Vrijheid en verantwoordelijkheid Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws Partij van de Arbeid Een goed stadgenoot vertrekt Een jaar geleden Waar gaan wij heen? Elke werkdag De optimisten weer present Moed is de kunst om bang te zijn, zonder dat de mensen het merken. Don Quichot Wieringen. Onderwijsvernieuwing De serie lezingen over onderwijsver nieuwing werd Zaterdagmorgen voort gezet met een causerie door den heer Costers hoofd der lagere school, uit gaande van de Nieuwe Schoolvereni ging te Amsterdam. Na kort te hebben stilgestaan bij de psychologische eisen, die aan het on derwijs moesten worden gesteld, weid de spreker breder uit over de didacti sche eisen, die bij de onderwijsver nieuwing ter sprake komen. In de eer ste plaats wees de heer Costers op de wenselijkheid, dat het onderwijzend personeel worden overgeplant van de statische in de dynamische sfeer. Het klassikale systeem is sterk vrij heidsbeperkend. Dr. Maria Montesori heeft als reactie daarop ernaar ge streefd, juist meer de nadruk te leggen op de opvoeding in vrijheid. De prac- tijk heeft bewezen, dat haar methode evenmin geheel juist is. Aan de ene kant wordt sterk het bezwaar gevoeld, dtft te weinig vrijheid het verantwoor delijkheidsgevoel doodt. Er moet dus een gulden middenweg gevpnden wor den. De Dalton-school heeft deze gezocht door het instellen van taak-onderwijs, dat de leerlingen een zekere mate van zelfstandigheid geeft, maar toch ook weer de gebondenheid om de taak bin nen een bepaalde tijd gereed te hebben. Vooral met kinderen, ouder dan 8 jaar, wier belangstelling langzamerhand reeds enigszins k.an worden gericht, is met het tak en-onderwijs veel te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat de kinderen niet allen tegelijk met hun taak gereed zijn. Voor de vlugge leerlingen zijn er daarom extra taken, die een reeds be handeld onderwerp eens van een an dere kant belichten, waardoor het in zicht wordt verdiept. In het taakwerk moeten waarnemen, handelem en denken worden betrokken. Het waarnemen door het bekijken van plaatjes en kaartjes; het handelen door het zelf maken van tekeningen, kaart jes en grafieken, en het raadplegen van woordenboeken en kinder-encyclo- pediéën, het denken kan worden gesti muleerd door het stellen van vragen. Vooral dit laatste is belangrijk, mits voldoende vergelijkingsmateriaal wordt gegeven, waaruit zij kunnen leren, hun conclusies te trekken. Ter illustra tie besprak de heer Costers een paar taken, een ervan aan de hand van een gestencild voorbeeld, waaruit opge maakt kon worden, hoe de leerling voorsf kennis kan nemen van het no dige feitenmateriaal, -met behulp waar van hij de aan het eind van de taak gestelde vragen kan beantwoorden door combinatie der gegevens en het des noods raadplegen van noodzakelijke hulpbronnen. J Veimelden wij nog, dat de heer Cos ters een collectie demonstratiemateriaal had meegebracht, om te laten zien, welke resultaten op zijn school waren bereikt. SPREEKUUR VAN INSPECTEUR L. O. De inspecteur van het L. O. in de in spectie Den Helder verzoekt ons mede te delen, dat hij Woensdag 13 Maart a.s. van 12 uur spreekuur houdt. In een gecombineerde besturenverga- dering van de voormalige afdelingsbe sturen der S. D. A. P. en Vr. Dem. Bond, is volledige overeenstemming be reikt inzake de sam 3telling van het voorlopige 'afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid. De functies wer den als volgt verdeeld: P. S. van der Vaart, voorzitter; A. Kramer, 2e voor zitter; D. van der Mast, secretaris; A. Potjewijd, 2e secr.; C. P. J. Boon, pen ningmeester; J. H. Smith, 2e penning meester; H. Meijer, S. de Böck, M. H Klerk, J. J. Klerk, J. J. Kistemaker (Julianadorp) en C. P. in 't Veld (Ju- lianadorp). De organisatorische werkzaamheden zullen zo spoedig" mogelijk aan vangen. Zodra de nodige voorberei dingen zijn getroffen, zal een leden vergadering van de nieuwe partij wor den belegd. Er zijn van die stadgenoten, die je maar node ziet vertrekken, die iets sympathieks en vriendelijks om zich heen hebben en wier figuur je gaarne in het oude vertrouwde stadsbeeld ziet. Zo'n figuur is de heer J. Strobel, de oude stafmuzi kant, vioolleraar, die vele jongere stadgenoten de edele kunst van het vioolspel heeft bijgebracht op een wijze waarvoor ze hem nog altijd dankbaar zullen zijn. De heer Strobel verlaat Nieuwe- diep ook niet met vreugde. Hij schrijft ons; ,,De kans, die me werd ^geboden bij een der orkesten van de Radio-omroep, heb ik na veel inner lijke strijd aanvaard". Het is niet gemakkelijk de band met Nieuwediep door te snijden. De heer Strobel wordt bij heb- omroep orkest geplaatst als altist. Wij wen sen den heer S. in zijn nieuwe woonplaats en nieuwe werkkring veel vreugde en werklust. Woensdag 13 Maart zal het een jaar geleden zijn, dat Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina, na een afwezigheid van bijna vijf jaren de Nederlandse grens over schreed. Zij heeft toen een be zoek gebracht aan het Zuiden van ons land, dat weer betrek kelijk vrij kon ademen. Betrek kelijk, want het front was nabij en de vijand, die nog een aan zienlijk deel van Nederland be zet hield, deed het Zuiden nog regelmatig van zijn aanwezig heid blijken. De Koningin heeft in die voor het Zuiden onvergetelijke maand Maart een triomphale tocht van elf dagen door het zwaar geha vende, maar vrije gebied ge maakt. Allen, die van dit bezoek ge tuigen zijn geweest, bewaren daaraan een herinnering voor 't leven. Het zijn herinneringen aan een laaiend enthousiasme, een grote hartelijkheid en een diepe ontroering. De heroverde vrij heid werd bezegeld door de te rugkeer van Haar, wier persoon die vrijheid symboliseert. Waar gaan we heen? Zaterdag 16 Maart, 8 uur, Vakschool voor Meisjes. Volksuniversiteit, Prof. Dr. C. F. A. van Dam over den geestrijken rid der Don Qulchot van de Mancha. Donderdag 14 Maart, Casino, 8 u. gevarieerde avond C.J.M.V. Elke Zaterdagavond Museum Oos- terslootstraat van 79 uur. melden zich meisjes als naaisters en leerling-naaisters bij: Gebr, Meyer, Ruyghweg 73, Den Helder. (Ingez. Med.) Een betrekkelijk klein, maar wel dankbaar publiek heeft Vrijdagavond genoten van de Voetlichtparade, die ons Helderse dansorkest „De Optimisten" onder leiding van Arie Geils ten tonele heeft gebracht. Het programma vóór de pauze werd gevuld met een bont allerlei, dat on danks diverse moeilijkheden een aardig afgerond geheel vormde. Allereerst waren daar de Equapos, die een paar succesnummertjes uit hun re pertoire ten gehore brachten, o. a. „Le- nie, ja Pa" en „In the mood". Voorts bracht Jo Koek een meer klas sieke guitaarsolo ten gehore, gevolgd door Jaap Drijver met een paar keurige saxophone-nummertjes, aan de vleugel begeleid door mej. Hil Drijver. De laat ste solist was Wim Manshanden, die een piano-medley speelde onder de titel „Accent on rhythm", uitgevoerd met een bewonderenswaardige techniek en in een strak rhythme. Als laatste nummer vóór de pauze kondigde Gerard van den Berg, die op vlotte en grappige wijze voor het aan- eenlassen der verschillende onderdelen zorgde, de medewerking aan van de An drews Sisters, daar de Krekeltjes doqr ziekte waren verhinderd. Het was wer kelijk een openbaring, deze Andrews. Sisters ten tonele te zien verschijnen. We hadden het drietal van „one, two, thrse" enz. ons wel anders voorge steld. In allerlei prachtige kleurschake ringen waren het dan toch de Krekel tjes. die voor het voetlicht kwamen, uit gedost als bijzonder charmante vrouws personen. Zij zongen een paar liedjes, die wel niet nieuw waren, maar in deze creatie toch dubbel in de smaak vielen. Na een kwartiertje pauze spleet het doek weer vaneen en vertoonde zich het herboren orkest „De Optimisten" aan ons oog, gezeten achter fraaie schildjes. Het was een massaal gezicht, een dergelijke 12-mans bezetting. De prestaties van De Optimisten ble ken in de lange periode van stilzwijgen niet achteruit te zijn gegaan; integendeel. Zij voerden hun nummers uit met een behoorlijk élan, en zij bleken uitste kend op elkander ingespeeld te zijn. correct en soepel namen de verschillen- door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 39. Aan de kant stonden enige tonnen en kisten, die bij nader onderzoek leeg bleken te zijn.'„Laten we er in kruipen!" stelde Jantje voor, „dan komen we van zelf ongezien aan boord!" Zo gezegd, zo gedaan. Op 'n ogenblik, dat niemand op hen lette, verdween Pietje vlug in een der lege tonnen, die daarop door Jan zorgvuldig gesloten werd. 40 Erg aangenaam was het verblijf niet, want overvloed van licht, lucht en ruimte was er niet bepaald. Maar ze overwogen, dat je voor een goede zaak wat moet over hebben, en zo koos Jan tje zich een der kisten als verblijfplaats. En daar, in hun nauwe verblijf, wacht ten onze twee helden op de dingen, die komen zouden. de solisten de partijen van elkander over. Allen legden een grote dosis mu zikaliteit aan de dag. Als zangsolist fungeerde Jaap Drijver, die dit aandeel in het programma prima verzorgde. Een tiental composities werden in deie mu zikale show ten gehore gebracht, waar van wij noemen "I should care", „Boun- ce me brother", „Soft shoe shuffle" en „Mohican". Het daverend applaus, dat op deze show volgde, noopte het orkest tot het geven van een extratje, waar voor een moderne paraphrase op Liszt's „Liebestraum" werd gekozen. Wederom een kwartier pauze, ter ont ruiming van de dansvloer, waarna ge durende enige uren In een gezellige stemming werd gedanst. De Optimisten zorgden uiteraard voor de muziek. Om klokke twaalf uur, toen dus de Zaterdag aanbrak, en daarmede de ver jaardag van een der orkestleden, volgde een klein intermezzo, daar een klein dozijn aanwezigen zich geroepen voelde, den jarige openlijk hun felicitaties aan te bieden, welke vergezeld gingen van een tuiltje schone bloemen. De jubilaris sprak een kort dankwoord, en was, zo zeide hij, „tot in zijn tenen ontroerd". Deze plechtigheid werd met een uit vol le borst gezongen „Lang zal hij leven" besloten. De Optimisten en hun hoorders kun nen op een geslaagde avond terugzien. A.s. Zaterdagavond zal voor de Helder se Volksuniversiteit door prof. dr. C. P, A. van Dam een lezing worden gehouden over „De geestrijke ridder Don Qulchot van de Mancha". Ook deze lezing zat worden gehouden in de Vakschool voor Meisjes, aanvang 8 uur. Donderdagavond tussen 7 en 8 uur zijn nog kaarten verkrijgbaar aan het adres Singel 53. Het muceum zal Zaterdag ge sloten zijn H.A.V.-nieuws HAV I—DOKEV L Nadat de velden drie weken niet be speelbaar waren konden dc dameshand- balsters van de HAV hun competitie weer voortzetten en wel met een wedstrijd te gen DOKEV uit Anna Paulowna. Omdat beide elftallen, met Olympia uit Wieringerwaard, bijna even sterk zijn, kenden we een spannende wedstrijd ver wachten, hetgeen 't ook geworden is. Er werd van b£ide kanten enthousiast gespeeld. Al gauw na het begin nam HAV do leiding. Beide eerste doelpunten waren echter geen mooie doelpunten Een mooi doelpunt was het derde, een bal die strak het doel ingeschoten werd. Tweemaal moest een viei meter worp tegen de HAV-dames genomen worden. Gelukkig voor hen maakten DOKEV er geen handig gebruik van. Ze werden n. beide malen door de midvoor genomen^ die recht over de haag heenschoot niet naar een vrije medespeelster, had kunnen schieten in de opening ontstond tussen de haag en de Paa waar de keepster stond. Een van de vrije schoten werd een oe punt. HAV maakte er nog twee o punten bij en zo eindigde deze aar i wedstrijd, waarin vlot gespeeld wer waarin weinig af gevloten behoefde te* den, in een 5—1 overwinning voor H H.A.V. II—OLYMPIA I 0—8. Het tweede elftal zette de nederlaffii reeks voort door met 8—0 te ver vrn het sterke Olympia. De IIAV-ca bleven grotendeels verdedigend spe'Ien' n enkele pogingen om een aanval te op het Wierlngerwaardse deel, lieI>e"ggn niets uit door slecht plaatsen en va van de bal, waarvan de Olympia-at hoede natuurlijk profiteerde GESLAAGD. Bij het op 7 Maart j.L te Al gehouden examen van het ~en Bureau voor Stenografie «Gro slaagde mej. G. Poortman te ringen voor Nederl. Kantoor graaf 130 lettergrepen per XT?1"iituut Zij was leerlinge van het u» „Mercurius", Den Helder.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2