HELDERSCHE COURANT Perzië ien iv/eede male V eiligheidsraad voor Hoe zal Rusland reageren Nauwe economische samenwerking met Nederland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, HOEGRAS TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Toelichting van Hussein Ala Om het leven van 500 millioen mensen Weerbericht Russische troepen hebben Mantsjoerije verlaten Vandaag derde ontmoeting te Batavia 14.000 Japanners leggen versterkingen aan 800 Mariniers naar Ned.-Indië Mr. «horst candidaat Prov. Staten WOENSDAG 2# MAART 1945. 70e Jaargang No. 9592, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Ml). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 1C0M, N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. De Perzische ambassade te Washing ton heeft officieel medegedeeld, dat bij het secretariaat van de „Verenigde Na ties" een protest van Perzië betreffen de de Sovjetrussische activiteit in Per zië is ingediend. Toelichting van Ala bij zijn protest. Hussein Ala heeft in zijn hoedanig heid van Perzische afgevaardigde bij de Veiligheidsraad een verklaring uit gegeven van de volgende inhoud: „Namens mijn regering wil ik er de nadruk op leggen, dat het feit, dat de ene partij een dusdanig geschil voor de veilgheidsraad brengt, door de an dere partij niet als een daad van on vriendelijkheid moet worden uitgelegd. De regering van Iran voelt zich gedwon gen deze weg te bewandelen, wegens haar verantwoordelijkheid tegenover het volk en de door de constitutie van Iran opgelegde verplichtingen. Geen Iraanse regering zou een andere weg kunnen inslaan. We hebben alle hoop, dat de veiligheidsraad dit geschil met zoveel vaardigheid en rechtvaardigheid zal oplosen, dat er geen plaats zal over blijven voor misverstand." Ter gelegenheid van de opening van de vierde zitting van de bestuursraad van de Unrra in Atlantic City heeft president Truman een boodschap ge zonden, waarin hij er op wees. dat Amerika thans krachtig achter het hulpprogramma staat om een zoo groot mogelijke hoeveelheid voedsel voor ex port ter beschikking te krijgen ten be hoeve van de hongerenden in de we reld. Sol Bloom, voorzitter van de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden voor het Huis van Afgevaardigden wees de bestuurs raad er op, dat de naties, die deel uitmaken van de Unrra een be slissing moeten nemen over de voortzetting daarvan omdat anders 500.000.000 mensen van honger zul len omkomen in de grootste ramp van de geschiedenis. Volgens de oorspronkelijke plannen zou de Unrra haar werkzaamheden staken in Europa tegen eind van dit jaar en in Azië tegen Maart 1947. Een half milliard mensen bidt om hulp, aldus Bloom. De goede God zal U niet laten falen, gij kunt thans niet ophouden. 1 „LENTEWEER". In de ochtend koud, met plaatselijk nevel Overdag gedeeltelijk bewolkt. Overwegend droog, vrij zacht. Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige, in het overige gedeelte van het land ma- tige wind tussen Zuid en Zuid-West. 21 Maart: Zon op: 6,42, onder: 18,53; maan op: 0,00, onder: 8,39. j Het ernstigste geval. De termen, waarin het protest van Perzië bij de veiligheidsraad is vet-vat, maken het duidelijk, dat het nieuwe debat over de Perzische kwestie verre weg het ernstigste geval zal zijn dat tot dusverre voor de raad is geweest. De ernst van het komende debat over Perzië is het gevolg van het feit, dat directe onderhandelingen nu hebben gefaald en dat de veiligheidsraad dus nu niet zijn toevlucht kan nemen tot dat middel, zoals men voordien gaarne deed. Ten tweede is de grond van de Perzische klacht in ernst toegenomen sinds de zaak voor het eerst voor de veiligheidsraad werd gebracht. Geen aanleiding? Welingelichte kringen te Londen verwachten, dat de Sovjet-regering naar voren zal brengen, dat er geen aanlei ding bestaat voor de raad de zaak te be handelen aangezien de nieuwe Russische ambassadeur te Teheran, die daar bin nenkort zal arriveren, de afgebroken draad van de Moskouse onderhandelin gen wellicht op zal vatten. In dit geval zou de houding van de Perzische rege ring de beslissende factor zijn. Tsjoenking, (Reuter). - Volgens den stafchef van generaal Malinofski, den Russischen opperbevelhebber in Mands- joerije z|jn alle Sowjettroepen terug getrokken uit het gebied van Mands- joerye ten zuiden van Tsjangtsjoen, ongeveer driehonderd kilometer ten noord-westen van Moekden. Batavia, 19 Maart. - Dr. van Mook an zijn echtgenote dineerden gisteren avond bij Sir Archibald Clark Kerr, Lady Louis Mountbatten en Sjahrir waren ook aanwezig. De sub-comm. welke op de conferen tie van Zaterdag j.1. benoemd zijn, hebben zeer veel vergaderd. De derde conferentie met sir Archibald Clark Kerr zal naar men verwacht morgen plaats hebben. KAASMARKT VAN ALKMAAR BLIJFT. Te Alkmaar werden besprekingen gevoerd over het instandhouden van de traditionele en wereldberoemde kaasmarkt. Besloten werd alles in het werk te stellen om deze markt te Alkmaar te handhaven- De Belgische regeringsverklaring Spaak ontvouwt de plannen van zijn regering BRUSSEL, 19 Maart (ANP). In zijn regeringsverklaring zeide minister Spaak o.a. dat de nieuwe regering een minder heidsregering en tevens een nood-rege ring is. Na hulde gebracht te hebben aan het kabinet Van Acker, zeide de heer Spaak: De Koningskwestie. »,Voor veel Belgen werd de Konings kwestie definitief geregeld bij de Wet van IS Juli 1945. Het ware dwaas echter te miskennen, dat tal van Belgen steeds de mening toegedaan zijn, dat bedoelde kwes tie nog hangende is. De regering zou het logisch vinden, dat een wetsvoorstel betreffende deze aan gelegenheid zou worden ingediend. Wordt de Wet niet goedgekeurd, dan zou die nen te worden vastgesteld, dat deze op lossing van de Koningskwestie niet mo gelijk is. Het ware alsdan ten zeerste wenselijk, dat de politieke partijen over leg plegen om er een andere te vinden. Opvoering der productie. De regering wil handhaving van de waarde van de frank, het sluitend ma ken der begrotingen, verlaging van kosten van levensonderhoud, opvoe ring van de voortbrenging, om, onder meer, de buitenlandse afzetgebieden, te heroveren. Om veel en goedkoop voort te bren gen, moet de inspaning in verband met de kolenproductie gehandhaafd en zelfs opgevoerd worden. Buitenlandse politiek. Getrouw aan de verbindingen, welke j het heeft aangegaan, wil België niet deel nemen aan de vorming van enig politiek blok, dat in hoe geringe mate ook, tegen om het even welk lid der Verenigde Na ties zou gericht zyn. Maar het staat er op gebruik te maken van zijn recht om bepaalde problemen in het gewestelijk kader te regelen. Het hoopt, dat de militaire overeenkomsten, zoals zij werden voorzien bij artikel 53 van het Handvest der Verenigde Volke ren, weldra kunnen gesloten worden. De regering ziet niet is hoe het, buiten deze oplossing, mogelijk zou zijn het probleem der landsverdediging aan te vatten en 's lands veiligheid te verzekeren. De Belgisch-Nederlandse samenwerking. Tegen het einde van zijn regeringsver klaring zeide minister Spaak: „Indien de regering zich voorneemt zo actief als mogelijk handelsbetrekkingen met alle landen te onderhouden, wil zij voor alles de banden, die het land met onze naaste buren verenigen, verstevigen. Zij hoopt dat de Nederlands-Belgische tol- unie, voortekenen van een nauwe econo mische samenwerking tussen beide lan den, eerlang in werking zal treden. Zij zou insgelijks willen, dat de Vier-Landen Overeenkomst ten volle haar vrucht af werpt en toelaat, gemeenschappelijk met Frankrijk, een beter geordenden en meer vruchtbare arbeid te verrichten." Katholieken tegen de regering? De regeringsverklaring is door de rech terzijde zeer koel ontvangen. In politieke kringen is men van oordeel, dat de katho lieke fractie zal trachten het ministerie zo spoedig mogelijk te laten vallen, zodat het kabinet slechts een levensduur van 24 uur zou hebben gehad. Dei oestand op Java De interneringskampen. Naar wij vernemen, publiceert het Semarangse dagblad „Het Midden" ge gevens over interneringskampen in het binnenland van Midden- en Oost-Java. Er worden achttien kampen genoemd, verdeeld over verschillende plaatsen, met name Kediri, Lawang. Malang, Bli- tar, Djokja en Solo. „Het Dagblad" te Batavia publi ceert thans dagelijks een gedeelte van een historisch overzicht van de on dergrondse Japanse activiteit met be trekking tot de anti-Westerse houding der Indonesiërs. Omtrent de samenwerking tussen de Japannezen en de nationalisten ver meldde „Het Dagblad" de volgende feiten: primo er bestaat te Malang een vliegschool, die geleid wordt door Ja panse instructeurs; secundo in de omge ving van Malang helpen 14.000 Japan nezen bij het aanleggen van versterkin gen; tertio rondom Djokja treden Japan se adviseurs actief op; quarto ook daar (te Djokja) bestaat een vliegschool on der Japanse leiding; quinto ook i„ Zd.- Bandoeng namen vele Japannezen ac tief deel aan de strijd; blijkbaar spelen zij een rol bij de Indonesische militaire politie. De vier Sultans van de Indonesische „republiek". Aan een artikel in het Australische weekblad The Argus" van Graham Jenkins ontlenen wij het volgende: De merkwaardige paradox in de In donesische „republiek", welke haar be staan leidt in het achterland van de door de geallieerden bezette steden, is wei het feit, dat de vier sultans van Java hun heerschappij nog steeds uit oefenen. Zij zijn alle vier met Ir. Soekarno en de door de Indonesiërs uitgeroepen „regering" in zee gegaan en de enige vorsten ter wereld, die de Indonesische onafhankelijkheid hebben erkend. De sultans van Java zijn, even als die van Soerakarta enthousiaste voorstanders van de nationalistische be weging. Zij dragen de generaals-uni- form der T.R.I. en de snit daarvan is duidelijk Japans. Heden vertrekt uit Amsterdam, per motorschip „Boissevain", het eerste transport van in Nederland opgeleide mariniers naar Indië, ter versterking van de daar gelande af deling van de brigade mariniers, die in Amerika haar opleiding ont ving, zo meldt „Trouw". Dit transport bestaat uit 800 man en staat onder commando van den majoor der mariniers H. A. G van der Hardt-Aberson. Voor het vertrek zal een inspectie plaats vinden door den minister van Marine, Z Exc. J H de Booy en den commandant van het corps mariniers gen.-majoor H. F. J. M. A von Frytag Drabbe. Op de candidatenlijst van de Partij vsn de Arbeid voor de Prov. Staten verkiezingen, kieskring Den Helder, komt als no. 11 voor mr. G. D. Rehorst,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1