WederomLezing over Economie Nieuwe Bonnen Pietje Pluis en Jantje Joppe be even nieuwe avonturen Stadsnieuws DE GROTE BEDRIJVEN Nu eerst kan ik een rechte lijn trekken „Emigratie" vraagt opnieuw onze aandacht 't Wordt lente Petroleum spoedig goedkoper? Dinsdag gaf de heer Potjewijd voor de Helderse Volksuniversiteit zijn vierde cursusavond over Economie, waarhij voornamelijk de ontwikkeling der grote bedrijven ter sprake kwam. Een ontwikkeling in een betrekkelijk kort tijdsverloop van ongeveer een halve eeuw, waarin ontzaglijke complexen pro ductie-apparaten tot groei en bloei kwa men, die langzamerhand het harteloze, egoïstische winstbejag ten dode doemden en waarbij alles in de juiste banen werd geleid, ter schepping van als het ware een „sociale sfeer". Een tweetal bedrijfsvormen gingen hier aan vooraf, n.1. de Vennootschap onder firma, gebaseerd op harmonie van geest en volledige wederzijds vertrouwen der firmanten, waarbij zij persoonlijk met hun gehele vermogen aansprakelijk zijn, en de Commanditaire Vennootschap, waarbij de „stille vennoot" slechts risi co draagt voor zijn aandeel in het be drijfskapitaal, zonder ook maar een en kele invloed op de bedrijfsleiding te heb ben, om tenslotte te komen tot de Naam loze Vennootschap, waarbij de eigenaars als het ware „stille" vennoten zijn met als leiding voor het bedrijf, meestal een vakkundige Directie, losstaande van de eigenaars, en in loondienst. Juist deze bedrijfsvorm is bijzonder ge schikt omdat men hierbij meerdere per sonen met hun kapitaal kan interesseren en waarbij de basis gelegd wordt voor een groot bedrijfs-kapitaal, geblokkeerd voor het bedrijf en dat er dus niet zo maar aan onttrokken kan worden, en waarbij het risico ook verdeeld wordt onder de aandeelhouders, met een be perkte aansprakelijkheid. 't Kon derhalve niet uitblijven dat daaror^ deze bedrijfsvorm de ontwikke ling der ondernemingen stimuleerde met als gevolg een soms sprookjesachtige op komst, als b.v. bij Philips, met een enorm fabriekscomplex, een 25.000 em ployé's, een kapitaal van 68 millioen. De Kon. Olie met een kapitaal van 600 mil lioen, Amerikaanse ondernemingen met een kapitaal van 4 milliard. Aandelen e.d. De eigenaars hebben dan als bewijs van deelname hun aandelen, welke verhan delbaar zijn op de beurs en ook een aan deel in de winst der onderneming, in te genstelling met een reeds bestaande vorm van kapitaalverstrekkingen, de obligaties, welke een vaste rente opleveren. Uitvoe rig weidde spreker uit over de verschil lende soorten van aandelen, als prefe rente, cumulatief-preferente, winstdelen- de-cumulatief-preferente aandelen, eer tificaten, enz. Bij deze bedrijfsvorm staat dus het be drijf, wat betreft de werkzaamheden, los van de aandeelhouders, wat grote voor delen schiep als b.v.: ontwikkeling der arbeidsvoorwaarden, reclame-voering enz., anderzijds ook nadelen, zoals men ten tijde van de crisis kon waarnemen. Al spoedig bleek dat ook deze bedrijfsvorm de basis legde voor een uitroeiing der verderfelijke concurrentie-strijd en de productieregeling bewerkstelligde met als het ware een rayon-afzet. Een poging dus tot geleide economie, tot ordening in de grote chaos, waarbij geen sprake is van vrije prijsvorming, van vrije loonvorming; met interventie der vakverenigingen, met collectieve arbeidsovereenkomsten. Het vrije spel der maatschappelijke krachten liep dus ten einde om plaats te maken voor een ordening, eerst tussen kleine bedrijfsgroepen, later landelijk, uiteinde lijk internationaal. De beide oorlogen hebben het besef bijgebracht dat er or dening moet komen; het besef, wat we willen, wat we kunnen, wat mogelijk is. De coöperatie. Een andere ontwikkelingsvorm is de coöperatie, aanvankelijk eerst een ver bruikscoöperatie; later een producenten coöperatie; om een vruchtbare bodem te vinden in de landbouw, omdat juist de daarin liggende bedrijfstakken zich bij uitstek lenen voor een coöperatieve op vatting met als resultaat de boerenleen banken, de inkoop- en verkoop- en ver- zekerings-verenlgingen en niet te verge ten de zuivel-coöperaties welke dusdanige proporties hebben aangenomen, dat ra tionalisatie noodzakelijk blijkt. Een derde ontwikelingsvorm is de over gang van particuliere- naar overheids bedrijven, door sommige partijen tegen- Hoktucd, 70 Jaar woordig gepropageerd als De oplossing, een vraagstuk zo oud als de wereld. Zo ver het oog der historie reikt, treft men in het bedrijfsleven reeds staats-inter- venties aan; ten tijde der Pharao's had men reeds Staatsbemoeiing, Columbus trof een communale staat aan, een be stiering van overheidswege. Uitvoerig ging spreker hier nader op in en hij be sprak achtereenvolgens de „priesterbe schaving" in het oude Egypte, de „solda ten beschaving" in het Romeinse Rijk, de „kooplieden-beschaving", onze cultuur op individualistische grondslag gebaseerd. S taatsb emoeiïng. Het productie-middel in handen van de individu, waarbij noodzakelijkerwijze soms staatsbemoeiing nodig blijkt als b.v. beheer van ziekenhuizen, reiniging, enz. De ontwikkeling der zaken leidde soms echter ook tot geforceerde staatsbemoei ing, als bijv. in Nederland plaats had bij de Spoorwegen, tot nut van het algemeen, waarbij het ingrijpen nog incidenteel ge schiedt, in tegenstelling met het commu nistische beginsel, waarbij een totale Staatbeheersing optreedt. Ook kan Staatbemoeiïng plaats vinden als b.v. bij de kolenmijnen en de Staat dus overgaat tot winstmaken en als on dernemer fungeert, een vorm die in het begin ten zeerste gelaakt werd, doch aan de andere kant ook goede hoedanigheden bezit. Een navolging hiervan zijn de Ge meentelijke Gas- en Electriciteitsbedrij- ven, waarin soms gfote winsten worden gemaakt. De oorlogen stimuleren deze „socialisa tie", het onder beheer van de Staat bren gen dus, hetgeen wij heden ten dage zeer sterk kunnen waarnemen, daar practisch het gehele bedrijfsleven aan Staatsbemoei ing onderhevig is. Een interessant vraaggesprek besloot deze vierde leerzame avond. Het werkwoord emigreren mag zich sinds de bezettingsjaren in een groeiende interesse bij velen ver heugen, Onder het landbouwend deel der bevolking zijn er verschei- denen, die hun blikken geslagen hebben op de rijke graan gebieden in Noord-Amerika, waar een boer met zo'n honderd bunder land tot de keuterboertjes wordt gerekend. An deren zien uit naar Australië, welks bevolkingsdichtheid zodanig is, dat er voor heel. wat emigranten een goed stuk brood te verdienen moet zijn. Of Brazilië Om verschillende vraagstukken, die met de emigratie nauw verband houden, aan een bespreking te on derwerpen, werd Dinsdag in hotel Igesz te Schagen een vergadering gehouden van toekomstige emigran- De lente zit weer in de lucht; Je moet haar.kunnen ruiken. Geen hagel slaat haar op de vlucht; Het groent al aan de struiken. De crocus bloeit reeds in de tuin, Doch regen valt bij stromen. En sneeuw ligt op der bomen kruin; Toch zal de lente komen. De kachel brandt al lang niet meer; Dra zal het lente wezen. U bibbert van de kou meneer? Half van de griep genezen? Doe dassen om, trek jassen aan, Straks ben je wéér verkouden. Je ka* zo niet naar buiten gaan, Déêr moet je je aan houden. De lente „z>veeft" reeds in de stad, Zij loeit over de daken De ler.te komt, maar draalt nog wat. Wil zich met sneeuw vermaken. 't Sneeuwklokje houdt moedig stand, Al is het half bevroren. De lente kómt 't staat in de krant, Ik voel het aan m'n oren. Moraal! al is de lente nog zo snel, De winter achterhaalt haar wel....! ten van prot.-chr. huize, waar het woord werd gevoerd door den heer F. de Kok, uit Voorburg, en wel speciaal over de emigratie in groeps verband. Een kleine honderd adspi- rant-emigranten woonden deze bij eenkomst bij, waaronder een groepje uit Den Helder. Spreker gaf een korte historische beschouwing over het emigreren in vroeger jaren, waarbij wel was ge bleken, dat aan emigratie in groeps verband niet te onderschatten voor delen verbonden waren Er zal ech ter een scherpe selectie toegepast moeten worden, wie wel en wie niet zullen mogen emigreren. De organi satie van een der gelijke emigratie op grote schaal moet Ion lelijk wor den geregeld. Reeds is hiervoor een comité opgericht, van welk comité de heer de Kok voorzitter is. Aan zijn adres, Koningin Wilhelminalaan 162a, Voorburg, zijn ook nadere in lichtingen over dit onderwerp te verkrijgen. Wanneer men in de vreemde is Er zal in de vreemde niet door allen „op eigen houtje" worden ge werkt, maar ook daar zal een grote mate van onderling overleg moeten bestaan. Het zal dus een soort Hol landse nederzetting worden. Op het oper.blik is een studie-commissie bezig, vast te stellen, waarheen straks het beste ge-emigreerd kan worden. Deze commissie pleegt hier- Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB, KC 604: 119 t/m 125 Algemeen 800 gr. brood 126 Algemeen 127 Algemeen 128 Algemeen 129 Algemeen 130 Algemeen 131 Algemeen A 31 Reserve B 31 Reserve B 32 Reserve 200 gr. bloem 400 gr. suiker 125 gr. boter 250 gr. margarine 125 gr. margarine 100 gr. kaas 1 ei 800 gr. brood 2 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604: 091, 092, 093 vlees 100 gr. vlees 087 Aardappelen 2 kg aardappelen A 19 Melk l'/t liter melk B 19, C 19 Melk 3 liter melk B. nkaarten KD, KE 604: 619, 620 Algemeen 808 gr. brood 621 Algemeen 622 Algemeen 623 Algemeen 624 Algemeen 625 Algemeen D 31, D 32 Reserve E 31 Reserve door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 200 gr. bloem 500 gr. suiker 250 gr. boter 125 gr. margarine 100 gr. kaas 400 gr. brood 500 gr. rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 604: 591, 592, 593 Vlees 100 gr. vlees 587 Aardappelen 1 kg aardappelen D 19 E 19 Melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. (Nieuwe kaartenj: T19 2 rantsoenen ta baksartikelen (geen importsigaretten) F19 100 gr. chocolade of suikerwerken X19 2 rantsoenen ta baksartikelen (geen importsigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Maart a.s. bon B 32 is geldig t'm Zater dag 30 Maart a.s. In de week van 24 hm 30 Maart zal geen bon voor deze groep afzonderlijk worden aangewezen. Voor de week van 24 tot en met 30 Maart zullen nog bonnen worden aan gewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en lucifers. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20+ kaas en voor de helft volvette of 40+ kaas (waaronder begrepen buitenlandse kaas) wórden ge leverd. bij. overlep met de regering, met de stichting Landverhuizing Neder, land, en met particuliere personen hier en in het buitenland. „Wij zijn allen reeds emigranten", aldus spreker, „en wij willen lie ver vandaag weg dan morgen. Met volle ernst en de grootste nauwge zetheid zoeken wij toch een vlugee, practische wég, en wij zijn grote tegenstanders van een lange ambte lijke smartengang. Wij hebben niets te?en ambtenaren, maar wel tesen een vreselijk lange afwikkeling. Onze toekomst zoeken wij in de vreemde, langs wettelijke weg, en wij vertrekken liefst zo spoedig mo gelijk!" Ten slotte vroeg de heer de Kok' de medewerking van allen, die ook emigratieplannen hebben, om zich zo spoedig mogelijk aan te sluiten. Hoe sneller de organisatie gereed is, des te sneller gaan wij, aldus spr. 43. Zoals te verwachten was. het on geluk gebeurde. Daar bij het opladen niet op deze golfslag gerekend was, stond de ton wel een beetje erg onvast, daar boven op die kisten. Hij wankel de, tuimelde omlaag enklets, daar lag hij in de rivier! Pietje hoorde de plons heel goed en begreep er alles van. Wat de arme jongen daarbinnen dus meemaakte, kun je je vooratellen! 44. Aan alle kanten gekneusd, wreef Pietje jammerend de pijnlijke plekken, terwijl de ton met snelle vaart met de stroom afdreef. Och, wat zat hij in angst! Als de ton nu eens lek was! En waar zou hij terecht komenen dan als hij t zo lang maar uithield want verse lucht kon niet naar bin nen en dus werd het hoe langer hoe benauwder.... Petroleum kost nog altijd 18 cent per liter, thuisbezorgd door venters of afge haald bij winkeliers, zo deelt het dir.- gen. van de prijzen mede. Niet alleen \s degene die meer berekent volgens de wet strafbaar, maar ook is er niet de minste aanleiding de prijs voor petroleum te verhogen, nu er integendeel onderhande lingen worden gevoerd om spoedig tot een aanmerkelijke verlaging te komen. Daarom wordt hier een ernstige waar schuwing op haar plaats geacht aan het adres van hen, die in sommige gevallen blijkbaar eigenmachtig tot een prijsver- hooging zijn overgegaan. S. Koning, Directeur; J. Bijlsma, Hoofd redacteur; W. Kok, Opmaak en Alg. Re portage; C. A. Dekkers, Stadsverslag gever. Hoofdcorrespondenten, Texel. H. j. Rey; Breezand en Anna Paulowna» Ph. "de Wilde.; Wieringen: His Wilms.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2