D ZWEDEN Vier dagen «loor luilekkerland GESLOTEN GESLOTEN Het de nachttrein van Malmö naar Stockholm De marinierskapel der Kon. Marine speelde te Rotterdam SCHEEPSTIJDINGEN Rumoer in de Zuidelijke slagerswereld De Marchant et d'Ansambourg komt Maandag voor Russen ontkennen bezetting der Berlijnse banken Connally over de Sowjet-Unie Boelhuis fordson-trekker. Th. MINNEBOD „DE SCHAKEL" Woensdag 13 Maart 1946. Van Nuland's ManufacUirenmagazijn BEKENDMAKING. (Van onzen specialen verslaggever). De afstand tussen Malmö en Stockholm bedraagt zo ongeveer twee en een half maal het aantal kilometers dat Maas tricht van Groningen scheidt. Wij hebben dan ook een slordige twaalf uur rijden voor de boeg, reden waarom wij het ons, in dfe zachte kussens, zo makkelijk moge lijk maken. De inrichting van de Zweedse rijtuigen is boven alle lof verheven. Men kent daar uitsluitend derde .en tweede klasse. De eerste klasse hebben zij schijnbaar afge zworen of nooit gekend. Hetgeen pleit voor hun uitnemende democratische op vattingen. Boven elke zitplaats is een leeslamp aanwezig en de electrische verwarming draagt er nieli weinig toe bij de behaag lijke sfeer te continueren. Tijcfens onze nachtelijke reis vragen wij ons met verbazing af wanneer de Zweden feitelijk slapen. Op de gehele route brandt in alle dor pen en steden welke wij passeren het licht. Op straat, op de stations en bijna achter ieder venster van de woonhuizen. Is dit een nationale gewoonte of laten Zij des nachts het licht branden op de kinderkamer? Wij proberen den conduc teur dit te vragen, doch deze verstaat uitsluitend Zweeds, zodat dit vraagstuk voorlopig voor een oplossing niet in aanmerking komt. Het treinpersoneel is Kier ongelooflijk voorkomend. Keurig geüniformeerd met ieder een juweel van 'n Astrakan bont muts op. Het gouden insigne van de Zweedse spoorwegen schittert vrolijk tus sen het warrige haar van deze hoofd bedekking. De conducteur is niettegenstaande hij ons niet verstaat prettig spraakzaam, „Sverige Sr mycket vackert fürnbanan Sr dragen genom skoger och gröna Sn- gar", zegt hij en wij antwoorden zoiets van „Ja.... en ja, dat heb je zo hé", en zijn er hopeloos naast, want als wij ons woordenboek raadplegen blijkt dat deze Zweed van zijn land houdt en heeft ge zegd: „Zweden is 'zeer mooi en de spoor weg loopt door bossen en groene wei den". Sneeuw en dennen. De groene weiden blijken voor ons on afzienbare sneeuwvlakten te zijn, doch de bossen vertonen zich in een onge kende pracht. Het terrein is heuvelachtig en jfle on gerepte sneeuwvlakten wordt steecfe op tijd onderbroken door bosschages van kaarsrechte dennen, zodat de compositie van het landschap toevallig tot in de per- pectie gehandhaaft blijft. Is zoiets nu werkelijk toeval? Wanneer wij, volgens verkregen inlich tingen, nog een tachtig kilometer van Stockholm verwijderd zijn, komen de vrouwen met de koffie in de trein. Grote ketels hete koffie en belegde broodjes. Deze broodjes zijn een specialiteit hier in Zweden. Belegd met alle soorten heerlijkheden vormen zij een delicatesse van de eerste orde. Wat denkt u van gekookte eieren met sardines of ham met krenten? Com binaties welke niet stroken met onze Hollandse opvattingen doch wel met onze smaakgevoelens want wij raken .over dit lekkers niet uitgepraat. Stockholm. Stockholm binnenrijden is een wonder van schoonheid De stad zelf wordt door de Mallaren, dat is ee'n breed water, in tweeën gedeeld en ligt op heuvels. Als de trein even stil staat voor zij het station binnen mag komen, zien wij links van ons de buitengewoon fraaie schepping: het stadhuis. Opgetrokken in dieprood baksteen, waartussen schone profielstuk ken van natuursteen, vormt het geheel een waarlijk architectonisch monument. Stockholm mag trots zijn op dit bezit en Zweden op zijn zonen die in staat ge weest zijn dit kunstwerk voort te bren gen. Rechts, tegen de heuvels, en aan de andere zijde van het water, liggen de parlementsgebouwen en het koninklijk paleis. Alles even fors en voornaam. Het eerste waar wij terdege rekening mede moeten houden is, dat hier het ver keer langs de linkerzijde van de weg geleid wordt. Wij liggen tenminste bijna onder een auto en uiterst voorzichtig schuifelen wij over de gladde besneeuwde straten de stad in.... want wij vergeten een taxi te nemen. Dat zijn wij ook niet meer gewend in ons zwaar geschonden landje dat je zó maar een auto kan nemen. Wanneer wjj de eerste winkelramen passeren zakt onze mond pas goed open van verbazing, doch daarover de vol gende keer. (Wordt vervolgd). De marinierskapel van de Kon. Ma rine, die Maandagavond i_jich zelf ten doop hield in de Rivierahal te Rotter dam, heeft uitbundige ovaties van het zeer talrijke publiek in ontvangst moe ten nemen, zozeer was het voldaan over wat geboden werd. De nieuwe blauwe uniformen, die hier voor het eerst ge dragen- werden, riepen herinneringen op aan de uniformen van voor 1940 en toch was er verschil merkbaar, ook in houding en optreden van de kapel. De avond werd geopend door generaal- majoor Von Freytag Drabbe, die den minister van marine, Z.Exc. J. M. de Booy, burgemeester Oud en vele mili taire en burgerlijke autoriteiten welkom heette. O.m. was aanwezig de bekende musicus Willem Pijper. Generaal-majoor Von Freytag Drabbe leidde met welkomswoorden de nieuwe kapel in, die, zoals hij zeide, iets nieuws is, want voor 1940 bestond er een ma rinekapel en geen marinierskapel. Het was eigenlijk geen vraag waar dit mu ziekcorps zijn debuut zou maken. Want Rotterdam kan als de bakermat van de mariniers beschouwd worden. Vervolgens trad het Harmonie-orkest van de kapel voor het voetlicht en er ging een huivering van ontroering door de zaal toen, na het Wilhelmus, de defi- leermarsch der Koninklijke Marine weer eens in Rotterdam gehoord werd, ge speeld door mariniers. Aalsum (Vinke) 11-3 V. Inquique naar Antofagasta. Ariadne (KNSM) 11-3 van Jaffa te Haifa. Deo Duce (KNSM) 11-3 van Amsterdam te Kopenhagen. Dido (KNSM) 6-3 V. Cristobal naar Iris (KNSM) 11 3 v. Amst. te Halmstad. Jupiter (KNSM) 8-3 V. N.-Orleans naar W -Indië. Orestes (KNSM) 10-3 van Amst. te Dublin. Pygmalion (KNSM) 9-3 van New York n. W.-Indië. Stad Haarleqj (Halcyon) 5-3 v. Hamptqn Rds. i te Houston. De Nederlandse ambassadeur in Parijs, jonkheer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, heeft een krans gelegd op het graf van den Onbekenden soldaat. \nefo P. 't „Vlees" in blik de oorzaak. De „vleespuddingopstand" in het zui den is in een acuut stadium. Dit, door dat de slagers van Brabant en Limburg besloten hebben een lijn te trekken om alleen de blikken „meat and kidney pudding" te accepteren, indien ze op daarvoor aan te wijzen extra bonnen verkocht kunnen worden. Men kent het standpunt van de sla gers. In het kort komt het hier op neer, dat voor de blikken^ vier vleesbonnen gerekend moeten worden, terwijl er maar voor 2 bonnen vlees in de blik ken zit. In een Maandag te Breda gehóuden vergadering van de Kath. Slagersver eniging in de kring Breda is het stand punt van de slagers op uitvoerige wij ze besproken, waarbij scherp stelling genomen werd tegen de ministeriële weigering na ingewonnen advies van het bedrijfschap voor vee en vlees om de blikken tegen een la gere dan de oorspronkelijke vastgestel de rantsoenwaarde te laten verkopen. Ook in Limburg. Dit een uitvoerige toelichting van den heer Moonene, voorzitter van de Kath. Slagersvereniging uit Heerlen, bleek, dat de slagers in geheel Lim burg aan de vleespuddingopstand deelnemen. Belangrijk is, dat daar de gehele r.K. Arbeidersbeweging, 30.000 gezinnen vertegenwoordigen de, achter de slagers staat en reeds enige telegrammen aan den minister over deze kwestie zond, in die zin, dat de vleespudding alleen geaccep teerd kan worden tegen extra bon nen. De Limburgse slagers hebben zich bovendien onderling verplicht ook geen gedroogd runder- en schapenvlees en geen fabrieksvlees te accepteren. Zij willen volwaardig blik- en vers vlees op de normale bonnen. Over de gezamenlijk aan te nemen houding was men het vrij vlug eens toen het resultaat van de op dezelfde middag te Den Bosch gehouden verga dering van de vakgroep Slagerij van het gewest Brabant bekend werd, over gebracht per „ijlbode". Unaniem schaarde men zich namelijk achter de Bossche besluiten; ook Lim burg. Deze besluiten zijn. Meat and kid ney pudding wordt alleen geaccepteerd op extra bonnen. Blijven desondanks de slagers met de blikken zitten, dan zullen deze teruggenomen moeten wor den. MAASTRICHT. -— Naar wij vernemen, zal het Bijzonder Gerechtshof van Lim burg op Maandag 29 April de zaak behan delen tegen Graaf de Marchant et d'An- sembourg, voormalig commissaris van de provincie Limburg en gevolmachtigde van Mussert. Op 15 April zal terechtstaan ir. H. Vos, distrietsleider van de NSB te Maastricht en één van de kopstukken dér NSB uit die tijd. BERLIJN (Reuter). Sowj et-vertegen woordigers bij de gealliëerde bestuurscom missie voor Berlijn hebben verklaard, dat de berichten in de Britse pers, dat de banken in de Sowj et-Russische sector vaa Berlijn zijn bezet, onjuist zijn. De banken waren al sinds Juni '45 ge sloten geweest, maar door officiële per sonen waren clandestiene transacties, tegen de Russiche orders in, voortgezet. Daarom waren gewapende wachten voor 35 van de 150 banken geplaatst. De Britten hebben de verzekering ge vraagd en verkregen, dat het archief van deze banken zou worden bewaard. Kiezen of deien. WASHINGTON (Reuter). Tom Con nally, de voorzitter van de Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie verzet zou uitlokken van de Ver. Staten, indien zij haar eenzijdige acties niet prijs gaf. Sowjet-Rusland kan vrede hebben door de Verenigde Volken te steunen en met hen samen te werken. Zolang Sowjet- Rusland, Gr. Brittannië en de Ver. Sta ten trouw blijven aan de verplichtingen van het Handvest der UNO en hun ge schillen regelen zodra zij zich voordoen, zal er vrede zijn. Doch zü, die de vrede willen, moeten geen daden stellen, die de oorlog uitlokken. Geen natie heeft het recht om door het uitoefenen van een geweldige economi sche of politieke druk andere volken aan haar wil te onderwerpen. De bezwaren voor een wederkerig begrip en samen werking met Moskou zijn echter niet on overkomelijk. Ten slotte deed Connally het denkbeeld aan de hand, dat de Staatshoofden«*of de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie of der Grote Vijf op bepaalde tijden zouden moeten bijeenkomen om de wederzijdse vraagstukken in het belang van de vrede te bespreken. notaris j. w- de wijn. In het boelhuis op Zater dag 16 dezer, ten huize van den heer C. AMBUUL te Ju- lianadorp, zal ook nog worden geveild een in goede staat zijnde Wjj geven de hoogste waarde voor hele en gedeeltelijke INBOEDELS en alle soorten losse goederen. J. J. VOS, Brcewaterstraat 75. Kinderpension „TREEJA" vraagt voor spoedige indienst treding MEISJE, liefst voor dag en nacht. Timorlaan 6. Telef- 2512. TE KOOP GEVRAAGD: Een goed gehoorapparaat, zonder gebreken, met prijs, door jacob waag, Laantje E 169, Schagen. TE KOOP- 2 Meccano en 2 Trixdozen, 1 z.g.a.n- veermotor en verder bijbetjgrende onderdelen. p. van baaren, West gracht 56. Den Helder- LEVENSMIDDELENBEDRIJF woensdag 13 maart 1946. adverteert in dit blad koopt inboedels, meubelen. kachels. koopt alles. stoelen te huur voor bruiloften en partijen- Molenstraat 184. JULIANADORP. Aangezien er momenteel geeri aaqvoer is van verse groenten, zal het publiek op het oogenblik met wortelen, uien en bieten tevreden moeten zijn. Het Bestuur van de Helderse GroentehandeL

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3