Vier dagen LENTE in de Helderse duinen door luilekkerland UW JAPON ouó o/nieuw Maison Gré Quasi Onderwijzers en milit. dienst Kalinin afgetreden Arbeid en woningtoestanden |wr »g MAruun| Grepen uit het nieuws Ook fraude bii de R'damse H A RK. SrWRFPSTï miwriTM wordt modern door een fraaie en décoratieve beschildering. Het is hand werk en daar door altijd en voor een ieder iets aparts. Keizerstraat 3 zal U gaarne voorbeelden tonen Op de vragen van den heer Van Boe- hove .betreffende het verlenen van vrijstelling van opkomst onder de wa penen aan hoofden van scholen en on derwijzers heeft de heer van der Leeuw, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: De ondergetekende kan mededelen, dat het overleg met zijn ambtgenoot van oorlog over de vraag in hoeverre aan hoofden en onderwijzers vrijstelling van opkomst onder de wapenen zou kunnen worden verleend, tot resultaat heeft gehad, dat zijn ambtgenoot be reid is aan hoofden van scholen bene den de rang van officier en, iri zeer bijzondere gevallen, ook aan onderwij zers van bijstand vrijstelling van op komst onder de wapenen te verlenen. De president der Sovjet-Unie, Kalinin la om gezondheidsredenen afgetreden en opgevolgd door Sjverniek. Stalin wordt premier en minister der strijdkrachten. Molotóf blijft op zijn post. (S 1 O t.) (Van onzen specialen verslaggever). Werkloosheid kent men kier niet. Hetgeen begrijpelijk wordt als sr|J be denken dat het Zweedse grondgebied bet onze ongeveer vijf-en-twlntlg maal in oppervlakte overtreft, terwijl de bevolking slechts zes millloen zielen bedraagt. Sporadisch vindt men, manlijke krachten in functie's welke, met enige goede wil, door vrouwen waargenomen kunnen wor den. De bedieningen in café's, restaurants, kapperszaken, bussen (uitgezonderd het chaufferen) worden dan ook zonder uit zondering door vrouwelijke krachten uit gevoerd. In alle dagbladen staan honderden ad vertenties waarin plaatsing wordt aan geboden in letterlijk alle beroepen. Wij hebben deze aanbiedingen, Iedere dag met de grootste interesse gevolgd en bij na vraag bleek, dat de meesten reeds weken lang geplaatst werden zonder dat zij één serieuze sollicitant als resultaat mochten boeken. De meeste firma's en instellin gen kampen dan ook met een onrust barend tekort aan arbeidskrachten. Het buitenland kan hier ook geen red ding brengen, aangezien de taal een on overkomelijke moeilijkheid blijft vormen. De woningtoestanden. De woningtoestanden zijn, voor zover wij na een waarneming van slechts enige dagen tot een conclusie gerechtigd zijn, prima. Het bezitten van een eigen huisje is, in tegenstelling met de Hollandse moge lijkheden hieromtrent, alleen bereikbaar voor de „zogenaamde betere" klasse. Dat dit „betere" uitsluitend betrekking heeft winter, heeft het lang volgehouden. Nog toen we ons Zondagmorgen langs de Jan Vcrfailleweg naar de Helderse dui nen begaven, zagen we sneeuw liggen Sn de slootjes en woel een droge vrieswind over de verlaten velden. Maar overigens waren er weer talloze overtuigende be wijzen, dat de lente haar intrede had ge daan in de lage landen. Hoog boven de akkers hing een leeu werik en strooide zijn stralende Jubel zangen uit over de wereld. Wonderlijk, dat zo 'n kleine vogel zulke prachtige klanken weet voort te brengen en wat is het fijn, dat Je daar zo naar mag luiste ren. We liepen verder en we zagen meer. De silhouet van een sperwer zwevend boven de duinrand, in een vaart een stel letje meerkoeten teruggekeerd van de wijde plassen om tussen het nog dorre riet te zoeken naar een geschikte plaats om te nestelen, een kleurig vinkenman- netje, de vers bemeste landen, een man, die naar kievitseieren zocht.... We zwierven door de Dónkere Duinen. De laatste maal, dat we er waren, was lang geleden. Het deed ons goed, daar weer te toeven al misten we de pauwen en de kalkoenen. Maar de aanleg bleef nagenoeg ongerept en verkreeg in de loop der jaren een hogere bekoring. Na weken niet buiten te zijn geweest, deed de rust ons weldadig aan. We speurden tussen het hout naar konijnenprenten en streelden de openspringende knoppen van de ribes. We zagen de gouden katjes van - de eisen en luisterden naar het lichte ruisen van de zeewind door de toppen van de sparren.... Waar de blanke top der duinen.... J\OOR het achterpoortje kwamen we in de „gewone" duinen. Wat een genot weer eens te zwerven door deze valleien, te stappen door de hoge helm, je te wringen door de wilgenbosjes en dan plotseling te schrikken van een prachtige fazantenhaan, die ruisend opvliegt voof je voeten. Wat een genot was het een zonblinkende duintop te bestormen en uit te. kijken over dat hele complex van dui nen en weiden, wier aanblik talloos vele herinneringen bij je wakker riep. Die mooie Helderse duinen.... De dui nen, waarin je je jongensfantasiën uit leefde, waar je kogeltjes zocht bU de schietschijven,hutten bouwde in de bos jes, jacht maakte op hagedissen en sala manders zocht in een poeltje. De zeere'ep verminkt door de Vele in verval 7 «verkerende- Duitse verdedi-- Uingswerken, maar daar achter zagen we de zee.... Oiize zee, die zich eindeloos uitstrekte als een blauwe vlakte onder het vage voorjaarslicht^ Opnieuw herinneringen. We verlieten onze uitkijkpost en dwaal den verder. Daar in die duinpan foto grafeerden we eens het nest van een scholekster, op dat strookje land hadden we ruzie met een boer, die ons wilde wegjagen toen we zochten naar water drieblad in een slootje We plukten nog een paar bloeiende takjes van de kruipwilg en aanvaardden de terugtocht. Weer zong de leeuwerik en hoger in de lucht cirkelde een troepje luidruchtige kraaien. Een wulp gooide zijn lenteroep over de duintoppen. JLente. Toen we de volgende dag in de mor genschemering naar ons kantoor liepen, begonnen op een gegeven ogenblik op vijf verschillende plaatsen de merels hun schitterend en onvolprezen fluitconcert. Welk een vreugde! Zo iets doet je wat. Het maakt eenvoudig weg je dag goed. En nu beleven we ook de eerste zonne dagen van Maart. Geniet er van! W. KOK. op het financiëele gedeelte behoeft geen nader betoog. Ieder ander verblijft hier ln flotgebou- wen, waarvan men een oppervlak be woont, dat ln redelijke verhouding staat tot zijn geldelijke draagkracht.De huren zijn buitensporig hoog. Omgerekend tegen de Hollandse valuta zelfs onbegrijpelijk hoog. Een gedeelte va„ een flat, bestaande uit drie kamers, voorzien van centrale verwarming, kan men huren voor vtjf-en- twintig honderd kronen per jaar of der tig Hollandse guldens per week. Wanneer men nu ln aanmerking neemt, dit het gemiddelde inkomen van ge schoolde werkkrachten (die alleen ln het zogenaamde accoord werken) om en nabij hónderd-en-twintig gulden per week be draagt, komt men dus ten opzichte van Inkomen en huur tot een verhouding van vier op één, terwijl deze ln Nederland uiterlijk zeven op één moet zijn willen wij kunnen zeggen niet boven onze „stand" te wonen. Een definitief oordeel ten opzichte van dit vraagstuk kunnen wij ons echter niet vormen, aangezien de indrukken,, tijdens de korte periode, waarin onze reis moet worden volbracht, ten enenmale onvol doende zijn hieruit een gedocumenteerd verslag te distilleren over de economische verhoudingen in dit prachtige land. Ar moede hebben wij niet waargenomen, dus moeten deze, in onze ogen, ongunstige verhoudingen géén of in ieder geval zeer weinig Invloed hebben op de algemene welstand van het Zweedse volk. Terug naar Holland. De terugreis vangen wij wederom aan met de nachttrein naar Malmö en van uit de warme beslotenheid van onze coupé genieten wij van het landschap dat, badend in het maanlicht, toegedekt schijnt met een oneindig zilveren kleed, waarin de kleurige huisjes op de uitgestrekte sneeuwvlakten borduursels vormen van een ongekende schoonheid en buitenspo rige waarde. Wij nemen, als de machtige wielen van de Dakota los 'raken Van de - Zweedse grond, mét de talrijke post, tevens de herinnering mede aan een land waaraan, zou men alle specifieke gewoonten wil len beschrijven, minstens eenzelfde série reportages te 'wijden zou zfjri. Een land, dat zich mag verheugen 1*> het bezit te zijn van een krachtig, wellevend volk, waarmede het een voorrecht was enige dagen te mogen verkeren. En toch...... wanneer gezagvoerder v. Dill ons, na enige uren, de mededeling doet, dat wij het luchtruim boven Hol land binnenvliegen, bekruipt ons het ge voel dat slechts met een zéér vaardige pen te beschrijven is: Het gevoel; thuis te zijn. Aan boord van een Dakota 3000 m. boven Hollands grondgebied, 12 Maart 1946. H. M, de Koningin overhandigde de Ned. Centr. Ver ter bestrijding der Tuberculose een gift groot f 140.000. Het is vrijwel zeker dat te Groenlo in de Achterhoek een filiaal der Philips- fabrieken zal worden gevestigd. Ge durende een maand zal een aantal Amerikaanse professoren in de tand heelkunde te Amsterdam college geven aan Ned. tandartsen. Er is hier te lande een industrie opgericht, welke porse leinen tanden en kiezen vervaardigt. Voor zekere P. T. T.-ambtenaren welke zich in de illegaliteit onderscheiden heb ben wordt op 4 Mei promotie verwacht. De medische "hogeschool te Batavia is door geallieerde mil.-autoriteiten ge vorderd. Voor de eerste maal zullen in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland voor een Duitse rechtbank 40 nazi's terecht staan. De demobili satie van het Rode Leger duurt voort. De Fransman dr. Petiot, die tijdens de. Duitse bezetting op geheimzin nige wijze 27 mensen vermoordde, be weert dit in het kader van het verzet te hebben gedaan. Verzetsgroepen we ten van niets. De eerste zestig bui tenlandse studenten zijn te Amsterdam gearriveerd. Donderdag landde Par- mentier op Schiphol met het eerste van de door de K. L. M. aangekochte vier D. C. 4-vliegtulgen. Het biedt plaats aan 40 passagiers. PARLEMENTAIRE COMMISSIE TE BATAVIA. De leden van de parlementaire com missie die Woensdag op het vlieg veld van Batavia is gearriveerd, zijn bij hun aankomst begroet door kolonel D. Asjes. De heer van Poll werd be groet door zijn dochter, die hij vóór de oorlog het laatst gezien had. Acht gearresteerden. Ook de Rotterdamse politie heeft naar aanleiding van de te Amsterdam ontdekte malversaties bij alle leden van het personeel der Rotterdamse HARK huiszoekingen verrieht, schrijft Het Parool. Deze zijn aanleiding geweest tot de arrestatie van den hoofdintendant van de HARK te Rotterdam, den heer Wolders, zes employés van het rayon- magazjttn, alsmede van den Inspecteur van Zuid-Holland II, den heer H. J. va» den Berg. Amstelkerk 19-3 van Cristobal naar Carthagena; Trajanus 18-3 van Funchal naar Curacao; Bonaire 18-3'té Pórt Dar- win; Curacao 18-3 te Tówns'vllle; Her cules 19-3 van Gibraltar* haar Algiers; Arnhem 19-3 te Napels Johan de Witt 19-3 van A'dam naar Southampton; Su- matra 16-3 van Singapore naar Saigon; Noesonlwi 16-3 van Kaapstad te Port Elisabeth; Tawali 16-3 te Bombay; Adinda 13-3 te Haifa; Boskoop 17-3 te Curacao; Carelia 15-3 te Karachi; Cot- tica 14-3 te Curacao; Clio 13-3 van Cu racao naar Maracaibo; Ceronia naar Curacao pass. 14-3 Dover; Doros 16-3 te Demerara; Erinna 13-3 van Abadan n. Cochin; Fort Schuyler 14-3 te Curacao; Hermes 13-3 te Curacao; Ino 15-3 te Curapao Juno 14-3 te New York; Laren- berg naar Cuba pass. 17-3 Dover; Leer dam 14-3 te New York; Maaskerk 18-3 van Dover naar W.-Indië; Madoera 17-3 van Calcutta naar Houston; Maetsuyc- ker 15-3 van Singapore naar Madras; Malvina 16-3 van Melbourne naar Abadan; Donkere Duinen, Den Helder. De aanleg bleef ongerept en ver kreeg in de 'loop der laren een hógere" be koring.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3