstroepen). Intussen is het bewaken van politieke gevangenen beslist geen militaire taak. Het is onmogelijk goede militairen te kweken uit mensen, die vanaf de dag der bevrijding dag in dag uit, nacht in, nacht uit bewakingstaken langs gevan genkampen hebben moeten verrichten en wier enige afleiding bestaat in het be geleiden van deze gevangenen van en naar hun werk. Zelfs de moffen richt ten hun z.g. bewachungsbataillone eerst af als militairen. Dit is hier niet kun nen geschieden althans niet voldoende, aangezien de bewaking van het begin at aan, over honderden kampen verdeeld, moest worden voortgezet. Waardering. Desondanks heb ik waardering voor de wijze, waarop officieren, onderoffi cieren en manschappen dezer Gezags troepen ondei zeer moeilijke omstandig heden dit vervelende en geestdodende werk nu reeds 8 maanden hebben ver richt. Dat het publiek hieruit wel eens een verkeerde mening krijgt van wat men noemt het nieuwe leger, kan lk begrijpen, doch het is niet billijk. Het spreken van het oude en het nieu we leger acht ik volledig uit den boze. Alle beschikbare krachten uit het ou le leger, beroepsofficieren en beroepsonder officieren zijn, voorzover niet overleden en gepensionneerd, opnieuw ingeschakeld. Voor wat de reserveofficieren en dienst plichtige onderofficieren betreft, is dit evenzeer moeten geschieden, hoezeer ook de belangen van het land hierdoor som tijds moesten worden geschaad Nog n^oit in het verleden heeft het Nederlandse volk zich militair de krachtsinspanning hoeven te getroosten om vier divisies tegelijk te moeten op richten, plus de aanschaffing van het materieel, want er was niets, in tegen stelling met de mobilisatie in 1939 toen er alles volop was, althans had kunnen zijn. Het mobiliseren van een bestaand leger I» gebaseerd op jarenlange oefening en training in tijden van overvloed op grond van bestaande en erkende verloud«ngen. Het nieuwe leger. Het creëren van een nieuw leger uit niets is een organisatorische arbeid waarover alleen insiders, die in Ameri ka en Engeland dit werk 5 Jaar lang bij de hand hebben gehad zich een oordeel kunnen vormen. Toen men één onzer meest voorasn- staande generaals uit fcet leger val 1940 verzocht het petitionnement te onder tekenen, heeft hU dit geweigerd, naar mU ter ore kwam, met het antwoord: over 2 of 3 Jaar zal ik u mijn oordeel mededelen of de militaire topleiding in staat is geweest een nieuw leger te vor- menu REGEN OF SNEEUW. Wind tussen Oost en Noord, meest zwaar bewolkt met later enige op- kl^Ving. Vooral in het Zuiden van het land regen of sneeuw. Tempera tuur om het vriespunt. 28 Februari. Zon op: 7.30.uur. Onder: 18 16 uur. Maan op: 6.17 uur. Onder: 14.05 uur. waardering voor het Gebrek aan oude leger? Men verwijt de regering en legerlei ding, dat zij in waardering voor het oude leger van 1940 tekort zijn geschoten. Dit zou zich uiten in de volgende punten: a. De onderscheidingen, welke in 1940 verworven werden, zijn nog niet uit gereikt. b Ben nationale huidebetoging voor het oude leger heeft niet plaatsgevonden. Ad. a. Er zijn in 1940 op grond der da den in 5 oorlogsdagen bedreven 800 voor stellen ingediend tot uitreiking der mili taire Wilemsorde. Dit is meer dan het gehele Engelse expeclitieleger gekregen heeft voor zijn veldtocht vanaf Cotentin tot Berlijn. Hieruit blijkt, dat de maat staven van heldenmoed zich in deze 5 oorlogsjaren gewijzigd hebben. Dientengevolge moeten alle voorstellen voor de militaire Willemsorde op grond der nieuwe maatstaven worden bekeken. Ad. b. Tot mijn verbazing heb ik moe ten constateren, dat de marine, welke toch ook buitengewoon heldhaftig gevochten heeft, nooit op alle mogelijke manieren verzocht heeft om huldebetoon. Voor de eerste maal zal de marine wor den gehuldigd over enkele dagen ter ge legenheid van de slag in de Javazee. Het zelfde zal geschieden voor het leger op 14 Mei bij de Grebbeberg, het Kornwer- derzand en enige andere plaatsen. De tegenstelling oude leger en niéuwe leger is fout. Het goede uit het oude en het goede uit het nieuwe horen hand aan hand te gaan in de Koninklijke Land macht, welke vóór 1940 bestond en nu nog bestaat. (Vervolg op pag. 3.) Lie spreekt tot zün landgenoten. OSLO. In een radiorede heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, zijn landgenoten toe gesproken. Hij zei o.a.: „Wanneer men algemeen aanneemt, dat de UNO niet in staat zal zijn een nieuwe oorlog te verhinderen, dan zal voor de nazi's het ogenblik gekomen zijn opnieuw de kop op te steken. Men moet zich niet voorsteilen dat de denkbeelden, die zi) vertegenwoor digen, nu plotseling uitgestorven zouden zUn. Het zaad dier denkbeelden bestaat nog, en het is onze plicht te verhinde ren, dat dit ontkiemt." 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. Prins Bernhard is in ernstige mate overwerkt door de opeenhoping van taken, we'ke hij /ervult, en moet op medisch advies enige weken volstrekte rust houden. Te dien einde heeft Z.K.H. zich naar een herstellingsoord begeven, dat uitsluitend is gereserveerd voor geallieerde of:cie- ren, die rust behoeven. De gezondheidstoestand van H K.H. Prinses Juliana is langzaam vooruit gaande, doch laat nog niet toe. dat H.K.H. den Prins vergezelt. Het ligt in de bedoeling van de Prinses, om zich, zodra zij geheel zal zijn hersteld, naar de verblijfplaats van den Prins te be geven. Na volkomen te zijn uitgerust zullen hunne Koninklijke Hoogheden vervol gens de inspannende reis naar Scandi navië aanvaarden. PARIJS, (AFP). De Franse mi nisterraad heeft besloten tot de sluiting van de Frans-Spaanse grens met ingang van 1 Maart as. Practische gevolgen sluiting Frans-Spaanse grens. PARIJS (Reuter). Bidault heeft vanavond laat met drie andere ministers een bijeenkomst om de uitvoerings methoden van het besluit der Franse regering de Frans-Spaanse grens te slui ten, te bestuderen. Dit besluit betekent Na aanneming van een aantal kleine wetsontwerpen is aan de orde de wij ziging van de kieswet. De heer Van Rappard (lib.) wenst tegen dit ontwerp te stemmen. Alles wat er voor goeds inzat, is er door de Tweede Kamer uitgeamandeerd. Spr. is voorstander van afschaffing van de opkomstplicht. Terwille hiervan was hij geneigd de verlaging van de kies gerechtigde leeftijd te accepteren. De jeugd kan zeker niet op een leef tijd van 23 jaar geacht worden te kunnen oordelen over staatkundige on derwerpen. Daarbij komt, dat het hek van de dam is wanneer men eenmaal begint aan verlaging van de leeftijds grens. In een vrij land komt het ook niet te pas, de burgers te dwingen tot een wandeling naar het stembureau. Daar kan men dan een ongeldig biljet depo neren, of een biljet met een gedichtje erop. Want stemplicht is er niet. De heer Beuiner (a.r.) is niet bijzon der ingenomen met het ontwerp. Wat nu de niet-afschaffing van de opkomstplicht betreft, de regering had een goed voorstel gedaan. In 1925 zijn 100.000 kiezers, die niet gestemd hadden, niet ter verantwoor ding geroepen, waarvoor heeft die opkomstplicht nodig? Men zorge voor een goed politiek program en voor aantrekkelijke candidaten. dan komen de kiezers wel ter stembus. De heer Reinalda (s. dj ziet in het ontwerp een stuk noodwetgeving. Met de vorige sprekers juicht spr. het toe, dat de jongeren thans inge schakeld worden in ons politieke le ven. De heer Kropman (r.k.) meent, dat de opkomstplicht terecht in de wet is gehandhaafd. De verplichting is nog niet lang geleden in de wet vastgelegd. Dat de opkomstplicht niet populair is, mag geen argument zijn. De minister van binnenlandse zaken de heer Beel, meent dat de groepen van 2325 jaar de eisen van het staats burgerschap zullen blijken te verstaan. Dat hiermede het hek van de dam zou zijn, vermag spr. niet in te zien. Zou men verder gaan. dan zou de grond wet daarvoor gewijzigd moeten worden en deze Kamer zou daarover zeker een woord kunnen medespreken. De rege ring wenst 't votum, dat in de Twee de Kamer gevallen is over de niet-af schaffing van de opkomstplicht te eer biedigen. al kan spr. de bezwaren, die geopperd zijn, grotendeels onderschrij ven. De minister wijst er op, dat verwer ping van het ontwerp onoverkomelijke moeilijkheden met zich zou brengen met het oog op de a^. verkiezingen. De heer Bcumer (a.r.) verk'aart, dat hij in verband met moeilijkheden, welke de regering bij verwerping zou on'der- vinden, niet tegen het ontwerp zal stemmen. Het wetsontwerp wordt hierna zon der stemming goedgekeurd. De heer Van Rappard (lib.) wenste geacht te worden te hebben tegenge stemd. De vergadering wordt hierop gesloten. een volledige stopzeting van de re'zi- gers-, trein-, post-, telegraaf- en te'e- foonverbindingen tussen de twee an- den. Op deze bijeenkomst zal ook wor den besloten, in hoeverre deze maa "gel de buitenlandse transitohandel met Spanje beïnvloedt, voor zover deze over Frans grondgebied loopt. Een van. de belangrijkste gevolgen zal zijn. dat de Frans-Spaanse handelsovereenkomst, die in September 1945 voor de duur van zes maanden is getekend en de volgen de maand zou worden verlengd en uit gebreid, niet ten uitvoer zal worden gebracht. Nog vier republikeinen geëxcuteerd. LONDEN (Reuter). Volgens radio Parijs zijn nog vier Spaanse republi keinen door de militaire rechtbank te Barcelona schuldig bevonden en geëxe cuteerd. 's-Gravenhage, 26 Febr. De R.V.D. meldt: De regering heeft besloten, dat Mr. E. N. van Kieffens Nederland in de Veiligheidsraad te New York perma- nenl zal vertegenwoordigen. H.M. de Koningin heeft in verband hiermee goedgevonden, dat Mr. E. N. van Kieffens aftreedt als hoofd van het departement van Buitenlandse Zaken, en in deze hoedanigheid wordt opgevolgd door Mr. J. H. van Royen, De heer Van Kieffens blüft deel uit maken van het kabinet. Uit gezaghebbende bron wordt alhier vernomen, dat de toestand te Gorontalo op Noord-Celebes ernstig is. Te Ma- kassar zijn Indonesische pamfletten ge vonden, welke een kort verslag geven van de muiterij te* Menado en melden, „dat een nieuw burgerlijk en m! itair bestuur door de Britten is „bevestigd". Deze pamfletten zeggen, dat de rood witte vlag over geheel Noord-Ce'ebeg wappert en eindigden met de uitroep: „Leve de strijders van de Minahasra". Sir Archibald Kerr heeft ma'aiia. Wij vernemen, dat Sir Archibald Kerr plotseling een aanval van malaria heeft gekregen, welke hem tot minstens be gin vo'gende week dwingt zijn kamer te houden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1