HELDERSCHE COURANT Amerikaanse reisindrukken van minister Vos Een Anglo-Amerikaanse alliantie zou oorlog met Rusland betekenen Bevin's populariteit in Engeland gestegen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederland zal in 1946 voor 3 milliard invoeren De data der verkiezingen 350.000 Amerik. spoorweg arbeiders gaan staken CHURCHILL'S RfcDE Geen gunstig onthaal in Amerika V.n.l. sinds de VNO bijeen kwam Weerbericht. Binnenkort K.L.M.-dienst AmsterdamNew York Curagao De Jap. keizer slechts staatssymbool Ned. ambassadeur bij de Are de Triomphe Hitier wint! Meer melk voor kleine kinderen DONDERDAG 7 MAART 1946. We Jaargang No. 968L VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Directeur; S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave; N.V. Uitg. Mi). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen 3.00 Onmiddellijk na zijn terugkeer van een tiendaags verblijf in de Verenig de Staten heeft minister Ir. Vos in een te 's-Gravenhage gehouden pers conferentie mededeling gedaan om trent zijn indrukken. De minister begon met mede te delen, dat hij niet anders dan een oppervlakkige indruk kon geven om trent de toestand in Amerika, aan gezien zijn verblijf aldaar slechts 10 dagen duurde, waarvan 4 dagen in Washington en 3 dagen in New-York werden doorgebracht. De besprekingen, die zijn gehou den, hadden plaats binnen het kader van het eigen" apparaat, dat in de Ver. Staten aanwezig is. Zooals be kend, bevinden zich tegenwoordig in Amerika de missie Steenberghe, die voornamelijk op economisch terrein het Nederlandse lichaam is, dat met de Amerikaanse regering zaken doet, de Nederlandse Aankoopcommissië, alsmede het voedselbureau. Zijn mededelingen zullen wij in enkele punten samenvatten: 1. Het particuliere handelsverkeer met de V.S. zal zo spoedig mo gelijk worden hervat; de waarde van de in 1946 uit de V.S. in te voeren goederen zal drie mil'iard bedragen. Neder land zal voor 1 milliard exporte ren; de credietwaardigheid van Ne derland wordt in Amerika als volkomen gezond beschouwd; twee vraagstukken staan in Ame rika in het centrum der belang stelling: a. de verhouding der V.S. met Rusland; b- de Amerikaanse credietver- lening aan Engeland; 2. 3. 5. de Amerikanen hebben genoeg kolen, het eten is er zeer goed (het suikerrantsoen echter is la ger dan bij ons), textiel schaars, schoeisel voldoende; 6. uit Amerika zullen komen: meta len, grondstoffen voor de textiel industrie, tarwe en vetten, als mede kolen en olie. Wij zullen uitvoeren: bloembollen, .kaas, je never; 7. De geproduceerde hoeveelheden der Ned. industrie uilen eind 1946 boven die van 1938 liggen. Naar het A.N.P. ter ore komt, is het waarschijnlijk, dat de data der a.s. verkiezingen als volgt zullen worden vastgesteld: 17 Mei voor de Tweede Kamer, 29 Mei voor de Provinciale Staten en 2G Juli voor de gemeenteraden. Te Chicago is voor Maandag a.s. een spoorwegstaking over het gehele land, waarbij 300.000 spoorwegarbeiders be trokken zijn, aangekondigd. De leiders van vakverenigingen van spoorwegar beiders te Cleveland weigeren echter te bevestigen, dat er een datum is vast gesteld. De Amerikaanse pers is over het alge meen tegenover de rede niet gunstig gestemd. „De Chicago Sun" schrift: „Churchill vocht voor zijn wereld, welke in werkelijkheid niet meer bestaat". De Boston Olobe: Churchill nodigt de Ver. Staten uit, erfgenaam te worden van het ineenstortende „kolonialisme". Barnard Shaw schreef: „Als Churchills voorstel tot het sluiten van een Anglo- Amerikaanse alliantie doorgang zou vin den, zou het niets anders dan een oor logsverklaring aan Sowj et-Rusland bete- kenen# Wat Churchill voorstelt is de her invoering van de oude politiek van het evenwicht van krachten. Een westelijk bloc tegen een Sovjet-Russisch bloc, met het oog op een toekomstige oorlog. Wij moeten het feit in het oog houden, dat er in dit land een aantal mensen zijn, die tegen Sovjet-Rusland1 ten oorlog willen trekken en het is daarom goed, dat er De News Chronicle bevat een artikel on der de titel: „Bevin's aandelen stijgen 26 pet": „In December van het afgelopen jaar stelde het In stituut Gallup een onderzoek in naar de opinie van het En gelse volk over het beleid van den mi nister van Buiten landse Zaken Bevin. De vraag, die werd voorgelegd, luidde: „Bent U van mening dat Bevin zich goed van zijn taak als minister van Buitenlandse Zaken kwijt?" 47 pet. antwoordde ja, 18 pet. neen, en 35 pet. had geen mening. PLAATSELIJK NOG NEERSLAG. Langs de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige Noordooste lijke wind. Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte sneeuw of mot regen. Temperatuur om het vries punt. 8 Maart: Zon op: 7.12 uur. Onder: 18.31 uur. Maan op: 9.31 uur. Onder: 0.00 uur. Sinds dien is de U.N.O. bijeen ge weest, en hebben de scherpe discussies van Bevin met, Wisjinski over de En gelse politiek in Griekenland, Indonesië en het Verre Oosten plaats gevonden. Het onderzoek van December is dezer dagen herhaald, met de volgende resul taten: 73 pet. zeide ja, 12 pet. neen en 15 pet. had geen mening. In drie maanden is de populariteit van Bevin dus met 26 pet. gestegen. Op een bijeenkomst van de Engelse agenten van de K.L.M. ter gelegenheid van de heropening van de dienst Amster damLonden, deelde de heer A. piefman, directeur van de K.L.M., mede, dat in de naaste toekomst de dienst Amsterdam New York—Curagao door de K.L.M. worden geopend^ De heer Plesman heeft te Dublin met den minister van Handel een onderhou gehad, waarbij de technische details voor de dienst besproken zijn. Voor de n*eu^ in te stellen transatlantische dienst yee^ de K.L.M. enkele „Constellations" „D.C. 4's" in bestelling waarvan de eer ste aflevering binnen enkele we**^n verwachten is. De heer Plesman e de aan een redacteur van het ANP m dat er reeds vluchten naar Curagao 8 maakt zijn, die als goed geslaagd schouwd mogen worden. zal iemand als Churchill is, om ons aan dat feit te herinneren". J. B. Priestly verklaarde: „Churchill's kijk op de dingen is er nog een uit de achttiende eeuwr De eeuw van de atoombom vraagt een wijder inzicht, dan hij ten toon spreidt". Senatoren voelen niets voor Churchills voorstel^ Churchills voorstel betreffende een fei telijk militair bondgenootschap tussen Engeland en de Ver. Staten heeft onder de leden van het Amerikaanse Congres een weinig gunstige weerklank gevon den,, en wel om de volgende redenen: 1. het wantrouwen van de Sovjet-Unie zou kunnen worden opgewekt. 2. De Ver# Staten zouden te nauw ver bonden worden aan de Britse bui tenlandse politiek. Senator Taft zeide: „Ik acht het hoogst ongunstig voor de *Ver. Staten om in vredestijd, hetzij met Engeland, de Sov jet-Unie of welk land ook, een militair bondgenootschap aan te gaan". Nieuwe grondwet voor Japan. In de nieuwe Japanse grondwet wordt de oorlog voorgoed als middel tot re geling van geschillen verworpen*', al dus een door Reuter ontvangen tele gram uit Tokio. Volgens deze grondwet berust de souvereiniteit bij het volk en is de keizer een staatssymbool, die „nooit macht zal bezitten met betrekking tot de regering". Jhr. van Starkenborgh Stachou- wer, de Nederlandse ambassadeur te Parijs, heeft Woensdag een krans gelegd op het graf van den Onbe kenden Soldaat onder de Are de Triomphe. De ambassadeur was in gezelschap van de heren Starbus man, Boissevain, kolonel Kwantes en Steenstra Toussaint Hij werd ontvangen door generaal Le Gentil- homme, den militairen gouverneur van Parijs. Een compagnie van de Garde Republicaine bewees militaire eer. Na afloop plaatste de ambassa deur zijn handtekening in het Gul den Boek, In één van de Amsterdamse tunnels, wellicht ook nog op andere plaatsen in ens land, staan met witte verf op de muur geschreven de woorden, die ons in bezettingstijd zo menigmaal hebben ge ërgerd of waarom we ook wel hebben gelachen, „Hitier wint". Dit woord heeft als 't ware een profetische klank, want het mag dan waar zijn, dat Hitier dood is, dat zijn regiem vernietigd is, zijn geest leeft helaas nog voort. Dat is de geest van de wereldtyrannie, van de dictatuur, het opleggen van de wil van één mens aan een groep van mensen, aan een volk, aan een werelddeel. Het is de geest van het brute geweld, van het grove egoïsme, dat geen rekening houdt met de belangen van anderen, maar dat, ten koste van alles, eigen doel wil bereiken. Die geest openbaart zich vooral de laatste tijd op steeds onbeschaamder wijze. We hebben met die geest van Hitier niet alleen kennis gemaakt in ons binnenlands bestuur, waar veel ge beurt, dat niet democratisch is, maar sterker spreekt hij in de houding van: Rusland. Rusland, één van de grote partners van de geallieerden in de ver- r.ietigingsstrijd tegen het nationaal-socia- lisme, openbaart heel sterk dezelfde mentaliteit van het Duitsche rijk na 1932. Rusland negeert de gemaakte overeenkomsten, gaat eigen weg, doet geheimzinnig, waardoor het vertrouwen geschokt wordt. Het is helaas van het begin van de bevrijding af, dat Rusland een rol speelt, die niet in overeenstem ming is met de bevriende houding in de gemeenschappelijke strijd. Open kaart was nodig, maar Rusland plaatste de ijzeren muur tussen het door de geallieerden en het eigen in Duits land bezette gebied. Dat gaf een on prettig gevoel en maakte wrevelig. Waarom deze geheimzinnigheid, waar om na drie jaren van verbeten strijd nu weer die geslotenheid en die aanleiding geven tot wantrouwen? Erger maakte Rusland het door de afspraken van de U.N.O. te negeren, door te doen alsof er geen internationale organisatie be stond en eigen bepalingen te treffen en eigen maatregelen te nemen, naar eigen inzicht. Zo bouwen we geen bond van verenigde volkeren op! Zo onaangenaam is de situatie daar door geworden, dat Churchill openlijk gewaarschuwd heeft tegen het voort gaan op die weg, die leidt naar een nieuwe catastrofe. De nuchtere Churchill heeft daar wel bij gezegd, dat hij niet gelooft in een directe bedreiging van de vrede, maar toch zal Rusland, zijn hou ding moeten veranderen en zich moeten houden aan de verdragen van de UNO. We krijgen het onaangename gevoel van de najaarsdagen van 1939, toen Hitier telkens opnieuw Engeland uit daagde met het vertreden van het vol kerenrecht. En nu is Hitier dood en de wereld bloedt nog uit duizend wonden, die hij en de zijnen haar hebben toege bracht en vandaag moeten we helaas constateren, dat zijn geest nog leeft. B. Als gevolg van de vergroting der melkproductie zullen de kinderen van de E- en D-groep (0 t.m. 4 jaar), met ingang van 17 Maart weer zes liter melk per week krijgen. Zodra de omvang der productie zul les toelaat, zullen ook de andere consumentengroepen weer de vroe gere rantsoenen ontvangen (B- en C- groep 2 yi liter, A-groep 2 liter).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1