Tienjarenplan voor de wederopbouw Over een jaar vier divisies gereed Goering wilde Gibraltar veroveren Perzië brengt eigen zaak voor de Veiligheidsraad NIEUWSBLAD VOOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Doel: Tienduizend nieuwè woningen Kosten beraamd op 790 millioen! Het moet lukken en het zal lukken! Dit jaar nog twee banden voor elke fiets? Melkrantsoen wordt verhoogd Weerbericht Verplaatsing van arbeiders Tienduizend nieuwe huizen Ruim 700 arbeiders nodig voor rayon HelderTexel De kosten Het totale bouwplan Min. Meynen tot het opkomende kader Paniekstemming in Teheran Slecht te controleren berichten Tweede ontmoeting Van Mook-Sjahrir-Kerr Wederopbouw wordt hier door niet geremd Executie Blokzijl heden Bijna zes milliard stenen nodig! Grepen uit het nieuws Mussolini dwong Hitier tot de Balkanoorlog Churchill sprak opnieuw IATBRDAQ 16 MAART 1918. 70e Jaargang No. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen 3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Op 1 April a.s. wordt een aanvang gemaakt met de uitvoering van bet „Bouwplan 1946", dat is opgesteld door een college /an algemene commissarissen Van de wederopbouw. Het plan voorziet in de bouw van tien duizend arbelders- •n middenstandswoningen. Het plan Is voor ons land van onmetelijke betekenis. De schade door de oorlog aan gebouwen aangebracht bedraagt In totaal 1054 mil lioen gulden. De kosten van de wederopbouw zijn, zover dat nu mogelijk is, be groot op 790 millioen gulden. Honderd dertigduizend arbeiders sullen zes mll- llard stenen verwerken. Naar aanleiding van het bekend i.iaken der wederopbouwplannen schrijft Dr. Ir. Ringers, minister van Openbare Werken en Wederopbouw: Wij staan aan het begin van de uitvoering van een ontzaglijk groot, vele jaren omspannend, bouw plan, dat voorzien wil in het ont stellend woning-tekort; een program, dat vernieuwen en herstellen moet, wat in de oorlog vernietigd en ge havend werd; een program, dat ons de uitvoering en voltooiing moet brengen van vele grote werken. Voor het jaar 1946 is het bouwplan thans gereed. Dit bouwplan zal zich moeten uit strekken over een periode van min stens 10 jaren en de bouwbedrijvig- heid zal in die jaren groter moeten zijn dan zij ooit geweest is. Snel en rationeel bouwen met een doelmatige aanwending van de be schikbare arbeidskrachten, materialen en gelden. Dat is het hoofdmotief voor het Bouwplein 1946; zoals het het hoofd motief zal moeten zijn voor het Bouwplan der volgende jaren. Het Bouwplan 1946 is de vrucht van studie en overleg. Het is tot stand gekomen door moeizame over peinzing en nauwgezette bestudering der mogelijkheden het dankt zijn totstandkoming aan een harmo nieuze samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven. Het plan ligt voor U. Het mag niet slechts het voorwerp zijn van de be langstelling van een klein deel van ons volk. Wij gaan immers een nieuw huis bouwen, dat door heel ons volk be woond moet worden en voor de bouw waarvan wij de hulp van heel ons volk nodig hebben. De vraag of het gelukken zal het Bouwplan 1946 te verwerkelijken, is in sterke mate afhankelijk van de medewerking van de arbeiders. Maar het is eveneens afhankelijk van andere omstandigheden, waarop wij vaak slechts weinig invloed kun nen uitoefenen. Zo is het de vraag, of wij over voldoende deviezen de beschikking zullen hebben om de nodige bouwmaterialen in het buiten land te kopen; en zelfs als dat het geval zou zijn, of wij dart over die materialen de beschikking kunnen krijgen die wij dringend nodig heb ben. Er zijn dus een aantal onzekere factoren die moeilijkheden bij de uitvoering van het Bouwplan kunnen veroorzaken. Maar de afgelopen maanden heb ben reeds bewezen, hoezeer wij in staat zijn geweest, ondanks over stelpende moeilijkheden, scheppend werk van grote omvang te verrich ten. Wij putten daaruit de zekerheid, dat ook het Bouwplan 1946 tot uit voering zal worden gebracht. Het moet lukken en het zal lukken! Zal de rjjwielbandenmisère binnen afzienbare tijd tot het verleden be horen? vraagt „Trouw". De regering hoopt dit probleem dit Jaar grotendeels te kunnen oplossen, zo verklaarde minister Vos in een rede te Oegstgeest. Eind 1946 zullen er 5 millioen fietsbanden gemaakt zijn. Indien men het aantal in ons land overgebleven fietsen op onge veer 3 millioen stelt zou dus iedere fietser dit jaar twee buitenbanden kunnen krijgen Eind Maart zal het melkrantsoen voor kinderen boven vier jaar worden ver hoogd van 3 tot 3*/» liter en voor de leeftijdsgroep boven 20 jaar van 1'/' tot t liter per week. Hiermede is het peil van November 1945 weer bereikt. IETS BETER WEER. Afnemende wind en bewolking. Droog weer. Iets hogere temperatuur dan gisteren. 17 Maart: Zon op: 6.52 uur. Onder: 18.47 uur. Itfaan op: 18.22 uur. Onder: 7.18 uur. Vanzelfsprekend komen eerst de zwaarst getroffen gebieden aan de bpurt. Men voorziet echter dat hier niet dé nodige arbeidskrachten voorhanden zijn; er is daarom een programma opge steld, dat erin voorziet arbeiders uit andere plaatsen naar be bouwgebieden te dirigeren. Dit is voor de betrokkenen natuurlijk niet aa- genaam; er wordt daarom alles in het werk gesteld de verplaatsing zoveel mogelijk te beper ken. Teneinde een goed overzicht van het geheel te hebben zijn, verspreid over het hele land, 47 bouwbureaux gepro jecteerd, voor elk bureau is een schat ting gemaakt van de benodigde arbei ders voor de verschillende beroepen. Voor het bouwen van woningen is in het bouwplan een bedrag van 26 mil lioen gulden uitgetrokken. Het gehele plan omvat 12.500 woningen, waarvan voor Noord-Holland 1750. Het gebou wenplan voorziet in 55 pTocent indu striebouw, boerderijenbouw en overige bedrijsgebouwen. De arbeiders. De arbeidersregistratie is momenteel niet betrouwbaar, maar zorgvuldig schattend is men tot de conclusie geko men, dat in 1946 over totaal 130.500 bouwvakarbeiders kan worden beschikt. Verdeeld over de beroepen zijn de vol gende cijfers békend gemaakt: Timmerlieden t,,. 35.400 Meselaars 14.400 Opperlieden en sjouwers 10.800 Schilders 22.300 Grondwerkers 21.900 Betonwerkers 6.100 Stucadoors 3.200 Overige vakken 16.400 Voor de wederopbouw van het rayon Den HelderTexel zijn naar schatting nodig: 351 timmerlieden, 88 metselaars, 45 opperlieden, 83 schilders, 5 grondwerkers, 10 beton werkers en ijzervlechters, 56 stuca doors, 95 overige arbeiders. In totaal dus: 733 man. Van de grondwerkers zullen er on geveer 20.000 nodig zijn voor openbare werken. Toch zal men niet ruim in de arbeids krachten zitten. Het materiaal. De beschikbaarkomende hoeveelhe den bouwmaterialen zijn alsnog onze ker. Bovendien moeten ze uit het bui tenland komen en de aankoop ervan hangt, aangenomen dat voldoende de viezen beschikbaar zijn en het buiten land tot verkoop bereid is, juist van dit „bouwplan 1946" af. De benodigde hoeveelheid metselste nen is volgens schatting 582,596.000 st. Van de andere materialen noemen wij: 693.601 ton cement, 66 620 ton kalk, 1117 ton gips, 2 milliard straatstenen, 55 mil lioen dakpannen, 600.000 kubieke meter hout, 206.855 ton staal, 6900 ton lood, 3 millioen vierkante meter glas, ander half millioen rollen behang en 22.152 ton verf. De schade door de oorlog aan gebou wen bedraagt in totaal 1 milliard 54,2 millioen gulden: de schade aan openba re werken wordt geschat op 500 mil lioen gulden. Voor het herstel van ge bouwen zijn de volgende bedragen in geldwaarde 1939 begroot:. Hoofdplan: Herstel lichte schade 38.75 mill. gld. herstel zware schade 49.08 mill. gld. herbouw 95.86 mill. gld. Totaal183.69 mill. gld. Reserveplan: herstel zware schade 2.85 mill. gld. herbouw 10.00 mill. gld. Het totale bouwplan beloopt rond 790 millioen gulden in de geldswaarde van 1946. Deze 790 millioen worden ver deeld in 290 millioen voor „openbare werken" en 500 millioen voor het ge bouwenplan". Deze 500 millioen worden a.v. ver deeld: Herstel lichte schade 95 mill. gld. Herstel zware schade 128 mill. gld. Herbouw 246,55 mill. gld. Reserveplan: Herstel zware schade 7,4 mill. gld. Herbouw 25,50 mill. gld. 32,9 mill. gld. 502,45 mill. gld. Mogen op het eerste gezicht de mil- lioenencijfers voor uw ogen dansen, bij nadere beschouwing blijkt dat de We deropbouw van Nederland met vaste Rand aangepakt wordt. Mr. L. N. van Kleffens is per vliegtuig naar New-York vertrokken, waar hij als permanent vertegenwoordiger van Nederland zitting zal nemen in de Veilig heidsraad van de U N. O Hij werd uitgeleide gedaan door verschillende autori teiten. Mr. van Kleffens in gesprek met den Amerikaansen ambassadeur ia Nederland, mr. Stanley Hornbeck, kort voor zijn vertrek. Anefo/Vrind. Totaal196.54 mill. gld. Voor het plan openbare werken is berekend dat voor 58 millioen gulden aan nieuwbouw kan worden uitgevoerd. Voor onderhoud wordt 56 millioen gul den uitgetrokken. De eerste secretaris van de Perzi sche ambassade te Washington, Ab- bas Aram, heeft medegedeefld, dat Perzië de eigen zaak op 25 Maart voor de Veiligheidsraad zal bren gen. Tanks, kanonnen, munitie Een correspondent van Reuter beeft van de bevolking van Karaj, een sleutelstad op ruim 35 km. ten noordwesten van Teheran verno men, dat daar in de laatste acht da gen vier Sowjet-Russische militaire treinen van 22 wagons zijn aange komen. De treinen voerden Sher- mantanks, veldkanonnen, munitie, voorraden en manschappen voor tanks en artillerie San. Sowjet-troepen te Boekan? Volgens mededelingen, die in New York de ronde deden, zijn, naar Associated Press meldt, voor uitgeschoven Sowjet-strijdkrachten Boekan, in het noorden van de Per zische provincie Koerdistan, binnen gerukt. Boekan ligt 176 km. ten zui den van Tebriz, de hoofdstad van Perzisch Azerbeidsjan, ongeveer 80 km. van de Turkse grens. Paniekstemming in Perzische hoofdstad. In Teheran heerst in alle kringen een zeer grote ongerustheid. Zowel aan het departement van buiten landse zaken als bij de generale staf beweert men niets af te weten van bewegingen der Sowjet-troepen in het noordwesten des lands. De paniekstemming komt o.a tot uiting door het vertrek van gefortu neerde peronen uit de hoofdstad naar het zuiden. De winkeliers aar zelen hun zaken te openen. Althans houden zij zich gereed de winkels ieder ogenblik te sluiten, wanneer zich betogingen gaan voordoen. De min.-president Ghavam heeft een beroep gedaan op de bevolking haar kalmte te bewaren en geen be togingen te houden. Een kenmer kend feit is, dat gisteren twee rechtse orgango niet zijn uitgekomen. Vol gens onbevestigde geruchten zou de leider van de rechtse groepen Seyedz gevlucht zün. De in Teheran ui'.Vr—"nde bladen vertegenwoordi gen dus thans de groe pen van links en de gematigden. Het blad „Setareh" schrijft: „Er komt oorlog". Een ander blad zegt: „De Perzische kwestie krijgt een inter nationaal karakter. De Verenigde Naties zijn in gevaar" De toestand wordt inderdaad steeds verwarder, vooral na de ver klaringen van Ghavam voor de Ka mer, waarin hij aandrong op de noodzakelijkheid tot het handhaven van vriendschappelijke betrekkingen met Sowjet-Rusland, terwijl hij aan de andere kant tegenover Engelse journalisten verklaard heeft, dat hij geen enkele verplichting t.a.v. de Sowjet-Unie op zich heeft genomen. Revolutie? De komende dagen zullen aanto nen, of Ghavam de toestand de baas zal kunnen blijven, of dat de linkse elementen, profiterend van de aan wezigheid der Sowjet-troepen, zul len trachten zijn plaats in te nemen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat hedenmiddag om 15 nur 30 plaatselijke tyd Dr. ,van Mook, Sjahrir en Sir Archibald Clark Kerr in de wo ning van Sir Archibald wederom een ontmoeting zullen hebben. Vrijdagavond sprak de minister van Oorlog via de radio tot de reserve- officieren en onderofficieren over hun verplichte oproep in werkelijke dienst. Hij zelde o.a.ï „De bijzondere omstandigheden, welke de oorlog afsluiten zijn voor Nederland' evenmin voorbij als voor Engeland, Ame rika, Rusland, Frankrijk of welk ander land ook. Denkt aan de millioenen geal- liëerde soldaten, die zes lange jaren van huis waren en waarvan er vele nog in dienst zijn of in het geheel niet meer terug zullen keren. Zij deden en zij doen dat ook voor ons! Mogen wij dan alleen aanons zelf denken? Neen! Onze eerste taak is nu niet in de eerste plaats een gealliëerde taak, maar een zui vere in het belang van het Rijk zelf, n.1.: om orde en rust te scheppen in ons eigen Imperium, teneinde onze Rijksgenoten van welk ras ook, de hulp te geven, die zij drin gend behoeven. Geen oorlogstaak dus werd er van ons gevraagd, geen bezet- tingstaak in het Ja panse Rijk of in het kapot geschoten Duits land, maar zuiver en alleen het bevei ligen van eigen Rijkshuishouding. Weet ge wel Weet gij wel, dat er nog ongeveer 300.000 Japanners in onze Archipel aanwezig zijn, die voor een belangrijk gedeelte noch ontwapend, noch in krijgsgevangenkam pen geconcentreerd zijn? Aangezien Nederland terstond na de capitulatie van Japan hiertoe niet bij machte was, nam het Engelse opperbevel de taak op zich een begin te maken met herstel van orde en rust In ons Rijks gebied. Dit betekent in feite, officieren en onderofficieren onzer Koninklijke landmacht, dat duizenden Engelse jon gens met hun officieren en hun onder officieren na 5 jaar harde strijd in Bir ma en in de Jungle van het Verre Oos ten, na veel verliezen geleden te hebben aan doden en gewonden, niet naar huis konden terugkeren naar hun vrouw en kinderen, naar hun zaak, naar hun fabriek, waar zij vijf jaar lang niet waren geweest. Ook deze Engelse vrouwen hebben alle ontberingen van deze oorlog meegemaakt en hebben geleden onder de Duitse bom bardementen en hebben gewerkt in de munitiefabrieken. Ook zij verlangen er naar de hunnen weer te zien en hun familieleven, dat* zo lange jaren verbro ken was, te herstellen, en zij vragen te recht met grote klem, dat Nederland, nu het bevrijd is, meewerkt aan de liitloop- tijd van deze oorlog en dit met des te meer reden omdat hun mannen en hun zonen op Nederlands Rijksgebied een ge alliëerde taak opknappen, die echter al lereerst een Nederlands Rijksbelang dient. Over één Jaar vier divisies. Hebt ge dan werkelijk zoveel officieren en onderofficieren nodig? Inderdaad. Bin nen nu en een Jaar is aan mij de door de regering gestelde taak 4 divisies te for meren, d.w.z. vier maal^ruim 2400 onder officieren en vier maal ruim 900 offi cieren. Bovenstaande foto toont de vernietigin Tienwielige trucks, ambulancé-auto's nie riaal werden- op verschillende punter worpen. Bij de Amerikaanse autoriteit derzoek. g op grote schaal van legervoorraden. t volledige uitrusting en ander mate- van de Stille Zuidzee in de Oceaan ge en is aangedrongen op een officieel on- Antlo g, Door deze oproep kan de opbouw van Nederland niet in het gedrang komen. Van alle beroepen blijft minstens 95 pet. in Nederland. De oproep betreft ln feite enkele duizenden op een bevolking van 9 millioen. Vijf maanden geleden deelde ik mede, dat de expeditionaire macht niet meer als zodanig naar Ned.-Indië zou worden uitgezonden. Er is veel veran derd, nu gaan ze, vanzelfsprekend, wèl. Wettelijk is thans bepaald, dat de ge mobiliseerde bij zijn terugkeer weer in zijn oude betrekking -moet worden aan genomen. Ik hoop ln staat te zijn een uitgzonden divisie binnen de twee jaar door een andere te kunnen vervangen." Tenslotte deed de minister een beroep op de vrouwen, vaders en moeders om mannen en zoons te steunen door opge wektheid en moed. Naar wij vernemen zal het doodvonnis van Max Blokzijl heden worden voltrok ken. De proc.-generaal heeft den veroor deelde overgedragen aan den militairen commandant kolonel Van Wijk, die het executie-peleton heeft aangewezen en de tijd van executie heeft bpaald. Zijn laatste uren brengt Blokzijl door ln gezelschap van zijn echtgenote,die ook gedetineerd is. De executie zal in alle eenvoud en zon der enige publieke belangstelling worden uitgevoerd. Het executie-peleton zal uit gewone soldaten bestaan. Bijna zes milliard metselstenen, volgens schatting 582,596.000 stuks, zullen voor de uitvoering van het „Bouwplan 1946" nodig zijn. Van de rest der geschatte materiaal-behoefte stippen wij aan: 693.601 ton cement, 66.620 ton kalk, 11.17 ton gips, bijna 2 milliard straatstenen, 55 millioen pannen, bijna zeshonderdduizend ku^ bleke meter hout, 206 855 ton staal en gietijzer, 6.900 ton lood, ruim 3 millioen vierkante meter glas, ander half millioen rollen behang en 22.152 ton verf. Bij het bezoek van het Prinselijk Paar, op S April aan Kopenhagen, zal de Deense koninklijke familie hen op het vliegveld een hartelijk welkom bereiden. Minister Van Kleffens ls te New York aangekomen waar hij optreedt als per manent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. De Alg. Vergadering der V.N. zal in Sept. het voedselvraagstuk bespre ken. Elk lid van het Concertgebouw orkest ontving van de Help Holland Council een flets. De atoomproeven ln de Pacific zullen plaats vinden op 15 Met en op 1 Juli. Drie duizend ratten, vérder geiten en varkens zullen worden ge bruikt. Het Amerikaanse leger zal bevatten 1.070.000 officieren en manschap pen. Dit betekent dat vanaf 1 Juli a.s. het legergetal met 500.000 man wordt ver minderd. „Mijn aanvalsplan voor Gibraltar was zodanig opgezet, dat het onmoge lijk had kunnen mislukken". Met zelfverzekerde stem deed Göring in de middagzitting deze verrassende mededeling. Göring had voor deze actie, naar hij zeide, zo grote luchtstrijdkrachten beschikbaar en hij zou zoveel parachutisten op de rotsen hebben laten regenen, dat de uitslag van de strijd geen ogenblik twijfelachtig geweest zou zijn. Daarna had hij in Noord- Afrika willen opmarcheren naar Casablanca en Dakar. Na het sluiten van de Middellandsche Zee zou de aanval op Suez geen moeilijkheden meer hebben opgeleverd. Met weinig krachten hadden wfl de gehele Middellandse Zee als oorlogsterrein kunnen uitschakelen, maar Hitier wilde niet en besloot eerst de Sovjet-Unie aan te vallen", zo zeide de voormalige Relchsmarschail. Göring deed deze mededeling bij zijn behandeling van het voorspel der Rus sische veldtocht. Hitier was na Molo- tofs bezoek overtuigd, dat hij in de Sow jet-Unie moest toeslaan. Gèring zelf was er tegen, en wel naar hij zeide, niet uit volkenrechtelijke overwegingen, doch zuiver op politieke en militaire gronden. Enige veiligheid tegen de Sowjet-Unie verwachtte Göring slechts na het succes vol einde van de strijd tegen Engeland. Hij zeide geweten te hebben, dat de Sowjets met hun bewapening niet voor 1843 of 1944 gereed zouden zijn en voor die tijd zou met Engeland een vergelijk mogelijk moeten zijn. Göring zeide, dat hij Hitier herhaaldelijk heeft bezworen nog niet op de Sowjet-Unie los te slaan, omdat dat zou betekenen, dat alles wat ln de luchtoorlog tegen Engeland bereikt was, verloren zou zijn en Duitsland tegen Engeland feitelijk niets meer zou kun nen. Mussolini ging zjjn gang. Sprekende over wat hij noemde Hit- Iers zorgen om uitbreiding van de oor log tot de Balkan, te verhinderen, ver telde Göring, dat Mussolini den Führer voor een fait accompli had gesteld door tegen Griekenland te marcheren. Toen Hitier het nodig vond om „ter verzeke ring van de vrede" naar Florence te gaan om den Duce te ontmoeten, werd Ujj daar, aldus Göring, onprettig verrast door de mededeling, dat de oorlog zo juist begonnen was. Mussolini was geestdriftig en het eerste, dat hij den Führer zeide, was: „Over twee dagen zijn wij in Athene". Göring zeide, dat deze Italiaanse stap een zeer critleke situatie op de Balkan had .geschapen, want indien Joego-Slavië raar Skoetari was opgemarcheerd, zou de gehele Italiaanse positie in Albanië ineen gestort zijn. Daar de Balkan eco nomisch van beslissend belang was, moest Duitsland ingrijpen om zulk een catastrophe te voorkomen, aldus Göring. Hij ging zelfs zover te zeggen, dat hij het staatsvijandig gevonden zou hebben liwcr niet snel in te gr^Jg. Rotterdam. Göring gaf voort» de zoveelste schfl- dering van Rotterdams drama en even als Kesselring wilde hij het doen voor komen, of de schuld van de grote om vang van de ramp lag bij de brandweer, die niet krachtig genoeg had ingegrepen. Als verontschuldiging voerde hij aan, dat de radioverbindingen met de vlieg tuigen in de eerste oorlogsjaren nog niet zo volmaakt waren als later. Voor^de economische maatregelen in de bezette gebieden nam Göring de volle verantwoording op zich. Hij keerde zich tegen Russische bewijsvoering door te zeggen, dat een groot deel van de ellen de en vernieling in de Sovjet-Unie een gevolg was van de Russische politiek der verschroeide aarde. Dat het RussJ- sche volk in feite niet verhongerd ia, noemde hij uitsluitend het gevolg van door het Duitse bestuur getroffen maat regelen om de landbouw weer op gang te brengen. De concentratiekampen. Het enige, dat Göring ontkende te hebben geweten, waren de toestanden in de concentratiekampen. De schilde ring daarvan, door de aanklagers ge geven, moest volgens hem overdreven zijn. De deportaties van arbeiders achtte Göring gerechtvaardigd en nodig; niet alleen om economische redenen, maar in de eerste plaats om de aangroei van het verzet te voorkomen. Het Innemen van radiotoestellen noemde hij e\*enzeer „een selbstverstaendliche" maatregel. In zijn rede te New' York beweerde Churchlll nooit over een militair bond genootschap tussen Groot-Brittanntë en de V. S. te hebben gesproken. Hy go- loofde niet, da» de machthebbers tn de Sovitt-V«4e SflrtPf

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1