HERDENKINGSPLECHTIGHEID in de N ieuwe Kerk Tweede cursusavond „Economie" VIJFHONDERD JONGEREN BIJEEN Als oorlogsvrijwilliger naar Indië De commandant van de Marine en burgemeester Ritmeester spreken Blank en bruin hebben samen gestreden en zijn samen ten onder gegaan Bijeenkomst personeel water- en lichtbedrijven T eraar debest elling Vreugendenhil en Ludema Waar gaan we heen? De natuur in Maart Gedenkplaat M. S. Bremer Karl Marx, voorspetter van de „handwerktiedenbeschaving" Bouwt eendrachtig „aan een betere wereld" De „Indrapoera" arriveert heden De „Oranje-Harmoniekapel" Liefde De reizigers bederven het voor zichzelf Distributienieuws. Bon voor petroleum i Voor schoenreparatie bon 06 Over de Indische Oceaan naar Ceylon b« èZZen--blengt htt Bchip De Nw. Kerk aan de Weststraat, die met palmen, en bloemen, seringen, Aaronskelken an oranje tulpen ver sierd was, was gisteravond tot de laatste plaats bezet. Tal van Marine, en burgerautoriteieten waren aanwe zig, toen de voorzitter van het plaat selijk comité van „Onze Marine", dok ter Loesberg met een kort woord de bijeenkomst opende, nadat het volks lied staande was gezongen. De heer Loesberg heette in het bizonder den commandant van de Marine en burge meester Ritmeester welkom. Nadat het Held. Mannenkoor „Ecce quomodo moritur" had gezongen, ver kreeg de commandant van de Marine, overste d'Ergelbronner het woord. Overste d'Engelbronner greep terug in de historie van onze marine, toen door vlootvoogden daden werden verricht, die hun naam en ons land een we reldvermaardheid bezorgden. Er Is nu geen sprake meer van grote Hollandse vloten. De bizonderheid van het gebeuren in de Javazee is. dat esn Nederlands eskader, met Engelse en 'Amerikaanse eenheden, aangevoerd wrd door een Nederlandse vlootvoogd Het was voor den schout-bij-nacht K. W. F. M. Doorman een eer deze vloot aan te voeren, maar het was niet gemakkelijk. Doorman wist echter op zijn bemanning te kunnen vertrouwen. Hoe gemakkelijk was het immers ge weest voor de opvarenden om aan wal achter te blijven. Doch zij waren op hun post, doordrongen van de levens taak van een bemanning, om één te blijven met hun schip tot In de dood. Overste d'Engelbronner verhaalt dan uitvoerig de geschiedenis van de oor log met Japan, vertelt van de onder gang van de van Ghant en de Piet Hein, tekent op suggestieve wijze de laatste slag, waarin een dappere bemanning haar einde vond, die tot de dpod trouw was gebleven aan Koningin en Vaderland. Spr. legt er de nadruk op, dat we nooit mogen vergeten, dat hier Hol landers. Ambonnezen en Indonezen ge zamenlijk hebben gestreden, zich één voelend om de troon van Hare Ma jesteit de Koningin. Burgemeester Ritmeester voert het woord. Burgemeester Ritmeester schetst hoe entourage rondom de plechtigheid het geschonden monument 'en de ver nielde huizen, een droef beeld waren van de getroffen bevolking van onze stad. Het is goed om de dagen van het verleden te gedenken, het leed, dat over ons en ons volk gekoman is, niet om wraak te oefenen, maar om de ge rechtigheid. Spr. hoopt, dat de aanwezige jeugd van Nederland moge beseffen, dat het vreselijke wat gebeurt is, nooit meer mag voorkomen en dat dit laatste alleen mogelijk is door de beoefening van de christelijke naastenliefde. Het was voor onze stad een merk waardige dag, aldus de burgemeester. Voor het eerst na zes jaar was onze Landsvrouwe in ons midden om te ge denken de heiden die gevallen waren, gevallen in de Javazee en op zoveel andere plaatsen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Men verzoekt ons aan belanghebbenden mede te delen, dat de gemeenteavond van de Doopsgezinde Gemeente is be paald op 6 Maart, aanvang 7.30 uur. Door het personeel der Gem. Water- en Lichtbedrijven was Maandag j .1. gen avond georganiseerd, die ten doel had de mensen uit bovengenoemde bedrijven, na de moeilijke oorlogsjaren, wat ont spanning te bereiden en tevens te komen tot de oprichting van een personeels organisatie. De met bloemen en palmen versierde zaal van Formosa was grotendeels gevuld met de ambtenaren en hun vrouwen toen de heer van de Wal als voorzitter van het voorlopig comité na een kort openingswoord het woord gaf aan den heer Teune, directeur der Gem. Water en Lichtbedrijven. Deze memoreerde hoe velen de stad verlieten in de 5 oorlogsjaren, terwijl de ambtenaren van genoemde bedrijven steeds op hun post bleven, vaak onder de moeilijkste omstandigheden er voor Er zijn er velen, die zich moedeloos afvragen, wat nu? Eerst hebben we te zorgen, dat zij materieel voldoende gesteund worden, Spr. heeft de overtui ging, dat dit gebeurt. Maar naast die materiële steun is er iets anders nodig. „Wendt U tot God. Zoekt Uw steun en kracht da Goddelijke liefde. Velen hebben in de nood leren bidden. Laten ze het niet ver leren". Stilstaande bij de betekenis van ons volkslied wijst spr. erop, dat velen hebben bewezen, dat de woorden: „Ge trouw tot in den dood", diepe waar heid bevatten. De burgemeester staat stil bij onze koloniale politiek in Indië, die voor alle koloniserende mogendheden tot een voorbeeld geweest is. De toestand is nu precair. Wij kunnen echter niet ontkennen, dat waar wij aan een zijde gelijk hebben, de Indonesiërs ook ge lijk hebben. Wij moeten elkaar vin den. Dat kan in de christelijke naas tenliefde. In de Javazee hebben blank en bruin samen gestreden en ztyn samen ondergegaan. Dat moet de band zjjn, die ons bindt. De eenheid van ons Koninkrijk is het belang van onze gehele be volking. Spr. gelooft, dat het goed zal worden, omdat wij de kracht hebben gehad ook de moeilijk heden van de afgelopen jaren te overwinnen. Stuurt onze jeugd in de goede richting, zo roept spr. uit, dat is de christelijke richting. De burgemeester vertelt, dat de Koningin hem gezegd heeft met hoe groot leed zjj was begaan met allen die getroffen waren en dat Hare Ma jesteit de hoop had uitgesproken, dat zjj sterkte zouden vinden. Dat deze stad weer zou worden opgebouwd tot een krachtig geheel met onze marine. Den Helder zal sterker en beter worden. Dat zal niet vlug gaan, maar als wij allen de opbouw eensgezind an krachtig aanpakken, zullen we er komen. Laat ons In Godsvertrouwen vol houden. Het mannenkoor geeft hierna een prachtige vertolking van Ps. 84, ter wijl daarna een orgelsolo gegeven wordt. Dokter Loesberg sluit met een dankwoord de samenkomst en ver zoekt de aanwezigen tot besluit het volkslied staande te zingen. Morgen(Vrijdag)middag 2 uur zal een droeve plechtigheid plaats heb ben op de algemene begraafplaats te Huisduinen. Daar zullen onze door de Duitsers in Januari 1944 ge fusilleerde stadgenoten, de heren Vreugendenhil en Ludema, worden teraardebesteld. Beiden waren be trokken 'bij de overval op de Ar beidsbeurs, werden gearresteerd en wreed vermoord. In November van het vorig jaar werden hun lijken gevonden op de Waalsdorpse vlakte, waarna de ter aardebestelling voorlopig plaats had te 's-Gravenhage. Morgen nu zal het stoffelijk over schot van, deze stadgenoten zijn laat ste rustplaats vinden op de alge mene begraafplaats te Huisduinen. Elke Dinsdag, 8 u., Vakschool, Volks universiteit: A. Potjewijd over Economie. Donderdag 28 Februari. Casino, to neeluitvoering „De Meid", 8 uur. Vrijdag 1 Maart. Casino, Soirée van Moed, Volharding en Zelfopoffering, 8 uur. Vrijdag 1 Maart, 8 uur, Bestuur Hengel sport. V.O.G. Openingsvergadering in Café Wed. de Boer, Koningstraat 83. Vrijdag 1 en 8 Maart, 8 uur, Volks universiteit, Dr. J. Houtgast over: Atomen en atoomsplitsing. Zondag, 3 Maart, zal het Museum Den Helder weer geopend zijn van 3—5 uur. Om 3.15 uur begint er een voordracht met lichtbeelden voor kinderen ouder dan 6 jaar over „De natuur in Maart". Bij voldoende belangstelling wordt de voordracht om 4.15 uur herhaald voor volwassenen. Schout-bij-nacht K, W. F. M. Doorman, die tijdens de slag in de Java Zee op roemvolle wijze met zijn vlaggeschip „De Ruyter" ten onder ging. Anefo P. Het Engelse Lagerhuisgebouw, dat gedu rende de oorlog door Duitse bombarde menten vernield werd. zal worden her bouwd. Men is thans bezig met het slo pen der fundamenten van het oude ge bouw. Anefo P. Dinsdagmiddag tegen vier uur werden de machines in de Helderse Melkcentrale aan de Molenstraat een wijle stilgezet, omdat in de fabrieks- ruimte een gedenkplaat onthuld zou worden ter herinnering aan den in het vorige jaar overleden voorzitter M. S. Bremer, die van 1919 af be stuurslid van de Helderse Melkcen trale is geweest. Een kleine kring van familieleden en belangstellenden was aanwezig, toen secretaris Kroon een kort ope ningswoord sprak. De huidige voor zitter, de heer Paans, onthulde» daar na de wit marmeren gedenkplaat, waarop in gouden letters uitgebei teld stond „Ter herinnering M. S. Bremer, bestuurder Helderse Melk centrale Mei 1919-Jan. 1945". De heer Duinker, ere-voorzitter, sprak vervolgens een persoonlijk woord, waarin hij een paar momen- ten uit de tijd naar voren bracht, dat de heer Bremer zijn werkkracht aan de opbouw van de H.M.C. heeft gegeven. Nadat de heer Bremer Jr. dq aan wezigen dank gebracht had, was dgze korte plechtigheid ten einde. De cursus over economie, die thans voor de Helderse volksuniver siteit door den heer A. Potjewijd ge geven wordt, mag zich in een flinke belangstelling verheugen. En dat is niet te verwonderen, want de hui dige mensheid wordt voor dergelij ke problemen gesteld, dat een ieder de behoefte gevoelt om de zaak zo economisch mogelijk aan te pakken. Of een ieder ook inderdaad de zaken zo economisch mogelijk aan pakt is een tweede. De vorige week, op de eerste cur susavond, heeft de heer Potjewijd een inleiding gegeven over de wetenschap der economie, en over de verschillende maatschappij-vor men in de loop der eeuwen. De economie is de wetenschap, die zich bezig houdt met de bestu dering van de mensen in hun stre ven naar welvaart: dat is de bevre diging van hun behoeften, in de eerste plaats voeding, kleding en woning, en daarbij dan nog duizend en één andere. Om zich de verschil lende consumptiegoederen te ver schaffen heeft de mens nodig: le. grondstoffen, 2e. arbeid, 3e. gereed schappen of kapitaal. De tweede lezing, die Dinsdag avond j.1. gegeven werd, sloot daar bij aan. Er is vroeger een tijd ge weest, dat de productie der goede ren de grootste moeilijkheden op leverde, .terwijl op het ogenblik de distributie en dan in ruimere zin, dus niet alleen de distributie waarmee het kantoor in de Spoor straat te maken heeft de samen- leving voor zware puzzles plaatst. Het accent is verplaatst van de arbeid naar de gereedschappen en het kapitaal. Wie de grondstoffen en de gereedschappen heeft, heeft de macht. Op het ogenblik bezit Amerika practisch alle mogelijke grondstoffen, en langs synthetische weg worden de\ ontbrekende wel vervaardigd. Rusland, dat één zesde van de wereldoppervlakte binnen zijn grenzen heeft, bezit evenéens schier alle grondstoffen, misschien nog meer dan Ajrerika, echter is de bodem nog niet in cultuur gebracht. Men verkeert daar nog in het sta dium van het experiment. Overigens is heel Europa arm aan grondstoffen, één der oorzaken van het feit, dat onze beschaving er al tijd maar weer „op uit" wil, alle eeuwen door. De heer Potjewijd wist dit op geestige wijze en boven dien raak te illustreren met voor beelden uit de geschiedenis. Meer dan vijfhonderd jongeren waren om 8 uur des avonds bijeen in de Bet- helkerk, om samen de slag in de Java zee te gedenken. Terwijl de jeugd, en ook enkele oude ren, langzaam het kerkgebouw begonnen te vullen, preludeerde het orgel met liede ren uit Valerius' Gedenckklanck. Daarna betrad de heer J. K. Schende- laar het spreekgestoelte voor het uitspre ken van een kort welkomstwoord, gevolgd door het gemeenschappelijk staande zingen van twee coupletten van het lied „Wilt heden nu treden". De heer D. Hollestelle zong vervol- zorgend dat de normale voorziening van gens met orgelbegeleiding van mevr. P3S watpr on j gas, water en electriciteit doorging Hij herinnerde eraan dat het bij de W. en L. bedrijven reeds vele jaren de gewoonte was om voor elkaar belangstelling te tonen bij jubilea, maar ook in tijden van tegenslag zoals bij ziekte, overlijden, enz. Voor dergelijke aangelegenheden wer den dan altijd vrijwillige bijdragen bijeen gebracht. Ter ondervanging vandeze collectes verdiende het ook aanbeveling een personeelsvereniging te stichten met contribuerende leden, waardoor steeds over voldoende geldmiddelen kan wor den beschikt. De door oorlogsgeweld gevallen kame raden werden plechtig herdacht. Na het officiële gedeelte kreeg het duo Boot en van de Sande de gelegenheid ,1e stemming erin te brengen, hetgeen uit stekend gelukte. De vrolijke stemming bereikte haar toppunt toen allen het refrein meezongen van een lied dat door den heer Helder was gecomponeerd. De traditionele verloting ontbrak ook hier niet, waarvoor vele fraaie, nuttige en smakelijke prijzen door tal van win keliers waren beschikbaar gesteld. Door den heer Helder werd het plan tot oprichting van een personeelsorgani satie toegelicht, waarna met algemene stemmen tot oprichting werd besloten. De „Tsngo-Serenaders" verzorgden de dansmuziek, die de feestgenoten nog enige uren bijeen hield. Graaff—Kamp „Ziet ons ootmoedig tot U naad'ren" en „Ik hoor trompetten klinken", welke tenorsoli werden ge volgd door declamatie bij monde van ntej- Ans Sinjewel, van een zeer treffend toepasselijk gedicht van onze plaatsge noot Theo Verbeij, onder de titel „Ge denk, gedenk". Allen verhieven zich hierop van hun plaatsen, om te luisteren naar de woor den die de heer Schendelaar in dit plechtige ogenblik sprak om die mannen te herdenken, die vier jaar geleden hun leven gaven in de Javazee, en tegelijk al diegenen, die in vijf barre oorlogsja ren zijn gevallen aan alle fronten, te land, ter zee en in de lucht, gevallen ook voor de bevrijding van ons vaderland. De organlste speelde aansluitend daar op Grieg's ontroerende „Ase's Tod", dat tegelijkertijd smart, berusting en blijd schap ademt. In sobere bewoordingen schetste de heer Schendelaar vervolgens de gebeur tenissen In Indië na de Nederlandse oor logsverklaring aan Japan. Treffend was hetgeen hij zeide over de voorgeschie denis en het verloop zelve van de slag in de Javazee, in welke de golven van de tropenzee zich sloten boven de be langrijkste eenheden van de Comblned Striking Force, onder commando van schout bij nacht Karei Doorman. Spre ker besloot met een warme oproep aan de Jongeren, om eendrachtig mede te werken aan de opbouw van een betere wereld, opdat het offer in de Javazee niet te vergeefs gebracht zij. Het orgel speelde hierop het bekende „Nader, mijn God, tot U", waarna de heer Hollestelle nog een tweetal liederen zong. De heer Schendelaar sprak een kort dankwoord, waarna mej. Sinjewel het gehele Wilhelmus declameerde. De bij eenkomst werd met het staande zingen van het eerste en het zesde couplet van ons volkslied besloten. INTELLECTVOORSTELLING TIVOLI. Men verzoekt ons te willen mee delen, dat Zondagmorgen om 10.30 uur in de Tivoli bioscoop een z.g. intellectvoorstelling plaats heeft van de film „K XVIII 20.000 mijl onder zee". Om 10 uur wordt de cassa ge opend, de voorstelling vangt te 10.30 uur precies aan. In verband met de te verwachten belangstelling zal er Zaterdagmid dag van 3 tot 4 plaatsbespreking zijn. Het motorschip „Indrapoera" pas seerde gisteravond de Downs in En geland en arriveerde heden te IJmui- den. Om twee uur zullen de passa giers te Amsterdam van boord gaan. BLOEMRANTSOEN GEHALVEERD. Bij het ingaan van de winter is het veertiendaags rantsoen bloem van 200 op 400 gram gebracht. Nu de winter teneinde loopt is het met het oog op onze voor raden geïmporteerde bloem gewenst weer tot het oude rantsoen van 200 gram terug te keren. Doordat het brondrantsoen alles zins voldoende kan worden geacht, kan deze verlaging zonder groot bezwaar voor den consument uitgevoerd worden, Karl Marx. Spreker stond enige tijd stil bij de figuur van Karl Marx, de grondleg ger van het historisch materialisme, die uitging van de zichtbare wereld, en die voor de arbeidersklasse heeft voorspeld een tijd, waarin de koop- mans- en kapitalistische beschaving plaats zal maken voor een hand werksliedenbeschaving, met in goede zin de dictatuur van het proleta riaat, waarin echter de dictatuur al leen nog maar nodig zal zijn om de leiding over te nemen. Het was feitelijk niet zozeer een causerie, die de heer Potjewijd hield, als wel een soort „hardop- denken", waarin hij zijn toeschou wers mee liet denken over de vraagstukken, die hij, zij het ook vluchtig, aan de orde stelde. Het was ook onmogelijk, om op alle punten diep in te gaan; maar de heer Pot jewijd slaagde er op de hem eigen wijze in, zijn mensen te leiden door de straten van een uitgestrekte stad, en dan het liefst de hoofdwegen te bewandelen en toch telkens te wij zen op de vele zijwegen, smal en breed, die er zijn, en wier aantal is toegenomen naarmate de beschaving ouder werd. Deze dagen kwamen vertegen woordigers van de Chr Oranjever., de Oranje-garde, de Oranje-Harmo niekapel en het werkcomité onder voorzitterschap van den heer J. de Jong bijeen om te bespreken, welke maatregelen genomen moesten wor den, om de Oranie-Harmoniekapel weer nieuw leven in te blazen De oorlogsjaren hebben ten ge volge gehad, dat de O.H K. practisch uit haar voegen gelicht is, niet al leen wat betreft het ledenaantal, maar ook wat de instrumentertposi- tie aangaat. Er werd van gedachten gewisseld over de wenselijkheid, dat het prot. chr. volksdeel van onze stad een eigen muziekvereniging heeft, die kan optreden ter gelegenheid van feestelijke bijeenkomsten en ter op luistering van nationale feestdagen e.d. Het bleek wel moeilijk, de be schikking te krijgen over voldoende jonge krachten, daar de besten hun ner reeds bezet zijn met catechisa ties en allerlei verenigingswerk. Niettemin sprak uit de woorden der diverse sprekers wel de overtuiging, dat met een actieve propaganda nog wel degelijk nieuwe leden te wer ven zijn, in welk verband ook ge dacht werd aan vrouwelijke leden. Dit laatste zal ongetwijfeld voor menigen „jonckman" de stap naar het repetitielokaal vergemakkelij ken, en hem met des te meer inte resse het koperen of houten instru ment doen hanteren! Besloten werd, een commissie te formeren, bestaande uit een negen tal personen, afkomstig uit de vier aan de vergadering deelnemende groepen, versterkt met een ver tegenwoordiger van het geref. jeugdwerk. Deze commissie zal het vraagstuk der financiën, der instru menten en der ledenwerving nader onder ogen zien. De molen is in deze tijd van stroom- psparing een belangrijk werktuig in ïenst van de wederopbouw. Door de Vacht van de wind maalt ze het koren, kagt het hout en verricht vele andere vttige werkzaamheden. Anelo/Raucamp P, De Wereld Een welhaast opgegeven invalide, door min of meer kreupele verdragen, die als afzichtelijke hechtpleisters op haar tere huid zijn geplakt, kramp achtig bij elkander gehouden. Een wellicht ietwat bittere, doch voor de hand liggende definitie. Men vraagt zich af waarom? Waar om moet deze, van rijkdommen bar stende planeet eens in de nauwelijks drie decennia verschroeid worden door mensen die met een ongemotl veerde haat en gebruik makende van de meest weerzinwekkende wapenen, ais horden waanzinnigen op elkander losstormen en ontstellend vraagt men zich af, waar blijft het verstand? Hiermede bedoelen wij dan niet het verstand waaruit de atoombom is ontsproten, doch het verstand dat liefde betekent. Liefde waarnaar wij hunkeien en waarvan wij elkander zo weinig geven en gunnen. Geef liefde! Aan Uw werk, Uw land, Uw stad, Uw bloemen en aan alles wat rond om U van den Schepper getuigt. Geef liefde! Beschouwt U zelf niet als een Per- sona Grata. Deel Uw eventuele capa citeiten met Uw medemensen. Laten de minderbedeelden zich koesteren in de warmte van Uw genegenheid van Uw stoffelijke doch bovenal van Uw geestelijke gaven. Gedraagt U niet openlijk als een profane prediker der liefdadigheid. U kwelt Uw naas ten en demonstreert lijdende te zijn aan een armelijke, glansloze pedan terie. Geef liefde! Doch verwacht niet dat gij aan de vergetelheid zal wor den ontrukt, door middel van een blauw emaille bordje, dat, gesierd met Uw naam, op de verweerde ste nen zal zijn aangebracht van een grandioos woonhuis op de hoek van een na U te bouwen straat. Want dat bordje zal na luttele jaren verscholen gaan achter het rijke blad van een vruchtbare klimop hetgeen te betreu ren zou zijn want' U had het graag gezien als een open doekje, een da verend applaus voor Uw betoonde menslievendheid. Geef liefde! Met heel Uw hart en dan heeft U voor een betere wereld waarlijk geen geladen karabijn van node. SCORPIUS. In de Diesel-electrische treinen en de gestroomlijnde electrische treinen mogen reizigers, als er niet voldoende plaatsen zijn en mits de dienstdoende stationschef of treinconducteur hier voor toestemming verleent, plaats nemen in de postrijtuigen. Een maat regel, die vele reizigers geruime tijd wachten kan besparen. Maarnu komen er van de Poste rijen klachten, dat deze postrijtuigen herhaaldelijk worden beschadigd en verontreinigd, terwijl het vaak voor komt, dat voorwerpen die tot de in ventaris behoren, worden ontvreemd. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat indien hierin geen verbetering komt, de fatsoenlijke reizigers de dupe zullen worden van het wangedrag van ande ren, doordat het vervoer van reizigers in de postwagens zal moeten worden verboden. Het publiek heeft het dus zelf in de hand om een dergelijke maat regel, die de directie van de spoorwe gen zelf zou betreuren, te voorkomen. Vooral ook, door niet werkeloos toe te zien, wanneer anderen zich blijken te misdragen. Bij stemming heeft de Braziliaanse constitueerende vergadering besloten, dat de autoritaire constitutie van kracht zal blijven totdat een nieuwe is aangenomen (Reuter). OFFICIëLE BONNENLIJST. Officiële bonnenlijst voor de tweede t/on 1946 (3 helft van de 3de periode 16 Maart 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 603: 060 t/m 066 algemeen 800 gram brood 067 algemeen 200 gram bloem 0C8 algemeen 400 gram suiker 069 algemeen 125 gram boter 070 algemeen 250 gram margarine 071 algemeen 100 gram vet 072 algemeen 100 gram kaas B 16 reserve 800 gram brood B 17 reserve 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602: C29, 030, 031 vlees 100 gram vlees 025 aardappelen 2 kg aardappelen. A 10 melk l'/« liter melk B 10, C 10 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603: 560, 561 algemeen 800 gram brood 562 algemeen 563 algemeen 564 algemeen 565 algemeen 566 algemeen D 16, D 17 res. E 16 reserve 200 gram bloem 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel 1 ei D 18 reserve Bonkaarten LD, LE 602: 529, 530, 531 vlees 100 gram vlees 525 aardappelen 1 kg aardappelen D 10, E 10 melk 5 liter melk Tabakskaartsen enz.: T 15 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen import sigaretten) V 15 100 gram chocolade of suikerwerken X 15 2 rantsoenen tabaks-* artikelen (geen import sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Maart a.s. Voor de week van 10 t/m 16 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak en versnaperingen, huishoudzeep en zachte zeep. Op de bonnen voor kaas zal uitsluitend buitenlandse kaas worden geleverd. Voor kookdoeleinden of verlichting. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdoeleinden of verlichting, op onderstaande bonnen dezer kaarten ge durende de maand Maart de daarachter vermelde hoeveelheden petroleum kun nen kopen. Op bon 25 t/m ?8 der kaart UA 510: vier liter; op bon 25 en 27 der kaart UB 510: vier liter; op bón 67 der kaart UC 510: vier liter en op bon 121 en 122 der kaart UD 510: drie liter. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon 06 der lederkaart is aan gewezen voor het doen repareren van schoenen met leder en/of rubber zolen materiaal. Het aantal voor elke repa ratie benoodigde bonnen is aangegeven op de bij den schoenhersteller aanwezige lijst. Men moet deze bon eerst bij den schoenhersteller Inleveren, wanneer de ze de reparatie binnen ca. 14 dagen kan verrichten. Bon 06 leder blijft geldig en kan ln combinatie met reeds aangewezen en nog aan te wijzen bonnen worden ge bruikt. WEER KUNSTTERPETIJN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 Maart a.s. schildersbedrijven en eigen schilders we derom in aanmerking komen voor kunst terpentijn. Bonnen voor kunstterpentijn zullen in den vervolge door de plaatse lijke distributiediensten worden uitge reikt tezamen met de bonnen voor lijn olie en wel voor een even grote hoeveel heid: De uitreiking geschiedt op vertoon van het bewijs van lidmaatschap van de vakgroep schildersbedrijf. Ontevredenheid. Hier en daar uitten de groepjes solda ten hun ontevredenheid over de scherpe afscheiding, die vooral de laatste dagen doorgevoerd werd tussen de vrouwen, officieren en onder-officieren e-erzljds, en de soldaten anderzijds. „Je ziet d e knapen maar de hele dag met die griet jes lopen en wij mogen er naar kijken. Ze krijgen bijna de stulpen als je je met je oorlogsvrijwilligers soldatengezicht op het officiers- of onderofficlersdek durft te vertonen. Nou, als dat nu de nieuwe geest ln het Nederlandse leger ■moet betekenen, dan weet ik het niet". „Nou ja, Kees, maar je moet ze niet allo maal over één kam scheren. Er zijn toch ook heel wat officieren, vooral kader, die meer bij ons, dan bij die meiden zitten". „En je moet toch ook niet vergeten", wijst een ander erop, „dat we op eeri Engels schip zitten en ons moeten neer leggen bij de orders die zij geven". „Ja, en daarom mbet zeker zo 'n beetje limo nade met een stukje ijs erin, ln de can- tine ook zeven pence kosten, moppert een dikkerd, die zijn lippen aflikt van de dorst, „terwijl ze weten, dat wij heus niet te veel geld krijgen en dat het drink water zo lauw is als.... nou ja je weet wel" ,Dat heb je maar aan het eten ge zien, eerst moest er weer gekankerd wor den voordat het beter werd", merkte een derde op, „dat moest toch niet nodig zijn". „Nou ja, jongens", zegt een forse bruingebrande korporaal, „maar eigen lijk hebben we toch maar een moord- leven hier aan boord. Je zal het wel eens slechter krijgen". „Nee, bepaald slecht hebben we het niet", moet het merendeel wel toegeven, „misschien komt het wel door het klimaat, dat je zo sikkeneurig wordt". „Het staat in elk geval vast, dat het wei invloed heeft op een mens zijn gestel", weet een van hen, „enfin, dat zal wel beter worden in Indië". Zo verandert het gesprek dan' weer van onderwerp en draalt het natuurlijk, zoals alle mannenpraatjes, weer uit od de vrouwtjes. -nol06 Alcantara tr<*' schuimend ..poor over de schijnbaar oneindige wa- eh7 1e'machtig dreunende ma- n reJ?° SChip trillen' en plka trll- b i h bWS. nU a"een nog maar voelen Zonsondergang. Elke avond bij het ondergaan der zon genieten de passagiers weer van de uit zee opschietende stralenbundels, die ach ter de wolkenranden een helrocfe, grillig gevormde kransentooi leggen, welke even later overgaat in de wonderzachte kleur schakeringen, die de horizon tot de poor ten van het paradijs schijnen om te tove ren. Ochtendgloren. In de vroege morgenuren schieten de op libellen gelijkende vliegende vissen op hun doorzichtige, blauwachtige vliezen uit de zee op om eerst vele meters ver der ln het blauwgroene deinende watei weg te duiken. Maar iedere soldaat is nu eenmaal geen natuurliefhebber en de meesten zijn dan ook blij wanneer op Vrijdag 1» Januari de kust van Ceylon zich boven de vlakke zeespiegel begint te verheffen^ De hoofdstad Colombo blijf1 links liggen en langs de Oostkust varen» ir9e> Al- dag Al weer een bijzondera schip met repatriërenden. Oldenbarneveldt, een cantara op die ontmoeting. Weer een De Johan van uiucimai—' van de weinige schepen, die de gen oorlog met eigen bemanning gevar heeft, passeert aan bakboordzijde en 1 enthousiasme der passagiers van bei schepen, repatriërenden tegenover 6°' ten, kent geen grenzen. ..a_ Er zijn er maar weinig onder de so ten, die beweren uit vaderlandslied naar Indië te gaan, maar op zulke menten kom» eerst goed ieder mens, bewust of Plekje in zijn hart heeft waar de liefde voor zijn waart blijft. mo- ""t uiting, da' onbewust, ee opengehouden. vaderland Trinco-Malee* OP 19 Januari 1946 ligt het E"ge,B! transportschip met bijna 3000 Neder ders aan boord, tussen de groen e> eilanden in de haven van Trinco- De zon straalt neer op de gepa^°ipviejr Alcantara met de Nederlandse d« s ln top en duidelijk klinkt het W'lnan d8 Van Nassaue, gezongen ter ere vboven verjaardag van prinses Margriet, en het rumoer van het laden en ne uit. Ze vergeten Holland niet. P Neder!?.-.hun r.'ct moge. j

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2