HELDERSCHE COURANT Amerika doet beroep op Sovjet-Rusland Sjahrir weer naar Djokjakarta NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De VS. wensen stipt ie worden ingelichi" Toenemende spanning in Perzië .Weerbericht. België nog steeds zonder regering Candidaatstellingen verkiezingen Nederlanders hebben kleine Soenda-eilanden bezet Engelands politiek gebaseerd op de eenheid der wereld Zullen de extremisten ook ,,het vuren staken '7 De zonnevlekken Enthousiasme te Parijs bij opening luchtlijn met A'dam VRIJDAG R MAART 194C TRe Jaargang No. 988», t>*a Held*» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA Hoofdredacteur: j. BIJLSMA. I ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en Uitgave: N.v. Uitg. M(J. Holl. Noorderkwartier. omgeving 2.60, Postabonnementen I 3.00 De regering van de Verenigde Staten heeft een beroep gedaan op Sowjet- Rusland, zijn troepen uit Perzië terug te trekken. Zij wees er op, dat grote staten in het licht van het Handvest der Verenigde Volkeren een „zware verantwoor delijkheid" dragen wat betreft het respecteren van de souvereine rechten van andere landen, aldus heeft het Departement van Buitenlandse Zaken te Washing ton medegedeeld. „De regering van de Verenigde Sta ten, handelend in de geest van de vriendschappelijke verbondenheid, welke bij de succesvolle krachtsinspan ning tegen de v gemeenschappelijke vij and is gegroeid, en als medelid van de Verenigde Volkeren, geeft uitdrukking aan haar ernstige hoop, dat de rege ring van de Sowjet-Unie, door onmid dellijk alle Sowjettroepen uit het ge bied van Perzië terug te trekken, haar deel zal bijdragen tot het bevorderen van het internationaal vertrouwen, dat noodzakelijk is voor een vreedzaam sa mengaan van de volkeren van alle landen. De regering van de V. S. ver trouwt, dat de regering van de Sow jet-Unie niet minder dan zijzelf waar de hecht aan de zware verantwoorde lijkheid, welke onder de gelding van het handvest op de grote mogendheden rust. De verantwdbrdelijkhed voor het nakomen van haar verplichtingen en het eerbiedigen van de souvereine rech" ten van andere staten". Teheran. - De berichten duiden op toenemende spanning. Ghavam-Sul- taneh, de min.-president, is per vlieg tuig teruggekeerd uit Moskou, waar hij besprekingen heeft gevoerd over de Perzisch-Sowjet-Russische betrekkingen Radio Moskou heeft hierover een com muniqué verspreid, dat zegt, dat de be sprekingen in een vriendschappelijke geest zijn gevoerd, en dat beide rege ringen alles in het werk zullen stellen om het terrein te effenen voor het versterken der banden van vriend schap. De Sowjets bleven. Volgens de verklaring van een mi nister hebben de Sowjettroepen Perzi sche strijdkrachten tegengehouden toen deze plaatsen wilden overnemen, waar van gezegd was, dat zij door het Sow- jetleger waren ontruimd. Te Garmsar werden de Perzische troepen tegenge houden. De Sowjetrussen, aldus de mi nister, hebben geen enkele plaats ont ruimd. Het bericht was vals. (Garm sar ligt 120 km ten O. van Teheran). NOG KOUD. In het Noordwesten van het land tijdelijk zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Elders meest matige Noordoostelijke wind. Plaat selijk ochtendnevel. Zwaar bewolkt, met hier en daar enige lichte sneeuw. Langs de kust lichte dooi. Overigens temperatuur om het vries punt. 9 Maart: Zon op: 7.10 uur. Onder: 18.32 uur. Maan op. 9.59 uur. Onder: 0.56 uur. De nota dringt er op aan, dat de Verenigde Staten „stipt zullen wor den ingelicht" over hetgeen de Sow jet-Unie besluit te doen en geeft uit drukking aan de hoop, dat dit besluit in overeenstemming zal zijn met de inzichten van de Verenigde Staten, welke in de nota naar voren zijn ge bracht. In de nota wordt verwezen naar de verklaring van de Sowjet-Unie van 29 November (in antwoord op de Ameri kaanse suggestie, dat alle vreemde troepen onmiddellijk Perzië zouden verlaten) volgens welke de duur van het verblijf der Sowjet-troepen in Per zië zou moeten afhangen van de bepa- ingen van het Britsch-Sowjet-Russi- sche-Perzische verdrag van 19 Jan. '42. (Vervolg op pag. 3.) Nu Spaak formateur. De prins-regent heeft den heer de Schrijver, voorzitter van de C.V.P., ver zocht een regering te vormen Deze heeft het aanbod van de hand gewezen. Daarna heeft de prins-regent den heer Spaak ontboden. Deze heeft aangenomen te trachten een regering te vormen. Publiceerden wij gisteren de a.s. verkiezingsdata, Jhans kunnen we ook de data der candidaatstellingen mededelen. Tweede Kamer. 9 April. Prov. Staten: 9 April. Eerste Kamer: 9 Juni. Gemeenteraden: 11 Juni. De gemeentebesturen 2ullen, naar wij vernemen, de kiezerslijsten uiter lijk 5 April a.s. vaststellen. Batavia, 7 Maart (ANP-ANETA)- Men verneemt uit gezaghebbende bron, dat de kleine Soenda-eilanden Soem- bawa, Flores, Soemba en Roti alle door Nederlandse troepen, politie-formaties en Nica-détachementen „vreedzaam be vrijd" zijn. Medegedeeld wordt, dat 2500 Japan- nezen in Loppo, ten zuiden van de hoofdstad van Soembawa, Soembawa Besar, zullen worden geconcentreerd. Het Engelse Lagerhuisgebouw, dat gedu rende de oorlog door Duitse bombarde menten vernield werd, zal worden her bouwd. Men is thans bezig met het slo pen der fundamenten van het oude ge bouw. Anefo P. De Sovjet-Unie lijdt aan één der grootste kwalen, n.1. Uit het Engelse Hogerhuis. Churchill's pleidooi voor samenwer king tussen Engeland en de Ver. Sta ten zal hier, zo zei Lord Samuel, alge mene instemming ontmoeten. Wij moe ten echter de indruk vermijden, dat de Engels-sprekende volken naar een soort hegemonie in de wereld-aangelegen- Donderdag heeft Soetan Sjahrir die vandaag naar Djokjakarta vertrekt om nationalistische partijleiders over de sa menstelling van zijn nieuwe kabinet te raadplegen, een ontmoeting gehad met Sir Archibald Clark Kerr. Daarna had hij een onderhoud met Walter A. Foote, de Amerikaanse consul-generaal te Batavia. Volgens welingelichte Indonesiërs wenst dr, Sjahrir het kabinet veilig te stellen voor politieke interventie tijdens de on derhandelingen. Naar de mening van Britse kringen zijn de onzekere politieke achtergrond en de besluiteloze houding van politieke leiders een belemmering geweest voor cfe vroe gere besprekingen. Het is waarschijnlijk, dat het voorstel tot een wapenstilstand, hetwelk indien het door de Britten en de Nederlanders wordt aangenomen daarop zal uitlo pen, dat het op handen zijnde vertrek van de Brits-Indische troepen zal worden uitgesteld, gedurende welke tijd geen nieuwe troepen op Java aan land zouden worden gezet, de volledige steun, van Sjahrir's nieuwe kabinet zal hebben. Van daag verwacht men hierover een verkla- Sjahrir verklaarde dat hij verwachtte, dat, zodra het kabinet gevormd en zijn politiek bekend gemaakt was, eerst de procedure van de besprekingen met dr. Van Mook geregeld zou worden. De a.s. besprekingen Sjahrir zeide, dat men had voorgesteld „dat na de bespreking van de grondbe ginselen van de Nederlandse voorstellen met dr. Van Mook, over alle andere aangelegenheden betreffende de voorstel len onderhandeld zou worden tussen de Nederlandse regering en de republikeinse, Indonesische delegatie. Of de Nederlandse delegatie naar Indië zou komen, dan wel of de Indonesische delegatie naar Neder land zou gaan, is een kwestie, die nog geregeld moet worden. Ook weet men nog niet, of gedurende de Inleidende be sprekingen met dr. Van Mook neutrale waarnemers aanwezig zullen zijn". Het Is te begrijpen, dat de republikei nen het voorstel: „Staakt het vuren" nog niet aan Sir Archibald Clark Kerr of de Britse militaire autoriteiten hebben voor gelegd. De grote moeilijkheid hiervan ligt na tuurlijk in de vraag of de extremistische Indonesiërs op een dergelijk bevel acht zullen slaan. Dientengevolge kan verwacht worden, dat de Britse militaire autoriteiten een wat positiever bewijs van de uitvoerbaar heid van het „staakt het vuren" zouden kunnen verlangen, indien zulk een con creet voorstel aan hen wordt voorge legd. heden streven. De controversen in de Verenigde Volk,en spruiten voort uit de betreurenswaardige betrekkingen tussen Engeland en de Sovjet-Unie. Dit land lijdt aan een der grootste kwalen die een natie kunnen tref fen: het oefent censuur op nieuws en voorlichting en heeft een door de regering gecontroleerde pers. Zo iets is als een mens die gedwongen wordt een verband voor zijn ogen te dragen. Hij weet niet wat er gaan de is, schrikt reeds als men hem aanraakt, denkt dat hij misschien geslagen wordt en slaat zijn handen uit op het eerste alarm. Namens ie regering sprak Lord Stan- gate, die zeide: „Omtrent de rede van den heer Churchill wil ik alleen dit zeggen, dat de regeringspolitiek niet op groeien is gebaseerd, maar op de or ganisatie der Verenigde Naties en op de eenheid der wereld". De grote groep zonnevlekken, die op Februari op de middenmeridiaan der zon verscheen, is op 27 Februari opnieuw aan de Oostelijke rand opgedaagd en werd cfoor talrijke lichtvlekken voorafgegaan De groep is verdeeld: zij omvat talrijke halflichte haarden en is tussen 5 en 6 Maart overgegaan naar de middenmeri diaan der zon, op een noorderlengte die tussen 21 gr. en 30 gr. gelegen is. AMERIKANEN NOG TIEN JAAR IN DUITSLAND. u.P. meldt, dat genaraal Clay, lei der der Amerikaanse militaire regering in Duitsland, van mening is. dat de Ame rikanen ten minste nog tien jaar het land moeten blijven bezetten. Bij de aankomst te Parijs van het KLM-vliegtuig, dat de geregelde lucht- dienst tussen ons land en Frankrijk opende, werden bemanning en passagiers door het Franse volk geestdriftig ontvan gen. Zowel de staf van de Franse lucht vaartmaatschappij „Air France" als ver tegenwoordigers van het Nederlandse ge zantschap te Parijs wachtten op net vliegveld „Le Bourget" de komst van het eerste Nederlandse vliegtuig af. Jour nalisten, fotografen en filmoperateurs wa ren aanwezig, terwijl de Franse radio verslaggevers niet tevreden waren, voor dat de mededirecteur van de K.L.M.. de heer Hans Martin, die met het eerste vliegtuig was meegekomen, enkele woor den voor de microfoon had gesproken. In hotel „Scribe" te Parijs had vervol gens de officiële ontvangst plaats. DEBARKERING „SIBAJAK". De inspectie van de repatriëring te Amsterdam deelt mede, dat Vrijdagmor gen met de debarkerlng van de „Sibajak een aanvang is gemaakt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1