HELDERSCHE COURANT Ik geloof, dat er werkelijk voortgang is gemaakt" li De Russen ontruimen Bornholm NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KQEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De besprekingen te Batavia Deze week voortzetting der onderhandelingen Grepen uit het nieuws Weerbericht De IJzertoren vernield Prinses Juliana naar Zwitserland De „Oranje" brengt 860 zieken Deense pers prijst het Rode Leger Groente voortaan vrij Vleesbon verlengd Invaliditeitswet gewijzigd De tweede nacht van de Stille Omgang „Ridderkruisdrager" Mooyman gearresteerd Post voor H.M. 0. 24 MAANDAG 18 MAART 1946. 76e Jaargang No. 9690.. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MUHoll. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. BATAVIA. Over de tweede bespreking tussen Sjahrir en dr. Van Mook is het volgende communiqué uitgegeven: „Op de 16e Maart om 15.30 uur heeft ten huize van deii Britsen gezant wederom een ontmoeting plaats gehad tussen de Nederlandse en de Indonesische delega tie. Over de te volgen procedure is over eenstemming bereikt. Er zijn sub-com missies gevormd om de bijzonderheden fe behandelen. Zodra de sub-commissies verslag uitgebracht hebben, zal de con ferentie worden voortgezet". Nadere berichten melden nog het vol gende: De eerste bespreking heeft Woensdag plaats gehad. Aan het einde van de be spreking welke twee uur duurde, zeide een officiële woordvoerder: „Ik geloof, (Jat er een werkelijke voortgang gemaakt is". Op een vraag of dr. Van Mook op de voorstellen van Sjahrir antwoord uit den Haag ontvangen had, antwoordde de woordvoerder: ,,Dr. Van Mook heeft vol macht tot onderhandelen". Er zijn twee sub-commissies gevormd, welke de bij zonderheden uitwerken. Men achtte het raadzamer, deze sub commissies in te stellen dan een overvloed van bijzonder heden in een plenaire vergadering te moeten bespreken. De volgende ontmoe ting tussen Sjahrir en Dr. Van Mook zal, naar men verwacht, in 't begin van deze week plaats hebben, nadat de sub-com missies verslag hebben uitgebracht. De Indonesische delegatie bestaat uit Soetan Sjahrir (leider), dr. Darmawan, dr. Darma Setiawan, Hadji Agoes Salim en dr. A. K. Pringgodigdo (secretaris). De Nederlandse delegatie bestaat uit dr. Van Mook, graaf van Bijlandt, dr. Iden- burg en dr. Koets. Deze laatste is kort geleden uit Bangkok te Batavia aangeko men. Voor de oorlog was hij ambtenaar en op het ogenblik is hij directeur van het Ned.-Indische - departement van On derwijs en Eredienst. De delegaties zul len permanent zijn. JDe besprekingen zijn gevoerd in drie talen en wel in het En gels, Nederlands en Maleis. Vanaf 1 April zal er driemaal per week een K. L. M.-toestel naar Oslo vliegen. Het Orkestgebouworkest is van zijn succesvole reis naar Engeland In ons land teruggekeerd. De stad Manchester was verontwaardigd, dat het orkest haar de eer niet aangedaan had van een muzikaal bezoek. Ver zoeken tot het terug betalen van z.g. grensgelden moeten worden ingediend. De eerste na de herovering der bronnen op Borneo gewonnen olie wordt naar Australië gebracht. H. M. de Koningin heeft Curagao haar dank betuigd voor de door dat eiland gezon den gift groot f 100.000 ter bestrijding der T. B. C. in Nederland. De min.- president van Canada zal vandaag een verklaring afleggen betreffende de atoom spionnage. WEER BEWOLKT. Geleidelijk toenemende wind tus sen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt. Iets hogere temperatuur dan gisteren. In het Westen van het land in de loop van de dag plaatse lijk enige regen, in het Oosten van het land merendeels nog droog weer. 19 Maart: Zon op: 6.47 uur. Onder: 18.50 uur. Maan op: 20.44 uur. Onder: 7.50 uur. Tabanan (Bali) garnizoen. vraagt Nederlands Volgens berichten uit zeer betrouwbare bron hebben de bewoners van Tabanan (Z.W. Bali) om een Nederlands garnizoen gevraagd vanwege hun afkeer van de Japannezen, die zich 'op het ogenblik aldaar bevinden. Diksmuiden. - Het te Diksmuiden opgerichte gedenkteken voor de Vlaamse strijders uit de oorlog 1914- 1918 werd Vrijdagnacht, ten gevolge van een ontploffing, geheel vernield. Het parket stelt een onderzoek in ter plaatse. SOESTDIJK. Prinses Juliana, die thans nagenoeg hersteld is, heeft het voor nemen zich in de loop van deze week naar Zwitserland te begeven, ten einde aldaar in gezelschap van Prins Bernhard nog een korte tijd volledig rust te nemen, alvorens haar werkzaamheden geheel te hervatten. In verband met het onofficiëele karak ter van deze reis zullen hierover geen verdere publicaties worden gedaan. Vrijdagmorgen is het Nederlandse hospitaalschip „Oranje" in Sout- hampton aangekomen met 860 repa- triërenden (zieken) uit Indonesië. 178 brancardzieken en 198 lopende patiën ten zullen met de „Oxfordshire" naar ons land worden gebracht en Dins dagochtend om 9 uur zal de debar- katie beginnen. De overigen zullen waarschijnlijk Woensdag met de „Sibajak" aankomen. Kopenhagen (Reuter). - De Sovjet- Russische autoriteiten op het Deense Oostzee-eiland Bornholm hebben Zater dag medegedeeld, dat de rode troepen in de eerstkomende dagen een begin zullen maken met de ontruiming van dit eiland. Aan de mededeling werd toe gevoegd, dat de ontruiming waarschijn lijk in de eerste week van April vol tooid zal zijn. Sovjet-Russen beginnen met evacuatie. Kopenhagen. - De evacuatie van het eiland Bornholm door de Sovjet-Russen is begonnen. Sovjet-Russische trans portschepen zijn reeds aangekomen en men is bezig met het inladen van mate rieel en het inschepen van militairen. Het besluit, Bornholm te verlaten, wordt door de Kopenhaagse pers als een „nationale gebeurtenis" toegejuicht. Het Sovjet-Russische leger worden lof uitingen toegezwaaid voor zijn aandeel in de geallieerde overwinning, terwijl de pers tegelijtffertijd de discipline van het garnizoen op Bornholm ten zeerste prijst. Het blad „Politiken" juicht het ver trouwen door beide partijen betoond toe en schrijft, dat de onderhandelingen voor de evacuatie van Bornholm mon deling werden gevoerd zonder dat er ge schreven stukken aan te pas kwamen. Daar in het voorjaar een zodanige aanvoer van verse groenten ver wacht kan worden, dat iedereen vol doende groenten zal kunnen kopen tegen redelijke prijzen, zal met in gang van een nog nader vast te stel len datum vrije handel en vrije prijsbeweging voor groenten worden toegestaan. Z g. „primeurs" mogen reeds thans vrij verhandeld wor den. De primeurs lenen zich door het geringe kwantum niet voor nor male distributie en door het loslaten van de maximumprijs, waardoor de teler een betere beloning kan ont vangen, worden deze groenten uit de zwarte handel gehouden. Handel en consument kunnen meehelpen aan het bereiken van een bevredigende gang van zaken door niet te hoge prijzen te beste den, zelfs niet voor primeurs. Er zal van overheidszijde nauw lettend worden toegezien, hoe de groenteprijzen zich ontwikkelen. Bornholm dankbaar. De gouverneur van het Deense eiland Bornholm heeft in een radiotoespraak o m. gezegd: „De Sovjet-Russen ver laten thans ons eiland: de bewoners van Bornholm zullen altijd met dank baarheid terugdenken aan hen, die heb ben bijgedragen tot de verplettering van onze vijanden, die Bornholm hebben bevrijd en die hier de taak, welke de oorlog hun oplegde, met zoveel begrip en égards hebben ten uitvoer gebracht. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de 'geldigheidsduur van de bonnen 029, 030, 031, 529, 530 en 531 vlees van de bonkaart L 602 verlengd is tot en met 30 Maart a.s. Tweede Kamer: Hoogste uitkeringsbedrag f 10. De minister van Sociale Zaken, c!e heer W. Drees, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, in houdende wijziging der Invaliditeitswet, der Ongevallenwet 1921, der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, der Ziek tewet, der Kinderbijslagwet en van het Ziekenfondsenbesluit. Aan de memorie van toelichting Is het volgende ontleend- De gedurende de oorlog en na de be vrijding plaats gevonden hebbende stij ging van de lonen heeft er toe geleid, dat vele arbeiders, die voorheen onder de ziektewet en de invaliditeitswet vie len, de loongrens van f 3000,welke in deze wetten is gesteld, hebben over schreden. Daartoe zal de loongrens, welke in de Invaliditeitswet en de Ziektewet op f 3000,— is gesteld, ver hoogd behoren te worden. De minister is van mening, dat verhoging dier loon grens tot f 3750,voldoende kan wor den geacht. Ten aanzien van de verzekering van de arbeiders ingevolge het Ziekenfond senbesluit kan de loongrens van f 3000, worden behouden. Indien in de Invaliditeitswet en de Ziektewet de loongrens van f 3000, wordt verhoogd tot f 3750, vloeit daaruit als noodzakelijk gevolg voort, dat het maximum dagloon van f 8,waarnaar ingevolge de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Ziektewet, en de Kinderbijslagwet, ten hoogste een uitkering kan worden berekend, moet worden gebracht op f 10,—. Terwijl Winston Churchill en gene raal Eisenhower in een ouderwets voer tuig een rijtoer maakten door Wil- liambsburg in Virginia werden de paar den, die het voertuig trokken, schichtig en sloegen op hol. Churchill behield zijn kalmte, deed een flinke trek aan zijn sigaar en wuifde naar de menigte, die ontsteld toekeek. De Britse ex-premier en generaal Eisenhower verlaten onge deerd de plaats, waar deze episode zich afspeelde. A.P. P. Ook de tweede nacht van de Stille Omgang werd begunstigd door goed weer. De deelname in deze eigenlijke herdenkingsnacht was veel groter dan een week tevoren. Er werd reeds zeer vroeg begonnen, zodat om kwart over twaalf, toen Nieuwendijk en Kalverstraat nog gevuld waren met thuisgangers, reeds enkele groe pen de Stille Omgang hadden vol bracht. Weer hadden de spoorwegen veer tien extra treinen ingelegd uit Rot terdam, Utrecht, Delft, Vlaardingen, Nijmegen, Den Bosch en andere plaatsen. Met het weinige materiaal, dat de spoorwegen ter beschikking staat, hebben zij toch een voortreffe lijke regeling weten te maken. Gro te groepen, zoals duizend man uit Haarlem, kwamen te voet. Ook de Volendammers, die deels te voet, deels per extra tram de hoofdstad bereikten, ontbraken niet op dit ap pèl van geloofsovertuiging. Voorzichtig geschat maakten 40 tot 50 duizend deelnemers deze nachte lijke bedetocht mee. Een „held van het Oostfront" probeerde ongemerkt thuis te komen. De P.O.D. te Alphen a/d Rün heeft Za terdag z(jn slag geslagen. Men heeft nl. de hand kunnen leggen op Gerardus Leonar- dus Mooyman, drager van het ridderkruis van het ijzeren kruis. Drager van het Uzeren kruis eerste en tweede klasse, be zitter van het Nahkampfinsigne en van de Ostmedaille, Rottenführer der S.S., een der „helden van het Oostfront" Mooyman zal vermoedelijk weldra on dervinden, dat zijn heldendaden thans anders zullen worden beoordeeld, dan in de tijd van het „elastische" front. zeeboot O 24 op zijn tocht naar Nederland de haven van Port Said aandoen. Het is mogelijk correspondentie aan de opvaren den te verzenden, die uiterlijk 19 Maart moet worden gepost. De poststukken moeten zijn voorzien van de aanduiding „aan boord H.M. O 24" en twee elkaar snijdende lijnen over het gehele adres, verder moeten ze zijn ge frankeerd volgens het binnenlands tarief. De postkantoren verstrekken nadere in lichtingen

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1