HELDERSCHE COURANT Hij brocht de vriendschappelijke betrekkingen der Grote Drie. in gevaar Zal Indon. kwestie een probleem van interne aard worden Russische troepenbewegingen Perzië duren voort in NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Stalin antwoordt Churchill „Churchill niet op de hoogte van de feiten" Weerbericht. De aankomst van de 0. 23 Diet Kramer op Ceylon De reis van 't Prinselijk Paar naar Scandinavië Nog geen tegenvoorstellen van Sjahrir Perzische premier bezoekt Mos hou tever geels Kwestie vrijwel zeker voor de Veiligheidsraad DONDERDAG 14 MAART 1946. 70e Jaargang No. 9687. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: 9. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. taTmM „De rede van Churchill in Fulton bete kent een gevaar voor de wederzijdse be trekkingen tussen de drie grote mogend heden", verklaarde Stalin gisteravond voor de Moskouse radio. Sprekende tot een correspondent van de „Prawda", gaf Stalin uiting aan de opvatting^ dat som mige van Churchill's opmerkingen over Warschau, Belgrado, en Boedapest, leugens waren. Stalin noemde den Britsen ex-premier een oorlogsophitscr, die hem sterk her innerde aan Hitler^ Op hetzelfde ogenblik echter, verklaar de Stalin, waarop Churchill ten oorlog op roept tegen d*e Sovjet-Unie, biedt hij ons een verdrag van vriendschap aan van 50 jaar. Zulk een verlenging is evenwel van geen waarde en zo'n vercïrag kan niet hoger geschat worden dan een vodje pa pier". „Uitgaand van de mening, die Chur chill uitsprak over een Brits-Amerikaanse militaire alliantie, zou men, aldus Stalin, moeten concluderen, dat alleen de Engels sprekende wereld bij machte is het lot van de volken in handen te nemen". Maar ook Rusland bracht zijn offers in deze oorlog. Zeven millioen Russen sneuvel den meer dan het gezamenlijk verlies van Engeland en Amerika. Sprekend over Churchill's critiek op de Russische bewincïvoering in de nabuur- staten van de Sovjet-Unie zei Stalin, dat Churchill loog toen hij beweerde, dat de tegenwoordige Poolse regering onder in vloed van de Sovjet-Unie staat. „De rede van Churchill moet in het algemeen ge zien worden, aldus Stalin, als een betoog met gebrek aan feitenmateriaal". „Wanneer Churchill beweert, dat de Sovjet-regering haar invloed gebruikt om een politieke druk uit te oefenen op de bevolkingen van de steden Berlijn en Weenen, dan mag ik er wel op wijzen, aldus de maarschalk, dat Russische troe pen slechts een vierde van cfeze steden bezet houden". Stalin zei, dat Churchill teleurgesteld was, omdat Polen „de nieuwe richting" had gekozen inplaats van die weg te vol gen, waaraan Churchill de voorkeur had gegeven. In Zuid -Slavië zou Churchill een regering wensen van personen als Mikailovitz en koning Alexander. „Het is een boute bewering, aldus Stalin, de veiligstelling, welke de Sovjet- Unie wenst in haar nabuurstaten, een expansie-zucht te noemen. Wij hebben ondervonden, wat zwakke buren bete kenen en zijn aangevallen langs die lan den, welke we thans tot sterke staten trachten om te vormen". Britse kabinet bijeen. Het Britse kabinet zal vandaag in speciale zitting bijeenkomen om de toe stand, ontstaan door de Russische troe penbewegingen in Iran, te bespreken. Bevin zal een volledig rapport uitbren gen over de jongste ernstige ontwikke ling. A. P. meldt, dat Bevin de laatste 24 uur voortdurend ;n contact heeft gestaan met zijn Amerikaanse collega Byrnes. DE WEDSTRIJDEN TEGEN DE ROYAL NAVY. Naar wij van de K.N.VB. verne men, wordt de tweede wedstrijd van het Bondselftal tegen de Royal Navy op Maandag 8 April a.s., om 16 uur, in het Feij enoordstadion te Rotter dam gespeeld en niet op Woensdag 10 April. De eerste wedstrijd blijft vastge steld op Zaterdag 6 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam. TYPHUS-EPIDEMIE IN JAPAN. Ambtenaren van het Japanse depar tement van openbare gezondheid noem den de typhusepidemie die thans in het land heerst „kritiek". Dagelijks doen zich 200 nieuwe gevallen voor. ONDERWIJS AAN UIT INDIë GEREPATRIëERDE KINDEREN. Het bestuur van de „stichting ter bevordering van het onderwijs aan uit Ned. Indië gerepatrieerde kinderen" heeft op Maandag 11. dezer zijn kantoor geopend Willemstraat 26, Den Haag, telef. 111441 en 110104. Het kantoor is dagelijks geopend van 9.0016.00 uur. Zaterdags van 9.0012.00. Meest nevelig of zwaar bewolkt weer. Geen neerslag van betekenis. Aanvankelijk krachtige, later iets af nemende Oostelijke wind. In Zuid- Limburg iets kouder, overigens zelfde temperatuur. 15 Maart: Zon op: 6.56 uur. Onder: 18.43 uur. Maan op: 15.54 uur. Onder: 6.36 uur. De aankomst van de O 23, welke aanvankelijk was bepaald om 3 uur gisterenmiddag, is enige uren ver traagd, omdat de boot wegens slecht zicht in zee voor anker heeft gelegen. Verwacht werd, dat de on derzeeboot nu, tussen 6 en 7 uur 's avonds aan de Westerkade zou meren. De bekende Nederlandse schrijf ster Diet Kramer vertoeft momen teel, nadat zij uit Java geëvacueerd werd, in het Nederlandse kamp te Kandy op het eiland Ceylon. Zij schrijft kampschetsen' en houdt lezingen. Het Deense persbureau meldt: Verwacht wordt, dgt prinses Ju- liana en prins Bernhard hier 5 April zullen aankomen. Een officiële ont vangst wordt hun bereid, waarbij de leden van het Deense Koninklijk Huis aanwezig zullen zijn. Het prin selijk paar zal logeren in het kasteel Amalienborg. 6 April wordt te hun ner ere een galadiner gegeven, 7 April zal het Nederlands Concertge^ bouworkest een uitvoering geven. 8 April vertrekken de prins en de prinses uit Kopenhagen voor een bezoek aan Stockholm. Als de Brillen vertrokken zijn Een correspondent van A. N. P.-Ane- ta verneemt uit zeer betrouwbare bron, dat de op Woensdagmiddag bij Sir Archibald gehouden bijeenkomst in hoofdzaak aan protocol-aangelegenhe den was gewijd. Tijdens de bijeenkomst, welke ter nauwernood een half uur duurde, werden in geen enkel opzicht saillante onderwerpen te berde ge bracht. De punten van de agenda uitsluitend de vorm van de betroffen volgorde. De berichten als zou Engeland het uitstel der bijeenkomst van de Veilig heidsraad hebben voorgesteld, zijn on- gegrond. Sultaneh, de eerste minister van Perzië, heeft in een persconferentie verklaard, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou ongelukkigerwijze geen overeenstemming heeft bereikt en dat de onderhandelingen met de hoogstgeplaatste leiders der Sovjet- Unie geen resultaten hebben ge bracht. Sultaneh zeide: „Ik heb het doel, dat ik voor ogen had, niet be reikt". Bevin, Byrnes en Molofov eind Maart bijeen? Engeland heeft nog steeds géén ant woord ontvangen op zijn eerste nota aan Moskou, waarin opheldering over de toestand in Perzië wordt verzocht. Een tweede nota werd pro memorie gezonden. Bevin heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij den Engelsen zaak gelastigde in Moskou opdracht heef gegeven Molotof om een spoedig ant woord op de Britse nota te verzoeken. Men blijft in Engeland van mening, dat te Moskou tussen de Sovjet-autori teiten en Sultaneh geen overeenkomst is bereikt. De Perzische kwestie zal on getwijfeld uitvoerig worden besproken op de bijeenkomst vóór het eind van deze maand door Bevin, Byrnes en Mo lotof te houden en zal ook vrijwel ze ker door Perzië of de Ver. Staten voor de Veiligheidsraad worden gebracht. Lie, de secr.-gen. van de U.N.O., heeft zijn vertrek naar Amerika tot a.s. Zondag uitgesteld wegens zijn gezond heidstoestand. volgens welke deze saillante lyvesties bij de komende bijeenkomsten# zullen, worden besproken. Men meent, dat niet waarschijnlijk is, dat de Indonesi sche tegenvoorstellen aan dr. van Mook werden overhandigd. De bijeenkomst heeft plaats gevon den, nadat Sjahrir een tweede protest bij generaal Stopford, tegen de invoe ring van het nieuwe Nederlands-In dische geld, had ingediend. Volgens het protest zouden er vroeger rege lingen zijn ghtroffen. krachtens welke het Japanse geld zou worden gehand haafd, tot de politieke toestand geheel i#as opgehelderd. Noël Monks in de „Daily Mail". In de Daily Mail van Woensdag was de hele linker kol'van de eerste pa gina aan een bericht van Noël- Monks, den correspondent te Batavia, gewijd. Het artikel geeft een samenvatting van het evacuatie-schema voor de Brit se en Brits-Indische troepen op Java en luidt als volgt: „De Britse en Brits-Indische troepen zullen de volgende week beginnen Java te verlaten en deze terugtrekking zal voortgezet worden, zo snel als er maar schepen voor het vervoeren der troe pen gevonden kunnen worden", aldus verklaarde een officiële Britse zegsman. De Nederlandse troepen. Binnen enige weken verwacht men, dat onze strijdkrachten op Java met 2/3 deel verminderd zullen zijn. Onze troepen zullen door een steeds toenemend aantal Nderlandse troepen uit het moederland, die door Engeland en Amerika zijn opgeleid en uitgerust, worden vervangen, totdat er tegen eind April meer Nederlandse troepen op Ja va aanwezig zullen zijn, dan er ooit Britse en Brits-Indische waren. Geen moment zullen de gealliëerde strijd krachten daar op enigerlei wijze ver zwakt worden. De Nederlandse troepen zullen onder het bevel staan van lui tenant-generaal Sir Miles Dempsey, op perbevelhebber van de landstrijdkrach ten in Zuid-Oost-Azië. Zie vervolg pagina 3. De 12-jarige Jean Cox is één van de klokkenluiders van de St. Andrew's kerk, Sonning, Berkshire. Tezamen met haar vader verricht zij haar werk in de klokketoren, waar acht klokken hangen. Vier ervan zijn meer dan drie honderd jaar oud. A.P. P. De Berlijnse Kommandantur heeft verordend, dat personen die onder de nazificatievoorschriften vallen niet tot onderwijzer mogen worden opgeleid. Naar raming bedraagt de totale oor-» logsschade in de stad Hagen (Westfa- len) 342 millioen mark.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1