HELDERSCHE COURANT Onderhandelingen Rusland-Perzië duren voort Russische duikboten aan Zuidkust van Java NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA GromykoActie der Ver. Naties compliceert de zaak" Bijeenkomst Veiligheidsraad Maandag a.s. 400 gr. brood per week minder Weerbericht De Veiligheidsraad komt Maandag bijeen Tegen tankgrachtbouwer 15 jaar geëist Minahassa en Ambon zweren trouw aan de Koningin Franco en de vrouwen De Schrijver zoekt nieuw kabinet Prinsesjes bezoeken torpedojager VRIJDAG 22 MAART 1946. 70e Jaargang No. 9694. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 22U, Den Helder. ^ectTur, S. KONING. Hoofdredacteur» J. BIJLSMA. U|tgave: N«V. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.0C y Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. De S-ow jet-ambassadeur te Was hington heeft met Byrnes een confe rentie gehad, welke twintig minu ten duurde. Gromyko verklaarde, dat een actie van de zijde der Ver. Naties aangaande het Perzische pro test de situatie tussen de Sowjet- Unie en Perzië zou compliceren. Hij zeide, dat een uitstellen slechts logisch zou zijn, daar er nog steeds onderhandelingen tussen Moskou en Teheran via de diplomatieke kana len gaande zijn. „Wij geloven, dat uitstel de op lossing van de tegenstellingen tussen Perzië en de Sowjet-Unie zal verge makkelijken. Wij geloven, dat het logisch zou zijn, indien Perzië zich met uitstel accoord verklaart." Gromyko zeide, dat de Sowjet- Unie zeker aanwezig zal zijn op de eerste bijeenkomst van de raad, welke a.s. Maandag wordt gehou den. Toen een verslaggever Gromyko vroeg, of de oplossing van de hui dige problemen een terugtrekken van het rode leger uit'Perzië zou beteke nen, antwoordde deze: „Ik heb daar over niets gezegd". Nieuwe Sow jet-Russische voorstellen? Volgens den correspondent in Teheran van de Daily Express zou Iwan Sadsjikof, de nieuwe Sowjet- ambassadeur in Perzië, nieuwe voorstellen hebben meegebracht om het Kussisch-Perzlsche geschil door rechtstreekse besprekingen te rege len. Het Sowjet-voorstel zou op een nieuwe basis berusten en de nadruk leggen op het verlangen van beide Suikerrantsoen blijft gehand haafd. Naar wi) vernemen, zal met ingang van 1 April het broodrantsoen worden verlaagd en van 280# gram gebracht worden op 2400 gram per week. Voor kinderen en voor hen, die zware arbeid verrichten, blijft het oude rantsoen ge handhaafd. De geruchten als zou het suikerrantsoen ook worden verminderd, zQn van alle grond ontbloot; dat blijft gehandhaafd, schrijft de „Volkskrant". De broodvermindering is een gevolg van de tarwe-schaarste in de gehele wereld. Het zal wel o.m. mede daarover «Ün, dat minister Mansholt hedenavond om 9 uur in zjjn radio-causerie „Op de brug" zal spreken. VRIJ ZACHT Matige zuidwestelijke wind. Be houdens een tijdelijke opklaring. Meest half tot zwaar bewolkt. Geen neerslag van betekenis. Vrij zacht. 23 Maart: Zon op 6.38, onder 18.57 Maan op 0.11, onder 9.01 landen' naar vriendschap en samen werking. Van Russische zijde blijft men betogen, dat de rechtstreekse besprekingen met Perzië nog niet geëindigd waren. New-York (A.F.P.) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zai Maandagavond half negen (Ned. tijd) bijeenkomen. A.F.P. meldt nog, dat de Britse regering aan haar permanenten vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, sir Alexander Cadogan, instructies heeft gegeven het ver zoek van Stettinius om de Perzi sche kwestie als eerste punt op de agenda van de raad te plaatsen te ondersteunen. Voor het Bijz- Gerechtshof te Am sterdam stond gisteren terecht de aannemer Ko de Rooy, wien is ten laste gelegd: hulpverlening aan den vijand door het uitvoeren van wer ken op Schiphol in 19401941; het maken van een tankgracht tussen Petten en Camperduin in 1942; het maken van tankgrachten te Juliana- dorp en Kijkduin in 1943; het maken van kustverdedigingen te Castricum en Schoorl en het beschikbaar stel len van personeel en materiaal voor die werken in 19441945. De eis luidde 15 jaren gevangenis straf. Uit de verklaringen van een ac countant bleek, dat einde 1943 de ge maakte winst 114 millioen bedroeg. AMERIK. ONDERSCHEIDING VOOR NED. MARINE-OFFICIER. Kolonel F. M. S. Johnson, de Ame rikaanse militaire attaché hier te lande, heeft aan jhr. W. Boreel, kap. ter zee bij de Kon. Ned. Marine, de Ame rikaanse onderscheiding van officier van de „legion of Merit" uitgereikt. Professor ir. W. Zondagavond a.s. radio Hilversum „Putten's jeugd". Schermerhorn zal om 8.05 uur voor 2 spreken over Batavia, 21 Maart (ANP/Aneta). - Omtrent het bericht als zouden er aan de Zuidkust van Java Russische onderzeeboten zjjn gesignaleerd, zjjn op het ogen blik nog geen verdere détails te verkrijgen. Het oorspronkelijke bericht is afkomstig uit een bron, welke tot dusver nog niet kan worden genoemd, doeh bekend staat als zeer betrouwbaar. Met het oog op het volkomen gebrek aan nadere bijzonderheden (b.v. het aantal onderzeeboten, waar zij zouden zijn waargenomen en door wie) is het geheel en al onmogelijk dit bericht op zijn juiste waarde te schatten. houden van een pasar malan ter viering van de verjaardag van H. K. H. prin ses Juliana in April a.s. De leiding is Aangaande hetzelfde bericht seint Reuter nog uit Batavia: Heden hebben officiële bronnen de berichten, dat een aantal Russische onderzeeboten aan de kust van Zuid- Java zouden liggen, tegengesproken. Een Nederlands stafofficier heeft medege deeld, dat het bericht uit Indonesische bronnen afkomstig is en dat bij nader onderzoek geen bevestiging kon worden verkregen. Telegram aan Hare Majesteit van de Minahassers. Naar wij vernemen ontving de chief conica te Makassar onlangs het volgen de telegram van J. Mangowal, oud lid van de ministerraad: „H. M. de Ko ningin kan rekenen op de trouw en liefde voor het vorstenhuis van het lo yale Minahassische volk". Ook de Ambonnezen. De commandant van het Kon. Ned. Indische Leger heeft aan H. M. de Ko ningin het volgende telegram gezonden. „Gevolg gevende aan een mij, als commandant van het K. N. I. L. door een Ambonnese delegatie gedaan ver zoek, moge ik Uwe Majesteit eerbie dig overbrengen de namens de gehele Ambonse gemeenschap door onze dele gatie uitgesproken „betuiging van haar onwankelbare trouw met de bede tot God den Almachtige Uwer Majesteit nog een lang leven te schenken tot heil van land en volk". (w. g.) SPOOR. A.s. viering van prinses Juliana's verjaardag te Balikpapan. Het A. N. P. verneemt, dat te Balik papan een comité gevormd is voor het in handen van het „Fonds Nasional In- donesia" dat onder voorzitterschap staat van den heer Amiroedin. In het comité hebben verder zitting de heren Mahmoedin Nata, Mohamed Ail, Adji Bambang, Oesman, Adji Bambang Said Mohamad, F. A. Pantouw, Thoeng Eng Tak, Mohamed Joemoes, Ariadi, DJa— maloedin, E. Wumung, en W. Ch. J. Pangemanan. Huisvrouwen te Oslo lossen Spaans schip. Duizenden huisvrouwen te Oslo, die banieren meevoerden met de woorden: „wij wensen geen dictatuur van havenarbeiders", hebben het po- litiecordon om de haven doorbroken en zich toegang verschaft tot het Spaanse schip „Dicto". Zij zijn toen begonnen met het lossen van de to maten. De „Dicto" zou vandaag naar Kopenhagen varen om daar zijn geluk te beproeven. De leidsters van de huisvrouwen hebben verklaard, dat zij tot haar daad zijn overge- gegaan niet uit sympathig jegens Franco, maar om geen voedsel ver loren te laten gaan. BRUSSEL. De schrijver heeft een. aanvang gemaakt met de uitvoering van zijn informatie-opdracht. Hij heeft Don derdagmiddag een onderhoud gehad met de voorzitters van Kamer en Senaat. Van daag zal de schrijver <ien eersten minis ter ontmoeten Hij zal waarschijnlijk te vens een aantal vooraanstaande perso nen uit alle partijen ontmoeten. In de middag van Woensdag 20 Maart hebben H.K.H. Prinses Eeatrix en Prin ses Irene, vergezeld van jkvr. Feith en den luitenat ter zee Goosens, adjudant van H.M. de koningin, een bezoek ge tracht aan H.M.'s torpedobootjager „Tjerk Hiddesf", in reparatie bij de werf Wilton Feijenoord te Schiedam. De prinsesjes werden rondgeleid door den commandant, den luitenant ter zee lste klasse A. W. Kruk en den lsten of ficier, den luitenant ter zee lste klasse jhr, J. A. Feith. PRINSES NAAR ZWITSERLAND VERTROKKEN. Woensdag is in alle stilte, geheel onofficieel, H.K.H. Prinses Juliana met het passagiersvliegtuig van de K.L.M., waarin zich allerlei andere reizigers be vonden, naar Zwitserland vertrokken. Naar men weet, bevindt Z.K H. Prins Bernhard zich reeds enige tijd in de bergen voor herstel van krachten. De Prins en Prinses zuilen in Zwitserland verblijven tot het tijdstip, waarop zij de reis naar Scandinavië aanvaarden. Het m.s. „Boissevain" is uit Amsterdam vertrokken met het eerste transport van 800 hier te lande opgeleide mariniers naar Indië. Het moment van het vertrek. Anefo P.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1