De wereld komt acht te kort Er wordt honger geleden in Duitsland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Daarom 400 gram brood per week mniioen ton graan minder Britten en Nederlanders laten Indon. kwestie „in duisternis verzinken" Derde Franse nota over Spaanse kwestie verwacht Minister Mansholt „Op de Brug" Een raadsel hoe de Duitsers leven en waar ze wonen De huidige toestand bergt gevaren in zich Weerbericht De regering moet zuiniger zijn Regeringsvertegenwoordiger bij Unilever Moskou over Indonesië Onderzeeboot-mysterie „een vergissing Krijgt ons land crediet van 200 millioen dollar? 100.000 textielpunten Kijkjes uit 's Levens venster EEN TEKEN DES TIJDS Handelt het kabinet onder druk der communisten Stalin geeft een steek onder water Grepen uit het nieuws gjlfffRTUTT? SS rtDLWT 1946. 70e Jaargang No. 9095. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N-V. Uitg. My. HolL Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft in de rubriek „Op de brug" over de zenders Hilversum 1 en 2 gesproken over de vooruitzichten van de voedselvoorziening in ons land. De minister zei o. a.: 'I Het verkrijgen van voedsel is voor Volk en individu een zaak van funda menteel belang en de .voedselvoorziening is een probleem, waarvan wij de op lossing met nationale middelen alleen niet kunnen geven. Een zekere mate van afhankelijkheid van andere landen enerzijds en een zekere mate van me deverantwoordelijkheid voor andere landen anderzijds, bepalen onze positie, waarbij vooralsnog het accent op onze afhankelijkheid moet vallen. Ik ga u niet voorbereiden op catastro- phale ontwikkelingen in de voedselpo sitie, zoals die zich elders voordoen. Wèl, dat wij ons allen bewust moeten zijn, dat de internationale toestand op het gebied van de voedselvoorziening gevolgen heeft voor de nationale stand van zaken. Wij hebben allen wel zoveel begrip voor de samenhang der dingen, dat wij inzien, dat een herverdeling van de beschikbare voorraden voedings middelen bij de bestaande tekorten on vermijdelijk de Nederlandse voorzie ning niet onaangetast kan laten. Geen honger. Ik hoop dat begrip bij u te verster ken, doordat ik u de verzekering kan geven, dat niemand bevreesd behoeft te zijn voor een accute voedselnood in ons land, noch voor dreigend gebrek. Aan honger behoeven wij zelfs niet te idenken. De eerste maanden na de bevrijding leek de wereld-graanpositie gunstig, zeker voor wat het broodgraan betreft. Op de internationale markt was ae tarwe te koop, zonder dat beperkingen werden opgelegd. Ons land heeft grote hoeveelheden tarwe en bloem kunnen aankopen en heeft ruim een millioen ton tarwe en tarwebloem ingevoerd. Het broodrantsoen kon daardoor worden op gevoerd tot een hoogte, waarbij het broodverbruik ongeveer een derde meer bedraagt dan de vooroorlogse consump tie. Bovendien kon een zeer behoorlij ke reservevoorraad worden aanglegd. Aan vet en eiwit in de voeding bleef grote behoefte bestaan, maar er was uit zicht, dat wij uit de productie van de eigen veestapel binnen afzienbare tijd de rantsoenen zouden kunnen aanvul len. Ook op het gebied van de consumptie leidde de regering een terugkeer tot normaler verhoudingen in met het be eindigen van de distributie op bon van een aantal artikelen, waaronder grut terswaren en peulvruchten als voor de voeding belangrijke producten. Reeds voor de intrede van het nieu we jaar bleek, d.at er voor optimisme over de wereldvoedselpositie geen plaats meer was. Over de gehele wereld viel de oogst 1945 tegen en de behoeften der bevrijde landen, die vroeger voldoende voortbrachten, staan op de lijst van hulpbehevende naties. Het zijn vele factoren, die de ernst! ge toestand veroorzaken. Ik zou de mislukte oogst in Brits-Indië nog kum nen noemen, waardoor er een ontzagge lijk tekort aan rijst is ontstaan. Het tekort. Een cijfer mag echter niet ontbreken in dit verband. Het is een geraamd tekort, alleen al aan broodgraan, voor het eerste halfjaar van 1946, dat acht millioen ton bedraagt. Het naak te cflfer zal u wellicht weinig zeg gen. Het is echter zeer welsprekend, als ik u vertel, dat het gehele Ne derlandse volk van een dergelijke hoeveelheid acht jaar lang zou kun nen eten. In deze internationale nood zal Ne derland moeten delen. Dat wil niet zeg gen, dat wij voor drastische verlagin gen der rantsoenen staan. Wel, dat wij <ns op onze voedselpositie dienen te be zinnen en dat wij ons steentje hebben bij te dragen om de nood van anderen - te lenigen. Geen aardappelen, vlees en vet. (Van onzen special en verslaggever.) Er wordt honger geleden in Duitsland, in het bijzonder in de vele grote steden. In de Britse zone moest het toch reeds buitengewoon karige rantsoen, waar van de calorische waarde niet meer bedroeg dan 1500 calorieën per dag, nog aanzienlijk worden verminderd en als er geen bijzondere maatregelen worden genomen, dan zal het rantsoen einde Maart nog slechts een calorische waar de vertegenwoordigen van 500 calorieën, dat is nauwelijks meer dan het officiële rantsoen in de laatste maanden van de bezetting in West-Nederland. Dus toch nog meer. Net goed. Laat het maar een poosje zo blijven. Dit zijn de zeer begrijpelijke reacties, die hier op in het bijzonder in Nederland zul len weerklinken. Nergens beter dan in Nederland weet men, wat hongersnood betekent. Wij zullen zeker de laatsten zijn om de ontzaglijke schuld van het Duitse volk te ontkennen, maar toch moeten wij vaststellen, dat wat hier gebeurt niet goed is, en dat daartegen, zeer dringend, maatregelen moeten worden genomen. Het gehele Duitse volk is schuldig. De walgelijke, typisch-Duitse afwente ling van die schuld op de nazi-kopstuk ken is volkomen onaanvaardbaar. Iede re Duitser, uitgezonderd het kleine groepje, dat van stonde af aan scherp stelling heeft genomen tegen Hitier en zijn trawanten, is schuldig en verant woordelijk voor wat is gebeurd en het gehele Duitse volk moet daarvoor wor den gestraft. Maar dat staffen moet, hoe streng ook, verre blijven van de onmenselijkheden en wreedheden, waar aan de Duitse barbaren zich hebben schuldig gemaakt. Nimmer zullen zij, die zulk een gigantische strijd hebben geetreden voor menselijkheid en jrecht, zich bezoedelen door mensonterend op treden. Het spreekt vanzelf, dat geen enkele luxe in Duitsland kan en mag worden geduld, maar onder een bepaald minimum mag toch in ieder geval niet worden gegaan. NOG ENIGE REGENBUIEN. Aanvankelijk Vrij krachtige Wes telijke wind met wisselende bewol king en plaatselijke regenbuien, latersafnemend buiig met naar Zuid- West krimpende wind. Vooral in het Zuidoosten van het land minder zacht. 24 Maart: Zon op: 6.35 uur. Onder: 18.58 uur. Maan op: 1.18 uur. Onder: 9.29 uur. Op het ogenblik wordt in Duits land, althans in sommige delen van Duitsland, honger geleden. Dat heb ben wij tijdens een tocht, welke wij door het land maakten, zeer duide lijk kunnen waarnemen. In vele ste den heeft men al sinds November geen aardappel gekregen, vlees is er evenmin, vet practisch gesproken ook niet, men leeft op bescheiden hoeveelheden brood en grutterswa ren. Deze omstandigheid accentueert nog eens te meer de volkomen apathische houding der Duitsers. Juist thans, in tijd van nood, blijkt hoe weinig rugge- graat het Duitse volk heeft. Dit volk is wel volkomen geslagen. Het levens vuur is geblust ln Duitsland. Men leeft er, bijna doelloos, zonder hoop op ver betering, van de ene dag in de andere. Wil tot aanpakken, verlangen naar her stel, is er nauwelijks. Grauwer en troos- telozer, dan men zich denken kan, is het leven in de ruïneuze resten der Duitse steden. Nog altijd zijn de Duitse steden cha otische puinhopen, nog altijd liggen er bergen steen. Van opruimingswerk is een» udig geen sprake. En wanneer men een stad als Keulen ziet, dan vraagt men zich af, oe dit opruimings werk eigenlijk moet worden aangepakt. Er lijkt eenvoudig geen beginnen aan. Zo enorm zijn de puinhopen, dat alleen al het opruimingswerk een welhaast onoplosbaar probleem is, om van het wedero,-bouwwerk nog maar niet te spreken. Dat ge in Duitsland thans geen Duit ser meer aantreft, die vroeger iets op heeft gehad met de nazi's, mag wel als overbekend worden beschouwd. In het bijzonder tegenover den vreem deling slooft de Duitser zich uit om uiting te geven aan zijn afkeer van Hit- Ier en hij. begrijpt niet, hoe hij zich daarmede, ondanks alles, blameert. Wij hebben met vele Duitsers gespro ken. Slechts éénmaal ontmoetten wij, in een klein plaatsje in de Amerikaan se zone, een man, die toegaf partijlid te zijn geweest. Hij was hotellier en leefde thans in een volkomen leeg ho tel. De gehele inventaris was in beslag genomen, voor de rest liet men hem maar aan zijn lot over, aangezien hij, wat men bij ons een licht geval zou noemen, was. Puinhopen en nog eens puinhopen Het is voor hem, die door Duits land reist, volkomen een raadsel, hoe de Duitsers leven, waar zij wo nen. Men moet de rampzalige res ten der Duitse steden hebben gezien (Zte vervolg pag. 2) Broodrantsoen van 2800 op 2400 gram. De periode, die ons nog scheidt van de nieuwe oogst, moet overbrugd wor den en aan verlaging van het brood rantsoen kan het Nederlandse volk dan ook niet ontkomen. Het broodrantsoen, dat voor de normale consument 2800 gram bedraagt, zal met ingang van 31 Maart a.s. worden teruggebracht tot 2400 gram per week, waarbij de rant soenen der kindergroepen en de toe slagen voor bijzondere arbeid onaange tast zullen worden gelaten. Weest zuinig. Met klem wil ik er bij u allen op aandringen zo zuinig mogelijk met het voedsel om te gaan en tegen verspil ling te waken. Het mag niet vóórko men, dat kostbaar brood in de vuilnis bak terecht komt. Zelfs van bewaarde korsten is nog iets smakelijks te berei den. Het is ook hier: de vele kleintjes maken een grote. Indien b.v. iedere Nederlander per week één broodkorst weg werpt, gaat een hoeveelheid van rond 10.000 ton graan per jaar verloren. Daarom: weest zuinig op voedsel. Voor andere producten worden geen rantsoenverlagingen verwacht. Tijdens het behandelen van het voorlopig verslag over het wetsont werp tot heffing van een vermogens- aanwasbelasting werd door enkele leden opgemerkt. Wij vragen ons af of wel ernst wordt gemaakt met de sanering der overheidsuitgaven. Nog steeds aldus verscheidene leden worden auto's, veelal met chauffeur, gehouden uit sluitend of in hoofdzaak om hogere militairen en ambtenaren van huis naar kantoor te brengen en omge keerd, en voor andere particuliere ritten; nog steeds worden grote be dragen voor autokosten uitgegeven in gevallen, waarin evengoed per trein had kunnen worden gereisd; nog steeds worden tijdelijke betrek kingen gehandhaafd, waarin nauwe lijks nuttige arbeid wordt verricht; nog steeds worden meer hoofdamb tenaren en ambtenaren aangesteld; nog steeds worden talrijke uitgaven gedaan, waaraan in de „rijke tijd" van vóór 1940 zelfs niet zou zijn gedacht. En hierbij dient bedacht te wor den aldus vrijwel alle leden dat dit alles doorgaat zonder dat de Staten-Generaal ook maar de ge legenheid wordt geboden, zich om trent een en ander een nauwkeurig oordeel te vormen, nu de begroting voor 1946, ondanks door de regering gedane toezeggingen, nog steeds niet bij de Tweede Kamer is ingediend. De Regerings Voorlichtingsdienst deelt mede: In verband met de onregelmatigheden by de Unilever Verkoop Centrale beraamt de regering maatregelen om een meer di rect toezicht te kunnen uitoefenen op die bedreven, die in het kader van de distributieregeling voor de voedselvoor ziening van ons land van vitaal belang zijn.. Zij heeft met instemming van de raad van bestuur van Lever Brothers en Uni lever N.V. besloten, in afwachting van een meer algemene regeling van deze mate rie, reeds thans bij de Nederlandse be drijven van Lever Brothers en Unilever N.V. een regeringsvertegenwoordiger aan te stellen. Deze regeringsvertegenwoordi ger krijgt tot taak de regering in staat te stellen zich een volledig inzicht in de goederenbeweging in die bedrijven te ver schaffen. In hoeverre overheidsorganen in de uit voering van hun taak tekort zijn gescho ten, wordt op het ogenblik grondig on derzocht. De regering zal niet aarzelen ook daar zo nodig krachtig in te grijpen. OPHEFFING VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN. 's-Gravenhage, 22 Maart. - Inge diend is een wetsontwerp tot opheffing dfflr verduisteringsvoorschriften. Een foto van de eerste zo juist uit Zweden gearriveerde sneltrein-locomotief, die door de Ned. Spoorwegen is aangekocht en waarmede een proefrit werd gemaakt. Anefo/'t Sticht P. Londen (Reuter). - In een commentaar in de Engelse taal heeft Radio-Moskou Vrijdagavond de Britse en Nederlandse autoriteiten in Nederl.-Indië ervan beschuldigd „nog steeds te pogen Indonesiërs nationaal verlangen naar vrijheid en onafhankelijkheid door geweld van wapenen te dwarsbomen". Verder werd door den radio-commen tator o.m. verklaard1, dat de toestand in Indonesië, op welke de Oekrainische de legatie in de Veiligheidsraad der Ver. Naties de aandacht had gevestigd, als zijnde een bedreiging van cïe handhaving van de internationale vrede en veiligheid, nog altijd voortduurde. Na er aan her innerd te hebben, dat de Veiligheidsraad het voorstel, om een internationale com missie naar Incïonesië te zenden had af gewezen, verklaarde de radio-spreker, dat het Britse en Nederlandse verzet te gen dit voorstel slechts kon worden uit gelegd als een streven om de Indonési- sche aangelegenheid „in duisternis te laten verzinken". Tfe onlangs plaats gehacï hebbende aan- k rust van nieuwe Nederlandse troepen ófr Java had, volgens den spreker, in de alreeds gespannen toestand nog meer ver warring gebracht. Het onderzeeboot-mysterie een „vergissing". Het geheimzinnige verhaal over de onderzeeboten is nu een „vergissing" ge bleken. Toen op het geven van nadere bijzonderheden aangedrongen werd, heeft dezelfde bron, welke het bericht heeft ge lanceerd, de volgende verklaring zonder meer afgelegd: „Er is niets meer bekend over de aan wezigheid van Russische onderzeeboten onder de kust van Java. Van officieuze zijde wordt bekend gemaakt, dat het be richt waarschijnlijk een ongegrond ge rucht is". Middelerwijl stelt het gealliëerd hoofd kwartier in Batavia een officieel onder zoek in naar deze canard. Praf. Lieftinck over zijn verblijf in de V.S. De Nederlandse minister van fi nanciën, prof. Lieftinck, heeft te Washington het volgende verklaard: Het ligt in mijn bedoeling om, zodra de internationale bank voor herstel en wederopbouw function- neert, namens de Nederlandse rege ring een aanvraag voor een lening bij haar in te dienen. Het is mij gebleken, dat de ex port- en import-bank bereid is een dergelijk tussentijds crediet tot een bedrag van 200 millioen dollars te verlenen en naar ik verneem, zal de export- en import-bank binnenkort nadere bijzonderheden bekend ma ken omtrent de voorwaarden voor het crediet en voor de deelneming van het particuliere kapitaal aan dit crediet. De nodige stappen worden gedaan om te voldoen aan de voor waarden volgens welke dit kort lopend erediet zal worden beschik baar gesteld. Onderhoud met Sjahrlr. Vrijdagavond heelt dr. Sjahrlr in een onderhoud verklaard, dat „een door Britten en Nederlanders gezamenlijk uit gegeven verklaring, over de toekomstige militaire situatie en waarin de huidige toestand zou worden verduidelijkt, hem welkom zou zijn". Hij was van mening, dat de aankomst van Nederlandse troepen op Java er toe heelt bijgedragen, dat onlangs bij Ban- doeng gevechten zijn ontstaan. De ver bindingen met de T.R.I. waren boven dien, naar hij zeide, dikwijls moeilijk en gewelddadige elementen waren niet ge makkelijk in bedwang te houden. Zó gaat het niet langer.... In sommige kringen geloolt men dat de onderhandelingen over de souvereini- telt van Indonesië tussen Sjahrlr en dr. Van Mook tijdelijk onderbroken zijn. Aangezien de toestand rondom Ban- dpeng hoe langer hoe meer gespannen wbrdt hebben de Britten, naar vernomen wordt de Indonesiërs gewaarschuwd dat de huidige situatie niet langer kan wor den getolereerd. Britse persstem. Het blad „The Times" publiceert het volgende overzicht van de toestand uit Batavia: „Hoewel in Batavia de politieke ont wikkeling sinds Zaterdag heelt stilge staan en de militaire situatie op tVest- Java nog onstabiel is, bestaat er geen reden om sombere verwachtingen te koesteren ol uit het uitblijven van lor- mele samenkomsten tussen Nederlanders en Indonesiërs de gevolgtrekking te ma ken, dat men in een crisis is geraakt. 100.000 textielpunten, 500 A-bonnen, een aantal vergunningen, 10 dozijn dameskousen, alsmede enige stuks dames en heren onderkleding vielen in handen van inbrekers, die zich Donderdagnacht toegang forceer den tot een kledingmagazijn in de Van Swindenstraat te Amsterdam. DE SPAARCERTIFICATEN. De agent van het ministerie van fi nanciën maakt bekend, dat met in gang van Maandag 25 Maart a.s. de in- scrrijvingskantoren een aanvang kui}- nen maken met de uitreking van de spaarcertificaten aan hun cliënten. Iemand die het weten kan, vertelde onlangs dat het aantal echtscheidingen na de oorlog onrustbarend toeneemt. Ook in onze stad komt dit meer voor dan voor de oorlog. Zou de moderne literatuur hier ook veel schuld aan hebben? Voorheen was het bij de romanlitera tuur: „Hoe krijgen ze elkaar?" nu is de vraag meer: „Hoe komen ze van elkaar af?" geworden. U zult 't wel met mij eens zijn, dat heel die strijd over de echtscheiding een onlogische strijd is. Laat mij het maar met een voorbeeld verduidelijken. Daar is een gelukkig gezin. De man vindt al zijn eer en weelde in de trouwe zorg voor haar, die hij tot zijn levens gezellin heeft gekozen. De vrouw straalt als een zonnetje al de nevels weg van het levenspad van haar echtgenoot. Doordat die twee zo harmoniëren hebben ook de kinderen een blijde, zon nige jeugd. Als men nu kwam en zei: „Man, je hebt nu tien jaar of meer deze vrouw gelukkig gemaakt, maak nu ook eens een andere vrouw geluk kig! Vrouw, je bent nu tien jaar of meer het zonnetje van dit huis geweest, straal nu ook eens in een ander hoek je!" Kijk in zo'n redenering zou nog een betrekkelijke logica te vinden zijn, al gingen wij met die logica niet ac- coord. Maar 't is juist heel anders. Men besluit tot echtscheiding over te gaan, op tegenovergestelde gronden. Hoor maar: Daar is een man, die om wat voor redenen ook, de ziel van zijn vrouw niet kan verfrullen en daar is een vrouw, die om wat voor redenen ook, haar man niet kan gelukkig maken. Het botert niet tussen die twee. Omdat die twee telkens met elkaar overhoop lig gen, en telkens schermutselingen ont staan, hangt er een wolk over de jeugd van hun kinderen. Dat kan niet anders. Wat wil men nu? Men redeneert eigen lijk zo: „Man, je hebt een vrouw ongelukkig gemaakt, ge moet nu de kan6 krijgen nog een andere vrouw ongelukkig te maken. Vrouw, ge hebt .de ziel van uw man ledig gelaten, ge moet nog eens de kans krijgen een andere man zijn ziel ledig te maken". Is dat een logischs l edenering? Dat isprecies de omge keerde wereld, ook is 't onpractisch en onchristelijk. Het huwelijk is geen opzegbaar en verbreekbaar contract. Het is de innig» ste, diepste, teederste liefdeband, die man en vrouw naar alle zijden voor hun ganse leven verbindt. Het is een zedelijke instelling, die beiden opvoedt <|fi verrijkt. Het is van Goddelijke oor sprong. Hij stelde er de wet voor vast en bestemde het tot een heilige staat, waarin mensen elkaar opvoeden en voorbereiden tot Zijn Koninkrijk. De wederwaardigheden en teleurstellingen van het leven moeten de zielen van man en vrouw steeds inniger doen sa mengroeien. Als dat gebeurt, als 't dus een gelukkig huwelijk is, dan is men elkaar niet tot last, dan wordt het hu welijk hoe langer hoe meer erkend ais één der rijkste en kostbaarste gaven Gods, op deze doornen-rijke aarde. Dan wordt de echtelijke staat een oorzaak van dank en aanbidding aan den auteur er van. Hij heeft gezegd: „Wat God samengevoegd heeft, dat schelde de mens niet!" PARIJS. De Franse ministerraad heeft besloten zich niet bij de weigering van Engeland en Amerika, de Spaanse kwes tie voor de Veiligheidsraad te brengen, neer te leggen en er opnieuw bij deze landen op aan te dringen hun standpunt te herzien. WAS FRANSE ACTIE OVERHAAST? PARIJS (Reuter). Het besluit van de ministerraad een derde Franse nota over de Spaanse kwestie naar de regeringen van Engeland en de V. S. te zenden wordt van het Franse Ministerie van Buiten- lanqdse Zaken verklaard mede te zijn ondernomen onder de voortdurende druk, die. door de communistische leden van het parlement, die tot nog toe in dit opzicht BALI DOOR NEDERLANDERS BEZEIc. Op 2 Maart j.1. landden 3400 man der Kon. Ned. Marine onder leiding van jkapt. ter zee Tetenburg op Sanoerr beach op Bali, één der schoonste eilander) der archipel. Er werd niet één schot gelost. L. C. T.'s naderen in formatie de Hust. Marvo/Stevens P, LONDEN (Reuter). Volgens Radio- Moskou heeft Stalin een Amerikaanschen correspondent gezegd, dat hij veel waarde hecht aan de organisatie der Ver. Naties als belangrijk instrument ter bescherming van de vrede en internationale veiligheid. Hij zeide te geloven, dat de volkeren geen nieuwe oorlog, maar vrede wensen en dat het huidige spreken over oorlog door enige politici, die het zaad van onenig heid en onzekerheid zaaien, wordt ver oorzaakt. Om de vrede te bewaren, aldus Stalin, moet aan oorlogsophitsers niet de gele genheid worden gegeven van hun vrijheid van spreken misbruik te maken. EERSTE KIEVITSEI AAN H. M. DE DE KONINGIN AANGEBODEN. Naar wij vernemen, is het eerste kie vitsei, gevonden door J. Roozeboom te Epe (Gld.), aan H. M. de Koningin aangeboden. door de socialisten worden onderstaand, op het kabinet wordt uitgeoefend. In veel officiëele en verantwoordelijke kringen is men van mening, dat Bidault zich in 'n onnodige impasse heeft gebracht door zich overhaast tot het besluit te hebben laten brengen de Frans—Spaanse grens te sluiten. Verschillende Spaanse republikeinse lei ders ln Parijs zijn ook van mening, dat overhaast handelen onwenselijk is en dat het sluiten van de grens tot nu toe Franco's binnenlandse positie alleen maar versterkt heeft. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt de komende derde nota beschouwd als een poging der gematigde leden van het kabinet tijd te winnen en te voor komen, dat Frankrijk ln de Veiligheids raad op één lijn zal worden gesteld met Sowjet-Rusland. Te Rijssen is een nieuwe industrie voor tabakspijpen gesticht. Ongeveer 50 per sonen zullen hier werk vinden. 15 April bestaat Delft 700 jaar. Te Enschedé is een grote partij textiel achterhaald, o.a. 681 meter atof en een grote partij lucifers. Kardinaal Van Galèn van Munster Is plotseling overleden. Hij werd bekend door zijn anti-nazihouding. Hij zei o.a. ln een predikatie: Engelse bommen zijn beter voor Duitsland dan nationaal socialisme. Byrnes zal de vergadering van de Vei ligheidsraad bijwonen. Ook een Sow- jet-afgevaardigde zal aanwezig zbn- Sinds Sept. 1945 werden op Java 12.000 ton geneesmiddelen gelost. - De Nederl. zwemploeg heeft op haar tournee door Engeland nieuwe successen geboekt. Op het vliegveld Spitalgate werd door Airsmarshal Sir James M. Robb aan der tien Nederl. vllegleerlingen, die bun opleiding in Engeland ontvingen, het mi litair# vliegbrevet uitgereikt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1