SANATOGEN Heeft Sjahrir ontslag aangeboden De Marine te Batavia herdenkt 4000 man Spaanse troepen aan de Franse grens WIJ MAKEN KENNIS MET DE LUXE VAN HOLLYWOOD Min. Schermerhorn en luitenant-adm. Helfrich spraken te Amsterdam Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Nederland herdenkt zijn helden Minister Logemann te R'dam In Rotterdam En te Den Haag De Duitsers moeten de buikriem nauwer aanhalen Vice-adm. Pinke en dr. van Mook spreken Ook in „de West" kwam' men samen Indon. leiders vluchten Sir Archibald vertrok met onbekende bestemming Herdenking op Cura^ao VOORSCHOTREGELING GEZINNEN MILITAIREN Aanval op de Spaanse Reisbrief uit de V.S. Per nachttrein naar de Grand Canyon Wij moeten straks meer melk drinken VOETBAL BondselftalZwaluwen 43 ZwaluwenRode Duivels 5 Maart te Brussel '1 ambassade te Brussel Sterke zenuwen door Sanatogen! Voor de Vrouw Onze haakcursus» In de Oude Kerk te Amsterdam werd ln een plechtige bijeenkomst de slag op de Java-zee herdacht. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft ln samenwerking ■eet het Nationaal Instituut overal ln Ne derland dergelijke bijeenkomsten geor ganiseerd. Voor de kerk stond een erewacht, bestaande uit een sectie matrozen en een «ectie mariniers aangetreden onder bevel van kapitein Tattje, terwijl het muziek corps van de Amsterdamse Politie de plechtigheid met muziek opluisterde. Onder een erehaag van vlaggen van de Amsterdamse Jeugdverenigingen traden de 300 genodigden de kerk binnen, waartoe behoorden minister-president prof. ir. W Schermerhorn, luit.-admiraal C. E. L. Hel frich, luit.-generaal H. J. Kruis, vele vlag officieren en andere marine-autoriteiten, vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, de kinderen van schout-bij-nacht Karei Doorman en familie-leden van de gevallenen, vlce-admiraal L. A. C. M Doorman, hoofd der Nederlandse missie in Berlijn en de marlne-attaché's van En geland, Amerika en Canada. Als symbool een katafalk. Als symbool stond in het midden van de kerk een katafalk met een kist, gedekt door de Nederlandse vlag, waarop de steek van een schout-bij-nacht en de ver sierselen van Doorman lagen. Vier leden van de Koninklijke Marine hadden de dodenwacht betrokken, terwijl de kist werd geflankeerd door de vlaggen van Engeland en Amerika. Dr. C. P. Gunning, rector van het Am sterdams Lyceum, opende deze herden king, waarna een koor het lied „O Ne derland let op Uw Saeck" zong. De min.-president hield vervolgens een herdenkingsrede; waarin hij de Jeugd wees op het schitterende voorbeeld van de hel den van de slag in de Java-zee, die hun roeping in het Koninkrijk en de wereld hebben gevolgd en in de Java-zee de vlag en de eer van Nederland hebben hoog gehouden. Nadat andermaal het koor een lied uit Valerius Gedenckklank ten gehore had gebracht, gaf luit.-admir'aal Helfrich een historisch overzicht van de heroïsche zeeslag, welke ruim zeven-en-een-half uur duurde, getrouw aan de historische woorden van de Ruyter: „Waar de heere Staaten, hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen" is Karei Doorman met zijn schip ten onder gegaan. „Het is een plicht voor allen, die bij de Koninklijke Marine dienen, hun voor gangers te gedenken en hun voorbeeld te volgen. Nederland moet een weermacht ter zee opbouwen tot een instrument waarop men trots kan blijven." Hierna droeg een jongere een gedicht van Jan H. de Groot voor, getiteld: „In Memorlam Karei Doorman." Tenslotte legden min.-president Scher merhorn onder orgelspel, namens de Re gering een krans bij de katafalk, gevolgd door luit.-admiraal Helfrich namens de Marine en luit.-generaal Kruis namens de Koninklijke Landmacht. Ook werden kransen gelegd namens het gemeente-bestuur van Amsterdam en na mens de jeugd en het Nationaal Instituut. Met de Nederlandse, Engelse en Ameri kaanse volksliederen werd de herdenking beëindigd. In het kader van de Nederlandse Jeugd gemeenschap heeft Woensdag in de oudst overgebleven kerk te Rotterdam de zo genaamde Oude Kerk op Delfshaven, een herdenking plaats gevonden van de slag in de Java-zee. In gereserveerde zetels hadden plaatsgenomen autoriteiten van de Koninklijke Marine, alsmede uit leger en civiele-kringen. Op het terrein van de Juliana- kazerne te 's-Gravenhage had de plechtige herdenking plaats. Aan deze plechtige herdenking namen officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de generale staf, alsmede een afdeling van het V.H.K. deel, onder comman do van kolonel J. H. Droste, adjunct chef van de generale staf. Om kwart voor twaalf kwam lt.- generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, op het terrein. Na de opgestelde troepen te hebben ge- ïnspecteerd hield luitenant-generaal Kruis tot hen een toespraak, waarin hij o.a. zei: Wanneer wij in de toekomst onze taak zo zien, zoals zij die zagen, dan hebben Doorman en zijn blanke en bruine makkers hun leven niet voor niets gegeven. Onder leiding van 'den eersten lui tenant R. van Yperen bracht de Ko ninklijke Militaire Kapel het „Wilt heden nu treden" ten gehore. Om precies twaalf uur werd een minuut stilte in acht genomen, waarna de Koninklijke Militaire Kapel het Wil helmus speelde. Nadat de vlag, die halfstok woei, was gehesen, defileerden de troepen langs luitenant-generaal Kruis. Buitenaanzicht van het Center Theater in de 45ste straat, dat door Nelson A. Rockfeller is aangeboden als tijdelijk hoofdkwartier voor de alg. vergadering der U.N.O. Het theater heeft 3500 zit plaatsen en bevat 10 kamers, die als kantoor gebruikt kunnen worden. Anefo P. ZIJ WORDEN MET EEN-DERDE VERLAAGD. H e r f o r d, 27 Febr. Een speciale verslaggever van het ANP seint: De voed selschaarste in de wereld en speciaal in het Britse R;jk heeft het militaire bestuur in de Britsche zone van Duitsland genoopt tot drastische vermindering der rantsoe nen voor de Duitse burgerbevolking. Naar officiël is medegedeeld zal het rantsoen met een-derde worden verminderd met ingang van 4 Maart a.s. Minister Logemann. De minister van Overzese Gebiedsdelen, prof. dr. J. H. A. Logemann, sprak van de kansel, die bedekt was met de Neder landse driekleur en geflankeerd door de Engelse en Amerikaanse vlag, een her denkingsrede uit. In diepe weemoed her denken wij de dapperen, die hun leven lieten. Moge ons Koninkrijk steeds man nen voortbrengen, die hunner waardig zijn. Ook de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, hield een toespraak. Bij het Piet Hein-monument werden tenslotte kransen gelegd door den minis- ster, den burgemeester en door een lid van het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Batavia, 27 Febr. - Een achttal over levenden van de slag in de Java Zee wa ren heden met hun echtgenoten en met de familie van de leden van de Neder landse marine, die daarbij hun leven ver loren hebben, aanwezig bij een plechtig heid van het Nederlandse departement van marine ter herdenking van de slag in de Java Zee. De geallieerde marines waren verte genwoordigd door kapitein Cooper van de Royal Navy, die admiraal Patterson verving en kapitein P. W. Rairden, ver bindingsofficier van de U.S. Navy. Admiraal Pinke Vice admiraal Pinke gaf uitdrukking aan zijn gevoelens van dankbaarheid en achting jegens de mannen van de Kon. Nederlandse Marine, die hun leven ver loren hebben in de slag in de Java Ze'e. Hun opoffering is niet vergeefs geweest want zij hebben tijd gewonnen voor de geallieerden en hebben het de Verenigde Staten mogelijk gemaakt zich van de klap te Pearl Harbour te herstellen, aldus spreker. Hij besloot in het Engels met een woord van dank aan ,,onze kameraden van de Britse en Amerikaanse marine, die in deze schitterende slag hun leven offerden voor onze gemeenschappelijke zaak". D**# Van Mook. Na twee minuten stilte bracht dr. Van Mook nog ln een eenvoudige toespraak hulde aan hen, die gevallen zijn. Hij zei- de, dat hij de slag in de Java Zee be schouwde als de bekroning van een reeks van geallieerde acties die ten doel hadden den vijand tegen te houden. Ook gene raal Spoor en een aantal hoge marine autoriteiten waren tegenwoordigd. SNELLER DAN DE GEDACHTE. Wij hebben onlangs gelezen, dat het door middel van zogenaamde Radar- stralen is gelukt, contact met de maan tot stand e brengen. Die Radarstralen hebben een snelheid van 400 000 kilo meter per seconde. Dat is sneller dan., bliksemsnel. Want de bliksem doet in een seconde „slechts" 300.000 kilometer. Dat is óók veel sneller dan de gedachte, die we wel eens met de snelheid van de bliksem vergelijken. Vergeleken met de bliksem en met de Radarstralen gaan onze gedachten maar een slakken- gangetje. Een gedachte dat wil zeg gen, het overbrengen van een prikke ling door onze zenuwen zou een uur over de afstand van 250 kilometer no dig hebben. We hebben in de vervolge maar niet meer over „bliksemsnelle" gedachten spreken. In het Londense blad „The Star" van Woensdag komt het volgende bericht voor: „Volgens niet beves tigde berichten uit Batavia, zou Sjahrir, de Indonesische leider, na (besprekingen met andere Indonesi sche leiders zijn ontslag hebben aan geboden. Volgens andere berichten van British United Press ontvangen 1de Indonesische leiders nog steeds telegrammen, waarin pressie op hen wordt geoefend om alleen volledige onafhankelijkheid te aanvaarden". (Ook in Den Haag kon het bericht omtrent Sjahrir's ontslag niet beves tigd worden"), Indonesische leiders op Banka gevlucht. Onderhandelingen met muiters te Menado afge broken. Wij vernemen uit betrouwbare bron op Malakka, dat de leiders van het Indonesische verzet te Pankal- pinang (op het eiland Banka) met medeneming van voedselvoorraden naar het Zuiden gevlucht zijn. Daar men verondersteld had, dat de be langrijkste slag tegen de Nederlan ders te Pankalpinang zou plaatsvin den, had de inheemse bevolking de plaats verlaten. Naar hun verteld was, zouden de Nederlanders de ge hele bevolking uitmoorden. Zij keren echter naar hun haardsteden terug, nu zij de ware toedracht 'vsn Zaken beseffen. De onderhandelingen met de mui ters in Menado zijn afgebroken. De muiters zijn gewaarschuwd, dat nieuwe troepen gezonden zullen worden en dat de gezagsovername op vreedzame wijze zal moeten ge schieden. Britse vooruitgeschoven posten in de buurt van Menggati bij Soera- baja zijn in de nacht van de 25ste Februari door Indonesiërs aangeval len. Vliegveld bij Mandai en basis bij Makassar bezet. De Nederlandse autoriteiten heb ben het vliegveld bij Mandai en de basis voor zeevliegtuigen te Makas sar laten bezetten. Nederlandse ma rinetroepen zullen hier worden in gezet, totdat de Nederlandse bur gerlijke autoriteiten deze taak zul len overnemen en het vliegveld Makassar voor burgerlijke doelein den gebruikt zal worden. Sir Archibald Clark Kerr is gisteren, vergezeld van enkele raadgevers, met onbekende bestemming uit Batavia ver trokken. Men bericht thans, dat hij lijdende is aan een plotselinge aanval van maaggriep. Hij moest in zijn auto worden geholpen. Ofschoon geen bij zonderheden met betrekking tot zijn rois zijn bekend gemaakt, zijn welinge lichte kringen van mening, dat deze reis in verband staat met belangrijke beraadslagingen, waarvan Sir Archibald Clark Kerr een uitstel niet raadzaam achtte. Het is echter mogelijk, dat hij van deze gelegenheid gebruik zal ma ken om tegelijkertijd enige dagen vol slagen rust te houden in afzondering. CURAgAO. Op de marine-basis te Parera is de 27ste Februari met een korte plechtigheid de slag in de Java- zee herdacht. In tegenwoordigheid van den consul der Verenigde Staten, den heer Franklin, den waarnemend consul van Groot Brittannië, den heer Smithy en den Amerikaansen bevelhebber Mat ton, richtte kapitein H. J. Suermondt het woord tot de officieren en man schappen der marinebasis en verzocht één minuut stilte. In verband met de plechtige ge beurtenissen van gisteren hebben wij van de betrokken autoriteiten toe stemming, heden met vier pagina's van ons normaal formaat uit te komen, lnplaats van Zaterdag. Tengevolge van de omstandigheid, dat vele militairen wegens dienstredenen bui tenlands moeten vertoeven, dreigen in sommige gevallen financiële moeilijkhe den te ontstaan voor de gezinnen van de militairen, op wie het bepaalde in art. 19, le en 2e lid van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement, c.q. In artikel 17, le en 2e lid, van het Arbeidsovereen- komstenbesluit toepassing vindt. Zoals bekend is, verlenen deze bepalin gen aan het betreffend" rijkspersoneel, voor zoveel nodig, aanspraak op een ge deelte van de burgerlijke bezoldiging bo ven de militaire beloning. De uitvoering dier bepalingen ondervindt voor deze categorie thans evenwel herhaaldelijk vertraging door het uitblijven van de voorgeschreven verklaring, waaruit moet blijken, dat de ambténaar nog in leven is en waarin opgave wordt gedaan van diens militaire beloning. Dezelfde moei lijkheden kunnen zich voordoen ten aan zien van gezinnen van rijkspersoneel, het welk dienst doet als oorslogsvrij williger. Ter voorkoming van de moeilijkheden heeft de raad van ministers bepaald, dat het wenselijk is, dat in voorkomende ge vallen aan de betreffende gezinnen, voor zoveel nodig, een voorschot wordt ver leend. Voor het vaststellen van dit voor schot dient als basis te worden genomen de laatstelijk genoten uitkering krach tens de hiervorengenoemde bepalingen met dien verstande, dat ten behoeve van het gezin van gehuwden en ongehuwden enige kostwinners, ten hoogste 70 pet. en ten behoeve van de gezinsleden van de overige ongehuwden ten hoogste 50 pet van deze uitkering als voorschot wordt verleend. Als voorwaarde voor het verlenen van zodanig voorschot dient een daartoe ge rechtigd gezinslid of een gemachtigde een verklaring te ondertekenen dat naar zijn (haar) beste weten de desbetreffende per soon nog in leven is. Voorts dat hij (zij) beréid is om het voorschot, verleend overeenkomstig het rondschrijven van den minister van binnenlandse zaken van 17 Januari 1946, no. 6166 I/R, afdeling ambtenarenzaken, op eerste verzoek te rug te betalen indien en voor zover dit voorschot ten onrechte is ontvangen. (Van eeVt specialen verslaggever). LOS ANGELES. Wij hebben drie dagen doorgebracht in Los Angeles, Hollywood en omstreken, en hebben er de studio's van Walt Disney en van de Metro-Goldwyn gezien tegen een ach tergrond van duizenden olieboortorens, soms vierduizend bij elkaar. Disney zelf was ziek, doch wij wer den ontvangen door den befaamden „Donald Duck". Wij zagen de wieg van Mickey Mouse en de allereerste con ceptie van Mickey, door Disney zelf getekend, welk ontwerp door een aan tal kunstenaars geleidelijk aan getrans formeerd is tot het bekende filmfiguur tje. In de Metro-Goldwyn-studio's reden wij door namaak*-concentratiekampen en Schotse, Chinese en Indische dor pen: wij zagen er Oosterse Moskeeën en het enorme waterbassin, waarin „twintig minuten boven Tokio" en der gelijke films in miniatuur worden opge nomen. Wij zagen het filmen van een namaak-boerderij uit Florida, waarvan letterlijk alles met de hand gemaakt en niets echt was. Het enige „echte" was een brullende leeuw, het bekende sym bool van de Metro-Goldwyn, dien wij in zijn kooi zagen. Na een dergelijk be zoek aan een filmstudio verliest men al zijn vertrouwen in de film. Overdadige luxe. Wij reden door een streek vol sinaas appelbomen, palmen, -eucalypten en oliebronnen, langs de paleizen van de voornaamste filmsterren, zoals Charlie Chaplin, met hun eigen zwembaden en hun Japanse tuinen. Men staat perplex van de overdadige luxe dier paleizen. Na drie zeer -ermoeiende dagen kre gen wij twee uren rust in de zonne schijn op een prachtig strand aan de kust van de Pacific. Indianen en wilde paarden. De nachttrein en een bus brachten ons van Los Angelos naar het Grand Canyon National Park in Arizona, een der 26 nationale parken en 82 nationale monumenten in de Verenigde Staten, die door de federale regering gereser veerd zijn voor de ontspanning van het Amerikaanse volk. De Grand Canyon omvat een gebied van ongelooflijk gro te schoonheid, vol natuurwonderen. De meest uiteenlopende boomsoorten treft men er aan, majestueuze pijnbomen en een woestijn met vele honderden me ters hoge rotsen. De Canyon is ont dekt in 1540 en is onder de nationale monumenten in 1908 en onder de na tionale parken in 1919 opgenomen: Het park beslaat een gebied van 1000 vier kante mijlen, het is 56 mijl lang en de Colorado stroomt er over een lengte van 100 mijl doorheen. In dit gebied treft men zes van de zeven klimaat- gordels der wereld aan. In de zomer komen duizenden toeristen uit alle de len der Verenigde Staten naar de Grand Canyon, soms 100.000 per maand, die allen verzorgd werden door een hotel, dat goedkope accomodatie an kampeergelegenheid biedt. Er leeft nog veel wild in het park, meest wilde paarden, schapen, herten en leeuwen. Ik heb geen leeuwen, maar wel In. dianen gezien. Volgende week hoop ik enige Indiaanse dorpen te zien. „Nederland moet in de toekomst meer melk gaan drinken dan vóór de oorlog", aldus verklaarde de heer ir. S. L. Lou- wes, directeur-generaal van de Voedsel voorziening, gisteren op een te 's-Graven hage gehouden persconferentie. Vóór de oorlog bedroeg het melkver- bruik in Ned. per jaar 100 1. per hoofd der bevolking. Denemarken bijv. consumeerde 200 liter per hoofd. Melk is het beste voedsel dat wij hebben: melk kunnen wij beter in natuurlijke vorm gebruiken, dan door middel van een groot boter- verbruik. De wijze van verkoop van melk in Nederland laat evenwel nog veel te wensen over. Verbetering hierin zal no dig zijn. Wanneer de melkconsumptie in Neder land in de toekomst zodra de melk „vrij" komt zal stijgen, behoeft de af zet van de zuivelproductie minder zorg te baren dan voorheen, aangezien de overschotten, die anders op de wereld markten plaatsing zouden moeten vinden, dan minder groot zullen zijn. De heer Louwes is van mening, dat Nederland er naar moet streven in de toekomst méér melk dan boter te expor teren. De Spaanse regering heeft gister morgen de Frans-Spaanse grens ge sloten, waarmede zij dus vooruitge_ lopen is op het Dinsdag genomen besluit van het Franse Kabinet, de grens te sluiten. Volgens berichten uit Barcelona verluidt, dat de grens' posten te Portsou ea-Puigcerda van morgen vroeg zijn gesloten. Er i$ nog geen nieuws over een dergelijke actie bij Irum (het Westelijke eind van de Pyreneën). 4000 man Spaanse troepen aan de Franse grens. Naar Reuter uit Madrid verneemt, zijn ten minste vier Spaanse regi menten met in totaal 4000 man, en waaronder een artillerieregiment, aan de Spaans-Franse grens gecon centreerd. Men verwacht voorts, dat deze strijdkrachten met troepen uit andere delen van Spanje versterkt zullen worden. De Franse minister ven Buiten landse Zaken Bidault, verklaarde heden voor de commissie voor Bui tenlandse Zaken van de Assemblée, dat Frankrijk bereid was de Spaanse kwestie voor de Veiligheidsrraad t-e brengen. Alle Spaanse verloven in getrokken. Radio-Paris meldde heden, dat generaal Franco ook van zijn kant last had gegeven tot het sluiten van de Frans-Spaanse grens. Tevens heeft hij alle ver loven voor de Spaanse troepen, die in het grensgebied gelegerd zijn, ingetrokken. De grens tus sen beide landen zal van weers kanten met ingang van morgen gesloten zijn, als gevolg van het Dinsdag genomen besluit van de Franse Ministerraad om alle ver keer naar Spanje met ingang van Donderdag middernacht stop te zetten. Over het algemeen was men ge neigd, met wat meer respect naar de zijde van het Bondselftal te kijken, hoewel dit in de loop van de wed strijd niet gemotiveerd bleek, daar in het Zwaluwen-elftal ook nog wel iets te bewonderen was. Ja zelfs meer dan in het Bondselftal. Een openbaring was hier n.1. de linker vleugel, bestaande uit de N.A.C.ers Rijvers en Bouwmeester. Deze klei ne, maar zeer dappere Bredenaars hebben getoond, dat men ook met het Zuiden geducht rekening dient te houden. Deze vleugel was beslist veel beter, dan die van het Bonds elftal, waar Smit geen beste dag had en Ooms, die na de rust vervan gen was door Drager, ook het pro bleem van linksbuiten niet bleek te kunnen oplossen, evenmin trouwens de Ajaxied. Bouwmeester en Rijvers bleken uitstekend op elkaar te zijn ingespeeld en gaven verrassend pit tig en technisch ook goed verzorgd spel ten beste. De wedstrijd culmineerde de eer ste twintig minuten, toen een feu sacré beide ploegen bezielde. Im mers in die tijd werden zes doelpun ten gemaakt en werd uitstekend spel ten beste gegeven. Na dien zakte het peil langzamerhand en vooral na de rust werden geen grootse prestaties meer geleverd. De opstelling van beide elftallen was als volgt: Bondselftal: doel: Kraak (Storm vogels); achter: Wilders (Blauw Wit) en v. d. Linden (Ajax): midden: van Buitenen (HD.V.S.), Kuppen (Sit- tard) en v d. Veen (Ajax); voor: Holleman (V.U.C.), Wilkes (Xer- xes), A. Lenstra (Heerenveen), Smit (Haarlem) en Ooms (D.W.V.), na de rust Drager (Ajax). Zwaluwen: doel: Saris (B.V.V.); achter: Potharst (Ajax) en Choufoer (Quick, Den Haag); midden: Hoe vers (Velox), Hal (Elinkwijk) en Stijger (Blauw Wit); voor: v. d. En gel (D.H.C.), v. d. Vegt (H.B.S.) Roozen (Haarlem). Rijvers en Bouw meester (beiden N.A.C.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den minister van Justitie is op grond van het Zuiverings besluit 1945 ontslag uit zijn functie ver leend aan: Johan Jacob Sauer, geboren 21 Oct. 1888 te Den Burg, kapitein der gemeen tepolitie, ter standplaats Alkmaar. Voetbal. Het Zwaluwelftal, dat op Dinsdag 5 Maart a.s. in Brussel tegen de Rode Duk yels uitkomt is als volgt samengestel 1 Doel: van Vliet (ODS): achter: Van d I Heide (Feyenoord) en De Jong (ADO midden: Hoever (Velox), Schijvena; f (EDO) en Poulus (H.-DWS); voor: Vi - den Engel (DHC), Van der Vegt (HB! tevens aanvoerder, Roozen (Haarlem) Rijvers (NAC) en Bouwmeester (NAC Pc-?"ves: Saris (BW), Choufour (Quick) Den Haag), Hal (Elinkwijk), Ehlen (Sit tardse Boys) en Van der Gijp (Emma). door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 19 Al die tijd had Jantje geprobeerd Bello met de pook te raken, met het gevolg, dat hij nu zelf werd aange vallen. Gillend vluchtte hij het raam uit. Pietje, die daar in de eenzaamheid hangend achterbleef, ondernam aller lei wanhopige pogingen om zich te be vrijden. Hij probeerde het, door zich aan het keukenlicht op te trekken, maar bereikte geen ander resultaat, dan dat hij de hele lamp met fitting en aj uit de zoldering trok. 20. Jantje was intussen, met Bello steeds op de hielen, de tuin doorgerend en probeerde zijn vege lijf te redden door bovenop het kippenhok te sprin gen. Het dak van het hok bezweek echter, Jantje zakte er door en Bello, zijn slachtoffer aldus gevangen zien de, haalde heerlijk zijn hart op. Wie het meeste lawaai maakte: Jantje, Bello of de kippen, weet ik niet, maar 't was een prachtig nachtconcert. In aansluiting op het protest van links georiënteerde nieuwsbladen tegen de executies ln Spanje en de daarin vervatte els de diplomatieke relaties met Franco te verbreken en de voorbereidende over eenkomsten voor een uitgebreid econo misch verdrag tussen België en Spanje, ongedaan te maken, bebben 500 studenten van de Brusselse Universiteit beden voor bet gebouw van de Spaanse ambassade te Brussel een protestdemonstratie ge houden tegen de executies van Spaanse republikeinen in Madrid. 300 gendarmes werden opgeroepen om de Spaanse am bassade te bescbermen. Na een klop partij, waarin verscheidene personen werden gewond, werden de studenten uit elkaar gejaagd. Drie personen werdeq gearresteerd. Velen ondervinden thans nog de gevolgen van den oorlog raar lichaam en geestvoor hen is het phospbor- en eiwithoudende Sana togen een onontbeerlijke hulp. Sanatogen vult deze tekorten aan en gaat zoodoende naar de kern der gezondheid. Haal heden nog een busje! Uw •apotheker of drogist heeft het weer en ledige bussen hoeft U niet meer in te leveren! Het zenuwsterkende voedsel L VERSCHILLENDE STEKEN. (met twee illustraties). Het gebeurt meer dan eens dat we klachten horen van onze lezeressen „Ja, dat is allemaal goed en wel om te schrijven, de mutsjes en kappen van handschoenen worden gehaakt; maar wij kunnen niet zo goed of he lemaal niet haken, en wij zouden toch ?elf ook graag al die aardige dingen willen maken." Voor deze lezeressen nu zuL len wij een kleine cursus geven in verschillende haaksteken. De steek, waar het haakwerk op berust, is de losse of kettingsteek. Deze losse is zeer eenvoudig. Op de eerste afbeelding is duidelijk te zien, hoe deze steek gemaakt wordt. De tweede afbeelding geeft te zien hoe een „half stokje" wordt gemaakt. Halve stokjes geven een vast, stevig handwerk.Het is dan ook de aange wezen steek voor wintermutsjes, shawltjes enz-, die niet al te grof mogen worden. Het wordt op de volgende manier gemaakt: Men heeft het vereiste aantal ket tingsteken opgezet. Nu steekt men in de derde losse in en haalt een lus door. Men slaat de draad om,' haalt hem door de lus, slaat nog eens om en haalt door beide lussen. Nu steekt men in de volgende kettingsteek, haalt een lus door, slaat de draad om enz. Al naar gelang t' nodig is, haakt men een losse tussen de halve stok jes of niet. Dat hangt natuurlijk af van het te maken voorwerp. Bij de tweede toer dient men er op te let ten in de achterste lus van de bo venste steek in te steken. Dan krijgt men een aardig ribbeltje. De vaste is ook een eenvoudige steek: Men steekt in de tweede kettingsteek in, haalt een lus door, slaat de draad om en haalt hem door de beide lussen, die men op de naald heeft. Tot zo ver de les voor vandaag- Men doet het beste om voor oefening wat oude wol of katoen te gebruiken en net zolang te proberen tot men een regelmatig haaksel krijgt. Dan pas begint men met het eigenlijke voor werp. En nu veel succes, mevrouwt GEBLOKKEERDE SALDI VAN MINDER DAN F 100 VRIJ. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat in overeenstemming met de op 29 Januari 1946 gedane toe zegging van min. Lieftinck thans in de zevende uitvoeringsbeschikking deblokkering 1945 is bepaald, dat tegoeden op geblokkeerde rekening, welke volgens de stand per IMaart 1946 na kassluiting minder dan f 100 bedragen, met ingang van 2 Maart 1946 naar vrije rekening worden overgeboekt. Binnenkort zal Frankrijk aan Groot- Brittannië en de V.S. een voorstel doen tot het houden van een conferentie ter bepaling van de Westelijke grens van Duitsland, aldus meldt radio-Faiijs (Reu ter),

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3