Pietje Pluis en Jantje Joppe be'even nieuwe avonturen Stadsnieuws De Marinierskapel maakt haar officieel debuut in onze stad Uitstekend concert voor een vole kerk Plaatsvervangend kanton rechter ontslag verleend Soiree-dansante De Lyceist Wie baadt in zijn zelf zucht, zal verdrinken in zijn glorie. Co!"n zegeviert in Amsterdam Er hing gisteravond een bijna fees telijke stemming in de helder ver lichte Nieuwe Kerk, waar een klei ne duizend genodigden bijeen waren om toehoorder te zijn bij het eerste concert dat in onze stad zou worden gegeven door de jonge Mariniers kapel der Koninklijke Marine onder leiding van haar directeur, den len luitenant der mariniers Gijsb. Nieuw land- Even voor de aanvang van het con cert betraden de leden van de kapel het podium, dat speciaal voor deze gelegenheid was vergroot en dat met enige palmen een feestelijke indruk maakte. Het was een kostelijk ge zicht, daar weer onze mariniers te zien, in hun moderne uniformen, met de roodgebiesde pantalons.. Als een enorme reflector domineerde de reus achtige sousafoon boven de vele an dere en kleinere instrumenten. De opening. Om klokke acht uur stond het or kest als één man op, voor het spelen van ons volkslied, dat door de aan wezigen staande werd beluisterd en dat onder deze omstandigheden een diepe indruk maakte. Als in een flits dachten wij aan de dagen van voor de vijfjarige nachtmerrie, en blijd schap doorstroomde ons, dat zoveel weer ten goede is gekeerd, en wij nu weer in vrijheid konden luisteren naar de krachtige klanken van ons eigen Nederlandse marine-orkest. Na het Wilhelmus sprak de com mandant der Marine, overste d'En- gelbronner, een kort woord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot den burgemeester, wien de marine iets verschuldigd is, omdat hij, toen de marine werd verstrooid en in onze stad vele marinegezinnen achterble ven, op voortreffelijke wijze de be langen van die marinegezinnen heeft behartigd. „Gij waart een waardig burgemeester van deze marinestad," aldus overste d'Engelbronner. Spr. was verheugd, deze marinierskapel hier te kunnen begroeten, die in de plaats gekomen is van de onvolpre zen staf muziek, met hun lange jassen en goudborduursel op de kraag In 't bijzonder heette hij ook kapelmeester Nieuwland wéikom en hij betuigde zijn spijt, dat tijdsgebrek het niet mogelijk had gemaakt, de mariniers kapel een mars door de stad te laten maken. De marinierskapel speelt- Na de toespraak van overste d En- gelbronneT nam het concert een aan- vang. En reeds dadelijk bleek, dat de kapel haar militaire karakter niet verloochende Vooral niet in het eer ste nummer, de enthousiaste Piet Hein-Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy, welke in de harmoniebezet ting een voortreffelijke uitvoering genoot, vol esprit en rhythme Ook in George Bizet's Arlésienne- suite werden de capaciteiten van luitenant Nieuwland en zijn mannen op een zware proef gesteld, die zij evenwel glansrijk wisten te door staan. De dirigent toonde zich in alle opzichten de ziel van zijn ensemble en hij wist dan ook uit zijn mannen te halen, wat er in zat. Zowel de tere pianissimo's als de uiterst krachtige fortissimo's klonken volkomen gaaf. Vooral het dartele, geestige menuetto werd keurig gespeeld. „Finlandia", de prachtige compo sitie van den Finsen meester Jean Sibelius, volgde daarna. De geheim zinnige, donkere sfeer, met de sterk wisselende stemmingen en soms op bruisende hartstochten werd uitste kend weergegeven. JHet auditorium luisterde ademloos toe. Na de pauze vertoonde de mari- nierskapel zich in de «symphonie- bezetting met de ouverture Titus van Mozart, waarin reeds dadelijk de strijkers naar verhouding iets te •zwak bleken. De klank bleef nog i wat dun. Niettemin was het samen spel perfect en de uitvoering zeker correct. Hetzelfde deed zich gevoelen bij Beethoven's Tweede Symphonie welke bijna volmaakte compositie op bewonderenswaardige wijze werd uitgevoerd, doch toch niet in alle op zichten kon bevredigen. Er waren echter uitstekende passages, terwijl vooral het larghetto bijzonder gaaf werd gespeeld. De burgemeester dankt. Na het concert vertolkte burge meester Ritmeester de dank van alle aanwezigen voor het gebodene. Hij dankte den marine-commandant, dat deze het mogelijk gemaakt had, dit concert te organiseren en sprak een recht hartelijk woord tót de execu tanten ,die naar hij hoopte jen ver wachtte, binnen niet al te lange tijd weer met de mariniers achter zich door de straten van onze stad zou den marcheren. „Wat niet is, kan ko men," aldus de burgemeester, „Den Helder en de marine zijn nu eenmaal één. En zij zullen ook één blijven!" Hij dankte de marinierskapel harte lijk voor de schone avond, die zij had geboden en hij deed zijn woor den vergezeld gaan van een fraaie krans, met bloerrati in de He'derse kleuren. Tot besluit stelde hij een kleine programmawijziging voor, en wel, dat niet zoals was aangekon digd de marinierskapel het zesde couplet van het Wilhelmus zou spe len. maar dat alle aanwezigen teza men het zouden aanheffen, en het de kapel toezingen uit dankbaarheid voor het gebodene. Hetgeen geschied de en wel zodanig, dat het volle werk van héF kerkorgel moeite had om de zang meester te blijven. Den Helder had voor 't eerst offi cieel kennis gemaakt met de marl- nierskapel en het was een alleszins aangename kennismaking. Wij hopen deze zeer spoedig t« vernieuwen! C. A. D. Bij beschikking van den minister van justitie van 14 Maart 1946 is in verband met artikel 2, lid 1, van het K. B. van 26 October 1945 ontslag verleend aan G Leeuw uit zijn betrekking van kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Den Helder. Waar gaan we heen? Woensdag 20 Maart. Casino, Frie se Vereniging, toneelopvoering, 8 uur. Donderdag 21 Maart. Casino, Operaconcert, 8 uur. Flv^> Zaterdagavond Museum Oos t~ -nat van 79 uur. De soirée-dansante, die de H.S.V. De Lyceist Vrijdagavond heeft ge geven, is niet zo ingeslagen als de Lyceist-avonden gemeenlijk plegen te doen. Wat niet wil zeggen, dat de avond mislukt is, maar toch wel, dat over het geheel genomen de af werking der nummers en de instu dering ervan nog wel het een en ander te wensen overlieten. Ook de programma-keuze was niet „dave rend"; de gekozen nummertjes wa ren Wel geschikt om op een soirée- dansante het publiek zo nu en dan ter afwisseling van het bewegen op de dansvloer gelegenheid tot uitbla zen en op krachten komen te geven, maar ftiet zozeer, om er een avond met-bal-na mee te vullen. Er waren wel verschillende goede momenten, zoals bijv in „Onder moeder's crinoline",' de zang van Loe van Deutekom, en tot op zekere hoogte ook de volksdansen, maar vooral de schetsen stelden teleur. Er werd teveel „opgezegd", terwijl de Lyceist toch reeds verscheidene malen heeft bewezen, op toneelge bied iets goeds voor het voetlicht te hunnen brengen. Daar de Equapos door omstandig heden verstek moesten laten gaan, werd hun aandeel in het program ma waargenomen door een quintet, dat enkele liedjes ten gehore bracht en voorts door vier heren met een schets, „Ballade", welke een dank baar publiek had. Dan was er verder nog een ver. loting, ten bate van het Nederlandse Rode Kruis, welke de niet onbelang rijke som van 118,75 opbracht; het is alleen jammer, dat een dergelijke verloting altijd zoveel tijd kost. Het bal-na, dat hoe kon het an ders het hoogtepunt van de avond vormde, werd muzikaal verzorgd door Henny van de Water en zijn Six Rhythm Makers. De technische leiding van het bal had mevr. De Wit—Tuin. DIEFSTAL VAN HOUT. De politie heeft een drietal per sonen aangehouden, die wederrech telijk hout' vervoerden. Dit hout bleek bestemd te zijn, om aan een aannemer te worden verkocht. Pro ces-verbaal tegen hen werd opge maakt door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 53. De kapitein was zo welwillend om uit te leggen, dat met „blinde passa gier" bedoeld wordt iemand, die gratis probeert te reizen door zich aan boord te verstoppen. Hierop werd Jantje aan het zwabberen gezet. Terwijl hij daar mee zo bezig was, stak Kobus, het jong ste personeel-lid van de boot, zijn hoofd boven het luik en stootte de emmer om, zodat Jantje al het water over zijn benen kreeg. 54. „Dat laat ik me niet aanleunen!" dacht Jantje. Hij putte opnieuw water en hield voortdurend het luik in het oog. Wacht, daar bewoog het weer.... een hand werd zichtbaar, toen een pet ja, ja, die lel'jke Kobus zat weer op de loer, hoor, en hij zou hem die frat sen wel eens even afleren. Onhoorbaar pakte Jantje de volle emmer op GESLAAGD. Voor kantoorstenograaf 165 letter grepen slaagden de dames: F. Stohl en M. Blom. Voor kantoorstenograaf 130 lettergr- de dames. C. van Beekhoven, M. Loo. man, S. Verberne. R. Groothuis R~ Willemse, R. Heiting, G. Laan, L. Rug tenburg. E. Vermeer, J. Schol. Voor machineschrijven, de dames. R. Bak, W. Bijlsma, B. Grommel R Grommel, R. Heiting, G. Laan, N. de Nijs, H. van Os, J. Verschoor, C. Ek. kers en de heer L. Petrus. AANRIJDING. Op de hoek NieuwstraatBassin- gracht kwamen twee auto's met elkaar in botsing, tengevolge van het feit, dat aan het verkeer van rechts geen voorrang was verleend. Een der wagens werd vrij zwaar be-i schadigd. De politie maakte van dit verkeersongeval proces-verbaal op. Boksen, Maandagavond bokste Colijn tegen Augustin om het kampioenschap mid- dengewieht in Amsterdam. Colijn wist na een extra ronde de overwinning te behalen en daardoor de demi-finale te bereiken Deze wedstrijd vindt hedenavond plaats en wel tegen Jan Scheen, den lieveling van het Amster damse publiek. De winnaar komt in de finale. Weissenborn verloor van Hessels. Desondanks werd hij uitgenodigd om deze week in Enschedé te boksen, in het kader van Amsterdam helpt En schedé. Ook Luters bokst met Amster dam mee. Voorwaar een eer voor de Nieuwediepers. KOMT Mr. JTJLÏAN NOG DEZE WEEK? Naar wij vernemen zijn de papieren van mr. Ju'ian nu in orde en aan hem afgezonden Het bestuur van de v. v. Helder rekent er op dat hij nog deze week in Den Helder zal arriveren. DELVAUX GEWIPT! De voorzitter van de afd. Noord-Hol- lanï van de K. N. V. B.. de heer Del- vaux kwam bij de herstemming ju'3' 1 stem te kort en werd dus niet geko zen De heer A. G van der Linde, onze stadgenoot, kreeg ruimschoots stemmen genoeg en is nu dus definitief be stuurslid geworden. ZWALUWEN 1—HAV 1 0—7. Afgelopen Zondag speelden de dames van de handbalafdeling van de H4V haar uitwedstrijd tegen de Zwaluwen uit Kolhorn. 't Was ideaal sportweer. Zonnig en weinig wind. 't Veld was niet erg best na de drie voetbalwedstrijden die er op gespeeld waren, doch ondanks dat, werd er vlot en open gespeeld. Er werden verschillende aardige doel punten gemaakt. Mooie strakke scho ten. al lopende gegeven. Speelde de rechtervleugel wel eens niet wat te veel met elkaar? De HAV- voorhoede heeft veel schietkansen £e" had doch er werd deze keer vaak hoog gescholen, waardoor de meeste ballen over het doel gingen. 9 De voorhoede van de Zwaluwen kreeg niet veel schietkansen, omda de keeoster van de HAV het tamelijk rustig had. 't Was een verdiende overwinning voor HAV, niet omdat de Zwaluwen minder enthousiast speelden, doch om dat de HA V-dames door hun techniek beter waren. S Koning, Directeur. J. Bijlsma, Hoof redacteur. W. Kok. Opmaak en Alg portage. C. A. Dekkers, Stadsverste^ ver. J. Bremer, Sportredacteur. Sree- correspondenten, Texel: H. J- Rey'wn,je. zandAnna Paulowna: Ph. de Wielingen: Hls Wllms.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2