HELDERSCHE COURANT Russen evacueren Mandsjoerije Holland slaat Luxemburg met 6-2 Soekarno keurt onderhandelen met de Nederlanders goed NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „De Britten zijn de langste tijd op Java geweest" Nog geen protest van Sjahrir. Weerbericht. O Prof. Schermerhorn eredoctor Aanhankelijkheidsbetuiging bevolking van Timor Het begon bij Moekden „Een tweede klasse wedstrijd met Kraak en Wilkes als de besten" Hongarije verpacht vlieg velden aan Sowjet-Unie 700.000.000 ton steenkool jtfAANDAG 1» MAART 194#. T#e Jaargang No. 96-84, t** Hsld* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Ultgavei Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. N.V. Ultg. MIJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60, Postabonnementen l 3.00 De minister van Sociale Zaken uit het nieuwe kabinet van Sjahrir, Soedar- sono, die uit Djokjakarta terugkeerde, heeft b(j zjjn terugkeer de correspondenten van Aneta medegedeeld, dat hij' een brief van Soekarno voor Sjahrir bij zich had, waarin Soekarno het nieuwe kabinet van Sjahrir goedkeurt. Soekarno verklaart, dat hij Sjahrir goedkeuring verleent om de onderhande lingen met de Nederlanders te beginnen. Volgens Soedarsono was het Soekarno nog niet bekend, dat Zaterdag Neder landse troepen te Batavia aan land waren gezet. Soekarno had ten minste helemaal niet met hem over deze aangelegenheid ge sproken. Met dezelfde trein keerde de Britse lt.-kolonel L. J. van de Post uit Djok jakarta terug, waar hij besprekingen met Soekarno heeft gehad. Hij weigerde de pers te ontvangen. Tot de leden van het nieuwe kabinet van Sjahrir, waarvan de aankondiging naar men verwacht, vandaag zal plaats hebben behoren waarschijnlijk mr. Sartono en een aan tal leden van het huidige kabinet. Door personen uit de omgeving van Sjahrir wordt verwacht, dat er een vrouwelijke minister zal zijn en wél Maria Ulwa, meester in de rechten^ die gestudeerd heeft te Amsterdam. Sjahrir's protest wederom uit gesteld. Om onbekende redenen heeft Sjahrir wederom besloten het indienen van zijn protest tegen het aan land gaan van Ned. troepen tot vandaag, wanneer de stap zeker ondernomen zal worden, uit te stellen, aldus een officiële republi keinse woordvoerder. Engelse oorlogsschepen te Batavia. De 9925 ton metende Britse kruiser Norfolk en de kortgeleden aangekomen kruiser Jamaica liggen thans op de rede van Batavia. Het terugtrekken der Britse troepen. Uit een onbetwistbare bron verneemt de correspondent van ANP-Aneta, dat kort geleden in regeringskringen het besluit is genomen, om alle Britse en Erits-Indische troepen terug te trekken en deze door Nederlandse troepen te vervangen. De aankomst van ongeveer 3000 Ne derlandse oorlogsvrijwilligers is de eerste stap in deze richting. Voor het besluit was genomen, had men van alle kanten overwogen, of deze maatregel een ongunstige uitwerking op de ko mende onderhandelingen tussen de re publikeinen en dr. van Mook zou kun nen hebben. Men was echter van me ning, dat de onderlinge moeilijkheden van de Indonesiërs nog steeds een wer kelijke voortgang naar het bereiken van een vergelijk met de Nederlanders in de weg stonden. Het terugtrekken van alle Britse en Brits-Indische troepen zal verscheidene maanden duren. De voorzichtigste schat ting is 6 maanden. Zolang de laatste Britse troepen Java nog niet hebben verlaten, zullen de Britten het militaire commando in Nederlands-Indië in han den houden. Terwijl het ondenkbaar is, dat de Britten Java zouden verlaten, zonder hun taak te hebben voleindigd, is het de weloverwogen mening van waarne mers, dat het de Nederlanders bij de loop der onderhandeling met Sjahrir zal kunnen gelukken met betrekking tot de geïnterneerden tot een vergelijk met de Indonesiërs te komen. Nederlandse en Britse woordvoerders in Batavia leggen de nadruk op de nood zaak van de huidige militaire bewegin gen, welke op geen enkele wijze de ad- spiraties van de Indonesiërs bij de ko mende onderhancfclingen met de Neder landers te kort zullen doen. „De Britten zijn de langste tijd op Java geweest", aldus heeft een Britse woordvoerder verklaard. NOG GEEN LENTE. Vooral in de ochtend nevelig of mistig weer. Overdag hier en daar wat zonneschijn bij een tempera- tuursstijging van enkele graden. Overigens temperatuur om het vriespunt Zwakke wind. 12 Maart: Zon op: 7.03 uur. Onder: 18.38 yur. Maan op: 12.16 uur. Onder: 4.37 uur. 's-Gravenhage - Naar het A.N.P. uit Brussel verneemt, heeft de uni versiteit te Gent aan minister-presi dent prof. ir. W. Schermerhorn het ere-doctoraat dier universiteit ver leend. Makassar, 9 Maart. (ANP-Aneta). - Een aantal vooraanstaande Indonesiërs en Chinezen uit de bevolking van Koe pang, de hoofdstad van Timor, heeft in een resolutie zijn standvastige aanhan kelijkheid aan de koningin en zijn vol ledige instemming met de regerings verklaring van 10 Februari betuigd. Tsjoengking, (A. V. P) - Volgens het Franse persbureau A. F. P. heeft het Chinese nieuwsbureau „Central News" medegedeeld, dat de Russen begonnen zijn met de evacuatie van Mandsjoerije. Onrust in Moekden. Een telegram uit Moekden aan het Chinese nieuwsbureau „Central News" zegt, dat de toestand in Moekden, de voornaamste stad in Zuid-Mantsjoerije, waarvan de evacuatie door de Sowjet- strijdkrachten Zaterdag is voltooid, „gespannen" is. De Chinese communis ten treden actief op in de voorsteden, waar branden woeden". Er is nog steeds geen officiële mededeling van 15.000 toeschouwers waren aanwezig in het Gemeentelijk Stadion te Luxemburg, toen de spelers van Nederland en Luxem burg het veld opkwamen. Het weer was uitstekend, bewolkt maar droog, de tem peratuur fris. v- Het veld was wat hobbelig en glad, maar uitstekend1 bespeelbaar. De prins regent van Luxemburg liet zich beide ploegen voorstellen. De volksliederen klonken. De opstelling was als volgt: Luxemburg: Doel: Michaux (Stade); achter: Mousel (Jeunesse) en Dumont (Union); midden: J. Kieffer (Pettingen), Feller II (Stade) en Feyder (Red Boys); voor: Feller I (Stade), Wantz (Stade), Mart (Fola), Mengel (Dudelingen) en Lahure (Niederkorn). Nederland: Doel: Kraak (Stormvogels); achter': Wilders (Blauw Wit) en Van der Linden (Ajax); midden: Van Buitenen (Hermes DVS), Pellikaan (Longa) en Stijger (Blauw Wit); voor: Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heeren veen), Rijvers (NAC) en Bergman BI. W.) Scheidesrechter: Jorissen. De wedstrijd. Wilders won de toss. Scheidsrechter Jorissen liet om 6 min. voor vier precies aftrappen. In de eerste minuten is Hol land het meest in de aanval. Na vijf mi nuten doelpuntte Wilkes uit een voorzet van Holleman met een laag schot in de hoek. 1—0 voor Nederland. Wilkes en Rijvers speelden in terug getrokken positie. Na acht minuten gaf Mart een pass naar zijn linksbuiten. Wilders raakte de bal maar half aan, Lahure kreeg daardoor een pracht kans en de bal verdween laag in de hoek (1—1). 4 schot van op doel hoekschop Luxem burg was gevaarlijk door het zwakke spel van Wilders. Na 14 minuten rende Holle man door de verde diging heen. Hij strandde op den doelverdediger, maar kwam ten val. Maar Wilkes was erbij en doelpuntte voor de tweede maal (2—1 voor Nederland). Een schitterend schot van Holleman werd Wij geven hier een beknopt ver slag van de match. Onze sportredac teur woonde n.1. zelf deze eerste in terlandwedstrijd na de oorlog bij. Hij is met grote snelheid onderweg naar huis en hoopt U in ons nummer van morgen een uitvoerig ooggetuige- verslag te brengen. gestopt. Een schot van Lahure, die weer eens in vrije positie stond, belandde precies in de panden van Kraak. Een voorzet van Bergman kopte Wilkes keurig in, maar het leder ging juist naast. Een solo-ren en schot vart-jHolleman kon cloelv. Mi chaux nog tot hoekschop verwerken, de derde, welke niets opleverde. Er was toen ongeveer een half uur gespeeld. Zie vervolg pagina 3. akglo. iranian 01L Ca RUSSISCHS STAATS. VELuEN. -ttbnanog ooor u.s.s.r bezet olie lei ding e h a o| ,lfg!Z de Sowjet-autoriteiten aangaande de terugtrekking. Men verklaart, dat de mondelingen aankondiging hiervan door hoge Sowjetofficieren aan de Chinese autoriteiten is geschied. Men ver neemt. dat een deel van de Sowjet- strijdkrachten, die Donderdag j.1. met de ontruiming zijn begonnen, zich in de richting van Dairen en Port Ar- thur naar het Zuiden begeven, terwijl andere detachementen in de richting van Tsjangtsjoen naar het Noorden gaan. De Chinese troepen trachten de controle over de gehele stad over te nemen. Boedapest, (Reuter). - Het Hongaarse kabinet heeft de Sowjet-Russisch-Hon- gaarse luchtvaartovereenkomst goedge keurd, waarbij de Hongaarse regering de Hongaarse vliegvelden verpaeht en het gebruik van land voor vliegvelden en werkplaatsen voor de duur van der tig jaar toestaat, terwijl de Sowjet- Unie voor de technische uitrusting zorg draagt. De Hongaarse regering moet de ver pachte vliegvelden binnen vijf jaar in orde maken. Er zal een Sowjet-Russi- sche-Hongaarse maatschappij vooe» de burgerluchtvaart worden gevormd, die Internationale luchtvaart verbindingen zal onderhouden. De Raad van comm. zal bestaan uit drie Sowjet-Rus- sische en drie Hongaarse leden. Er zal een Sowjet-Russische directeur en een «Hongaarsche onder-directeur zijn. TROEPEN VERLAJEN NED.-INDIë. 4 Een correspondent van Aneta ver neemt, dat de eerste 800 Brits-Indi sche soldaten Zondag van Batavia naar Soerabaja vertrekken, vanwaar zij met nog meer Brits-Indiërs rechtstreeks naar Brits-Indië vervoerd zullen worden. VERMINDERING VAN BROODRANTSOEN IN BELGIë? Naar het agentschap „Belga" uit of- ficieuse bron verneemt, zal binnenkort het broodrantsoen verminderd worden. Deze vermindering zou echter gering zijn en niet op alle categorieën van werkers worden toegepast. Nieuwe kolenader ontdekt in Belgisch Limburg. In de provincie Limburg is een kolenader ontdekt, die zich over een oppervlakte van 3.724 hectaren uit strekt. rroefncmingen hebben aange toond, dat de kolen zich bevinden tot op een diepte van 1400 meter. De productiecapaciteit van dit ter rein wordt geschat op 700. millioen ton steenkool van goede hoedanig heid.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1