HELDERSCHE COURANT Byrnes opent bijeenkomst Veiligheidsraad Bandoeng zwaar door brand geteisterd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Geen staat heeft het recht de wet in eigen hand te nemen'' Russen ontruimen Perzische steden Frankrijk wil behande ling door Grote Vier Nieuw-Amsterdam naar Rotterdam Weerbericht Thans is de stad onder geallieerde controle Mountbatten hoopvol gestemd SchulteBoeyen winnen Parijse zesdaagse LICHTPUNTEN DINSDAG 26 MAAKT 1946. ■M» i. i 7»e Jaargang No. 9697, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Dlrecteum 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ui$g. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16060, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. James Byrnes, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft Maandagavond in de openings bijeenkomst van de Veiligheidsraad te New-York de welkomstboodschap van president Truman voorgelezen. Daarna opende hij met een eigen begroetingsrede: „Dit is een zeer ge wichtig ogenblik in de wereldgeschie denis. Met deze bijeenkomst begint de Veiligheidsraad, zoals in het handvest is voorgeschreven, onafge broken te functionneren. Daarom zijn de leden van deze Raad verplicht te allen tijde bij de zetel van de organi satie vertegenwoordigd te zijn. Dit is een kardinaal punt, omdat het de taak van de Veiligheidsraad is te al len tijde de wereldvrede te bewaren De Amerikaanse bevolking is vast en zeker besloten het Charter te hand haven. Ik ben er van overtuigd, dat alle volken der V.N., die zich ver bonden hebben om op wettige wijze de vrede te bewaren, er precies zo over denken. Dit legt echter alle staten, zowel grote als kleine, de ver plichting op zich te onthouden van het gebruik van geweld of de be dreiging van geweld, behalve waar het verdediging van de wet geldt. Staten moeten evenals individuen hun best doen de geschillen op te lossen zonder hun toevlucht te ne men tot een proces. Maar geen staat heeft het recht de wet in eigen hand te nemen. Indien geschillen niet door vriendschappelijke onderhandelingen kunnen worden geregeld, moeten zij voor de Veiligheidsraad worden ge bracht. Kwesties, die de wereldvrede be treffen, moeten niet als erezaak wor den behandeld, waarover geen discus sie wordt toegelaten. Individuele ere zaken worden niet door een duel be slist. Internationale erezaken kunnen niet meer door strijd worden beslist. Byrnes eindigde met het handvest te beschrijven als „de weg naar vre de". „De weg naar vrede is de weg, die de volken der wereld wensen te be treden. Wij zijn hier om hun op dracht uit te voeren. Wij moeten hen niet in de, steek laten." De welkomstredevoeringen werden in een nadenkende stilte aangehoord en er was geen applaus. Men zegt, dat de plechtigheid in een ernstige sfeer werd geopend. Na een plechtigheid, welke 52 mi nuten duurde, werd de zitting opge heven, zonder dat de Perzische kwestie was genoemd. Volledige evacuatie van Perzië aanstaande? De Perzische premier heeft in een onderhoud met een vertegenwoordi ger van het Franse persbureau AFP bevestigd, dat de Russische troepen de steden Keredj en Kasvine ont ruimd hebben en hjj gaf uitdrukking aan de hoop, dat de volledige eva cuatie van Russische troepen een be roep op de Verenigde Naties onnodig zal maken. Het geschil tussen Sowjet-Rusland en Perzië bleef het voornaamste on derwerp de onofficiële besprêkjngen tussen de gedelegeerden bij de Vei ligheidsraad vormen, ondanks het bericht over het terugtrekken der Sowjet-Russisohe troepen uit Perzië. Reuter meldt nog nader, dat Byr nes aan den Amerikaansen ambassa deur te Teheran zal verzoeken om kennisgeving aan de V. N. van iede re overeenkomst tussen -Sowjet-Rus land en Perzië en om een verklaring van haar voorwaarden, die in over eenstemming moeten zijn met andere internationale bepalingen, waaronder het handvest der V. N. zelf. De Spaanse kwestie De Franse minister van Buitenlandse Zaken .Bidault, heeft aan Duff Cooper, Britsch-ambassadeur in Frankrük, en aan Jefferson Caffery, ambassadeur der V. S. in Frankrijk, een nieuwe nota over de Spaanse kwestie overhandigd. De Sowjet- regering is op de hoogte gesteld van de inhoud van de nota. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat de derde Franse nota over de Spaanse kwestie, gericht aan de V. S. en Groot-Brittannië, een middenweg poogt aan te geven tussen het Franse en het Anglo-Amerikaanse stand punt. Frankrijk zou de zaak niet meer voor de Veiligheidsraad willen brengen maar verlangen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der vier hiervoor in aanmerking komende mogendheden een gemeenschappelijke politiek zullen bepa len ten aanzien van het Spanje van Franco. Economische sancties schijnt Frankrijk hierbij op de voorgrond te stel len, met name het onthouden van ben zine aan Spanje. naar het ver- De „Nieuw-Amsterdam" zal Rotterdam doorvaren, waar schip op 8 April a.s. wordt wacht. De „Nieuw-Amsterdam" heeft te Colombo nog 190 mannen, 413 vrou wen en 229 kinderen uit het kamp te Kandy aan boord genomen. Met de 2766 landgenoten, die te Singapore aan boord zijn gegaan, bevinden zich op de „Nieuw-Am sterdam" dus 3598 repatriërenden. WESTELIJKE WIND. Gedeeltelijk bewolkt doch geen regen. Plaatselijke ochtendmist met name in het Zuiden des lands. Westelijke wind, in het Zuiden vrij zwakke, aan de Noordkust tijdelijk vrij krachtige, overigens matig. Zelfde temperaturen als gisteren. 27 Maart: Zon op: 6.28 uur. Onder: 19.04 uur. Maan op: 4.11 uur. Onder: 11.47 uur. Zondagavond was heel Zuid-Bandoeng één vuurzee. Ware het niet, dat er geen geronk van vliegtuigen gehoord werd, het toneel vertoonde veel overeenkomst met een van de eerste branden tengevolge van de luchtaanvallen op Londen ln 1940. Enige minuten voor middernacht werden 16 grote branden waargenomen, die gelijk tijdig woedden, terwijl ontploffingen ont stonden en vuur. Het is zeker, dat de telefooncentrale ge heel is afgebrand en het zelfde moet gebeurd zijn met het hoofdspoorwegsta tion van Zuid-Bandoeng en met andere openbare gebouwen. Kerken en kam pongs gingen in vlammen op, terwijl het explodeeren van opslagplaatsen van land mijnen van nabij gehoord werd. Ofschoon het ondoenlijk is de schade bij avond te schatten, was zonder twijfel meer dan een-derde van Zuid Bandoeng reeds vóór middernacht, toen de bran den langzamerhand minder begonnen te worden, afgebrand. Deze politiek van de „verschroeide aarde" zou door de Indo nesiërs zijn toegepast met de bedoeling om het opdringen der Britten te ver tragen. De branden zouden ook gesticht kunnen zijn uit een gevoel van wrok, ver oorzaakt door het moeten terugtrekken. Wat ook het juiste moge zijn. de Indo nesiërs hebben de grootste schade aan hun eigen landgenoten, wier huizen en bezittingen in vlammen zijn opgegaan, be rokkend. Toen men Maandagmorgen vroeg een overzicht kon krijgen van de aangerichte verwoestingen en be kend werd, dat de Pemoeda s bezig waren ladingen aan te brengen, zo doende proberend het vernielings werk te herhalen, heeft generaal- majoor Hawthorn snel een veran dering in zijn plannen gebraclht en de volledige bezetting onmiddellijk gelast. Deze versnelde operatie was een compleet succes. In de hoofd straat zijn alle belangrijke zaken ge plunderd door de Pemoeda's en door leden van de onafhankelijke legere Zij hebben zelfs de groentenmarkt plat gebrand. Het postkantoor is nauwelijks meer dan een leeg kar kas. Hoewel alle vensters en muren zwaar beschadigd zijn, kan het ge bouw nog hersteld worden. De Chi nezen hebben het ergst geleden. De T.R.I. heeft bevel gekregen zich naar stellingen 18 a 20 km. ten zuiden van Bandoeng te begeven. Toen hem gevraagd werd of de T.R.I. niet in staat was de verwoes tingen te voorkomen, heeft een woordvoerder verklaard: „Neen, ik denk, dat de TR I. de gewapende benden er niet van kon afhouden ten zuiden van Bandoeng te opere ren, daar deze blijkbaar te sterk waren." (Zie vervolg pagina 3). GRATIE VOOR MUSSERT AANGEVRAAGD, Familieleden van ir. A. A. Mus- sert hebben bij H.M. de Koningin te zijnen behoeve een verzoek om gratie ingediend. Dit verzoek is on middellijk in behandeling genomen Vanmorgen vernamen wij, dat het Nederlandse koppel Schu'teBoeyen de Parijse zesdaagse heeft gewon nen. Donderdag begon de lente en giste ren begon de U. N. O. Ongetwijfeld zult U dit een wonderlijke combinatie vinden voor een hoofdartikel. Toch niet. De lente belooft ons het groeien de licht. De dagen lengen, het leven bloeit op, het groent langs de wegen. We voelen ons optimistischer, we kun nen de lasten van het leven gemakke lijker dragen. We beseffen, dat het licht tenslotte toch alle duisternis overwint. En nu de U. N. O. Amerika en Engeland hebben deze volkerenconfe- rentie doorgezet, niettegenstaande de wens van Rusland haar uit te stellen, tot de Perzische kwestie geregeld zou zijn. Engeland en Amerika hebben juist gezien, hebben hun kracht Be voeld. Rusland heeft eieren voor zijn geld gekozen en radio Moskou heeft doorgegeven, dat aan de ontruiming van Perzië is begonnen. Afspraken zijn tenslotte afspraken e* als men daarmee gaat marchanderen"' dan is niet alleen het hek van de dam, maar dan is ook het vertrouwen van het volk in een organisatie als die der verenigde volkeren, volkomen verlo ren. Dan komt er over de wereld de angst van de onzekerheid, de verlam ming, die alle energie remt. Ook Rusland heeft niet de opzet om de U. N. O. te maken tot een lichaam zonder ziel. Stalin heeft het in zijn verklaring van Vrijdag, aan den cor respondent van de Associated Press duidelijk te kennen gegeven, dat hij er van overtuigd is, dat noch de mo gendheden noch haar legers streven naar een nieuwe oorlog. Hij is van leer getrokken tegen de „oorlogsop hitsers", die hun vrijheid van menings uiting gebruiken ten nadele van de vrede Bij die uitlating heeft Stalin waarschijnlijk gedacht. „Wien de schoen past trekke haar aan". In ieder geval blijkt, dat Rusland mee wil helpen aan de vestiging van een duurzame vrede en Rusland toont die goede wil, door Perzië te ontruimen. Het wrijf punt van de U. N. O.-vergadering is door deze daad weggenomen. Rusland trekt zijn troepen uit Mandsjoerije te rug, dat is ook een lichtpunt. We hebben niet de illusie, dat de weg der volkeren nu verder over ro zen zal gaan.. Nog tal van malen zul len wrijvingen en botsingen tot zorg aanleiding geven. Dat zijn de ba rensweeën. die aan een meer duurza me vrede voorafgaan. Waar echter de ernstige wil is tot het behoud van den vrede, daar zal de weg daartoe gevonden worden. De toestand in Indië geeft eveneens reden tot tevredenheid. De bespre kingen vorderen langzaam. Er komt meer begrip bij de gematigde extre misten, dat het belang van Indië samengaat met het medebestuur van Noder'and. Een betreurenswaardig voorval is het optreden van de extre misten en Japanners in Zuid-Ban- do:ng. Dit legt weer eens de nadruk op de dwaze situatie, dat de verslagen Japanners nog in de gelegenheid run om leiding te geven aan de extréme elementen onder de Indonesiërs. F~n liquidatie van deze toestand is meer dan nodig Als geheel is er echter reden om 'en aanzien van de toekomst optimistischer gestemd te zijn. B. NIEUWS IN HET KORT. Mountbatten opperbevelhebber van de troepen in Z.O.-Azië, die thans e°n bezoekaan Australië brengt, heeft te Canberra verklaard, dat geheel Z.O. Azië door hongersnood wordt bedreigd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1